Nemyslete si, že je to nějaká výhra: Ano, někdy může být skutečně nadváha následkem „splašených“ hormonů. Jenže s tím se vždy pojí i další zdravotní potíže.
Jinak řečeno, pokud vám skutečně stoupla váha o vícero kilogramů a vaše svědomí je čisté, víte, že si nedopřáváte sladkostí a nepřejídáte se, pak je na místě se zamyslet, jestli nemáte nějaké další potíže.
Zde j krátký orientační přehled.
Hormony štítné žlázy
Podstatnou měrou řídí využívání energie v těle. Jakmile se jejich produkce zadrhne kvůli poruše ve štítné žláze, pocítíte to nepříjemnou únavou, nevýkonností a sklonem nabírat kilogramy zdánlivě z ničeho.
K onemocnění štítné žlázy mají větší sklon právě ženy, objevuje se hlavně ve středním a starším věku. Většina z postižených přitom o onemocnění nemá tušení.
Léčba je přitom snadná, předepisují se syntetických náhražky těchto hormonů, což vede k rychlému ústupu potíží.
Co můžete udělat:
– Nezapomínejte jíst mořské ryby a mořské plody, štítná žláza potřebuje ke své činnosti jód.
– Nepodceňujte dlouhodobou únavu a nechte se vyšetřit. Dvojnásob to platí, pokud současně pozorujete úbytek vlasů, zimomřivost, zácpu, dlouhodobý nezájem o okolí.
Stresový hormon
Jmenuje se kortizol a tělo ho produkuje v nadledvinách. Jeho úkolem je zlepšit zvládání zátěže psychické i fyzické, takže je velmi prospěšný.
Jenže při dlouhodobém nebo opakovaném stresu koluje v krvi ve vyšším množství, což má nepříznivý dopad na zdraví, a to především na výkon imunity. Současně také zvyšuje chuť na sladkosti a podporuje ukládání tuku na břiše.
Co můžete udělat:
– Zkuste míru stresu snížit osvědčenými metodami, jako je cvičení jógy, praktikování meditací nebo aspoň procházkami v přírodě.
– Choďte dříve spát a dostatečně odpočívejte.
– Obnovte dobré vztahy v rodině a travte s příbuznými více času.
Ženské hormony
Různé fáze ženského cyklu řídí dva odlišné hormony, estrogen a progesteron. V ideálním případě by jejich působení mělo být v rovnováze.
Když se rozkolísá, což je typicky v období hormonálních změn, a některý z nich začne organismus silněji ovlivňovat, projeví se nejen poruchami cyklu. Progesteron podporuje chuť k jídlu, což se může rychle projevit nárůstem váhy. Jeho zvýšená hladina může také přispívat k depresivním náladám.
Vyšší hladina estrogenu mimo jiné působí v jisté míře na produkci inzulínu i na citlivost těla na tento hormon. Následkem proto může být zvýšená hladina cukru v krvi a sklon k tloustnutí.
Co můžete udělat:
– Choďte pravidelně na gynekologická vyšetření a nepodceňujte potíže s cyklem.
Testosteron
Mužský hormon testosteron v určitém malém množství přirozeně produkuje i ženské tělo. Je tam důležitý pro své pozitivní účinky – pomáhá posilovat kosti a svaly a spalovat energii. Pokud se jeho produkce sníží, projeví se to tudíž negativně.
Svaly začnou ochabovat a ztracet hmotu, kosti řídnou a přebytečná energie se ukládá do tukových zásob.
Co můžete udělat:
– Nejúčinější pomocí je fyzická námaha, protože přirozeně zvyšuje hladinu testosteronu i u žen.
– Prospěšné jsou oleje z dýňových semen a lněného semínka. Konzumovat se dají z celá semena, ale pro tělo představuje větší zisk důležitých látek právě vylisovaný olej.
Melatonin
Máte někdy pocit, že přiberete jen tak, prostě přes noc? Něco na tom může být, protože dalším z hormonů, které mohou mít na svědomí nechtěné přírůstky na váze, je melatonin. Ten nám pomáhá usnout a spát.
Ve spánku pak přispívá k regeneraci těla, zlepšení celkové kondice a tvorbě svalové tkáně. Pokud máte se spánkem problémy, pak to vede nejen k celkové únavě, ale také horší kondici, které se tělo brání ukládáním energie do zásoby.
Co můžete udělat:
– Popřemýšlejte, co vám vlastně brání usnout a potřebnou dobu spát? Jsou to starosti? Nebo nedokážete včas vypnout televizi či počítač? K problémům se spánkem může docházet i v období přechodu.
Další příčinou je nedostatečná zátěž přes den, proto je tak těžké spát v nemocnici. Každopádně až podle příčiny můžete začít nespavost řešit.
– Zkusit se dají i bylinné čaje a výtažky, které zklidňují psychiku a navozují spánek. Patří k nim meduňka, třezalka, chmel nebo levandule.
Leptin
Reguluje rovnováhu mezi příjmem a výdajem energie, takže vyvolává hlad, když skutečně potřebujeme jíst.
Tímto způsobem dobře fungoval u našich prapředků, u nás už hůře, protože nebyl nastaven na konzumaci jídel s vysokým podílem cukru a v horším případě slazených fruktózou.
Fruktózu totiž tělo nevyužívá jako zdroj energie, ale ukládá jako tuk, přednostně na břiše. A právě tam se v tukových buňkách tvoří leptin. Čím silnější tukové vrstvy, tím více leptinu.
Jeho nadprodukce nevede k lepší regulaci mezi příjmem a výdaje energie, ale naopak ke ztrátě citlivosti na tyto signály. Nadváha tak přímo podporuje další nárůst kil navíc.
Co můžete udělat:
-Vyhýbejte se potravinám, na jejichž obale je fruktóza uvedená jako sladidlo.
– Ruce pryč od „zdravých“ náhražek cukru, jako jsou rostlinné sirupy – javorový, agávový, rýžový ap. Jejich hlavní složkou je volná fruktóza, při větší konzumaci tedy budou přímo podporovat ukládání tuku na břiše.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL