Domů     Konec zápachu v bytě
Konec zápachu v bytě
27.7.2020

Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere.

V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na

7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí.

1. Odpadkový koš

Používání igelitových sáčků do odpadkového koše šetří práci, protože se koš neušpiní. Občas se ale může stát, že se sáček protrhne a na dno vyteče třeba krev z odřezků syrového masa, zbytek mléka, šťáva ze zbytků ovoce nebo slupky z očištěné zeleniny. Začnou se množit bakterie a šířit zápach.

Řešení: Alespoň 1x týdně po vynesení odpadků nádobu vymyjte a do sucha utřete. Teprve pak do ní vložte čistý sáček. Občas se podívejte i pod víko, kam se mohly zbytky jídla přilepit.

Nějaký kousek může také zapadnout mimo nádobu, kde si dál „žije svým životem“. Proto i místo, v němž máte koš postavený, alespoň jednou za 14 dnů vymyjte a neváhejte k tomu použít desinfekční přípravek.

2. Trouba a mikrovlnka

Zapomnětlivost stojí za spoustou nepříjemností. Mezi nimi je i zápach z masa, které jsme vložili do mikrovlnky k rozmrazení, nebo pečínka, která po obědě zůstala v troubě a na které jsme prostě zapomněli. Po nějaké době se začne jídlo rozkládat a nelibě vonět. Navíc je plné bakterií a plísní.

Řešení: Když nemůžete najít zdroj zápachu, zkontrolujte, zda nemáte jídlo v troubě nebo v mikrovlnce. Oběma spotřebičům také dopřejte 1x do měsíce pořádnou údržbu.

3. Lednička

V ledničce nemusí být cítit jen zkažené potraviny, ale také ty, které jsou silně aromatické. Pak stačí jen otevřít dveře ledničky a nelibá vůně se rozšíří po celém bytě. Zápach může způsobit také výpadek proudu nebo zanesený odtokový kanálek.

Řešení: Nepříjemné odéry z nejrůznějších potravin do sebe vtáhne rozkrojená cibule, volně položená v regálu. Regály častěji omývejte vlažnou vodou s octem. Zkontrolujte odtokový kanálek a vyčistěte jej.

Do malé skleničky vložte čerstvě umletou kávu, která pachy zaručeně pohltí. Čas od času ji vyměňte. Pohlcovačem pachu je i nevařená rýže nebo sypaný čaj. Stejný účinek dosáhnete s jedlou sodou nebo kypřicím práškem, který nasypte do malé mističky.

4. Myčka nádobí

Slouží jako divá, ale někdy ji za to zapomeneme odměnit pořádnou údržbou. Zbytky jídla se v ní mohou rozkládat a zapáchat. Když ji necháme delší dobu zavřenou, vytvoříme také zatuchlý, nepříjemný odér.

Řešení: Nedávejte do myčky nádobí se zbytky jídel, nejprve ho opláchněte pod tekoucí vodou. Pravidelně čistěte filtr. Alespoň 1x za měsíc pusťte nejdelší mycí program a vložte do myčky speciální čistič, který spotřebič zbaví mastnoty a usazenin. Myčku při plnění nádobím a po mycím programu nechte pootevřenou.

5. Odpad v koupelně, kuchyni či na toaletě

Ucpané vodovodní a odpadní roury zápach provází velmi často.

Řešení: Alespoň 1x za měsíc použijte klasické přípravky na čištění odpadu (v drogériích je jich celá řada). Z domácích návodů vyzkoušejte tento: nasypte do výlevky 3 lžíce sody a pak postupně a pomalu přidávejte ocet.

Nechte půl hodiny působit a propláchněte čistou vodou. Bakterie se mohou šířit i v kuchyňském dřezu. Používejte proto určitě sítko, které většinu nečistot zachytí, a udržujte ho čisté. Občas dřez prolijte lihem nebo vařicí vodou s trochou sody.

6. Pračka

Nelibá vůně se nemusí linout pouze z pračky, smrdět nám může i oblečení z ní. Proč? Často je na vině nedostatečný servis, který pračce dáváme.

Zvlášť když jste zvyklí prát na nižší teploty, mohou se v bubnu a v trubkách usazovat zbytky pracích prostředků a nečistoty z prádla. V kombinaci s vlhkým a teplým prostředím představují ideální podmínky pro plísně a bakterie.

Odpuzující nečistoty bývají také pod gumovým těsněním a v nádobkách na prášek a aviváž (i pod nimi). A když v tomhle vypereme prádlo, nedivme se pak, že nevoní.

Řešení: Stejně jako u myčky 1x do měsíce pusťte program na 90 stupňů a „perte“ jenom pračku samotnou (bez prádla). Používejte k tomu speciální přípravky na čištění pračky. Zkuste místo nich dát jen sáček kyseliny citronové.

Jestli nevěšíte prádlo hned po vyprání, přemýšlejte o pračce s programem, který bude až 6 hodin vaše prádlo provzdušňovat a tím osvěžovat. Nechávejte po vyprání zásobník na prací prostředek i dveře pračky otevřené. Pravidelně čistěte filtr.

7. Plíseň

Už jsme se o ní zmínili výše. Plíseň sama o sobě není cítit. Ovšem dvěma signály, že jí doma máte, je zatuchlina a vlhko. Plíseň je velmi urputná a boj s ní vyžaduje trpělivost.

Příčiny většinou vycházejí právě z vlhkosti – přelité květiny, akvária, časté sušení prádla v nevětrané místnosti, ale také špatná hydroizolace domu…

Řešení: Nejlepším řešením je prevence. Pravidelně větrejte a také místnosti vytápějte. Vyzkoušejte pohlcovače vzdušné vlhkosti.

Další tipy, kde může vznikat nepříjemný puch:

* nečištěná myčka na nádobí

* zahnívající přelité květiny

* zaschlé vylité mléko (třeba pod linkou nebo za ledničkou)

* nečistoty v odtokovém sítku

* pejsek, který na procházce zmokl a vy jste ho nedokonale utřeli

* syrečky pod skleněným poklopem

* nohy nebo ponožky vašeho partnera

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
11.10.2024
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby prosperovaly v našich podmínkách, je třeba tilland
2.10.2024
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v 16. století. Dokonce se mu měli věnovat samurajov
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
18.9.2024
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde tlačit. Je číslování zrádné? Jak kdy. V obchodech se setkáte s různým zna
reklama
Šikovné tipy
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš