Rajčata kam se podíváš
Pokud je milujete a máte zahrádku, asi si je sami pěstujete. Ale někdy nezbývá, než je koupit.
A na trhu objevíte tolik odrůd, že rázem nevíte, která vybrat. Tady už nevystačíte s dělením na koktejlová cherry rajčátka, která se jedí i tepelně upravují v celku, a takzvaná salátová.
Paradoxem je, že se sice salátová jmenují, ale přitom jsou vhodná i k tepelné úpravě. Navíc mohou být nejen různě velká, ale mají i různé tvary. Vedle klasických kulatých najdete i oválná či srdcovitá, s hladkou či žebrovitou slupkou.
Hrají všemi barvami
A kromě červených můžete sehnat i žlutá, oranžová, růžová, a dokonce i fialová až černá nebo speciální se zelenou slupkou a také různě žíhaná. Mohou být šťavnatá či moučná, tvrdá i měkká, sladká i kyselá. O to rozmanitější je jejich využití v kuchyni.
Jenže která se na co hodí? Pojďme se na některé méně známé odrůdy podívat.
Švestková – také se jim říká datlová a poznáte je podle typického oválného tvaru.
Mají trochu tužší a sušší dužinu než klasická kulatá rajčata, a právě proto se nejvíce používají při přípravě různých koláčů a pizz, ale i na základ různých omáček.
Jsou také vhodná k dalšímu zpracování, takže je můžete zavařit, ať už vcelku nebo krájená, nebo z nich udělat protlak.
Bifteková – mohou dorůstat úctyhodných rozměrů, takže klidně objevíte plody vážící až 450 gramů. Už název napovídá, že jde o masitá rajčata, které se hodí na krájení na plátky.
Protože mají málo semínek, používají se na nejen na saláty, ale také k zapékání a díky své velikosti také k plnění. A nemusejí být jen červená, existují i žlutá.
Býčí srdce – tvarem se opravdu podobají hovězímu srdci a vážit mohou víc než 300 gramů. Mají pevnou a chuťově výraznou dužinu, proto se hodí zejména do salátů.
Italové z nich často dělají salát trikolóra, v němž rajče doplňuje mozzarella a čerstvá bazalka nebo také avokádo.
Černá kumato – slupka je černá, někdy spíš fialová a dužina je růžová až červená s hnědým tónem. Příznivci této odrůdy většinou vyzdvihují výraznou sladkokyselou chuť.
Krásně vypadají v salátech v kombinaci s jinými barvami, ale dají se také plnit a péci nebo grilovat.
Banánová – jsou žlutá, ale také oranžová, někdy se zelenými proužky a mají podlouhlý tvar připomínající banán. Mají málo semen a jemnou, lehce kyselou chuť. Hodí se na salát i k přímé konzumaci.
Protože mají masitou dužinu, můžete je použít i k výrobě omáček, ale také je usušit či zavařit.
Zelená – nejedná se o rajčata nezralá, ale speciální odrůdu, která je oblíbená zejména v Mexiku, odkud se přenesla do Ameriky. Nejčastěji se jedí smažená, vyrábí se z nich typická salsa verde, přidávají se do různých chilli omáček.
Francouzi je zase používají v zeleninovém ratatouille. Hodí se i na grilování a můžete z nich udělat chutney, nebo je naložit podobně jako okurky.
Naše tipy
Krájejte rajčata vždycky ostrým nožem, nebo nožem s jemnými zoubky.
Když krájíte rajčata, položte je tak, aby jizva po stopce byla na straně. Tak zůstanou plátky v celku.
Povadlá rajčata namočte na půl hodiny do studené vody, krásně zpevní a půjdou dobře krájet.
Nedávejte je do chladničky, ztratila by chuť. Skladujte je při teplotě 13 až 18 °C a vždycky odděleně od ostatního ovoce. Před přípravou salátu je nechte ohřát na pokojovou teplotu.
Pokud recept vyžaduje pouze dužinu, rozřízněte malým ostrým nožem rajče napůl, špičkou čepele jemně oddělte střed rajčete se semínky od pevné dužiny a lžičkou střed vydlabejte.
Jak na nejlépe oloupat
Nejznámější metoda je ta, kdy rajče naříznete křížem u stopky a ponoříte do vroucí vody. Jakmile se slupka začne odlupovat, vyjmete je a zalijte ledovou vodou, která je prudce zchladí. Pak opatrně oloupete.
Velká masitá rajčata můžete nakrájet na čtvrtiny, položit je slupkou dolů a dužinu od slupky odkrojit.
Velmi pevná rajčata můžete oloupat i škrabkou. Existuje speciální určená právě k tomuto účelu.
Pár receptů pro inspiraci
Menemen
200 g rajčat, 6 vajec, ½ lžičky chilli, 1 lžička čerstvého tymiánu, sůl, pepř, ½ lžíce másla, 1 lžíce olivového oleje, 2 nasekané jarní cibulky, ½ nadrobno nakrájené zelené papriky, 2 lžičky rajčatového protlaku, 2 lžíce nasekané petrželové natě
1) Nejdříve spařte rajčata a oloupejte je. Dužinu nasekejte nadrobno a šťávu kterou pustí, uchovejte.
2) V míse ušlehejte vejce, osolte, opepřete a okořeňte chilli a tymiánem.
3) Ve velké pánvi na mírném ohni rozehřejte máslo s olejem, přidejte jarní cibulku a papriku a za stálého míchání restujte asi 2 minuty.
Pak přidejte nasekaná rajčata i se šťávou a za častého míchání je vařte 8 až 10 minut, dokud nezměknou a nevznikne hustá kaše. Přidejte rajčatový protlak a důkladně promíchejte.
4) Přilijte ušlehaná, okořeněná vejce a míchejte, dokud směs nezhoustne podle vaší chuti. Podávejte ozdobené nasekanou petrželkou
Tato pestrobarevná verze míchaných vajíček pochází z Turecka a můžete si ji vychutnat jako snídani nebo lehkou teplou svačinku.
Smažená zelená rajčata
2 až 3 zelená rajčata, kukuřičná mouka, hladká mouka, strouhanka, podmáslí, 1 vejce, sůl, pepř, mleté chilli, olej na smažení
1) Hladkou mouku smíchejte s kukuřičnou v poměru 1 : 1, přidejte trochu čerstvě namletého pepře a chilli.
2) Vajíčko rozšlehejte s podmáslím, opět v poměru 1 : 1 a solí.
3) Rajčata nakrájejte na plátky o síle asi 4 mm, obalte je v mouce, vejci a strouhance a dobře ji na plátky přimáčkněte.
4) Na pánvi rozehřejte olej a smažte dozlatova, po každé straně asi 3 minuty. Nechte chvíli okapat na papírové utěrce a můžete podávat. Hodí se k nim jakýkoliv bylinkový dip, a máte-li rádi ostré, můžete je ještě pokapat tabaskem.
Tento pokrm, který je oblíbený v jižní Americe a dal i název i skvělému filmu, má spoustu variant. Někde se rajčata osolí, opepří, obalí jen v kukuřičné mouce a smaží. Jinde použijí podmáslí místo vajec a pak obalí v kukuřičné mouce.
Granita
700 g zralých dužnatých rajčat, 100 g krystalového cukru, šťáva z ½ citronu, velká hrst bazalky
1) Rajčata spařte a ostrým nožem oloupejte.
2) Dejte je do mixéru a rozmixujte na pyré. Přidejte cukr a citronovou šťávu a znovu krátce rozmixujte. Bazalkové listy nasekejte a vmíchejte do směsi.
3) Směs přendejte do krabičky s víkem a uložte na 2 hodiny do mrazáku. Poté nádobu vyjměte, zmrzlé části granity seškrábejte z okrajů a vše promíchejte.
4) Pak nádobu dejte na další hodinu do mrazáku a opět promíchejte. Dejte mrazit ještě na hodinu, promíchejte a můžete podávat.
Sladká rajčata a bazalka skvěle fungují i v ledové tříšti. Granitu můžete podávat po jídle jako sladkou tečku, ale je osvěžující kdykoliv.
Koláč
300 g listového těsta, 400 g zralých rajčat, 2 lžíce tapenády z černých oliv (můžete ji koupit, nebo rozmixujete olivy s česnekem, kapary a olivovým olejem do husté pasty), sůl, pepř, sušená i čerstvá bazalka
1) Vyválejte na lehce pomoučené ploše listové těsto na tenký kruh o průměru 27 centimetrů a vložte na půl hodiny do lednice.
2) Troubu předehřejte na 200 °C. Rajčata pokrájejte na asi půlcentimetrové plátky.
3) Vychlazené těsto položte na připravený plech vyložený pečicím papírem. Rovnoměrně je potřete tapenádou, po obvodu nechte volný okraj. Poté naskládejte dokola rajčata tak, aby se trochu překrývala. Osolte, opepřete a posypejte bazalkou. Pozor na to, že tapenáda je slaná.
4) Plech vložte do vyhřáté trouby a pečte 40 minut. Pak teplotu stáhněte na 150 °C a pečte další hodinu, dokud těsto není křehké. Má mít zlatavou barvu a rajčata musí být propečená.
Koláč můžete podávat hned ještě teplý, ale dá se jíst i když vychladne. Měl by mít ale alespoň pokojovou teplotu. Posypat ho můžete ještě čerstvou bazalkou, nebo ozdobit snítkou rozmarýnu.
Foto: Shutterstock