Domů     Karel Heřmánek: „Mám výbornou rodinu“
Karel Heřmánek: „Mám výbornou rodinu“

Měl stavět domy, na jeviště se dostal vlastně náhodou, bylo to pro něj řešení z nouze. Ale uspěl. Stal se uznávaným hercem a provozuje vlastní divadlo.

Hrával ve filmech a inscenacích žižkovské pepíky, sňatkové a jiné podvodníčky. Generace dětí v něm vidí Lucifera z pohádky Z čerty nejsou žerty a také mazaného pašíra z Krakonoše a lyžníků.

Byl Leo Popperem ve Smrti krásných srnců i bývalým lokajem Aloisem v báječném Zámku v Čechách. Dnes je pro část televizních diváků mírně řečeno nekonvenčním profesorem Matulou v seriálu Gympl s (r)učením omezeným. Karel Heřmánek je ale hlavně divadelním hercem a šéfem Divadla Bez zábradlí.

Hercem kvůli vojně

Karel Heřmánek prožil se sestrou Marií nádherné dětství na pražském Žižkově.

Jako kluk jsem chodil do divadel, ale nikdy by mě nenapadlo, že bych mohl být hercem.“ Otec byl strojvedoucí, maminka modistka – přála, aby syn byl architektem, a tak šel Karel na stavební průmyslovku. „Mě to docela bavilo.

Po maturitě už jsem se chystal na architekturu, ale prošvihl jsem termín zkoušek a hrozila mi vojna. Měl rád i film, a tak jsem se přihlásil na FAMU na režii. Jenže jsem neuspěl.

Na studijním mi poradili, abych zkusil herectví na DAMU. Byl jsem schopný udělat cokoli, abych se té vojně vyhnul!“ A tak se tam Karel přihlásil. Rodiče prý ten nápad brali s humorem, ale jak procházel koly zkoušek, smích je přecházel…

Silný brněnský ročník

V Praze se Karel na akademii nedostal, ale měl možnost udělat dodatečné zkoušky v Brně na JAMU. Ty zvládl a mohl začít balit. „To byla pro rodiče výhra, protože jsem byl daleko od domova, takže nebyli svědky všech mých mladických eskapád.

Pro mě to byla šťastná volba.“ Na Janáčkově akademii se tehdy sešla pořádně silná parta budoucích kumštýřů.

Vedle Karla Heřmánka to byli Jiří Bartoška, Bolek Polívka, Pavel Zedníček, Svatopluk Skopal, Jana Švandová, Eliška Balzerová… „Brno bylo krásné, rodinné město, kde se všichni znali, a doba studia byla prostě nádherná.“

Začal na Provázku

V té době fungovala v Brně poloprofesionální scéna Husa na provázku, respektive po zásahu cenzury Divadlo na provázku. Zahrál si na ní i budoucí herec Heřmánek a po absolvování JAMU získal v již profesionálním Provázku první angažmá.

Po roce ale spolu s Jiřím Bartoškou a Pavlem Zedníčkem Brno opustil a odešel do Činoherního studia v Ústí nad Labem za režisérem Evaldem Schormem. „Pro nás to byl pánbůh. Velká autorita, úžasný člověk a kumštýř.

V Ústí jsme byli pořád spolu, byla to taková líheň. Divadlo tam nám strašně moc dalo.“

Od prkna na Zábradlí

Když pak Evald Schorm Činoherní studio opustil a odešel do Prahy, mladí herci ho následovali.

„Po Ústí jsem měl období, kdy jsem herectví přestával věřit, říkal jsem si, jestli má vůbec nějaký smysl.“ To už byl Karel ženatý, rodinu měl v Praze, a tak se rozhodl, že se vrátí ke stavařině.

„Asi půl roku jsem pracoval u rýsovacího prkna v projekční kanceláři, ale zjistil jsem, že to už nejde, že už patřím na jiný břeh.“ Záhy se Heřmánek stal na dlouhá léta členem souboru Divadla Na zábradlí a opět se sešel se svými souputníky Jiřím Bartoškou a Pavlem Zedníčkem.

Život bez zábradlí

Coby žižkovský fešák Hubert v povedeném stejnojmenném filmu sice kdysi říkal: „Obživa se vždycky nějaká najde. Když to není práce…“, ale ve skutečnosti měl Karel Heřmánek vždy vůdčí sklony, už v době Činoherního studia organizoval zájezdová představení.

Když se po roce 1989 ansámbl Divadla Na zábradlí rozdělil, řekli si ti, co odešli, že budou hrát divadlo i bez zábradlí. „Název Divadlo Bez zábradlí byl takový truc.

Startovali jsme s Jiřím Bartoškou, Ladislavem Mrkvičkou, Mirkem Dlouhým, Pavlem Zedníčkem a dalšími s představeními Evalda Schorma, která z repertoáru Divadla Na zábradlí mizela.“ Nový soubor hrál postupně na několika pražských scénách, až uspěl ve výběrovém řízení a získal prostory Divadla za branou v Paláci Adria.

„Bylo dobré, že výběrové řízení bylo o rok dřív, než jsme tu začali hrát, takže jsem ze své profese stavaře mohl pohlídat, aby bylo pro nás všechno šité na míru.“ Divadlo Bez zábradlí přivítalo první diváky 1. února 1998. Jak fakt, že je vlastním pánem, komentuje Karel Heřmánek dnes?

„Dávám přednost svobodě a zároveň velké zodpovědnosti a spoustě starostí. Dost těžko si už dokážu představit, že bych bez této svobody mohl být.“

Na všechno dva

Manažerkou divadla je od počátku Karlova druhá manželka Hana Heřmánková. „Je ohromně fajn, že i na divadlo jsme dva a že se mu věnujeme společně. Navíc ona je úžasně pozitivní, od rána se usmívá.

Mám štěstí, že mám doma někoho, kdo moje pracovní problémy dobře zná a prožívá je se mnou.“ Setkali se spolu při práci v dabingu (čerstvě rozvedený Karel mluvil ruského vojáka a ona radistku).

„Byl hrozně smutný,“ vzpomínala po letech v jednom rozhovoru paní Hana. Smutek ho zřejmě záhy přešel a 23letou hlasatelku pozval na rande. Od té doby jsou prý pořád spolu.

Dům plný Heřmánků

Karel má dvě dcery a tři syny. „Mám výbornou rodinu. Největší radost mám z toho, že děti z obou manželství spolu ohromně vycházejí. Mají se moc rády.“ Karolína je výtvarnice, Kristýna se věnuje rehabilitaci a zpívají spolu v kapele Bellamy Moon.

Karel mladší je čerstvě dostudovaný herec: „Já jsem chtěl být hercem od dětství, ale táta to nechtěl. Podle něj je to řehole a práce je málo. Přál si, abychom byli soběstační a byli z nás třeba právníci nebo ekonomové.

A my máme všichni něco s uměním.“ Josef vystudoval režii a zajímá ho i filosofie a benjamínek František navštěvuje víceleté gymnázium.

Jakub a jeho pán už 38 let!

Tohle představení provází Karla Heřmánka a „jeho sluhu Jakuba“ alias Jiřího Bartošku takřka celý jejich herecký život. Věříte, že ji spolu hráli poprvé ústeckém Činoherním studiu v roce 1975? A „u Heřmánků“ je na repertoáru dál.

„Tohle představení máme v sobě zakódované hodně hluboko. Měníme se my, mění se publikum, ale ta hra je pořád nádherná a pořád má co říct. Zestárli jsme a snad i zmoudřeli.

Od pana Kundery je to životní dar a jsem moc rád, že s Jirkou stárneme společně v tak krásném představení.“

Karel Heřmánek (66) ve zkratce:

Narodil se 17. října 1947 v Praze na Žižkově.

Vystudoval střední průmyslovou školu stavební.

1972 – absolvoval JAMU v Brně

Divadlo na provázku

1973–1976 Činoherní studio v Ústí nad Labem

Divadlo Na zábradlí

Od roku 1990 principálem Divadla Bez zábradlí, manažerkou je jeho paní Hana.

Pořádá přehlídku Slovenské divadlo v Praze, letos byl 18. ročník.

Filmy: např. Krakonoš a lyžníci (1980), S čerty nejsou žerty (1984), Fešák Hubert (1984), Smrt krásných srnců (1986), Zámek v Čechách (1993), Revival (2013)

Seriály: např. Tři králové (1998), Gympl (2012)

Z prvního manželství má dcery Karolínu (36) a Kristýnu (31). Jeho první žena byla lékařka.

Se někdejší hlasatelkou a moderátorkou Hanou Heřmánkovou-Vávrovou (50), absolventkou FAMU (divadelní věda a produkce), má syny Karla (24), Josefa (23) a Františka (13).

Co řekl o …:

… o hraní: „Jeviště je pro mě nejlepší duševní hygiena.“

… o stavu společnosti: „To, co se nyní děje a je rozbujelé, zasahuje do všech sfér, divadlo nevyjímaje. Nemravná společnost, kauzy se střídají jedna za druhou, je to přehlídka hnusu. Někdy mám strach o budoucnost svých dětí, v jaké společnosti budou žít…“

… o sobě: „Snílek už nejsem. Jsem skeptičtější než dřív.“

… o životě: „Síla proudu života je v tom, že vás někam strhává a vy se tomu neubráníte. Něco prošvihnete, trošku poděláte, a zase se vynoří něco jiného, nečekaného, co vám otevře jiné obzory a obohatí vás. Síla proudu života je nesmírná, někdy tak, že máme starost to uplavat.“

… o Vánocích: „Prožíváme je v kruhu blízkých. Vloni nás bylo na Štědrý večer třináct. Máme sice poměrně velký stůl, ale při této příležitosti ho stěhujeme ven a dovnitř přijde stůl pingpongový.“

Text: Helena Leitlová; foto: Divadlo Bez zábradlí, Bontonfilm (úvodní foto)

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn