Tipy na čištění: Sedací souprava stále jako nová

Správné čištění sedacích souprav a potahů na nejen otázkou hygieny, ale prodlouží také životnost nábytku. Důležité je používat pouze doporučené čistící prostředky a metody.

Nejvhodnější metodou čištění je vysávání mokrou cestou, k tomu ale musíte mít víceúčelový vysavač, který dokáže pracovat s tekutinou a má nádrže na vodu. Nemáte-li ho přímo doma, nevadí: Můžete si ho zapůjčit v půjčovně technického nářadí. Tímto mokrým způsobem vyčistíte čalounění rozhodně lépe než za sucha.

V každém případě ale před samotným čištěním soupravu důkladně vysajte s nasazeným jemným kartáčem, aby se odstranil prach, drobky a další nepřilnavé nečistoty.

Jde to rychle

Multifunkční vysavače vhodné pro čištění za mokra mají tu výhodu, že obsahují zabudované čerpadlo, které může pracovat i s čisticím roztokem. Šetrně jím čalounění postřikuje a ihned zase tekutinu vysává.

a ještě utěrku

Často je nutné ještě použít větší mikrovláknovou utěrku a celý povrch čalounění přetřít a to nejlépe ihned. Předejdete tak následným potížím. Někdy se totiž stává, že roztok s nečistotami dostatečně neodsajete. Po zaschnutí jsou pak vidět znečištěné plošky, které tvoří mapy.

Většinou je pak musíte dosti složitě znovu přečistit ručně: Opět s pomocí mikrovláknové utěrky s čistící pěnou a síly naší ruky (příliš zase netlačit), aby nedošlo k poškození struktury povrchu.

3 užitečné rady

* Při jakékoliv „mokré cestě“ je vždy dobré vyzkoušet doporučený čistící chemický prostředek nejprve na části textilního čalounění, která není vidět, třeba na zadní straně. Toto místo nechte pořádně zaschnout, abyste viděli výsledek, který pak následně můžete očekávat po očistě celého povrchu čalounění.

* Nepoužívejte na čištění sedacího nábytku běžné saponáty na nádobí, protože by mohly nevratně poškodit textilní povrch. Skvrnu nebo nečistotu pak ještě zvýrazní nebo rozšíří a následné čištění je pak dosti problematické. Zásadně používejte pouze přesně ty čistící přípravky, které na daný materiál doporučuje přímo výrobce.

* Po vyčištění a uschnutí je pak sedací soupravy s textilním potahem vhodné naimpregnovat prostředkem, který doporučuje výrobce. Tato ochranná vrstva zvýší odolnosti vůči znečištění i životnost.

Jak udržovat textilní potahy?

– Vyplácí se pravidelnost péče, každý týden vysajte ze soupravy prach a a dvakrát až čtyřikrát ročně jí důkladně vyčistěte.

– Používejte pouze určené čistící pěny, nechte je působit a pak setřete bavlněným hadříkem nebo mikrovláknovou utěrkou.

– Dejte si záležet na místech, která jsou nejvíce zatěžovaná (opěrky, sedák, područky).

– Pro vysušení rozhodně nepoužívejte vysoušeče vlasů.

– Po mokrém čištění nevystavujte sedací soupravy nebo čalouněné potahy přímému slunci, mohlo by to vést k vyblednutí barvy na osluněných místech.

– Sedací soupravu chraňte před potem, vlhkost totiž podporuje žmolkování a současně řídnutí tkaniny na jiných místech.

Jak na kůži a koženku?

Pro tyto materiály – může to být kůže pigmentovanou (čili barvenou), velur (useň broušená na rubu), nubuk (klasická broušená useň), umělé kůže jako koženka, eko kůže nebo alcantara (syntetická velurová kůže) – platí jiný způsob čištění než u textilních potahových materiálů.

Ještě silněji tady platí, že je vždy nutné použít čistič doporučený přímo výrobcem. Skvrny od kávy, vína či mastnoty, odstraňte – pokud možno – ihned pomocí bavlněného hadříku namočeného ve vlažné vodě nebo opět nebo utěrkou z mikrovlákna. Tím se vám podaří udržovat sedací soupravu dlouho čistotou a v pěkném stavu.

Nikdy

– nepoužívejte chemikálie, které obsahují jakákoliv bělidla (např. s chlorem, peroxidem vodíku a podobně.) Mohly by totiž nevratně poškodit vzhled s povrch daného materiálu.

– znečištěné místo nedrhněte silou (což ostatně platí i pro textilní potahy). Vždy používejte jen velmi jemné kartáče a výrobcem doporučenou čistící pěnu.

Tip: Při silném znečištění se doporučuje strojní čištění, kdy je potah doslova proprán čistícím roztokem a zároveň dochází k dokonalému odstranění nečistot. Bohužel ne u všech sedacích souprav to lze provést, takže je třeba se nejprve poradit s odborníky z firem, které toto čištění provádějí.

Text: Alena Dlabačová, foto: PX FUEL

Štítky: , , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Slavnostní otevření nového dětského hřiště Emilův lesní svět u Stezky korunami stromů Krkonoše
epochaplus.cz

Slavnostní otevření nového dětského...

Stezka korunami stromů Krkonoše pro své návštěvníky...
Vysoký tlak v plicích ohrožuje tisíce Čechů
21stoleti.cz

Vysoký tlak v plicích ohrožuje...

Jste bez dechu a cítíte bolest na hrudi po...
Zdravý rebarborový koláč s kokosem
tisicereceptu.cz

Zdravý rebarborový koláč s...

Vyzkoušejte koláč ve zdravější...
Na kontrolu očí choďte pravidelně
epochalnisvet.cz

Na kontrolu očí choďte...

Většina z nás dříve či později kvůli zraku...
Místo svatby hrozí rozchod?
nasehvezdy.cz

Místo svatby hrozí rozchod?

Na pohled skvělá, a hlavně...
Marně čeká na žádost o ruku
nasehvezdy.cz

Marně čeká na žádost o ruku

Herečku Anetu...
Komfort a elegance chaise longue
rezidenceonline.cz

Komfort a elegance chaise...

Jak dokládají staré fresky, ve své subtilní formě...
Uživatelů tabákových alternativ přibývá
epochaplus.cz

Uživatelů tabákových...

Namísto hořící cigarety nahřívaný tabák nebo elektronická cigareta –...
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
epochanacestach.cz

Jestřabí: Jurkovičova perla...

Postranní rozvinutá křídla,...
Kdo skutečně zemřel na kříži? Historické rukopisy tvrdí, že to nebyl Ježíš!
enigmaplus.cz

Kdo skutečně zemřel na kříži?...

Ježíš na Golgotu v den, kdy se začala psát jedna z...
Pochopila jsem, že jistého nemá člověk nic!
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že jistého...

Do svého tichého a neprůbojného...
Montblanc Haus: Místo stvořené pro inspiraci ke psaní
iluxus.cz

Montblanc Haus: Místo...

Montblanc otevřel brány Montblanc Haus, místa, jež vypráví...
0 shares