Domů     Mýty a fakta o hubnutí
Mýty a fakta o hubnutí
3.4.2020

Hubnutí má dva velké nepřátele: diety a stres. Přičemž diety samy vyvolávají stres. Možná řeknete, že bez změny jídelníčku přece nelze zhubnout. To je pravda, jenže mezi dietou a změnou jídelníčku je velký rozdíl.

Dieta

– Hlad vede ke stresu, ten pak podporuje ukládání energie do zásoby.

– Selhání, když sníme něco „zakázaného“, má stejný efekt jako hlad.

– Nedostatek jídla už po několika dnech vede k únavě a ta opět vyvolává stres.

– Omezení v množství tuků komplikuje hubnutí a škodí zdraví.

– Chybějící bílkoviny tělo bere ze svalů, tím se snižuje spalování energie.

– Tělo sníží výdaj energie, u čehož zůstává i po skončení diety, proto rychle přibereme.

Změna jídelníčku

+Odpadá hlad, ale stresovat může přivykání na jiné potraviny a způsoby úpravy.

+ Žádné potraviny nejsou kategoricky zakázané.

+ Nový jídelníček musí zasytit a obsahovat dostatek živin.

+ Tuky se z větší části nahrazují rostlinnými, rybami a ořechy, nedostatek nehrozí.

+ Bílkoviny se doplňují také luštěninami, nejen libovým masem a sýry.

+ Tělo se postupně přizpůsobuje novému způsobu stravování, hubnutí nastoupí pomaleji, ale je trvalé.

Co napáchá stres

Traduje se, že zatímco někdo ve stresu nepolkne ani sousto, jiný ho zajídá a tloustne. Oboje je pravda jen z části.

Reakce na stres probíhá jednak na úrovni nervové, což skutečně může u řady lidí vyvolat pocit sevřeného žaludku a neschopnosti jíst (podrobnosti o tom, jak souvisí stres s trávením, se dočtete na straně 10).

Současně ovšem tělo reaguje produkcí stresových hormonů. Proto máme najednou hodně energie a jsme neklidní a akční. Uvolněná energie se ale rychle spotřebuje a následná únava je výzvou rychle spálené kalorie doplnit.

Pokud to neuděláme nebo pokud stres stále pokračuje, což je bohužel běžné, stane se něco nemilého. Stresové hormony začnou nepříznivě ovlivňovat využívání živin a podporovat ukládání energie do zásob.

Je to logické, tělo zjistilo, že se podle všeho nachází ve složité situaci a energii bude později potřebovat. Jakmile tedy stres trvá déle a opakuje se, tloustneme.

Strach i bolest

Stres není jen nepříjemný souhrn pocitů, když nezvládáme své úkoly a každodenní povinnosti. Pokud se snažíte zhubnout a nejde vám to, pak přehlédněte svůj současný život a zauvažujte o tom, co vás trápí a jak silně:

Trpíte silnými bolestmi, třeba hlavy nebo zad? I to je pro tělo stres. Nemůžete vyřešit nějakou palčivou rodinou nebo osobní situaci? Trpíte dlouhodobou nespavostí? Nemůžete se vzpamatovat z únavy?

Všechny stavy, které bolí na těle nebo na duši, vyvolávají stres. A s tím se hubnout nedá.

3 cesty, jak se stresu zbavit

Racionální: Řada důvodů stresu se dá řešit, zvláště pokud jde o bolestivé stavy. Pokud vám zatím nepomohl praktický lékař, objednejte se do některé ordinace pro léčbu bolesti. Jsou v celé republice, seznam najdete na internetu na www.lecba-bolesti.cz.

Obdobně při tíživé rodinné situaci nemá cenu se jen trápit, spíš si najděte odborníka na rodinné vztahy a problém řešte. Už to přináší úlevu.

Meditační: Velmi dobře pomáhají při úzkostech a životní nejistotě. Meditačních metod je řada, od starých jógových praktik, zaměřených hlavně na meditační sledování dechu, až po moderní, k níž je k dispozici řada publikací v knihkupectví.

Tip: Meditace při starostech

• Následující návod je z knihy Léčivá síla mysli, autorem je tibetský mnich Tulku Thondup Rinpočhe. Usaďte se do meditační polohy se vzpřímenými zády a přivřete oči. Počkejte, až se v mysli přestanou honit aktuální myšlenky.

• Pak se zaměřte na hledání strachů v nitru, autor doporučuje přátelsky je vyzvat, aby se ukázaly a pak si je klidně a do podrobností prohlížet. Vnímejte každou nepříjemnou emoci a představte si obraz, který by byl jejím vyjádřením.

• Odpovídajícím obrazem může být temné světlo vycházející z jeskyně. Představte si, že toto světlo bylo ve vás skryto a uvízlo uvnitř. Nyní se otvírá a začíná zářit. S ním temné starosti opouštějí tělo a mizí. Jejich odcházení si uvědomte a říkejte si: „Nemám žádné starosti, cítím se krásně volně!“

Toto cvičení zabere napoprvé více času, ale čím častěji ho budete opakovat, tím bude snazší a rychlejší.

Bylinná: Velice příjemným prostředkem na uklidnění je meduňka, nejlépe je popíjet ji jako čaj, protože má velmi lahodnou chuť. Zklidňuje, pomáhá usnout, přitom působí tak šetrně, že se smí používat i v těhotenství.

Silnější účinek má kozlík, tradičně připravovaný v kapkách. Pozor ale při dávkování, které je nutné přesně dodržovat. Komu vadí pach kozlíku, může zkusit přípravky v kapslích, tabletách nebo sirupech, především mučenku.

K mání jsou také směsi, ke zmíněným bylinám obsahují obvykle také levanduli, chmel nebo mateřídoušku.

Trable s hormony

Stres není jediným důvodem zvýšeného vylučování hormonů nadledvin, může se za tím skrývat i zdravotní porucha či rozkolísané hladiny dalších hormonů v těle.

Problém je v tom, že tyto poruchy mají nejasné příznaky a tak mohou dlouho unikat pozornosti i odborníka.

Kromě stresových hormonů nadledvin má přímý vliv na ukládání energie v těle porucha štítné žlázy a ta je zejména u žen poměrně častá, aniž by o tom měly tušení.

Každopádně tedy pokud víte, že pro nadváhu u vás není jasné vysvětlení, pokud se nepřejídáte a přiměřeně se hýbete, pak je namístě uvažovat o endokrinologickém vyšetření, zda to není následek hormonální poruchy.

3 způsoby, jak tělo přimět, aby tloustlo

Hladovění: Příliš drastické diety, kdy sníme méně než nějakých 5000 kJ denně, jsou už hladověním, neboť tělo nedostává ani tolik energie, kolik potřebuje pro vlastní provoz orgánů a nutných pochodů v organismus.

Bazální metabolismus, jak se tento základní provoz označuje, u většiny z nás leží právě na úrovni 4500 až 5000 kJ. To je energie, kterou potřebuje i člověk, ležící na nemocniční posteli bez pohybu.

Je velký omyl myslet si, že když drasticky hladovíme, donutíme tím své tělo, aby místo jídla spalovalo tukové usazeniny na břiše. Taková matematika na živý organismus neplatí. Tělo začne s energií co nejvíce šetřit, a jakmile něco sníte, ztloustnete.

Opakované diety

Za ideálního stavu, pokud jíme jen to, na co má tělo chuť, a hodně se pohybujeme, funguje přirozená regulace váhy. Když si v neděli dopřejeme sváteční husu, nepřibereme.

Diety tuto regulaci rozbijí, protože tělo dostalo signál, že je třeba šetřit, a tak to dělá. Tenhle mechanismus nejde obelstít a vyřadit, je to geneticky zabudovaná ochrana pro přežití, kterou měli všichni naši předkové. Že žijeme v době dostatku a hlad je jen umělý, s tím tělo pracovat neumí.

Přesolené jídlo

V prehistorickém vývoji lidstva byla také etapa, kdy se naši předkové z tropických a subtropických krajů přesunuli do Evropy, kde je zaskočilo chladno a nedostatek potravy v zimě.

Organismus se s tím musel vypořádat, a tak si naši předkové vybudovali sklon k nižšímu výdaji energie. Předával se v genech dalším generacím a máme ho i my.

Oživit ho může například náruživá záliba v solených jídlech, jako jsou uzeniny, průmyslově vyráběná hotová jídla nebo ochucovací omáčky. Je to tím, že sůl je nejstarším konzervantem, který pomáhal uchovávat potraviny na zimu.

Tělu signalizuje, že je nouze a musí se energií šetřit. Pokud se tedy vyhýbáte sladkostem, pak můžete paradoxně přibývat ještě více na váze po slaných jídlech.

A jak tedy hubnout?

Pro rozumné a dlouhodobé hubnutí je nejlepší přejít na domácí stravu, připravovanou z čerstvých surovin. Tím se vyhnete nežádoucímu množství soli a často i tuku v polotovarech a mražených jídlech.

Tělo příznivě reaguje na jídelníček pestrý a obnovuje pak vlastní regulaci váhy, zkoušejte proto i zapomenuté potraviny, především různé druhy luštěnin, ale také zelenin.

Nezbytné jsou zdravé typy tuků, které najdete nejen v rostlinných olejích, ale hlavně v ořechách a semenech. Na kalorie se neohlížejte, vyváženost a pestrost jídelníčku je pro štíhlost důležitější.

Text: Lenka Korandová, Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého