Nastal čas grilování, ale i čerstvé zeleniny, což vybízí k hledání nových chutí. V tom nám mohou pomoci dipy, omáčky, dresinky a zálivky.
Je jich spousta, takže výběr je široký. Ale možná vás teď napadlo, zda je mezi nimi nějaký rozdíl. Je, ale nijak propastný, tedy alespoň co se týká složení. Zálivka čili dresink je jasně něco, čím potravinu, většinou zeleninový salát, zalijeme.
A dip?
Když si vezmeme na pomoc slovník, zjistíme, že název pochází z anglického slova dip, tedy namočit.
Slovo omáčka se ale u nás často chápe ve smyslu hlavního jídla s masem a přílohou, dip je však také omáčka, jen se podává samostatně a kousky jídla, (sýr, grilované kousky masa, bramborové chipsy nebo kousky zeleniny) se do něj namáčejí.
Základ dipu může být podobný jako u zálivky. Tvoří ho často jogurt, zakysaná smetana, crème fraîche nebo majonéza. Ale jako dip můžete podávat i ocet, med, čokoládu, olivový olej či samotný kečup, hořčici nebo majonézu.
Koupit nebo připravit?
Dnes v obchodech najdete obrovské množství různých omáček, kečupů, hořčic nebo majonéz, od slaných po ostré nebo naopak sladké a jejich různé kombinace. Jejich výhodou je, že když si některou vyberete, můžete se spolehnout, že i příště bude chutnat stejně.
Nevýhodou je ovšem spousta konzervantů. Zálivku nebo dip si ale můžete také udělat sami. V každém případě je to zajímavější, někdy i dobrodružnější a možná oslníte své hosty i přátele.
Mírnou vadou na kráse je, že pokud si nebudete vést přesný popis, nepodaří se vám vyladit vždycky stejnou chuť. Ale to určitě nikomu nebude vadit. Takže, jestli to chcete zkusit, máme pro vás pár receptů. Ty další si už si určitě vymyslíte sami.
Omáčky a zálivky
Medová
4 lžíce olivového oleje, 1 lžíce kvalitního medu, 2 lžíce hrubozrnné hořčice, sůl a pepř, šťáva z ½ citronu
Smíchejte dohromady citronovou šťávu, olivový olej, med a hořčici, dokud nevznikne konzistentní dresing. Množství ingrediencí si upravte podle chuti, máte-li radši sladší, přidejte více medu.
Hodí se k salátům, ty přelijte až těsně před podáním a teprve pak osolte a opepřete.
Tisíc ostrovů
75 g majonézy, 2 lžíce kečupu, 1 lžička dijonské hořčice, 1 lžička nálevu z nakládaných okurek, 1 lžíce najemno nakrájené šalotky, 1 lžíce nasekaných okurek, 2 nastrouhaná natvrdo uvařené vejce, ½ lžičky uzen papriky, 1 lžíce nasekané pažitky, , kůra z jednoho citronu, 1 lžíce nasekané pečené červené kapie, několik kapek tabasca, sůl, mletý bílý pepř
Všechny suroviny vložte do mísy a dobře promíchejte, osolte a opepřete. Můžete-li, vyrobte omáčku den předem, aby se chutě spojily.
Omáčka Tisíc ostrovů populární v americké kuchyni. Používá se na sendviče, v tomto čísle ji například najdete v receptu na sendvič Reuben na straně 30, a hamburgery, ale také k syrové nebo grilované zelenině a na saláty.
Farmářská
3 lžíce majonézy, 1 lžíce kysané smetany, 2 lžíce podmáslí, ½ lžičky soli, ¼ lžičky mletého pepře
malý stroužek česneku (asi půl lžičky prolisovaného), ½ lžičky tymiánu, 2 lžičky pažitky
Všechny suroviny dobře promíchejte a nechte v lednici alespoň dvě hodiny uležet.
Ranch dressing je americká klasika a ve státech je rozšířený jako u nás tatarská omáčka. Recept prý vynesl autorovi, kterým byl instalatér Steve Henson, 8 milionů dolarů.
Hodí se do salátů, ke kuřecím křídlům, grilovanému masu nebo do ní třeba můžete namáčet pizzu nebo kousky zeleniny, třeba brokolici nebo řapíkatý celer.
Dipy
Harrisa pasta
2 lžičky semínek římského kmínu, 1 lžička semínek koriandru, 2 červené kapie pečené a oloupané, 25 g chilli papriček nasekaných i se semínky, 2 stroužky česneku, sůl
1) V suché pánvi restujte koření na mírném plameni, aby se nezabarvilo a nespálilo. Po 1–2 minutách, až se uvolní aroma, je vysypte do hmoždíře a rozdrťte na jemný prášek.
2) Nasypte prášek do kuchyňského robotu, přidejte zbývající suroviny a umíchejte hladkou pastu. Harrisa vydrží v lednici až týden.
3) Z pasty pak snadno uděláte zálivku. Stačí když ke 2 lžícím harissy přidáte ½ stroužku česneku, 35 ml bílého vinného octa, 125 ml olivového oleje a osolíte a opepříte. Můžete ji ale také zmrazit ve formě na led a jednotlivé kostky používat podle potřeby.
Harrisa pochází z Tuniska ale je oblíbená v celé severní Africe. Má široké použití. Hodí se všude, kde chcete pokrmu dodat říz. Podávat ji můžete s pečeným masem, nebo jí natřít maso před grilováním, hodí se i do burgerů.
Hořčičný
1-2 polévkové lžíce medu, 1 polévková lžíce olivového oleje, 1 lžička soli, čerstvě mletý pepř, po 2 polévkových lžících od tří druhů hořčic, dijonské plnotučné a kremžské nebo celozrnné
Všechny ingredience pečlivě smíchejte, pokud je med tuhý, můžete ho mírně nahřát, a nechte v chladu rozležet.
Hodí se ke grilovanému masu, kuřecím křidélkům, ale i k nakrájené zelenině.
Avocado
1velké zralé avokádo, 2 lžíce citronové šťávy, listy koriandru, ¼ šálku olivového oleje, trochu vody podle potřeby, 2 stroužky česneku, sůl, pepř
Avokádo rozpulte a vyndejte pecku. Dužinu nakrájejte a dejte do mixéru. Přidejte citronovou šťávu a lístky koriandru, přidejte olivový olej, trochu vody, 2 oloupané stroužky česneku a osolte. Vše rozmixujte do hladké konzistence.
Avokádový dip se hodí ke kukuřičným lupínkům, ale i k zelenině. Měli byste ho ale brzo spotřebovat. Pokud ho chcete uchovávat v chladničce, dejte ho do vzduchotěsné nádoby a na povrch přiložte fólii, která zabrání hnědnutí.
Sladká tečka
Čokoládová omáčka
120 ml mléka, 60 g cukru, 35 g hořkého kakaa, 20 g hořké čokolády (hořké nebo mléčné podle chuti)
Kakao nasypte do mléka a metličkou dobře promíchejte. Přidejte cukr, přiveďte k varu a za stálého míchání vařte 3–5 minut, stačí na střední teplotu. Pak odstavte a přidejte na kousky nalámanou čokoládu a nechte rozpustit.
Omáčkou můžete polít vafle, lívance, zmrzlinové poháry nebo v ní namáčet kousky ovoce, nejvíc se hodí k jahodám.