Sezóna zahrádkářů je za rohem. Proč protentokrát nezkusit výrobu dobrého domácího vína?
Příprava domácího vína není zase tak složitá a jde ho udělat nejen klasicky z rybízu, ale v podstatě ze všeho včetně melounu!
Co budeme potřebovat
•demižon – (desetilitrový stojí kolem 300 Kč)
•kvasnou zátku (tzv. bukátko, v drogerii kolem 50 Kč)
•korek na demižon
•plastelínu nebo vosk
•cukr
•vinné kvasinky (drogerie)
•živnou sůl (drogerie)
•sířidlo – sirné knoty nebo sířidlo v prášku (drogerie)
•hlavní surovinu – ovoce
Postup
1. den
*Demižon důkladně vymyjeme a vysíříme podle návodu na obalu. Do zátky vyvrtáme otvor takového průměru, aby se do něj dala zasunout trubička kvasné zátky.
*Do hrnců na plotně nalijeme odpovídající množství vody, dovedeme k varu a rozpustíme v ní potřebné množství cukru. Vodu necháme přes noc stát a vychladnout.
*Připravíme si živé kvasinky. Do 150 ml moštu, přidáme polévkovou lžíci cukru a ohřejeme lehce na sporáku. Po vychladnutí přidáme sáček kvasinek a necháme v teple přes noc.
2. den
*Ovoce či jinou surovinu pokrájíme, pomačkáme, vylisujeme, spaříme a dáme do demižonu.
*K ovoci přidáme vodu s cukrem, zákvas a sáček živné soli pro kvasinky.
*Zašpuntujeme korkem, do kterého jsme strčili kvasnou zátku. Škvíru mezi hrdlem demižonu a korkem, stejně jako mezi zátkou a korkem můžeme zakapat voskem nebo utěsnit plastelínou, aby se k vínu nedostal žádný vzduch.
*Takto zazátkovaný demižon dáme první týden na teplejší místo, pak na místo s pokojovou teplotou.
* Každé víno kvasí jinak dlouho, některé měsíc, některé půl roku, takže prostě, dokud to bublá, nechat to kvasit.
*Když víno dokvasí, stočíme ho hadičkou do lahví a zašpuntujeme.
Rybízové víno
2 – 3 litry rybízu (lépe více) vsypeme do 15l demižonu. Svaříme 10 l vody s 2 kg cukru. Rybíz zalijeme vodou ne až po okraj, musíme nechat místo pro kvašení. Zašpuntujeme, umístíme bukátko, do kterého nalijeme vodu, a okraje pevně utěsníme plastelínou.
Dáme do temna a necháme kvasit. Víno je hotové zhruba za 2 – 3 měsíce.
Malinové víno
4 kg malin rozmačkáme s 10 dg cukru a spaříme 2 l vody. Po vychladnutí se přidají vzklíčené kvasinky a 1/2 živné soli, směs se ponechá 1 den stát v uzavřené nádobě, pak se vylisuje a ke šťávě přidáme po částech roztok 1,5 kg cukru v 1 l vody. Po vykvašení stočíme, necháme ustát a plníme do lahví.
Meruňkové víno
3 kg vypeckovaných meruněk rozmačkáme, přelijeme 1 l vroucí vody a vylisujeme. Mošt slijeme do kvasné nádoby, uzavřeme a výlisky v další nádobě přelijeme 1 l vroucí vody, přidáme asi čtyři nerozdrcené pecky a ponecháme přikryté vyluhovat do druhého dne.
Potom směs vylisujeme, šťávu přelijeme k původnímu moštu (pecky již vyluhované rovněž vhodíme do nádoby), přidáme vzklíčené kvasinky, 1/2 balíčku živné soli a postupně roztok 1,2 kg cukru v 0,8 l vody. Demižon uzavřeme a necháme kvasit.
Text: Katka Potůčková, Foto: Shutterstock