I tak lze přizpůsobit parafrázi: oko do duše okno. Při pohledu do nitra vašich očí a prozkoumání očního pozadí totiž nezjistí lékař jen možné choroby oka, ale zároveň z něj dokáže vyčíst i jiná vážná onemocnění.
Krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus či stařecká vetchozrakost. Stejně tak ale lze odhalit i onemocnění, jako jsou cukrovka, ateroskleróza nebo vysoký krevní tlak.
Lékař totiž může pomocí speciální metody, při které vám bezbolestně rozšíří zornici, posoudit rozsah těchto nemocí. Je to proto, že oční pozadí dokáže mnohé prozradit i o stavu cév ostatních orgánů.
Běžné vyšetření tak velmi brzy může hrát klíčovou roli v časné diagnostice onemocnění cév mozku, srdce či ledvin.
Pár kapek postačí
Pravidelné návštěvy očního lékaře bývají samozřejmostí. Oftalmolog během odborného vyšetření nejprve zornice vyšetřovaných očí takzvaně rozkape. Není třeba se bát, jedná se totiž o vyšetření bezbolestné, odborně označované jako diagnostická mydriáza. Do oka se jednoduše nakape pár kapek preparátu, který roztáhne zornici.
Pohled až na sítnici
Lékař má skrz rozšířenou panenku možnost lépe vyšetřit sítnici, na které mohou být změny související se stářím, vysokým krevním tlakem či cukrovkou. Zaměří se také na optický nerv, který bývá poškozen především při zeleném zákalu.
Vyšetření očního pozadí, tedy sítnice, cév a optického nervu, se pomocí takzvané štěrbinové lampy s rozšířením zorniček provádí o něco přesněji než pouhým oftalmoskopem, při kterém se oči rozkapávat nemusejí.
Jedinou nepříjemností, která je s dilatací zornic spojena, je rozmazané vidění. To může přetrvávat i několik hodin po vyšetření, proto se po tuto dobu nedoporučuje řídit motorové vozidlo!
Cévy sítnice, které jsou vidět při vyšetření očního pozadí, podléhají stejným změnám jako cévy kdekoli jinde v organismu, především tedy v mozku, srdci či ledvinách.
Kdy se vyšetření používá…
Oční pozadí lékař nejspíš vyšetří při opakovaných bolestech hlavy a poruchách vidění. Provádí se i při podezření na zvýšení nitrolebního tlaku. Pravidelné prohlídky podstupují diabetici a pacienti s dlouhodobě vysokým krevním tlakem. Vyšetření provádí oční lékař.
K čemu vyšetření slouží…
Oftalmoskopie především pomůže odhalit postižení oka. Slouží k diagnostice onemocnění sítnice, poruch jejího krevního zásobení a poškození zrakového nervu. Včasné objevení a odstranění problémů může zabránit trvalé ztrátě zraku.
Jak vyšetření probíhá…
Vyšetření se provádí pomocí oftalmoskopu či štěrbinové lampy. Přístroje mají zdroj světla a soustavu čoček, které několikanásobně zvětší obraz sítnice. Oftalmoskop je přenosný a vypadá jako baterka.
Štěrbinová lampa je stabilní součástí vyšetřovny očního lékaře. Vyšetření pomocí ní je přesnější. Před vyšetřením dochází k rozkapání – lékař aplikuje oční kapky s látkou k roztažení zornic. Tím se zpřehlední sítnice.
Jaký je princip…
Při oftalmoskopii se využívá jevu, kdy se světlo dopadající pod určitým úhlem na sítnici odráží. Typickým případem toho je „světélkování“ kočičích očí ve tmě.
Zacílením zdroje světla přímo do oka a nahlédnutím do jeho vnitřku pomocí čočky získá lékař obraz Vaší sítnice.
Jak se připravit…
Vyšetření oftalmoskopem nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Před použitím štěrbinové lampy se oči rozkapávají. Sestra nakape do každého oka zvláštní kapky způsobující roztažení zornic. Poté se na několik minut posadíte do čekárny, aby kapky začaly účinkovat.
Po jejich aplikaci se pacientovi na cca 20 minut silně rozostří vidění a bude se špatně orientovat. Stav se postupně upraví. Nemůžete však několik hodin řídit auto a obsluhovat stroje.
Jak to probíhá…
Vyšetření oftalmoskopem lze provést vsedě, vestoje nebo vleže. Lékař k oku vyšetřovaného, který hledí přímo před sebe, přiloží zařízení podobné baterce. Skrz jeho čočku nahlíží dovnitř a pod různými úhly kontroluje stav sítnice.
Štěrbinová lampa se používá po předchozím rozkapání oka. Budete se dívat přímo před sebe. Lékař spustí zdroj světla, zacílí jej do oka a prohlíží sítnici pomocí okulárů. Díky roztažení zornic a většímu zvětšení může zachytit jemnější detaily.
Vyšetření trvá asi 5 minut. Výsledek vyšetření se dozvíte již v průběhu nebo okamžitě po skončení.
Co vyšetření ukáže…
Za normálních okolností má sítnice, její cévy i zrakový nerv normální vzhled a velikost. Při některých chorobách může lékař pozorovat odchlípení sítnice, poškození jejích částí nebo otok zrakového nervu.
Při vysokém krevním tlaku a cukrovce může dojít k poškození cév na sítnici a ke krvácení. Předcházejí mu změny v průběhu a stavbě cév na sítnici (zvýšená cévní kresba).
Změny barvy sítnice mohou představovat místa poškození nebo zvýšené ukládání odpadních produktů metabolismu.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock