Čtete správně, opravdu jde o polévky poctivé a vydatné, nikoli „tukožroutské“. Neslibujeme vám, že shodíte 5 kg za týden. Ale také je pak rychle nenaberete zpět.
Pokud jde o krásu, snad v každé z nás zůstal kus malé holčičky, která věří na zázraky. To je důvod, proč se „tukožroutská“ polévka stále vrací. Je to tak svůdné, vydržet pár dní o zeleninové polévce a pak být štíhlá a krásná.
Všechny sice tušíme, že něco za tím kouzlem nehraje, ale sen je silnější než rozum. Jenže příroda je ještě mocnější, takže nám obratem vystaví účet, podrobně si ho můžete projít na předchozí stránce v článku o jojo efektu. Tam jsou podrobně uvedené důvody, proč vám teď nabízíme zdravější variantu.
Proč poctivé polévky
Tukožroutská polévka se připravuje pouze ze směsi vařené zeleniny. Její zastánci argumentují tím, že obsahuje spoustu minerálů, což je vytrženo ze souvislostí. Správné je dodat, že do organismu nepřináší bílkoviny ani mnoho vitamínů a už vůbec žádné tuky.
Organismus však potřebuje živiny dostávat ve správných proporcích pro hladký chod celého soukolí metabolismu, proto je vyšší dávka minerálů sama o sobě bezcenná.
Přesně tento problém řeší poctivé polévky, kde se do hrnce dává nejen zelenina, ale k ní někdy maso, jindy fazole nebo čočka a na zjemnění kysaná smetana.
Navíc vývary představují dobře využitelný zdroj minerálů a dalších živin, které se uvolní při přípravě potravin a nevylévají se, nic nepřijde nazmar.
Hlavní výhody
Hutné polévky jsou ideální teplou večeří, sytivou a poskytující pestrou paletu živin. Tím snižují riziko večerních chutí na zobání typu chipsy nebo oříšky,
Z kalorického pohledu není problém si k polévce dát pečivo pro větší objem porce i zasycení. Ta samá houska jako studená večeře obložená salámem nebo sýrem představuje mnohem větší porci energie.
Kolik zhubnu?
To záleží na vašem současném stylu, tedy na tom, jak kalorické byly vaše večeře, než jste začali s polévkami. Žádný dramatický úbytek nečekejte, neboť ten ani není cílem. Jde nám o nenásilné a pozvolné snižování váhy.
Příjemnou výhodou navíc bude zlepšení celkové kondice těla, což uvidíte i na stavu kůže a vlasů. Bude to díky lepšímu zásobení organismu nedostatkovými minerály a stopovými prvky.
Z čeho vařit
Maso
Vynikající je maso krůtí, k dostání jsou i křídla a krky, které se hodí právě na polévky stejně jako hovězí. Nepříliš vhodné je naproti tomu maso kuřecí pro výraznou tučnost.
Luštěniny
Jsou důležité nejen kvůli sytivosti, ale i obsahu vlákniny a kvalitních rostlinných bílkovin. Pro využití do polévek jsou nejšikovnější červená a žlutá čočka, které jsou i bez předchozího namáčení hotové za několik minut.
Fazole je praktičtější použít konzervované ve slaném nálevu, podstatné je, že jsou zcela měkké a dobře využitelné pro trávení, což by nám při vaření doma zabralo víc než hodinu.
Ve slaném nálevu se prodává také cizrna, opomíjená luštěnina příjemně krémové konzistence.
Zelenina
Nejchutnější je klasika – kořenová zelenina, kapusta a zelí. Výborná je brokolice, ale nesmí se nechat rozvařit, pokrájená na růžičky je hotová asi za 5 minut. Totéž platí o cuketě nebo lilku, které delším tvarem ztrácejí tvar a chutnost.
S kombinacemi různých druhů zeleniny je lépe to nepřehánět, při výběru menšího počtu druhů lépe vynikne jejich chuť.
