Také jste vždycky toužili udělat skvělé věnečky, obdivovali francouzské eclairky a profiterolky či s láskou vzpomínáte na španělské churros, které jste ochutnali na dovolené?
To všechno zvládnete také. Potřebujete jen udělat první krok a naučit se odpalované těsto. Právě to tvoří základ všech těchhle vynikajících zákusků.
Takže zapomeňte na zbytečný strach, odhoďte předsudky, že věnečky a podobné dobroty zvládne jen zkušená cukrářka, a dejte se do toho. Přinášíme vám pár rad, jak to zvládnout jako profesionálové.
Důležitá je příprava
Budete potřebovat jen běžné suroviny, které máte jistě doma. Připravte si 150 ml vody, 50 g másla, 80 g hladké mouky, špetku soli, 2 střední vejce a 2 bílky.
A pak už stačí jen pokračovat krok za krokem.
První krok – zahřejte máslo s vodou
Začněte tím, že v hrnci přivedete k varu směs vody a tuku. Nejlepší je použít máslo, někdo používá i olej, rozhodně se nehodí žádný margarín, protože ten neobsahuje dost tuku a naopak dodá do směsi přebytečnou vodu.
Druhý krok – nasypte mouku
Jakmile začne směs vřít, zmírněte plamen a postupně za stálého míchání přisypávejte všechnu mouku, na rozdíl od přípravy piškotových těst ji nemusíte prosít. Teď vás čeká důkladné míchání, dokud se hmota nespojí. Možná vám to bude připomínat výrobu jíšky.
Uvidíte, jak těsto bude postupně měnit svou konzistenci. Jakmile se z něj stane hladká a lesklá koule a na dně hrnce se začne tvořit tenký povlak z mouky, udělali jste vše správně a můžete sundat hrnec ze sporáku a těsto dát chladit.
Před tím je ale třeba je ještě několik minut míchat, aby se odpařil zbytek tekutiny.
Třetí krok – přidejte vejce
Než do těsta začnete přidávat vejce, potřebujete, aby vychladlo nejméně na tělesnou teplotu. Půjde to rychleji, když je přendáte do jiné mísy. Vejce přidávejte postupně. Musíte každé důkladně zašlehat, pak teprve můžete přidat další.
Nelekejte se, že se těsto rozdělí na mazlavé žmolky, budete-li míchat pořádně, zase se spojí. Tak postupujte až do okamžiku, kdy bude těsto vypadat jako na bábovku.
Čtvrtý krok – nastříkejte tvary
Na plech pomocí cukrářského sáčku vytvořte tvary, jaké potřebujete. Na věnečky to budou kolečka s dírou uprostřed, na éclairs podlouhlé oválky, na profiterolky bochánky.
Hlavně nezapomeňte, že mezi jednotlivými kousky musí být dostatečné mezery, aby se vám, až těsto vyběhne, nespojily.
Pátý krok – dejte se do pečení
Troubu předehřejte na 200 °C a rychle zasuňte plech. Teplotu hned snižte asi na 180 °C. Nejdůležitější rada zní, že aby těsto opravdu vyběhlo a nespadlo, nesmíte troubu v prvních deseti minutách za žádných okolností otevřít.
Už po několika minutách sice uvidíte, jak těsto naběhlo, ale kdybyste v tuhle chvíli otevřeli dvířka, pára uteče, těsto splaskne a už ho nahoru nic nedostane. Během pečení tvary objem zvětší asi třikrát a bude to trvat zhruba 20 minut.
Poté už stačí plech jen vytáhnout, nechat vychladnout a můžete se pustit do zdobení.
Slané bochánky
Odpalované těsto si většinou v našich krajích spojujeme se sladkými krémy a polevami, ale Francouzi dělají skvělé bochánky, které nazývají gougéres. Čte se to gužér a podávají se k aperitivu nebo k šampaňskému. Tady je recept:
Gougère
100 g másla, 250 ml mléka, 1 lžička soli, 150 g hladké mouky
4 vejce, 100 g sýru gruyére (můžete použít čedar)
1) Troubu předehřejte na 200 °C.
2) Přiveďte v hrnci k varu mléko s vodou, máslem a solí, přidejte mouku, stáhněte plamen na minimum a svižně míchejte, až vznikne hustá jemná hmota. Až se na dně hrnce začne tvořit povlak, ještě chvíli míchejte a pak přendejte do mísy, aby těsto vychladlo.
3) Postupně přidávejte vejce. Nakonec vmíchejte sýr a hned těsto tvarujte lžící na plech. Jeden bochánek odpovídá jedné polévkové lžíci.
4) Vložte do trouby, stáhněte výkon na 180 °C a pečte asi 25 minut. Servírovat můžete teplé, ale také je můžete nechat vychladnout na mřížce a naplnit. Náplň zvolte podle chuti, měla by ale být lehká a vyšlehaná. Hodí se tvarohová, ale i rybí nebo lehký krém s paštikou.
Foto: Shutterstock