Stálý apetit – a teď nemluvíme o „chutích“, ale o skutečném hladu – je normální a žádoucí u rostoucích dětí. U dospělých je signálem, že něco v těle není v pořádku.
Nejčastěji jde o poruchu hormonální, ale důvodů může být mnohem víc, např. vedlejší účinky léků, následek jiných onemocnění nebo napadení vnitřními parazity. Objevit příčinu proto někdy vyžaduje dostatek trpělivosti postiženého a zkušeností na straně lékaře.
Kdy je to ještě normální
Občasné záchvaty hladu si obvykle způsobujeme sami a není na nich nic divného. Všichni reagujeme obrovskou chutí k jídlu po dni, kdy jsme skoro nic nesnědli. Normální večeře jako by pak nedokázala žaludek naplnit, jako by si dluh, nasčítaný od rána, pamatoval.
Obdobně spolehlivě fungují jako vyvolávač hladu větší porce cukru. Princip je jednoduchý, hladina glukózy v krvi se po takových dobrotách nejprve vymrští vzhůru a pak hluboko spadne.
Signální systémy hlásí alarm a tělo pak pomocí hormonů vyvolá nepřeslechnutelné kručení v žaludku.
Mimochodem, hormony se podílejí i na další běžné příčině náhlého hladu a tou je stres. Sečteno a podtrženo, jde o situace, které se stávají běžně a na kterých není nic zvláštního. Hlad přijde a zase odejde. Zvláštní je, když přetrvává. Nedokáže ho utišit vydatná večeře, ráno se probudíte a je tu zase.
Až mě žaludek bolí
Takové pocity vyvolává chorobný hlad. Podobně jako chutě se dá těžko ovládnout vůlí, ale na rozdíl od nich způsobuje až stavy nevolnosti. Nutkání je tak silné, že postižení spořádají mnohem více jídla, než by snědli jindy.
Může to být až dvojnásobná porce, přitom brzy se stejně silný hlad vrací. Pokud takový stav trvá více než týden nebo dva, je na místě vydat se pro radu k praktickému lékaři.
Další varovné signály:
• při vydatných porcích současně ztrácíte na váze
• trápí vás nejen neustálý hlad, ale také trvalá nervozita a neklid
• současně se záchvaty hladu se objevují bolesti hlavy nebo poruchy zraku
• máte nepříjemné trávicí obtíže s nevolnostmi a bolestmi
Nepodceňujte psychiku
Jednou z příčin nárazového přejídání a neovladatelné chuti k jídlu jsou poruchy příjmu potravy. Lidé, kteří jimi trpí, o nich dobře vědí, ale zpravidla si nechtějí problém pojmenovat ani sami pro sebe.
Bulimie stejně jako čistě psychicky podmíněné chorobné záchvaty přejídání jsou velmi vážnou poruchou, kterou podomácku nezvládnete. Ale určitě se není za co stydět.
Jsou to nemoci, a to závažné, dokážou postiženému ničit život, proto s nimi musí pomoci psychiatr.
Nejčastější příčiny vlčího hladu
Cukrovka
Nebo přesněji řečeno cukrovka se špatně naordinovanými léky. Pokud jsou dávky moc vysoké, pak klesá hladina cukru v krvi příliš hluboko, což vytváří už zmiňovanou neovladatelnou potřebu se najíst.
Metabolismus, který je už tak narušený nemocí a nedokáže reagovat jako zdravé tělo, je tím nebezpečně přetížen. Nejhorší situace, k níž může při poklesu cukru v krvi dojít, je hypoglykemický šok. To už je velmi vážný stav, vyžadující rychlou zdravotní pomoc.
Proto v případě, že trpíte při cukrovce záchvaty hladu, na nic nečekejte a co nejdříve se s diabetologem domluvte na úpravě léků.
Hormonální porucha
Nejčastěji jde o onemocnění štítné žlázy.
Pocit hladu sice vyvolávají i jiné hormony, především stresové nebo přímo v žaludku hormon ghrelin, navíc se na poruše může podílet i řídicí hormonální centrum v hypofýze v mozku, přesto zůstává štítná žláza prvním podezřelým.
Její porucha je totiž v našich krajích poměrně časté onemocnění. Co se tedy může stát? Štítná žláza začne produkovat nadměrné množství hormonů. Jejich úkolem je řídit hospodaření s energií v těle.
Při nadprodukci hormonů tělo energií plýtvá, proto potřebuje zvýšený přísun nových zdrojů v jídle. Na první pohled to může být lákavé, protože můžete hodně jíst, a přitom nepřibíráte, naopak hubnete. Jenže není to taková výhra, jak by se mohlo zdát.
Je to nebezpečné. Zrychluje se totiž nejen vydávání energie, ale i srdeční tep. Nemocným je stále horko (i to je zbytečně uvolňovaná energie) a trpí nepříjemnostmi, jako je soustavná nervozita, průjmy nebo padání vlasů.
Nádorová onemocnění
V některých, naštěstí nepříliš častých případech rozvracejí řízení metabolismu nádory žláz produkujících hormony. Mohou to být i novotvary nezhoubné, přesto je nutné nádor odstranit, aby se hormonální hladiny vrátily k normálnímu stavu.
Jaterní onemocnění
Játra jsou důležitým úložištěm zásobního cukru. Ten tělo čerpá, když mu dochází energie z posledního jídla. Současně ho v noci používá k provozu mozku. Zásoby se tu neustále každý den ukládají a zase spotřebovávají.
Problém nastane, pokud játra kvůli onemocnění přestanou zvládat tuto roli dočasného úložiště. Pak při velké námaze, vyčerpání nebo stresu není jak okamžitě doplnit chybějící energii. Proto se ozve vlčí hlad.
V každém případě je nutné základní onemocnění léčit, játra plní životně důležité funkce pro tělo, takže by při jejich poruše nezůstalo jen u záchvatů hladu.
Napadení parazity
Nejčastěji to bývá škrkavka dětská nebo tasemnice. Kromě záchvatů hladu (u někoho pak naopak nechutenství) vyvolává napadení červy nevolnost, bolesti břicha a trávicí potíže. Typické bývá také svědění kůže.
Migrény
Na rozdíl od běžných bolestí hlavy jsou migrény záchvatovité onemocnění mozku, podobně jako epilepsie. Při záchvatu se nejprve stahují a pak roztahují cévy, a tak se mění prokrvení zasažené partie mozku.
To má samozřejmě vliv i na její fungování, a tak bolest předcházejí a pak ji doprovázejí další nepříjemné stavy. A jedním z nich jsou záchvaty vlčího hladu, které udává poměrně značný počet migreniků.
Tady je příčinou podráždění nervové soustavy, takže by způsob, jak ho ztišit, měl najít neurolog.
Vedlejší účinky léků
Pokud se objeví zvýšený pocit hladu a současně berete nějaké léky, pak první, co byste měli udělat, by bylo důkladné pročtení přívalového letáku.
Jako nežádoucí vedlejší účinek zvyšují apetit především psychofarmaka, tedy různé přípravky na psychické potíže, antidepresiva i léky nasazované u psychóz. Chuť k jídlu kromě toho zvyšují i některé hormonální přípravky, antikoncepce nebo kortizon.
Nepodceňujte stres
Jakkoli je stres nepříjemný, považujeme ho za tak běžný stav, že ho neřešíme. Kdo z nás aktivně provozuje relaxační cvičení, meditace nebo aspoň uklidňuje psychiku bylinkami? Málokdo, a to je chyba.
Chorobný hlad a přejídání je jen jednou z možností, jak se může fyzicky projevit. Dlouhodobý stres především podkopává obranyschopnost těla, takže přímo ohrožuje zdraví. Jemnou, přitom účinnou pomocí jsou byliny se zklidňujícími účinky.
Jedničkou mezi nimi je třezalka. Ale pozor, výrazně ovlivňuje účinky mnoha jiných léků. V takovém případě je lepší zkusit meduňku nebo kozlík.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock