Strach, napětí, panika, tíseň, úzkost či deprese. To všechno jsou projevy stresu, který nenápadně ničí naši psychiku i tělo. Naštěstí existuje jóga, která tento neduh moderní doby dokáže zvrátit.
Stres zažíváme dennodenně ve škole, v práci i doma, když jsme povinnostmi a úkoly dlouhodobě zavalení a nedokážeme si udělat pauzu. Po čase se to projeví bolestí hlavy, zad a kloubů, žaludečními problémy, zácpou, průjmem, nadýmáním či nespavostí.
Nejlepším lékem je hodit starosti za hlavu a uvolnit se. Že to nedokážete? Zkuste jógu. Tohle stále populárnější cvičení dokonale vyčistí mysl i duši.
Druhů jógy je mnoho. Kromě těch klasických jako hathajóga, aštangajóga či vyniása yoga vznikají stále nové a nové druhy jógových cvičení, takže každý má možnost vybrat si to pravé pro sebe.
Hathajóga
Ideální cvičení pro všechny, kdo chtějí dosáhnout dobrého zdravotního stavu.
K tomu slouží nejrůznější polohy těla (asány), symbolická gesta (mudry), kontrola dechu (pránajáma) a očistné techniky (kryje). Cvičí se pomalu s důrazem na správné provedení poloh a správné dýchání.
Hathajóze se můžou věnovat i osoby se zdravotním omezením, jako je vysoký tlak, cukrovka, operované klouby, bolesti zad atd.
Aštangajóga
Je vhodná pro ty, kteří vyhledávají fyzickou náročnost a disponují dobrým zdravím. Sestává z přesně daného pořadí poloh, jež jsou vzájemně propojené tak, aby celek tvořil nepřerušovanou, plynulou sestavu.
Tato forma jógy prospívá kondici, oběhovému a lymfatickému systému, odstraňuje svalové dysbalance (ochablé a zkrácené svaly), bolesti zad apod.
Vyniása yoga
Je to dynamický styl jógy, vhodný pro středně pokročilé cvičence, protože předpokládá základní znalost a praxi jógového cvičení a vedení dechu. Cvičení upravuje peristaltiku střev, metabolismus, endokrinní neurovegetativní a kardiovaskulární systém a imunitu.
Velice účinně ozdravuje a očišťuje organismus a celé tělo zbavuje únavy, napětí a stresu.
K novějším druhům jógy mj. patří:
Powerjóga
Cvičení je založeno na pravidelném opakování základních prvků a pozic a výdržích v nich. Jedná se o dynamickou formu jógy, při které zapojíme všechny svaly těla. Powerjóga používá tělo jako prostředek k budování fyzické i duševní kondice. Vzhledem k větší dynamičnosti je vhodná zejména pro zdravé jedince.
Bikram jóga (Hot jóga)
Obvykle to je dynamický 90minutový program, při kterém se v sále vyhřátém na 42 °C, aby simuloval přirozenou teplotu v Indii, cvičí 26 póz hathajógy a dvou dýchacích cvičení.
Každá z těchto póz systematicky připravuje tělo na pózu následující, pořadí se nikdy nemění. Metodou stlačování, protahování a posilování se stimulují všechny systémy těla, čímž se předchází nemocem, zraněním a zpomalují se příznaky stárnutí. Bikram jóga je vzhledem k vysoké okolní teplotě náročným cvičením.
Jóga Workout
Nejedná se o jógu v pravém slova smyslu. Tento kondiční program pouze využívá pozice jógy pro formování těla a hubnutí. Nabízí velké množství pozic a sestav pro tvarování postavy.
Pozornost se věnuje hlavně protažení a posílení svalstva celého těla, především břišních svalů, dna pánevního, paží a nohou tak, aby celé tělo bylo pevné, souměrné a harmonické.
Dance jóga
Je spojením powerjógy, klasického baletu a moderních tanečních technik. Jednotlivé pozice jsou spojovány do sestav. Celek se pak cvičí (tančí) na jemnou rytmickou hudbu. Dance jóga je vhodná pro všechny, kdo milují tanec, zajímavé choreografie a jógu současně.
Příznivé účinky jógy
Když si to shrneme, pravidelné cvičení jógy dokáže
* zlepšit pružnost páteře tak, že si osvojíte ladné a vzpřímené držení těla
* zvýší pohyblivost kloubů, posílí a prokrví svaly
* posílí imunitu a podpoří látkovou výměnu i funkci lymfatického systému
* zklidní a posílí nervy a tím navodí pocit klidu a harmonie
* stabilizuje krevní oběh a krevní tlak
* naučí správně a efektivně dýchat, čímž posílí plíce a srdce
* pročistí a osvěží.
Jídlo nechte doma
Jóga by se měla praktikovat nalačno. Jestli jste právě dobře poobědvali, cvičte nejdříve za čtyři hodiny, po lehčím jídle za dvě. Při cvičení je optimální nepít, napijte se tedy přiměřeně před lekcí.
Během cvičení by nemělo nic odvádět vaši pozornost, tedy ani pocit žízně, ale ani potřeba odcházet na toaletu.
Kdy a jak začít
S jógou se dá začít v každém věku. Nezačínejte ale cvičit podle instruktáží na videu, internetu nebo v knihách.
Abyste si vštípili správné držení poloh a správně dýchání, potřebujete instruktora, který vás to všechno naučí, který vás může kdykoliv opravit nebo třeba poradit, jak si těžší pozice usnadníte.
Nejvhodnější proto je navštěvovat soukromé nebo skupinové lekce vedené lektorem. Začátečníkem můžete být dlouho. Nejde o to naučit se spoustu pozic, ale jde o to technicky dobře je zvládnout, abyste dokázali kontrolovat své pohyby i dech.
Během prvního měsíce cvičení byste se měli naučit nejznámější jogínskou sestavu – pozdrav slunci, základní pozice a některé jejich varianty. Vycházejte z toho, co a jak je vám při cvičení příjemné. Nemusíte si hned lámat tělo v předepsaných pozicích.
Jakmile něco nezvládáte, s klidem si ulevte, skrčte nohy, lehněte si, použijte pomůcku.
Co je potřeba
Na józe je skvělé to, že se dá cvičit v podstatě všude. Stačí místo, kde se cítíte příjemně, kde vás nebude nikdo rušit a speciální protiskluzová podložka. Co se týká oblečení, vhodné je takové, ve kterém se cítíte pohodlně a které vám nebude bránit v pohybu.
Kalhoty mohou být volné nebo přiléhavé, ale tričko je lepší těsné, aby vám např. při předklonech neklouzalo. Cvičí se naboso. Pokud vám to není příjemné, nebo se bojíte prochladnutí, můžete mít ponožky, nejlépe prstové.
Jak často cvičit
Lepší je cvičit kratší dobu a častěji než déle a nepravidelně. Obvykle se cvičí dvakrát týdně vždy jednu hodinu. Přidat můžete ještě tzv.
minijógu, kdy si doma zacvičíte několikrát pozdrav slunci a pak třeba vyberete pár oblíbených pozic nebo si jen uvolníte šíji po dlouhé práci na počítači. Cvičení by vám mělo přinášet radost.
Pokud to tak necítíte, na lekce chodíte s nechutí a snažíte se pouze čas určený ke cvičení nějak přetrpět, najděte si raději jinou aktivitu.
Základní pozice
Pokud jste unavení, bolí vás záda a chcete si sami zacvičit, začněte Pozdravem slunci. Podle jogínů je tato sestava, tři až pětkrát po sobě zopakovaná, nejlepším způsobem rozpohybování se, kterým můžete začít den. Nebo stačí udělat pár základních pozic.
Pozice dítěte: Tento cvik pomůže především při bolesti zad. Z kleku si sedneme na paty, předkloníme se co nejvíce dopředu a položíme čelo na podlahu. Ruce natáhneme podél nohou dlaněmi vzhůru. V této pozici zůstaňte, jak dlouho budete chtít, a zhluboka dýchejte.
Pozice mrtvoly: Položte se na záda, nohy lehce od sebe, ruce volně položené kousek od těla. Nebo se můžete opřít chodidly o zeď, třeba kousek nad zemí.
Tato pozice je ideální na zahnání únavy a také uleví lidem, kteří mají problémy s křečovými žilami. Pokud ale trpíte vysokým krevním tlakem, pak raději tuto polohu vynechte.
Pozice kobry: Nejznámější pozice v józe. V lehu na břiše se opřete o natažené paže, prohnete páteř vzad a zakloníte hlavu. Poté se položíte zpátky na břicho, paže necháte pokrčené v loktech, prsty směřují dopředu.
Následuje nádech, při výdechu pak zvedněte hlavu a pomalu se opřete o předloktí. Dívejte se před sebe a žebra tlačte vpřed, dokud neucítíte uvolnění v páteři.
Pozice motýlka: Používá se jako příprava k pozici lotosového květu. Vzpřímeně se posaďte, nohy opřete chodidly o sebe tak, aby byly co nejblíže k tělu. Pomalu se předkloňte, nohy sevřete oběma rukama. Plynule při tom dýchejte.
Opatrně se nakloňte dopředu tak, jak nejvíce můžete. Pak se vraťte zpět do sedu, rukama stále držte nohy a koleny pohybujte nahoru a dolů – přesně jako když motýl mává křídly.
Díky této pozici se budete lépe prohýbat v kyčelních a kolenních kloubech i v kotnících.
Pozice hory: Se zkříženýma nohama se posaďte, nadechněte se, vzpažte, paže přitiskněte k uším a ruce spojte dlaněmi nad hlavou. Vytahujte se vzhůru, jak nejvíce můžete, a zhluboka dýchejte. S výdechem spustíte paže dolů.
Kde se o józe dozvíte víc
G. Bozic, P. Broome: Jóga pro život – Velká kniha cvičení
K. Buzková: Fitness jógy – Harmonické cvičení duše i těla
A. Zylla: Jóga – Krátká cvičení pro každý den
www. yogashop.cz
www.czech-yoga.org
www.unie-jogy.cz
www.fithall.cz
Text: S využitím materiálů Českého svazu jógy Laura Skrčená, Foto: Shutterstock