Domů     Kopřivka dovede potrápit
Kopřivka dovede potrápit
12.2.2024

Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv.

Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá.

Kopřivka se nejčastěji objeví na rukou, krku a v obličeji, ale klidně na zádech, na břiše či na stehnech. Existují i případy, kdy postihne celé tělo. A co je nejhorší, opravdu hodně svědí, takže hrozí, že si pupínky rozškrábeme a zaneseme si do nich infekci.

Svědění navíc trápí i v noci, což může vést, zejména pokud trvá dlouhou dobu, k únavě a psychickému vyčerpání.

Jaké jsou příčiny?

Mohou být různé a někdy na ně nepřijde ani lékař. Ale nejčastější je alergická kopřivka. A alergenů, které ji vyvolávají, je mnoho, od potravin až po kosmetiku či prací prášky. Může vzniknout jako reakce na některé léky, ale třeba i po pobodání hmyzem.

Základní typy jsou dva

Akutní – většinou trvá pár dní a pak odezní. Může nás trápit několik týdnů, kdy se střídavě objevuje a zase mizí.

Nejčastějším původcem bývá ovoce, hojně jsou zmiňovány jahody, ale mohou ji způsobit i jiné potraviny, třeba ořechy, mořské plody, mléko a sýry. Někdy není příčinou sama potravina, ale konzervační látky v ní obsažené.

Spustit ji může i třeba kontakt s různými rostlinami, zejména trávami nebo senem. Důležité je, že se většinou dá příčina zjistit, a tak se těmto látkám vyhnout.

Často se objevuje v noci, což je zároveň signálem, že příčinou bude nějaké jídlo, které prochází trávením.

Chronická – tady jde už o závažnější onemocnění. Může trvat dokonce i několik let a bývá složitější objevit příčinu.

Nemusí ji totiž vyvolávat jeden alergen, ale může souviset s některým onemocněním, často s cukrovkou, artrózou, špatnou funkcí štítné žlázy nebo třeba s problémy se žlučníkem. Vyvolat ji může také akutní stres, úzkost a deprese.

Právě kvůli rozmanitosti a množství příčin se také někdy hůře hledá lék, který hned zabere.

Různé tipy kopřivky

Sluneční– v létě poměrně častá. Po pobytu na slunci se působením ultrafialových paprsků vysejí svědivé pupínky, které však obvykle brzy vymizí.

Chladová – vzniká na chladném vzduchu či ve studené vodě i při kontaktu se studenými předměty.

Akvagenní – objevuje se po styku s vodou, příčinou ovšem není voda sama, ale látky, které obsahuje. Mohou to být například různé druhy bazénové chemie.

Tlaková – vyrážku způsobí tlak na pokožku. Objevuje se na zadní straně stehen nebo na zádech, kde se opíráte. Děti si rády píšou na kůži stéblem nebo nějakým tupým předmětem. I to může kopřivku způsobit. Většinou ale po chvíli zmizí.

Z přehřátí – vyvolat ji může jak vedro, tak sportování či saunování, často i horečka.

První pomoc

Postižená místa chlaďte studenými obklady.

Zkusit můžete také koupel ve vlažné vodě s přidáním několika lžic jedlé sody.

K ochlazení i zklidnění pomůže gel z aloe vera.

Od bolesti uleví i masti s obsahem mentolu.

V lidovém léčitelství se zmiňuje také například koupel z levandule nebo z jitrocele, pozor ale na alergii na tyto byliny. Pomoci může i vlažná ovesná koupel.

A prevence?

Noste volné oblečení, nejlépe z bavlny. Upnuté oděvy ze syntetických materiálů mohou kopřivku zhoršit, ale často také vyvolat.

Pocení stav zhoršuje. Pokud můžete, pobývejte v chladnějších místnostech.

Vhodné je dočasně držet dietu, tedy nejíst potraviny, které mohly kopřivku způsobit, vyhnout se zejména ovoci, kořeněným jídlům, nápojům s umělými sladidly a samozřejmě alkoholu.

Pokud existuje podezření, že jste alergičtí na mořské plody nebo ryby, vyhněte se i jim.

Kdy k lékaři

Pokud kopřivka nezmizí po pár dnech nebo je zasažena větší část těla, je vhodné se vydat do ordinace. K léčbě se obvykle používají léky, které utlumí svědění a alergickou reakci, což bývají různé speciální masti.

Nebo lékař nasadí celkovou léčbu, kdy se podávají antihistaminika, v těžších případech i kortikosteroidy, které zánět ztlumí. V případě, že je na vině stres, pomohou léky obsahující antidepresiva.

U chronické kopřivky je léčba složitější a dlouhodobá už proto, že se ne vždy podaří hned rozpoznat její příčinu. Většinou se nasadí antihistaminika dlouhodobě, někdy se podávají léky potlačující imunitní reakce, takzvaná imunosupresiva.

Komplikace

Ač jde většinou o banální nemoc, i ta se může zkomplikovat, když alergická reakce vyvolá anafylaktický šok, při kterém oteče hrtan a jazyk, takže se člověk dusí.

To už je stav, který ohrožuje život, takže je třeba urychleně volat záchranku. Těžcí alergici tohle nebezpečí znají a mívají obvykle u sebe speciální pero s adrenalinem.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského