A to nejen vaši práci, ale i vodu a energii. A je toho ještě spoustu, co musíte vědět, když si vybíráte novou.
Kdo myčku má, už by neměnil. Mezi těmi, kdo koupi teprve zvažují, mnohdy panuje přesvědčení, že se hodí jen pro velké rodiny. Ale ani to dnes není úplně pravda. Existují i menší a užší modely, které lze dobře využít v malých domácnostech.
Navíc je už dávno prokázáno, že myčka je mnohem úspornější než ruční mytí. Podle výzkumu univerzity v Bonnu je na umytí stejného množství nádobí ve dřezu potřeba čtyřikrát více vody a asi o čtvrtinu více energie, než když se nádobí dá do myčky.
Poměr cena výkon
Ušetřit chce samozřejmě každý ať už při koupi, nebo na provozu. A určitě neplatí, že levnější myčka znamená horší vlastnosti. Rozdíly nebývají v kvalitě mytí, ale spíše třeba v hlučnosti nebo v množství funkcí.
Hlučnost
Myčka sice není spotřebič, který je zapnutý stále, ale protože mytí může zabrat několik hodin, bude hlučnost na obtíž.
Nejtišší spotřebiče mají okolo 40 dB, horní hranice je 60. Pokud myčku plánujete používat například v noci nebo ji máte v místnosti, kde musíte také spát, třeba v garsonce, měla by být co nejnižší.
Vybavení a funkce
Právě okolo nich se většinou točí cena. Ale některé funkce pro vás nemusí být důležité, i když samozřejmě zvyšují komfort, a jakmile si jednou zvyknete, už těžko přistoupíte na spotřebič bez nich.
K těm nejdůležitějším určitě patří ty, které zajišťují bezpečnost a optimalizují spotřebu.
AquaStop – Brání tomu, aby v případě jakékoli poruchy unikala voda z přívodní hadice ven.
Může mít podobu havarijní nádobky s plovákovým spínačem, který v případě nahromadění vody zastaví spotřebič a uzavře přívod vody k pračce, nebo je systém zabudovaný v přídavné bezpečnostní hadici. To oceníte, když necháte stroj pracovat ve vaší nepřítomnosti. Stejně jako odložený start.
Dětský zámek – Jednak dokáže automaticky nebo mechanicky uzamknout hlavní panel a zabrání tak všetečným dětem myčku náhodně zapnout, vypnout nebo změnit program. Ale také dokáže uzamknout celou myčku. Dítě se tak nemůže spálit či dostat do kontaktu s chemickými prostředky.
Senzor naplnění – Funguje podobně u praček. Na základě množství nádobí, které jste do myčky vložili, upraví množství vody a tím šetří náklady (Technologie Green Inteligence dokonce umí přizpůsobit i množství energie a délku programu).
Zásuvka na příbory – Příbory v ní uložené se lépe umyjí, košík na příbory navíc zabírá více místa ve spodní části, které by se dalo využít na umytí dalšího nádobí.
Indikátor nedostatku leštidla a soli – Upozorní vás na nutnost doplnění těchto přípravků pro bezproblémový chod myčky.
Výškově nastavitelný horní koš – Posunutí horního koše oceníte ve chvíli, kdy ve spodním koši potřebujete umýt rozměrnější nádobí, například hrnce, velké talíře a podobně.
Samočisticí filtr – neplatí to doslovně, protože někdy je třeba větší zbytky odstranit, ale i tak pomáhá bezproblémovému chodu.
Méně časté funkce
Zvednutí spodního koše – Zatím se objevuje zřídka, ale tato funkce může hodně pomoci starším a imobilním osobám. Spodní koš se dá vytáhnout na úroveň horního a nádobí lze do spodního koše umístit i bez ohýbání.
Ovládání pomocí mobilní aplikace – Možná se to zdá být funkce hlavně pro hravé, ale vzhledem k tomu, že wi-fi připojení je už téměř všude samozřejmostí, ovládání na dálku se hodí.
Napojení na teplou vodu – Může opravdu ušetřit peníze. Voda se nemusí tolik ohřívat přímo v myčce a zkrátí se mycí program.
Zaostřeno na program
Standardní – myje běžně ušpiněné nádobí na 50–70 °C.
Úsporný (bio, eko) program – používá nižší teplotu mezi 45 a 55 °C. Spotřebuje méně elektrické energie, ale pozor! Může spotřebovat více vody a cyklus je delší.
Intenzivní – 70 až 75 °C. Je určený na mytí silně znečistěného nádobí.
Potud klasika, ale stále častěji narazíme na přístroje s automatickými programy, které samy umí vyhodnotit míru zašpinění a podle toho přizpůsobí teplotu i délku mytí. Některé myčky také disponují stejně jako pračky funkcí poloviční náplň.
Tím sice snížíte spotřebu vody a energie, ale určitě ne na polovinu. Rychlý program je zase určen jen k mytí málo zašpiněného a nezaschlého nádobí.
Jak ještě ušetřit?
Vždy myčku zcela naplňte a snižte tak počet mycích cyklů spuštěných během jednoho týdne – to je nejjednodušší způsob, jak ušetřit energii i peníze.
Nádobí před vložením od myčky neoplachujte, pokud není opravdu hodně zašpiněné. Moderní myčky umyjí i opravdu špinavé nádobí.