Když už se k podobnému zkrášlení odhodláte, rozhodně se vyvarujte domácí rukodělné práce. Do takového dobrodružství se určitě nepouštějte a obraťte se na kosmetičku či na specializovaný piercingový salon.
Jestli se rozhodnete nechat si propíchnout uši, objednejte se ke kožnímu lékaři, nebo se dohodněte s pediatrem, kam chodíte s vašimi ratolestmi. Lékař vám ucho propíchne speciální jehlou s kanylou. Počítejte s trochou bolesti, ranka však většinou moc nekrvácí.
Náušnice si musíte přinést už s sebou. Nedávejte si do uší hned po propíchnutí bižuterii. Vhodné jsou výrobky z ryzích kovů – ze zlata, stříbra či lékařské oceli.
Po zákroku je potřeba dírku čistit lihem a potírat protizánětlivou mastičkou, aby se předešlo hnisání. Někdy se ale objeví alergická reakce na materiál náušnic, takže je musíte vyměnit za jiné.
U malého procenta osob se objevuje bouřlivá alergie na jakýkoliv materiál v uchu, takže se musí bez této ozdoby navždy obejít.
Kdy ke kosmetičce či do salonu?
Další možností je nechat si udělat dírku do ucha nastřelovací pistolí. Ihned po zákroku dostanete do uší provizorní náušnice z lékařské oceli nebo titanu. Ty musíte nosit asi tři neděle a pak si teprve nasadit jiné.
Pokud si necháváte uši nastřelit přímo ve zlatnictví nebo v piercingovém salonu, kde mají bohatou nabídku šperků, můžete si rovnou vybrat podle svého gusta. K nastřelení se také musíte uchýlit, pokud už náušnice v lalůčku máte, ale chcete ještě několik dalších.
Rizika nastřelování
Chrupavčité části uší a i některá další citlivá místa na těle lékaři propichují jen neradi. Kritici nastřelování náušnic tvrdí, že na uchu je mnoho akupresurních bodů a nastřelením se mohou porušit.
Podle lékařů sice není dosud přesně prokázáno žádné tělesné ani psychické onemocnění, které by vzniklo jako následek porušení ušního lalůčku, a proto náušnice klidně mohou zdobit každého, kdo po tom zatouží.
Tip Paní domu: Osobně jsem se setkala s případem mladého muže, který si nechal nastřelit do horní části ucha několik ozdob a později začal trpět vleklými rýmami. Poté, co na radu lékaře kroužky z ucha odstranil, rýma jej okamžitě „opustila“.
Kolik zaplatíme?
U lékaře zaplatíte za propíchnutí jednoho ucha od 70 do 100 Kč. U nastřelování se ceny různí. Často je podmínkou v rámci nastřelení i koupě náušnice. Ceny se pohybují od 200 Kč za nastřelení ucha včetně koupě náušnice. Čím je náušnice kvalitnější nebo dražší, tím víc stoupne cena celého výkonu.
Kdy propíchnout uši dětem?
Píchání uší na náušničky doporučují pediatři dětem ve věku mezi 3.–4. měsícem, až po prvním očkování (trojkombinace: záškrt-tetanus-černý kašel). Náušnice jsou nejlepší zlaté. Před výkonem je třeba je na 24 hodin namočit do čistého lihu.
Po řádné dezinfekci ušních boltců se jednorázovou jehlou s tenkým plastovým obalem (trubičkou) ušní lalůček propíchne, jehla se v uchu z obalu vytáhne a do trubičky se nasune konec náušnice a trubička se i s náušnicí vytáhne ven. Pak se už jen náušnice zavře. Vše trvá pár minut, krvácení je minimální, ve většině případů téměř žádné.
Tip Paní domu: Pro děti se nejlépe hodí náušnice s uzávěrem vpředu. Zcela nevhodné jsou tzv. šroubovací. Dítě mohou konce náušnice píchat do kůže za ušima a šroubek také často zarůstá do kůže a následně hnisá.
Ozdoba do pupíku
Piercing v pupíku nad plavkami poutá pozornost. Šperk se nepíchá přímo do této části těla, ale do kožní řasy mírně nad ní. Pokud má člověk pupík mělký nebo plochý, může to být problém. Řasa se pak hledá obtížně.
V tomto případě je lepší zvolit některou z nalepovacích ozdob nebo falešný magnetický piercing. Nevyžadují vpich do pokožky.
Otoky a infekce
Málo se ale píše o zdravotních úskalích, která tento druh krášlení někdy provázejí. Není jich zrovna málo. Rány, které vzniknou zavedením náušnic, kroužků a dalších ozdob do různých částí těla, se hojí různě.
Někomu bez problému, jinému naopak pomalu a s obtížemi. Pokud člověk ví, že patří ke druhé skupině lidí, měl by si piercing rozmyslet nebo uvažovat o zmíněných náhradách. Nejčastěji se objevující komplikací bývají drobná krvácení, otoky a infekce.
Vzácněji se objeví granulom, tedy nehezky vyhlížející tkáň, která se podobá syrovému masu. Většinou vzniká v místě chronického zánětu. Jeho léčba bývá obtížná.
Pozor na jizvy!
Piercing není vhodný ani pro jedince se sklonem k tvorbě keloidních, tedy zduřelých jizev. Mívají červenou nebo fialovou barvu. Pokud si nejste jisti, zda k nim nepatříte zrovna vy, zeptejte se na názor svého kožního lékaře. Může vám udělat i drobný test.
Tip Paní domu: Není vhodné, aby po provedení piercingu spala s námi v posteli zvířata. V té době je nutné vynechat i plavání, vířivky či saunu. Ránu musíte udržovat v čistotě, oplachovat ji teplou vodou, vyhýbat se jejímu zapaření. Hojení brzdí i stres a fyzicky či duševně namáhavá práce.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock