Při výběru nové kuchyňské váhy se zaměřte nejen na typ, ale také na funkce, které nabízí. A znáte už „chytré“ váhy, které vám vypočtou i nutriční hodnotu potravin?
Hospodyňky si zpravidla vybírají váhu na potraviny podle toho, zda ji chtějí mít trvale přišroubovanou na zdi, nebo ji budou vystavovat na lince či ji schovávat do šuplíku.
Co se týče přenositelnosti, pak jistě ocení lehké digitální váhy ve formě ploché malé desky, které umí spočítat kdeco. Jenže v „chytrosti“ jim šlapou na paty váhy, které mají v sobě i nutriční kalkulačku.
Jsou velmi přesné
Pojďme si ale napřed představit digitální „pracanty“. Co umějí? Váží přesně a dokonce mívají odchylku pouze v řádu jednotek gramů.
Můžete si na nich zvolit přímo konkrétní surovinu, kterou vážíte, například cukr, mouku či mléko a na displeji si můžete například měnit měrné jednotky, kromě kilogramů a gramů mohou být na výběr litry, mililitry, ale i unce nebo libry, pokud budete vařit podle zahraničního receptu.
Jednoduše si zvolíte přímo konkrétní surovinu, kterou vážíte, například mléko a funkce měření tekutin vám to pak převede z hmotnosti tekutiny na objem.
Všechny váhy této kategorie disponují i funkcí „tare“ (dovažování), což je vynulování aktuální hodnoty pro postupné přidávání surovin na váhu. Právě díky těmto výhodám bývají digitální váhy o něco dražší v porovnání s analogovým řešením.
S nutriční „kalkulačkou“
Tito „chytrolíni“ disponují integrovanou databází nutričních hodnot určitého počtu potravin/surovin a jsou tak vhodní pro sportovce nebo pro všechny, kdo si chtějí hlídat složení pokrmu při vaření.
Nutriční váha vám dokonce vypočítá i počet kalorií, tuků, sacharidů či proteinů v potravině a většinou nabízí uložení měřených hodnot do paměti přístroje. Negativem je, že ovládání takové váhy nebývá zrovna jednoduché a také si za ni musíte připlatit.
Mechanické váhy
Někdo jim dává přednost proto, že surovinu jen stačí nasypat do mísy a počkat, až se naměřená hodnota ustálí. K vážení nepotřebujete baterie a ani elektřinu. Příjemné je, že tato tradice, kterou známe z kuchyní našich babiček, opět přichází do módy.
Negativním poznatkem ovšem bývá, že měření na této váze není přesné na gram, většinou bývá odchylka i 25 gramů.
Tip:
* Pokud si zvolíte váhu s pamětí, můžete si do ní uložit nastavení pro oblíbený recept a pak jej vyvolat, kdykoli budete chtít.
* Fandíte-li technologiím, zvolte nutriční váhu s možností přenosu dat prostřednictvím Bluetooth do mobilního telefonu. V aplikaci pak můžete vidět nutriční hodnoty anebo si skládat jídelníček.
Jaký materiál a barvu zvolit?
Pokud váhu vytáhnete jednou za týden, bude vám stačit levnější model s většinou dílů z plastu. Pohybujete se v kuchyni častěji? Pak se vám vyplatí připlatit si za typ s kovovými díly, který vydrží větší zátěž.
K moderním materiálům dnes patří i dřevo, čím dál populárnější je například bambus.
Digitální varianty jsou dostupné ve více barvách, stejně tak lze koupit váhy s různými dekory.