Tuky
Neměly by chybět v žádném typu polévky, dodávají chutnost a zvyšují využité živin. U masových polévek se přirozeně uvolňují při vaření, čistě zeleninové polévky je vhodné zjemnit smetanou.
Tuk je naprosto nezbytný pro využití rostlinných barviv (flavonoidů, karotenoidů), což jsou látky s významným ochranným efektem na organismus.
Jak na dietu?
Polévky můžete jíst k večeři i k obědu. Zaručují pestrou skladbu jídelníčku při relativně nízké kalorické vydatnosti.
Místo polévky můžete dát si v poledne i běžný oběd, hodí pestrá jídla se zeleninou. Naopak se vyhýbejte hutným omáčkám a smaženým jídlům obalovaným ve strouhance nebo těstíčku.
K snídani jsou nejvhodnější kvalitní zdroje bílkovin bez přidaného tuku jako vařená vejce, dietní šunka, nízkotučné sýry. Ke svačině doporučujeme kysané mléčné nápoje pro lepší práci střeva.
A co kalorie? Hlídání kalorií není nutné, naopak, vyvolává stres a ten je jednou z příčin nabírání na váze. Při dodržování uvedených pravidel budete shazovat nadbytečná kila přirozeně a bez stresu.
Polévková inspirace
Mexická chilli s kuřetem
Suroviny: asi 0,5 kg kuřecího masa, 1 pokrájená cibule, pokrájený celer (půlka) a mrkev a petržel (po 1 kusu), šálek mražené nebo sterilované kukuřice, 1 konzerva krájených rajčat, olej, bujón
Koření: pepř, chilli, 1 stroužek česneku, bazalka, oregano
Nejdřív uvaříme kousky kuřete, osmažené na troše oleje. Kuře vyjmeme, přidáme další ingredience a vaříme pomalu do měkka, pak přidáme maso.
Krémová z brokolice
Suroviny: 500 g brokolice, 1 cibule, 2 lžíce žervé, olej, sůl, pepř, muškátový ořech
Brokolice pokrájíme a chvíli dusíme na osmažené cibuli, pak podlijeme a vaříme asi 5 až 10 minut. Pak vyjmeme několik pěkných růžiček, zbytek rozmixujeme na pyré. Okořeníme, zjemníme přídavkem žervé a přidáme brokolicové růžičky na ozdobu.
Zimní dýňová
Suroviny: asi 1 kg dýně, nejlépe Hokkaidno, která se nemusí loupat, 2 brambory, 200 ml smetany, špetka kari, buón
Nejlépe se hodí dýně Hokkaido, která se nemusí loupat, tím je příprava jednodušší. Jen pokrájíme a osmahneme na cibulce. Okořeníme muškátem, můžeme dát i skořici nebo mletý zázvor. Podlijeme, přidáme kostku bujonu a krátce vaříme. Pak rozmixujeme a můžeme zjemnit kysanou smetanou.
Boršč
Suroviny: asi 250 g hovězího pokrájeného na kostky, 250 g pokrájeného vepřového, 200 g kořenové zeleniny, 1 cibule, 1 menší řepa, 200 g kysaného zelí, 1 konzerva pokrájených rajčat., ocet, sůl
Koření: 2 bobkové listy a po 10 kuličkách pepře a nového koření, přidáme v v uzavíratelném sítku na čaj
Maso vaříme postupně, nejprve hovězí s kořením, po 20 minutách přidáme vepřové, pokrájenou zeleninu, cibuli na nudličky a okapané pokrájené kysané zelí. Až vše změkne, přidáme ještě konzervu rajčat, povaříme a podle potřeby dochutíme.
Rybí polévka
Suroviny: 400 g rybího masa, 1 cibule, 3 brambory, 300 g pokrájené kořenové zeleniny, mouka na zahuštění, olej, bobkový list, bylinky
Cibuli osmažíme na oleji, přidáme pokrájenou zeleninu, také osmahneme. pak podlijeme, přidáme rybu a koření a dusíme na malém plemeni, dokud zelenina nezměkne. Pak zahustíme a podle potřeby dochutíme.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock