Požitek bez následků, to měla slibovat umělá sladidla. Skutečnost je ovšem poněkud jiná.
Nesladíte cukrem, jen jeho náhražkami, přesto neztrácíte na váze, či dokonce naopak přibýváte?
Podle někdejších názorů byla chyba v tom, že jste se nechali svést falešnou vidinou „beztrestnosti“ mlsání s umělými sladidly a dopřávali jste víc, než byste si dovolili u jídel a nápojů s cukrem.
Marně jste oponovali, že tomu tak není, odborníci jiné vysvětlení neměli. Teď už ho mají. A viníkem potíží s váhou už není nenasytnost, ale problematické chování umělých sladidel v těle.
Překvapivé rozdíly
Odborníci zkoumali rozdíl mezi způsobem, jakým na organizmus působí cukr a sladidla jako aspartam, cyklamát nebo sukralóza. Ke sledování účinku použili žaludeční sondy, magnetickou rezonanci i průběžné vyšetření krve.
Výsledky byly překvapivé a především ukázaly, že tělo se umělými sladidly obelstít nedá a považuje je za to, čím skutečně jsou – za šidítko pro chuť.
Co se děje, když sníte…
… cukr
* Receptory na jazyku rozpoznají sladkou chuť a dávají mozku signál, že do žaludku přichází kaloricky vydatná porce. Slinivka dostane pokyn, aby spustila produkci inzulinu.
* Cukr postupuje trávicím traktem a dostává se do střeva. Tam přistane na obdobných receptorech jako na jazyku, které na cukr zareagují a začnou uvolňovat trávicí hormony. Ty kromě jiného zpomalí pohyby žaludku. Tím je trávení pomalejší a pocit nasycení déle trvá.
* Jakmile se cukr dostane do krve, dojde v mozku ke zvýšení energie, což je měřitelné magnetickou rezonancí. Jeho aktivita vzroste, současně se zlepší nálada. Pocit sytosti v mozku současně omezí chuť na další jídlo.
… umělá sladidla
* Jazyk reaguje na sladkou chuť, ale mozek nedává slinivce pokyn k produkci inzulínu. Tělo neočekává přísun energie.
* Sladidla se dostávají do střeva, ale receptory na na cukr na ně nereagují produkcí trávicích hormonů. Žaludek pracuje rychle a rychle se vyprázdní. Pocit sytosti je nižší a už jednu až dvě hodiny po jídle s umělým sladidlem se ozve znovu hlad.
* Mozek si sladidel nevšímá. Nedodávají mu energii. Pocit sytosti se nedostavuje.
Zrádný spojený efekt
Umělá sladidla tedy přirozeně vyvolávají větší hlad než cukr. Ačkoli jsou kaloricky velmi chudá, přispívají tak k růstu váhy.
Pokud by vás napadlo, že by možná bylo dobrým řešením kombinovat je s cukrem, aby tělo dostalo nějakou energii, ale nebylo jí mnoho, pak to určitě nezkoušejte. Vědci zjistili, že takový postup vede k ještě rychlejšímu tloustnutí.
Přesný mechanismus zatím znám není, ale předpokládá se, že umělá sladidla jakýmsi způsobem zvyšují využití cukru z jídla.
Nadějné pokusy
Naštěstí všechna umělá sladidla nefungují uvedeným způsobem. Nadějí jsou alkoholové cukry, konkrétně vědci zkoumali xylitol a erytritol. V obou případech jde o látky přírodního původu, které mají zajímavé vlastnosti.
Xytitol je obsažený například v březové kůže a kaloricky je jen asi zpoloviny tak vydatný jako řepný cukr. Erytritol vzniká při kvašení glukózy, v určitém množství se vyskytuje například v přezrálých hruškách, hroznech nebo melounech.
Co je ale podstatné, ukázalo se, že na obě sladidla tělo reaguje vylučování trávicích hormonů podobně jako u cukru. Zda uspokojují také volání mozku po energii zatím není zcela jasné, to vyžaduje další výzkum.
Umělá sladidla: Přednosti a nevýhody
Stévie
Pro: Je asi 300x sladší než cukr, přitom je prakticky nekalorická.
Proti: Má výrazně kovovou nahořklou pachuť.
Xylitol
Pro: Je chuťově neutrální a nizkokalorický.
Proti: Má projímavé účinky.
Sorbitol
Pro: Kaloricky dosahuje asi 60 % srovnatelného množství cukru.
Proti: Jeho sladivost je tasi jen poloviční oproti cukru. Ve větším množství dráždí střeva.
Erytritol
Pro: Obsahuje jen asi dvacetinu energie jako srovnatelné množství cukru.
Proti: Slabinou je dráždivost pro střeva, ve větším množství vede k nadýmání a průjmům.
Aspartam
Pro: Je až 200x sladivější než cukr, přitom dodává velmi málo energie.
Proti: Nehodí se k vaření a pečení, protože zahříváním ztrácí chuť.
Sukralóza
Pro: Je nekalorická a hodí na vaření a pečení. Má až 600x vyšší sladivost než cukr a je příjemné chuti.
Proti: Studie neobjevily žádné nepříznivé dopady na zdraví. Proto se povoluje i pro děti a těhotné.
Sacharin
Pro: Je asi 300x sladivější než cukru a nekalorický.
Proti: Má dlouhodobě špatnou pověst pro podezření ze souvislosti s řadou zdravotních potíží včetně nádorových onemocnění.
Foto: Shutterstock