Domů     Syndrom vyhoření může hrozit i vám
Syndrom vyhoření může hrozit i vám
8.11.2023

Už jste o něm určitě slyšeli. Jen si to vůbec nedovedete představit. Vždyť vaše práce i život vás baví, jste plni elánu, a najednou cítíte, že je něco jinak.

Cítíte se neustále unavení, jakoby bez života. Ze začátku to přikládáte přemíře úkolů a starostí. Ale změna nepřichází, ani když si odpočinete. Může jít právě o syndrom vyhoření.

A pozor, nemusí se týkat jen lidí nad čtyřicet a převážně žen, jak se dříve předpokládalo, postihnout může i lidi mladé.

Nová nemoc

Pojem „syndrom vyhoření“ naše babičky neznaly. Ani nemohly, protože poprvé byl jako burn-out popsán v roce 1974 americkým psychoanalytikem Herbertem Freudenbergem. Teprve nedávno, v roce 2019, pak byl světovou zdravotnickou organizací zapsán jako nemoc.

Problém je, že se často zaměňuje za deprese či úzkostná onemocnění, které se projevují podobně. Jeho záludnost je v tom, že se neobjeví najednou, takže zpočátku je těžké ho rozpoznat. Přichází totiž po jednotlivých fázích.

1) Jste nadšení a podáváte v práci vysoký výkon. Někdy kvůli tomu ale zanedbáváte osobní život.

2) Přichází vystřízlivění, pocit nedocenění, ale i pochybností o svých kvalitách. Najednou nic nestíháte tak, jak byste měli. Máte i konflikty s kolegy i vedením. Práce se stává nutným zlem, pouhým prostředkem k vydělání peněz.

3) Přichází otupělost, vyčerpání. Někdy i pocit sociálního vyloučení či rodinné problémy. Nechce se vám dělat vůbec nic. Dráždí vás i přítomnost lidí. Jste unavení a zklamaní.

Naučte se rozeznávat příznaky

Mohou být fyzické i emocionální. A je jich celá spousta. Vyjmenujeme jen některé, které by vás měly varovat.

Fyzické

Cítíte se většinu času unavení a vyčerpaní.

Máte sníženou imunitu, takže často onemocníte.

Ztrácíte chuť k jídlu, hubnete.

Trpíte bolestmi hlavy.

Nemůžete spát.

Emocionální

Máte pocit, že jste selhali, a pochybujete o sobě.

Trpíte pocity osamělosti.

Začínáte být cyničtí a ke všemu negativní.

Chybí vám motivace.

Kdo je ohrožen?

Dá se říci, že kdokoliv. Nejvíce ti, kteří mají zodpovědné povolání nebo musí komunikovat s mnoha lidmi. Ale kupodivu i lidé, kteří vykonávají stereotypní práci. Takže paleta může být opravdu široká.

Třeba pečovatelé v sociálních službách, lékaři a zdravotní sestry, učitelé, ale i prodavači, řidiči MHD, tovární dělníci. Rozhodnout mohou i povahové vlastnosti.

Ohroženi jsou třeba workoholici, nebo lidé, kteří se snadno pro něco nadchnou, a když zjistí, že to nejde přesně podle jejich představ, rychle je elán opustí. V ohrožení jsou i ti, kteří si myslí, že oni všechno zvládnou nejlépe a neumí práci předat ostatním. Problémy mají i lidé, kteří si neumějí zorganizovat čas.

Chraňte se

Když už dojde k poslední fázi vyhoření, je obtížné s tím něco dělat. Právě proto vsaďte na prevenci. Může vás ochránit, i když trochu problémem je, že opatření budete muset dodržovat dlouhodobě.

Naučte se odpočívat

S tím souvisí také umění říkat ne. Nežijte jen svou prací. Odpočinek volte samozřejmě podle toho, co vám vyhovuje. Možností je spousta. Od pobytu v přírodě po jakékoliv koníčky. Hlavně nedovolte, aby vám práce zabrala všechen čas.

Relaxujte

Zkuste jógu, meditaci a hluboké dýchání, které vyvolávají stav klidu, jenž je opakem stresové reakce.

Přestaňte se stýkat s negativními lidmi

Ti vám spolehlivě ubližují. Když to z nějakých důvodů nejde, třeba protože jde o vašeho šéfa, pokuste se omezit dobu, kterou spolu strávíte, a řešte pouze věci pracovní.

Mluvte s přáteli

Otevřete se blízkým i rodině. Možná budete překvapeni, že jsou ochotni vám naslouchat. Ale nejde jen o to, abyste se vypovídali. Snažte se udělat vše pro to, aby byl společně strávený čas co nejpříjemnější.

Přemýšlejte o svých snech

Zanedbáváte něco, co vás těší a dělá vás šťastnými? Pak je na čase zpomalit a ten čas si najít.

Odpojte se

Všichni jsme v zajetí nejrůznějších technologií. A všichni víme, že to není dobře. Nastavte si čas, kdy se odpojíte. Odložte notebook, vypněte telefon a přestaňte prohlížet e-maily a sociální média.

Tvořte

Probuďte svou kreativitu. Zkuste něco nového, vymyslete nějaký zábavný projekt pro ostatní, nebo zkuste něco, po čem jste dlouho toužili, ale netroufali si. Můžete malovat, fotit nebo cokoliv vyrábět z různých materiálů. Důležité je, aby tahle činnost neměla nic společného s vaším zaměstnáním.

Spěte

Dopřejte si spoustu spánku. Pocit únavy může zhoršit váš stav a hrozí, že v krizovějších situacích nebudete schopni racionálně myslet ani jednat s chladnou hlavou.

Nebojte se vyhledat lékaře

Když cítíte, že si sami neporadíte, že postrádáte smysl jakékoliv činnosti, máte problémy s lidmi, nespíte a cítíte se naprosto vyčerpáni, na nic nečekejte. Nápovědou vám mohou být odpovědi na následující otázky.

Hrozí vám vyhoření?

Nebaví vás práce a jste z ní zklamáni?

Netěší vás vlastní úspěchy?

Slouží vám jídlo, drogy nebo alkohol k tomu, abyste se cítili lépe?

Máte problém se spaním?

Trápí vás nevysvětlitelné bolesti hlavy, problémy se zažíváním nebo jiné fyzické potíže?

Stáváte se cynickými nebo velmi kritickými?

Jste podráždění a netrpěliví vůči spolupracovníkům, zákazníkům nebo klientům?

Chybí vám energie?

Špatně se soustředíte?

Pokud jste na některou otázku odpověděli kladně, opravdu vám syndrom vyhoření hrozit může.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte