Domů     Mýty a fakta o hubnutí
Mýty a fakta o hubnutí
3.4.2020

Hubnutí má dva velké nepřátele: diety a stres. Přičemž diety samy vyvolávají stres. Možná řeknete, že bez změny jídelníčku přece nelze zhubnout. To je pravda, jenže mezi dietou a změnou jídelníčku je velký rozdíl.

Dieta

– Hlad vede ke stresu, ten pak podporuje ukládání energie do zásoby.

– Selhání, když sníme něco „zakázaného“, má stejný efekt jako hlad.

– Nedostatek jídla už po několika dnech vede k únavě a ta opět vyvolává stres.

– Omezení v množství tuků komplikuje hubnutí a škodí zdraví.

– Chybějící bílkoviny tělo bere ze svalů, tím se snižuje spalování energie.

– Tělo sníží výdaj energie, u čehož zůstává i po skončení diety, proto rychle přibereme.

Změna jídelníčku

+Odpadá hlad, ale stresovat může přivykání na jiné potraviny a způsoby úpravy.

+ Žádné potraviny nejsou kategoricky zakázané.

+ Nový jídelníček musí zasytit a obsahovat dostatek živin.

+ Tuky se z větší části nahrazují rostlinnými, rybami a ořechy, nedostatek nehrozí.

+ Bílkoviny se doplňují také luštěninami, nejen libovým masem a sýry.

+ Tělo se postupně přizpůsobuje novému způsobu stravování, hubnutí nastoupí pomaleji, ale je trvalé.

Co napáchá stres

Traduje se, že zatímco někdo ve stresu nepolkne ani sousto, jiný ho zajídá a tloustne. Oboje je pravda jen z části.

Reakce na stres probíhá jednak na úrovni nervové, což skutečně může u řady lidí vyvolat pocit sevřeného žaludku a neschopnosti jíst (podrobnosti o tom, jak souvisí stres s trávením, se dočtete na straně 10).

Současně ovšem tělo reaguje produkcí stresových hormonů. Proto máme najednou hodně energie a jsme neklidní a akční. Uvolněná energie se ale rychle spotřebuje a následná únava je výzvou rychle spálené kalorie doplnit.

Pokud to neuděláme nebo pokud stres stále pokračuje, což je bohužel běžné, stane se něco nemilého. Stresové hormony začnou nepříznivě ovlivňovat využívání živin a podporovat ukládání energie do zásob.

Je to logické, tělo zjistilo, že se podle všeho nachází ve složité situaci a energii bude později potřebovat. Jakmile tedy stres trvá déle a opakuje se, tloustneme.

Strach i bolest

Stres není jen nepříjemný souhrn pocitů, když nezvládáme své úkoly a každodenní povinnosti. Pokud se snažíte zhubnout a nejde vám to, pak přehlédněte svůj současný život a zauvažujte o tom, co vás trápí a jak silně:

Trpíte silnými bolestmi, třeba hlavy nebo zad? I to je pro tělo stres. Nemůžete vyřešit nějakou palčivou rodinou nebo osobní situaci? Trpíte dlouhodobou nespavostí? Nemůžete se vzpamatovat z únavy?

Všechny stavy, které bolí na těle nebo na duši, vyvolávají stres. A s tím se hubnout nedá.

3 cesty, jak se stresu zbavit

Racionální: Řada důvodů stresu se dá řešit, zvláště pokud jde o bolestivé stavy. Pokud vám zatím nepomohl praktický lékař, objednejte se do některé ordinace pro léčbu bolesti. Jsou v celé republice, seznam najdete na internetu na www.lecba-bolesti.cz.

Obdobně při tíživé rodinné situaci nemá cenu se jen trápit, spíš si najděte odborníka na rodinné vztahy a problém řešte. Už to přináší úlevu.

Meditační: Velmi dobře pomáhají při úzkostech a životní nejistotě. Meditačních metod je řada, od starých jógových praktik, zaměřených hlavně na meditační sledování dechu, až po moderní, k níž je k dispozici řada publikací v knihkupectví.

Tip: Meditace při starostech

• Následující návod je z knihy Léčivá síla mysli, autorem je tibetský mnich Tulku Thondup Rinpočhe. Usaďte se do meditační polohy se vzpřímenými zády a přivřete oči. Počkejte, až se v mysli přestanou honit aktuální myšlenky.

• Pak se zaměřte na hledání strachů v nitru, autor doporučuje přátelsky je vyzvat, aby se ukázaly a pak si je klidně a do podrobností prohlížet. Vnímejte každou nepříjemnou emoci a představte si obraz, který by byl jejím vyjádřením.

• Odpovídajícím obrazem může být temné světlo vycházející z jeskyně. Představte si, že toto světlo bylo ve vás skryto a uvízlo uvnitř. Nyní se otvírá a začíná zářit. S ním temné starosti opouštějí tělo a mizí. Jejich odcházení si uvědomte a říkejte si: „Nemám žádné starosti, cítím se krásně volně!“

Toto cvičení zabere napoprvé více času, ale čím častěji ho budete opakovat, tím bude snazší a rychlejší.

Bylinná: Velice příjemným prostředkem na uklidnění je meduňka, nejlépe je popíjet ji jako čaj, protože má velmi lahodnou chuť. Zklidňuje, pomáhá usnout, přitom působí tak šetrně, že se smí používat i v těhotenství.

Silnější účinek má kozlík, tradičně připravovaný v kapkách. Pozor ale při dávkování, které je nutné přesně dodržovat. Komu vadí pach kozlíku, může zkusit přípravky v kapslích, tabletách nebo sirupech, především mučenku.

K mání jsou také směsi, ke zmíněným bylinám obsahují obvykle také levanduli, chmel nebo mateřídoušku.

Trable s hormony

Stres není jediným důvodem zvýšeného vylučování hormonů nadledvin, může se za tím skrývat i zdravotní porucha či rozkolísané hladiny dalších hormonů v těle.

Problém je v tom, že tyto poruchy mají nejasné příznaky a tak mohou dlouho unikat pozornosti i odborníka.

Kromě stresových hormonů nadledvin má přímý vliv na ukládání energie v těle porucha štítné žlázy a ta je zejména u žen poměrně častá, aniž by o tom měly tušení.

Každopádně tedy pokud víte, že pro nadváhu u vás není jasné vysvětlení, pokud se nepřejídáte a přiměřeně se hýbete, pak je namístě uvažovat o endokrinologickém vyšetření, zda to není následek hormonální poruchy.

3 způsoby, jak tělo přimět, aby tloustlo

Hladovění: Příliš drastické diety, kdy sníme méně než nějakých 5000 kJ denně, jsou už hladověním, neboť tělo nedostává ani tolik energie, kolik potřebuje pro vlastní provoz orgánů a nutných pochodů v organismus.

Bazální metabolismus, jak se tento základní provoz označuje, u většiny z nás leží právě na úrovni 4500 až 5000 kJ. To je energie, kterou potřebuje i člověk, ležící na nemocniční posteli bez pohybu.

Je velký omyl myslet si, že když drasticky hladovíme, donutíme tím své tělo, aby místo jídla spalovalo tukové usazeniny na břiše. Taková matematika na živý organismus neplatí. Tělo začne s energií co nejvíce šetřit, a jakmile něco sníte, ztloustnete.

Opakované diety

Za ideálního stavu, pokud jíme jen to, na co má tělo chuť, a hodně se pohybujeme, funguje přirozená regulace váhy. Když si v neděli dopřejeme sváteční husu, nepřibereme.

Diety tuto regulaci rozbijí, protože tělo dostalo signál, že je třeba šetřit, a tak to dělá. Tenhle mechanismus nejde obelstít a vyřadit, je to geneticky zabudovaná ochrana pro přežití, kterou měli všichni naši předkové. Že žijeme v době dostatku a hlad je jen umělý, s tím tělo pracovat neumí.

Přesolené jídlo

V prehistorickém vývoji lidstva byla také etapa, kdy se naši předkové z tropických a subtropických krajů přesunuli do Evropy, kde je zaskočilo chladno a nedostatek potravy v zimě.

Organismus se s tím musel vypořádat, a tak si naši předkové vybudovali sklon k nižšímu výdaji energie. Předával se v genech dalším generacím a máme ho i my.

Oživit ho může například náruživá záliba v solených jídlech, jako jsou uzeniny, průmyslově vyráběná hotová jídla nebo ochucovací omáčky. Je to tím, že sůl je nejstarším konzervantem, který pomáhal uchovávat potraviny na zimu.

Tělu signalizuje, že je nouze a musí se energií šetřit. Pokud se tedy vyhýbáte sladkostem, pak můžete paradoxně přibývat ještě více na váze po slaných jídlech.

A jak tedy hubnout?

Pro rozumné a dlouhodobé hubnutí je nejlepší přejít na domácí stravu, připravovanou z čerstvých surovin. Tím se vyhnete nežádoucímu množství soli a často i tuku v polotovarech a mražených jídlech.

Tělo příznivě reaguje na jídelníček pestrý a obnovuje pak vlastní regulaci váhy, zkoušejte proto i zapomenuté potraviny, především různé druhy luštěnin, ale také zelenin.

Nezbytné jsou zdravé typy tuků, které najdete nejen v rostlinných olejích, ale hlavně v ořechách a semenech. Na kalorie se neohlížejte, vyváženost a pestrost jídelníčku je pro štíhlost důležitější.

Text: Lenka Korandová, Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me