Odborníci varují. Neustálé používání on-line technologií s sebou přináší dříve neznámá zdravotní rizika a problémy fyzické i psychické. „Digitálních“ nemocí přibývá a počet postižených vzrůstá.
Mobil, chytrý telefon, tablet, internet… život už si bez těchto technologických pomocníků nedokážeme představit. Používáme je stále častěji a možná nás ani nenapadne, že se z nich mohou stát spouštěče nepříjemných zdravotních potíží.
Babičky a dědové jimi netrpěli
Bohužel medicínská praxe mluví jasně. Moderní doba přináší takový druh zdravotních potíží, které naši předkové nikdy nemohli poznat.
Tabletové rameno, esemeskový syndrom, technostress, digitální amnézie nebo kybernevolnost – to je jen pět zástupců potíží neodmyslitelně spojených s digitálním věkem. A dle lékařů se tyto choroby budou v západním světě vyskytovat stále častěji.
Tabletové rameno
Bolesti zad postihují člověka z nejrůznějších důvodů. Nově se k nim přidalo i časté sezení u tabletu. Stále více lidí místo počítače ke své práci i ke svým koníčkům používá právě tablet.
Přitom ale hrbí svá těla takovým způsobem, který způsobuje bolesti a záněty zad i kloubů na rukou.
Bez hrbení to nejde
Na tento jev se zaměřil lékař z Harvardské univerzity Jack Dennerlein. Při svém výzkumu nechal účastníky provádět na tabletech každodenní úkony, při kterých speciálním systémem měřil jejich postoj.
Ukázalo se, že tablety ani není možné jiným způsobem používat – například při psaní je shrbená póza prakticky jediná, kterou můžeme zaujmout.
Smartphonová rizika
Podobně se projevuje i tzv. syndrom esemeskového krku. Ten je způsoben dlouhodobým nepřetržitým používáním mobilního telefonu, které nutí náš krk zůstávat delší dobu v nepřirozené a namáhavé pozici.
Umí toho mnoho
V poslední době nám chytré telefony nabízejí daleko více než pouze volání či posílání krátkých textových zpráv. Internet, hry, GPS navigaci, dopravní spojení… Není divu, že telefon máme v ruce bez přestávky dlouhou dobu, vsedě, ve stoje, a často i při chůzi.
Postupně se tak načítá doba strávená ve špatném, nefyziologickém postavení těla, a tím se zvětšuje jeho nerovnováha a přetížení.
Nekoukejte dolů
Zejména pokud máte sedavou práci, je důležité při delší době strávené ve strnulé pozici využívat dynamické změny této pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují.
Také se snažte mít hlavu v menším předklonu a nedívat se na telefon dolů, ale co nejvíce před sebe.
Technostress
Onemocnění moderní doby se netýkají pouze našeho těla. Vyskytují se i v oblasti psychiky. Častou diagnózou naší civilizace bývá i choroba, která má původ spíše v psychice a duševní zátěži – v odborných kruzích nazývaná technostres.
Být neustále na příjmu
Tento specifický druh stresu je způsobován neustálou nutkavou potřebou být on-line, a to kdekoliv a kdykoliv. Prakticky neustále jsme tak pod tlakem nesmírného množství informací a očekává se od nás, že jsme po většinu doby na příjmu a v kontaktu.
Tato ztráta soukromí a klidu může způsobovat deprese, únavu, úzkosti a nepřímo přerůst i v problémy s fyzickým zdravím.
Digitální amnézie
Informace, které lze snadno vyhledat na internetu nebo v mobilu, si většina lidí nepamatuje. Potvrdil to průzkum, který před časem provedla společnost Kaspersky Lab. Důsledkem je tzv.
digitální amnézie, jinak též nazývaná Google efekt, tedy časté zapomínání toho, co si mohu v případě potřeby „vygooglit“.
Kybernevolnost
Motání hlavy, nevolnost od žaludku, pocit na zvracení, malátnost. Nějak takhle se projevuje tzv. digitální nevolnost. Tato potíž podobná kinetóze postihuje dle amerických odborníků osm z deseti uživatelů chytrých telefonů a tabletů.
Rychlé pohyby
Kybernevolnost vyvolávají rychlé pohyby na displeji, které způsobuje chvatné posouvání stránek, blikání obrázků při hrách, přehrávání videí a jiné vzruchy na obrazovce.
Prevence i aktivní léčba
Nejjednodušší prevencí před „digitálními“ chorobami je omezení užívání chytrých telefonů, tabletů i dalších elektronických přístrojů. Pravidelný pohyb, nejlépe v přírodě, váš pohybový aparát vhodně vyváží.
Prospěje vám i aktivní cvičení zaměřené na protahování a posilování namáhaných tělesných partií.
Zvlášť při sedavém zaměstnání je nutné nenechat svaly oslabit a ochabnout, ale naopak udržovat svaly i klouby v pohybu a zachovávat pohybový aparát funkční a zdravý.
Zpracovala: Dana Pešková, podle MUDr. Michaely Tomanové, foto: Shutterstock