Exotické ovoce nám přinese do kuchyně závan dalekých krajů a nových zajímavých chutí. Řada druhů tropického ovoce je na našem trhu poměrně dostupná, dá se nakupovat i na webech dovozců.
Tamarillo
Jinak také rajčenka nebo francouzské rajče. Pochází z peruánských And a podobá se trochu rajčeti, ale má mnohem tvrdší slupku a delší tvar. Po rozkrojení ucítíte vůni rajčat. Čím je zralejší a měkčí, tím je sladší a chuť má jemný nahořklý podtón.
Slupka plodu je hladká a dosti tvrdá, proto je třeba ji oloupat, neboť k jídlu se nehodí.
Tip: Je vhodné pro zeštíhlení, ale i na posílení imunity. Obsahuje vápník, fosfor a železo, dále vitamin. B1, B2 a B3 a je také důležitým zdrojem pektinu. Má ale i příznivé účinky na náš zrak i paměť, snižuje škodlivý cholesterol a krevní tlak.
Co s ním v kuchyni
Hodí se nejen k přípravě osvěžujících nápojů a koktejlů. Můžeme ho použít ve slané kuchyni na dušení i pro přípravu masitých jídel. Je vhodný i jako obloha ke studeným mísám. Na sladko se zpracovává v podobě marmelády a želé.
Exotický salát
5 tamarill *1 karambola * 1 papája * 1 kiwi * 2 fíky * 2 lžíce bílého jogurtu* 2 lžičky citronové šťávy * čtvrt lžičky soli * troška bílého pepře *1 lžička zrníček zelené papriky v octě
Tamarilla oloupejte a nakrájejte na kolečka. Z dužiny vytvořte kostičky, vložte je do mísy, promíchejte s pokrájenými kousky dalšího ovoce a přelijte zálivkou z jogurtu, šťávy, pepře a pomletých paprik.
Guava
Toto tropické ovoce je u nás známé také pod názvem kvajáva. Má kulatý až hruškovitý tvar a sladkokyselou dužinu s výraznou citrusovou vůní. Že je zralé, poznáte podle toho, že se na slupce začnou objevovat tmavší skvrnky.
Dužina plodu je podle odrůdy zabarvená do žluta, do červena, ale může být i světle zelená nebo bílá. Obsahuje množství malých tvrdých semen. Chutí se guava blíží hruškám a fíkům. Jedlá je i lehce nahořklá slupka.
Tip: Vyniká svým vysokým obsahem vitaminu C, který může být až pětkrát vyšší než u citrusů. Má silné antioxidační účinky, posiluje imunitu a snižuje krevní tlak.
Co s ní v kuchyni
Guava výborně chutná syrová, zvlášť plně zralé plody, které jsou sladší. Plod stačí omýt, překrojit a vydlabat lžičkou. Kyselejší plody se hodí do džemů, marmelád a zavařenin.
Guava se často využívá i na výrobu přírodních sirupů nebo jako základ punče nebo zmrzliny. Můžete ji nakrájet na kostičky do jogurtu nebo ovesných vloček. Hodí se také do moučníků a ovocných koláčů, k výrobě omáček, pomazánek nebo indického chutney.
Graviola
Jinak také guabanana. Pochází z Karibiku a Latinské Ameriky. Plody jsou poměrně velké, mohou vážit i několik kilogramů, podobně jako melouny. Slupka je pokrytá ostnatými výběžky, které mají odrazovat zvířata od konzumace. Dužina je šťavnatá, nakysle sladká.
Tip: Graviola je velmi bohatá na prospěšné látky, především na provitamin A, vitamin C, dále na hořčík, vápník a draslík.
Co s ní v kuchyni
Má smetanovou chuť s nádechem kokosu, jahod, ananasu a nakyslou příměsí citrusů. Semínka ovšem nejsou na rozdíl od tamarilla jedlá. Dužina se dává do koktejlů, ovocných šťáv, sorbetů a zmrzlin.
Ovocný koktejl
4 porce
300 g gravioly * 2 šálky jahod * 2 banány * 2 šálky mléka * 140 g netučného řeckého jogurtu * 1 lžičku zázvoru * 1 lžičku skořice
Vše rozmixujte a můžete podávat zdravý a lahodný nápoj, který bude mít energetickou hodnotu a kvalitní živiny.
Červené a baby banány
Červená až do fialova je jen slupka, plody mají běžnou krémovou barvu a lahodnou příchuť, která se přirovnává k malinám nebo jahodám. Proto jsou ceněné víc než tradiční druh banánů, podléhají však lehce kažení, proto se méně dovážejí.
Baby banány jsou nejen drobnější než běžný typ banánů, ale především chuťově ještě lahodnější a sladší.
Co s nimi v kuchyni
Jíst se samozřejmě dají i za syrova, ale můžeme je také grilovat, fritovat a péci.
Smažené banány v těstíčku
4 zralé banány, nejlépe baby * trocha medu nebo karamelu * olej
Na těstíčko: 120 g hladké mouky * 350 ml vody * ½ lžičky prášku do pečiva * 2 lžíce přírodního cukru * ¼ lžičky soli * 25 g strouhaného kokosu * 2 lžíce sezamových semínek
Připravte si těstíčko z uvedených ingrediencí. Větší banány nakrájejte na kousky, menší jen rozkrojte. Namáčejte je v těstíčku a smažte dozlatova, měly by stačit tři až čtyři minuty.
Nechte okapat přebytečný olej a podávejte poprášené kokosem a sezamovými semínky. Podle chuti můžete pokapat medem nebo karamelem.
Koupit se dá také
Jackfruit: Má v dílcích žlutou až oranžovou dužinu, která je velmi sladká s chutí a vůní jablek, ananasu a manga. Používá se do pudinků, dezertů, želé, marmelád, hodí se i do chutney, ovocných šťáv, do kari a masovo-zeleninových směsí.
Cherimoya: Je velmi lahodná, chutná jako kombinace banánu a ananasu se smetanou. Dužina svou strukturou připomíná velmi zralou hrušku. Je v ní větší množství černých pacek, takže se nedá konzumovat jinak než zasyrova a vyjídat lžičkou.
Chlebovník: Po upečení chutná jako brambory nebo čerstvé pečivo. Můžeme ho smažit, péci, fritovat, přidat do placek, hodí se i do karbanátků, ale i do kari omáček.
Pozor, nepleťte si ho se svatojánským chlebem čili karobem, což je zcela jiný druh tropických plodů.
Durian: Chutná jako vanilkový pudink s ovocem, vlašskými ořechy a s cibulkou. Také aroma je velmi svérázné a pociťované někdy velmi nepříjemně. Jinak se používá do dezertů, do želé, pudinků, ale i do cukroví.
Chayotte: Má křupavou šťavnatou a nasládlou dužinu připomínající mladý kedluben. Na průřezu má tvar hrušky, konzumuje se i se slupkou. Zasyrova je skvělá do salátů, vařená či dušená jako přílohová zelenina. Můžeme ji použít dále i do polévek a masových směsí. Na talíři ji podáváme plněnou mletým masem nebo zapékanou.
Kiwano: Je překrásné cizokrajně vypadající ovoce ze subsaharské Afriky. Dužina vzhledem připomíná střed okurky s pecičkami, chutná ale nasládle a ovocně a má v ní být cítit nádech melounu, kiwi, banánu či citronu. Jí se včetně měkkých peciček.
Pitahaya: Označuje se také jako dračí ovoce, protože červené plody strukturou připomínají dračí šupiny. Uvnitř ukrývají nakyslou dužinu plnou černých semínek, chutí trochu připomínající angrešt.
Patří mezi exotické druhy pěstované ve Střední Americe i v Asii, které občas najdete i v našich řetězcích. P1ody se rozkrojí a vyjídají lžičkou.
Feijoa: Má drobné eliptické plody s velmi aromatickou dužinou, která chutná po jahodách a ananasu. Pozor na semínka, mohou být ve větším množství jedovatá. Dužina se může jíst syrová nebo použít na přípravu aromatických sirupů a džemů.
Lokvát: Připomíná malé oranžové hruštičky a jiným názvem se mu říká mišpule japonská. Dužina má lahodně sladkokyselou chuť, podobající se kombinaci broskve a manga. Hodí se hlavně na přípravu džemů, kompotů a kandování.
Večeře v havajském stylu
Na 6 špízů
vepřové na grilování 2,5 – 3 kg * 2 lžíce ananasového džusu * ½ lžíce sojové omáčky * 2 pevné banány * ananas (nakrájený na kolečka) * červený nebo bílý pepř * kolečka šalotky šířky cca 1 cm * 2 lžíce rumu * 1 lžíce medu
Připravte marinádu z ananasového džusu se sojovou omáčkou. Maso vložte do nádoby, pomažte marinádou a nechte působit asi 10 min.
Maso pak nakrájejte na čtverečky přibližně 4 x 4 cm, aby se daly napichovat na špízy. Na špíz postupně navlékejte ananasová kolečka, vepřové maso, kolečka banánů, kolečka šalotky a celý špíz pak posypejte mírně jemným bílým nebo červeným pepřem.
Zapalte gril nebo sporák s dolním grilem na střední stupeň.
Rozmíchejte rum s medem a směsí během grilování naplněné špízy potírejte. Vyjměte je včas, aby se nepřipálily, a pak už je můžete servírovat hostům.
Foto: Shutterstock