Domů     Syndrom vyhoření může hrozit i vám
Syndrom vyhoření může hrozit i vám
8.11.2023

Už jste o něm určitě slyšeli. Jen si to vůbec nedovedete představit. Vždyť vaše práce i život vás baví, jste plni elánu, a najednou cítíte, že je něco jinak.

Cítíte se neustále unavení, jakoby bez života. Ze začátku to přikládáte přemíře úkolů a starostí. Ale změna nepřichází, ani když si odpočinete. Může jít právě o syndrom vyhoření.

A pozor, nemusí se týkat jen lidí nad čtyřicet a převážně žen, jak se dříve předpokládalo, postihnout může i lidi mladé.

Nová nemoc

Pojem „syndrom vyhoření“ naše babičky neznaly. Ani nemohly, protože poprvé byl jako burn-out popsán v roce 1974 americkým psychoanalytikem Herbertem Freudenbergem. Teprve nedávno, v roce 2019, pak byl světovou zdravotnickou organizací zapsán jako nemoc.

Problém je, že se často zaměňuje za deprese či úzkostná onemocnění, které se projevují podobně. Jeho záludnost je v tom, že se neobjeví najednou, takže zpočátku je těžké ho rozpoznat. Přichází totiž po jednotlivých fázích.

1) Jste nadšení a podáváte v práci vysoký výkon. Někdy kvůli tomu ale zanedbáváte osobní život.

2) Přichází vystřízlivění, pocit nedocenění, ale i pochybností o svých kvalitách. Najednou nic nestíháte tak, jak byste měli. Máte i konflikty s kolegy i vedením. Práce se stává nutným zlem, pouhým prostředkem k vydělání peněz.

3) Přichází otupělost, vyčerpání. Někdy i pocit sociálního vyloučení či rodinné problémy. Nechce se vám dělat vůbec nic. Dráždí vás i přítomnost lidí. Jste unavení a zklamaní.

Naučte se rozeznávat příznaky

Mohou být fyzické i emocionální. A je jich celá spousta. Vyjmenujeme jen některé, které by vás měly varovat.

Fyzické

Cítíte se většinu času unavení a vyčerpaní.

Máte sníženou imunitu, takže často onemocníte.

Ztrácíte chuť k jídlu, hubnete.

Trpíte bolestmi hlavy.

Nemůžete spát.

Emocionální

Máte pocit, že jste selhali, a pochybujete o sobě.

Trpíte pocity osamělosti.

Začínáte být cyničtí a ke všemu negativní.

Chybí vám motivace.

Kdo je ohrožen?

Dá se říci, že kdokoliv. Nejvíce ti, kteří mají zodpovědné povolání nebo musí komunikovat s mnoha lidmi. Ale kupodivu i lidé, kteří vykonávají stereotypní práci. Takže paleta může být opravdu široká.

Třeba pečovatelé v sociálních službách, lékaři a zdravotní sestry, učitelé, ale i prodavači, řidiči MHD, tovární dělníci. Rozhodnout mohou i povahové vlastnosti.

Ohroženi jsou třeba workoholici, nebo lidé, kteří se snadno pro něco nadchnou, a když zjistí, že to nejde přesně podle jejich představ, rychle je elán opustí. V ohrožení jsou i ti, kteří si myslí, že oni všechno zvládnou nejlépe a neumí práci předat ostatním. Problémy mají i lidé, kteří si neumějí zorganizovat čas.

Chraňte se

Když už dojde k poslední fázi vyhoření, je obtížné s tím něco dělat. Právě proto vsaďte na prevenci. Může vás ochránit, i když trochu problémem je, že opatření budete muset dodržovat dlouhodobě.

Naučte se odpočívat

S tím souvisí také umění říkat ne. Nežijte jen svou prací. Odpočinek volte samozřejmě podle toho, co vám vyhovuje. Možností je spousta. Od pobytu v přírodě po jakékoliv koníčky. Hlavně nedovolte, aby vám práce zabrala všechen čas.

Relaxujte

Zkuste jógu, meditaci a hluboké dýchání, které vyvolávají stav klidu, jenž je opakem stresové reakce.

Přestaňte se stýkat s negativními lidmi

Ti vám spolehlivě ubližují. Když to z nějakých důvodů nejde, třeba protože jde o vašeho šéfa, pokuste se omezit dobu, kterou spolu strávíte, a řešte pouze věci pracovní.

Mluvte s přáteli

Otevřete se blízkým i rodině. Možná budete překvapeni, že jsou ochotni vám naslouchat. Ale nejde jen o to, abyste se vypovídali. Snažte se udělat vše pro to, aby byl společně strávený čas co nejpříjemnější.

Přemýšlejte o svých snech

Zanedbáváte něco, co vás těší a dělá vás šťastnými? Pak je na čase zpomalit a ten čas si najít.

Odpojte se

Všichni jsme v zajetí nejrůznějších technologií. A všichni víme, že to není dobře. Nastavte si čas, kdy se odpojíte. Odložte notebook, vypněte telefon a přestaňte prohlížet e-maily a sociální média.

Tvořte

Probuďte svou kreativitu. Zkuste něco nového, vymyslete nějaký zábavný projekt pro ostatní, nebo zkuste něco, po čem jste dlouho toužili, ale netroufali si. Můžete malovat, fotit nebo cokoliv vyrábět z různých materiálů. Důležité je, aby tahle činnost neměla nic společného s vaším zaměstnáním.

Spěte

Dopřejte si spoustu spánku. Pocit únavy může zhoršit váš stav a hrozí, že v krizovějších situacích nebudete schopni racionálně myslet ani jednat s chladnou hlavou.

Nebojte se vyhledat lékaře

Když cítíte, že si sami neporadíte, že postrádáte smysl jakékoliv činnosti, máte problémy s lidmi, nespíte a cítíte se naprosto vyčerpáni, na nic nečekejte. Nápovědou vám mohou být odpovědi na následující otázky.

Hrozí vám vyhoření?

Nebaví vás práce a jste z ní zklamáni?

Netěší vás vlastní úspěchy?

Slouží vám jídlo, drogy nebo alkohol k tomu, abyste se cítili lépe?

Máte problém se spaním?

Trápí vás nevysvětlitelné bolesti hlavy, problémy se zažíváním nebo jiné fyzické potíže?

Stáváte se cynickými nebo velmi kritickými?

Jste podráždění a netrpěliví vůči spolupracovníkům, zákazníkům nebo klientům?

Chybí vám energie?

Špatně se soustředíte?

Pokud jste na některou otázku odpověděli kladně, opravdu vám syndrom vyhoření hrozit může.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?