Domů     Když se motá hlava
Když se motá hlava
16.2.2022

Není to nic příjemného a zažil to už každý. Najednou se svět s námi zatočí a máme co dělat, abychom neupadli. Co se stalo?

Točení hlavy může mít celou řadu příčin. Důvod může být naprosto banální, jako je únava nebo dehydratace. Možná je to jen důsledek včerejšího bujarého večírku, nebo jste vypili moc kávy. To jsou věci, které můžete snadno napravit.

Ale co když se situace opakuje? Kdy se o nic nejedná a kdy vyhledat lékaře?

Časté problémy

Závrať při změně polohy – když zakloníte hlavu, prudce vstanete nebo si lehnete. Stává se to každému, ve vyšším věku častěji. Obvykle závrať sama po chvíli zmizí.

Pomáhají cviky zaměřené na pohyby hlavy.

Dehydratace – pokud se se závratí potýkáte pokaždé během fyzické aktivity, nebo dokonce i v klidu, zaměřte se na svůj pitný režim.

Měli byste vědět, že ne každá tekutina zavodňuje organismus, např. sladké nápoje, kofeinové nápoje (káva, nápoje typu coca-cola) mohou sice zahnat žízeň, ale v organismu působí opačně. Vodu mu naopak berou a tím dochází k dehydrataci.

Je potřeba zjistit, zda se problém upravením příjmu tekutin vyřeší. Závrať při cvičení nebo pohybu venku totiž může vést k pádu a následnému zranění.

Hyperventilace – jde o zrychlené dýchání, které nastává hlavně při běhání a intenzivním cvičení. Ve chvíli, kdy sotva lapáte po dechu, poklesne hladina oxidu uhličitého v krvi, což má za následek právě závratě.

Nejde o nic vážného, ale pamatujte, že jakýkoliv trénink by měl být postupný a nikdy by neměl vést k totálnímu vyčerpání.

Při změnách krevního tlaku – obvykle se zamotáte, když ráno prudce vstanete, nebo při rychlém předklonu a návratu zpět do vzpřímené polohy.

Většinou není nutné se lekat – na chvíli si sedněte, vypijte sklenici vody a zvedejte se pomalu. Opakuje-li se to však často, zvažte návštěvu lékaře:

mohlo by jít nejen o nízký tlak, který se nabízí, ale i nebezpečný tlak vysoký či kolísavý nebo také o srdeční problémy (arytmii nebo selhání) či cukrovku.

Příčina psychická – je úplně normální, že tělo reaguje na naši psychiku. Své by mohli vyprávět lidé trpící depresemi, kteří se někdy nejsou schopni ani pohnout.

Právě tak se může stát, že pokud utrpíte nějakou psychickou újmu, ať už ztrátu blízké osoby nebo třeba zaměstnání, mohou se u vás objevit závratě a při nich hrozí pád a zranění.

V tomto případě patří léčba do ruky lékaře, nejlépe zkušeného psychiatra. Ten totiž může předepsat léky, které vám od nepříjemných stavů pomohou.

Fobie – většinou jsou následkem prožité závrati a trpí jimi spousta lidí. Jen si vzpomeňte kolik vašich kamarádů má například závrať ve výškách. Méně se ví o fobiích z otevřeného prostoru, nebo naopak uzavřeného. Navíc spousta fobií se vyvíjí s věkem.

Některé činnosti, o kterých víme, že nám nedělají dobře, těžko můžeme omezovat. Pravda, lézt na střechu nemusíme, ale spoustu ostatních činností nelze obejít, čili nezbude nic jiného, než vyhledat pomoc psychologa či psychiatra, kteří navrhnou řešení. Obvykle jde o nácvik v řádu měsíců.

Poruchy krční páteře – nejde-li o stav po úrazu, obvykle si za problémy můžeme sami, a to nevhodným sezením či jinými návyky.

Většinou pomůže cílená rehabilitace a na tuto oblast zaměřené každodenní cvičení. Fyzioterapeut vás naučí vhodné cviky a poradí pomůcky. Určitě byste si měli koupit ortopedický polštář, ale zvolte prodejny, kde vám poradí a budete si ho moci vyzkoušet. Každý totiž potřebuje jiný.

Signál vážnější choroby

Porucha v rovnovážném ústrojí – skládá se z vnitřního ucha, nervu a dále z centrální mozkové struktury vestibulárního systému, který odvádí informace do mozku. Jednou z nejčastějších příčin je prodělaný úraz, operace ve středouší nebo infekce. Další příčinou mohou být poruchy zraku, eventuálně jejich kombinace.

Migréna – určitému typu migrény mohou předcházet také závratě, dvojité vidění nebo i ztráta vidění. Někteří migrenici mohou mít také problémy s udržením rovnováhy.

Kdy zbystřit?

Závratě jsou časté – točí se vám hlava každou chvíli.

Závrať trvá déle než pár minut – trvá-li motolice třeba i několik hodin nebo dojde ke zhoršení sluchu, může jít o vážnou poruchu ucha nebo migrénu.

Závrať doprovází problém s řečí nebo viděním, náhlá slabost, silná bolest hlavy a potíže s chůzí. V takovém případě je nezbytné ihned zavolat záchranku.

Dá se to léčit?

Udává se, že zhruba šedesát až sedmdesát procent závratí se dá diagnostikovat a léčit již na ambulantní úrovni. Klíčové ovšem je přesné odhalení příčiny potíží.

Léčba se dá rozdělit na terapii pomocí léků, psychoterapii a neméně důležitou vestibulární rehabilitaci (jde o systém cvičení a manévrů, které povzbuzují mechanismy organismu, nebo budují nové rovnovážné stereotypy), eventuálně klasickou fyzioterapii.

Farmakoterapie má velmi dobrý efekt především u akutních forem závratí, při kterých se tlumí hlavně symptomy.

Co můžeme udělat my?

Většinou lékař zároveň s předepsanou léčbou doporučí upravit životosprávu, což bychom měli udělat stejně. A jak na to?

Snižme množství konzumovaného alkoholu, kofeinu, černého čaje, soli atd.

Důležitý je dostatečný a kvalitní spánek. Měli bychom ulehnout do postele před 24. hodinou a před spaním se nepřejídat, vynechat kouření a nepít příliš tekutin.

Dopřejme si častý pobyt na čerstvém vzduchu.

Vyhýbejme se stresovým situacím. (Tenhle bod je v dnešní době těžké splnit, ale soustředěním na hezkou knihu, hudbu či prostě činnosti, které vás těší, si lze alespoň trochu ulevit od napětí.)

Všichni, a především starší lidé, by se měli vyhýbat všem činnostem, při kterých hrozí pád.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet