Domů     Pořád mám takový hlad!
Pořád mám takový hlad!
29.1.2020

Stálý apetit – a teď nemluvíme o „chutích“, ale o skutečném hladu – je normální a žádoucí u rostoucích dětí. U dospělých je signálem, že něco v těle není v pořádku.

Nejčastěji jde o poruchu hormonální, ale důvodů může být mnohem víc, např. vedlejší účinky léků, následek jiných onemocnění nebo napadení vnitřními parazity. Objevit příčinu proto někdy vyžaduje dostatek trpělivosti postiženého a zkušeností na straně lékaře.

Kdy je to ještě normální

Občasné záchvaty hladu si obvykle způsobujeme sami a není na nich nic divného. Všichni reagujeme obrovskou chutí k jídlu po dni, kdy jsme skoro nic nesnědli. Normální večeře jako by pak nedokázala žaludek naplnit, jako by si dluh, nasčítaný od rána, pamatoval.

Obdobně spolehlivě fungují jako vyvolávač hladu větší porce cukru. Princip je jednoduchý, hladina glukózy v krvi se po takových dobrotách nejprve vymrští vzhůru a pak hluboko spadne.

Signální systémy hlásí alarm a tělo pak pomocí hormonů vyvolá nepřeslechnutelné kručení v žaludku.

Mimochodem, hormony se podílejí i na další běžné příčině náhlého hladu a tou je stres. Sečteno a podtrženo, jde o situace, které se stávají běžně a na kterých není nic zvláštního. Hlad přijde a zase odejde. Zvláštní je, když přetrvává. Nedokáže ho utišit vydatná večeře, ráno se probudíte a je tu zase.

Až mě žaludek bolí

Takové pocity vyvolává chorobný hlad. Podobně jako chutě se dá těžko ovládnout vůlí, ale na rozdíl od nich způsobuje až stavy nevolnosti. Nutkání je tak silné, že postižení spořádají mnohem více jídla, než by snědli jindy.

Může to být až dvojnásobná porce, přitom brzy se stejně silný hlad vrací. Pokud takový stav trvá více než týden nebo dva, je na místě vydat se pro radu k praktickému lékaři.

Další varovné signály:

• při vydatných porcích současně ztrácíte na váze

• trápí vás nejen neustálý hlad, ale také trvalá nervozita a neklid

• současně se záchvaty hladu se objevují bolesti hlavy nebo poruchy zraku

• máte nepříjemné trávicí obtíže s nevolnostmi a bolestmi

Nepodceňujte psychiku

Jednou z příčin nárazového přejídání a neovladatelné chuti k jídlu jsou poruchy příjmu potravy. Lidé, kteří jimi trpí, o nich dobře vědí, ale zpravidla si nechtějí problém pojmenovat ani sami pro sebe.

Bulimie stejně jako čistě psychicky podmíněné chorobné záchvaty přejídání jsou velmi vážnou poruchou, kterou podomácku nezvládnete. Ale určitě se není za co stydět.

Jsou to nemoci, a to závažné, dokážou postiženému ničit život, proto s nimi musí pomoci psychiatr.

Nejčastější příčiny vlčího hladu

Cukrovka

Nebo přesněji řečeno cukrovka se špatně naordinovanými léky. Pokud jsou dávky moc vysoké, pak klesá hladina cukru v krvi příliš hluboko, což vytváří už zmiňovanou neovladatelnou potřebu se najíst.

Metabolismus, který je už tak narušený nemocí a nedokáže reagovat jako zdravé tělo, je tím nebezpečně přetížen. Nejhorší situace, k níž může při poklesu cukru v krvi dojít, je hypoglykemický šok. To už je velmi vážný stav, vyžadující rychlou zdravotní pomoc.

Proto v případě, že trpíte při cukrovce záchvaty hladu, na nic nečekejte a co nejdříve se s diabetologem domluvte na úpravě léků.

Hormonální porucha

Nejčastěji jde o onemocnění štítné žlázy.

Pocit hladu sice vyvolávají i jiné hormony, především stresové nebo přímo v žaludku hormon ghrelin, navíc se na poruše může podílet i řídicí hormonální centrum v hypofýze v mozku, přesto zůstává štítná žláza prvním podezřelým.

Její porucha je totiž v našich krajích poměrně časté onemocnění. Co se tedy může stát? Štítná žláza začne produkovat nadměrné množství hormonů. Jejich úkolem je řídit hospodaření s energií v těle.

Při nadprodukci hormonů tělo energií plýtvá, proto potřebuje zvýšený přísun nových zdrojů v jídle. Na první pohled to může být lákavé, protože můžete hodně jíst, a přitom nepřibíráte, naopak hubnete. Jenže není to taková výhra, jak by se mohlo zdát.

Je to nebezpečné. Zrychluje se totiž nejen vydávání energie, ale i srdeční tep. Nemocným je stále horko (i to je zbytečně uvolňovaná energie) a trpí nepříjemnostmi, jako je soustavná nervozita, průjmy nebo padání vlasů.

Nádorová onemocnění

V některých, naštěstí nepříliš častých případech rozvracejí řízení metabolismu nádory žláz produkujících hormony. Mohou to být i novotvary nezhoubné, přesto je nutné nádor odstranit, aby se hormonální hladiny vrátily k normálnímu stavu.

Jaterní onemocnění

Játra jsou důležitým úložištěm zásobního cukru. Ten tělo čerpá, když mu dochází energie z posledního jídla. Současně ho v noci používá k provozu mozku. Zásoby se tu neustále každý den ukládají a zase spotřebovávají.

Problém nastane, pokud játra kvůli onemocnění přestanou zvládat tuto roli dočasného úložiště. Pak při velké námaze, vyčerpání nebo stresu není jak okamžitě doplnit chybějící energii. Proto se ozve vlčí hlad.

V každém případě je nutné základní onemocnění léčit, játra plní životně důležité funkce pro tělo, takže by při jejich poruše nezůstalo jen u záchvatů hladu.

Napadení parazity

Nejčastěji to bývá škrkavka dětská nebo tasemnice. Kromě záchvatů hladu (u někoho pak naopak nechutenství) vyvolává napadení červy nevolnost, bolesti břicha a trávicí potíže. Typické bývá také svědění kůže.

Migrény

Na rozdíl od běžných bolestí hlavy jsou migrény záchvatovité onemocnění mozku, podobně jako epilepsie. Při záchvatu se nejprve stahují a pak roztahují cévy, a tak se mění prokrvení zasažené partie mozku.

To má samozřejmě vliv i na její fungování, a tak bolest předcházejí a pak ji doprovázejí další nepříjemné stavy. A jedním z nich jsou záchvaty vlčího hladu, které udává poměrně značný počet migreniků.

Tady je příčinou podráždění nervové soustavy, takže by způsob, jak ho ztišit, měl najít neurolog.

Vedlejší účinky léků

Pokud se objeví zvýšený pocit hladu a současně berete nějaké léky, pak první, co byste měli udělat, by bylo důkladné pročtení přívalového letáku.

Jako nežádoucí vedlejší účinek zvyšují apetit především psychofarmaka, tedy různé přípravky na psychické potíže, antidepresiva i léky nasazované u psychóz. Chuť k jídlu kromě toho zvyšují i některé hormonální přípravky, antikoncepce nebo kortizon.

Nepodceňujte stres

Jakkoli je stres nepříjemný, považujeme ho za tak běžný stav, že ho neřešíme. Kdo z nás aktivně provozuje relaxační cvičení, meditace nebo aspoň uklidňuje psychiku bylinkami? Málokdo, a to je chyba.

Chorobný hlad a přejídání je jen jednou z možností, jak se může fyzicky projevit. Dlouhodobý stres především podkopává obranyschopnost těla, takže přímo ohrožuje zdraví. Jemnou, přitom účinnou pomocí jsou byliny se zklidňujícími účinky.

Jedničkou mezi nimi je třezalka. Ale pozor, výrazně ovlivňuje účinky mnoha jiných léků. V takovém případě je lepší zkusit meduňku nebo kozlík.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me