Domů     Nejúpornější škůdci pokojovek
Nejúpornější škůdci pokojovek
16.3.2022

Ať už se snažíte jakkoliv, v zimě prostě rostliny nemají ideální podmínky k růstu, a tak snadno podlehnou různým škůdcům.

Je to jednoduché. Rostliny mají málo světla, většinou vyžadují při přezimování snížení teploty, což také někdy nemůžeme dodržet, ve většině bytů je i suchý vzduch a jejich oslabení přímo přitahuje různé breberky.

Abychom proti nim mohli úspěšně zasáhnout, musíme květiny pravidelně kontrolovat a také škůdce poznat. Protože když už je některá z rostlin zasažená moc a dlouhou dobu, bývá boj nesnadný nebo marný.

Svilušky – Svědčí jim teplý suchý vzduch, takže se právě v tomto období objevují. Bohužel tyto drobné roztoče uvidíme jen stěží. Poznáme je tak, že napadené rostliny mají na sobě pavučinky a listy žloutnou mezi žilnatinou.
Svilušky – Svědčí jim teplý suchý vzduch, takže se právě v tomto období objevují. Bohužel tyto drobné roztoče uvidíme jen stěží. Poznáme je tak, že napadené rostliny mají na sobě pavučinky a listy žloutnou mezi žilnatinou.

Jako prevence pomáhá rosení rostlin.

Postřik z heřmánku – Šest lžic heřmánkového květu zalijete horkou vodou a necháte louhovat. Přecezený odvar potom zřeďte v poměru 1:5 a stříkejte na rostlinu každé 3 až 4 dny. Musíte to ale vydržet 3–4 týdny.

Mšice – ty si nemusíme zvlášť představovat. Snad jen řekneme, že napadají hlavně mladé, ještě nevyvinuté listy, a další křehké části rostlin, které vysávají. Napadené části jsou zdeformované a pokryté lepkavou látkou – medovicí.

Proti mšicím existuje spoustu babských rad, jež můžete vyzkoušet. Třeba:

Tekuté mýdlo – stačí ve 2,5 litrech vody rozpustit 1–2 polévkové lžíce saponátu, roztok nalít do postřikovače a aplikovat na rostliny.

Olej – v litru vody rozpustíte jeden decilitr řepkového oleje a rostliny tímto roztokem postříkáte. Účinný je i koncentrovaný postřik z levandulového oleje. Ten navíc krásně voní.

Tabák – nemusíte být kuřáci. Stačí zakoupit ten nejlevnější tabák, hrstičku svařit ve vodě a nechat pár hodin vylouhovat. Přeceďte a vzniklý postřik pomocí rozprašovače nanášejte na rostliny i spodní strany listů.

Puklice – jsou 3–4 mm velké a opravdu připomínají malé pokličky. Najdeme je přisáté na různých částech těla rostlin, často i pod zemí na kořenech. Dospělé většinou zůstávají po celý život přisáté na jednom místě a usilovně kladou vajíčka.

Jenže jejich potomci se rozlézají a hledají si nové bydlení. A v tom je problém. Mohou nejen zničit jednu rostlinu, ale dokáží se přenést i na další. Léčka není vůbec jednoduchá.

Izolujte postiženou rostlinu od zdravých. A zvažte, jestli nebude lepší ji vyhodit.

Nejprve mechanicky pomocí nehtu nebo nože odstraňte všechny puchýřky. Postupujte opatrně, abyste už tak oslabenou rostlinu dále nepoškozovali. Další fází je pak likvidace všech vajíček a zárodků.

Použijte mýdlovou vodu nebo lihový roztok – ideálně v poměru 1:1 – které nanášejte na napadenou rostlinu pomocí vatičky nebo štětce. Použít můžete i některý ze speciálních přípravků.

Červci – poznáte je tak, že se chrání obalem v podobě jakési bílé vatičky usazené většinou v úžlabí listů, stonků, na kořenech a v substrátu.

Uvnitř tohoto obalu se skrývá několik milimetrů dlouhý, oválný, bělavý až tmavě rudě zbarvený živočich vysávající rostlinné šťávy a také produkující medovici.

Červci na rozdíl od puklic nezůstávají trvale přisáti na jednom místě, ale často se volně pohybují po celé rostlině a čile vyhledávají i další rostlinné oběti. Zákeřní jsou hlavně tím, že se usazují i na kořenech rostlin a zamoří tak postupně celý substrát. Takže jak na ně?

Mechanicky můžete část odstranit, a poté použít smáčelo (voda s jarem). Výsledek je ovšem nejistý.

Jsou-li v substrátu, žádný postřik na ně nepůsobí. Je třeba koupit speciální přípravky, které se vpravují do země, rostlina je nasaje a hmyz se zneškodní nasátím šťávy z rostlin.

Pokud je najdete na orchidejích, zkuste štěteček a kapku lihu.

Molice – asi 1,5 mm velký, jasně bílý, okřídlený hmyz se živí sáním rostlinných šťáv. I tito škůdci produkují lepkavou medovici. Najdeme je převážně na spodcích listů v různých vývojových stádiích od vajíček a bezkřídlých larev až po okřídlené dospělé jedince.

Ti se při větším vyrušení – například při přenášení či postřiku rostlin – okamžitě rozlétávají do okolí. Co pomůže?

Kopřivový odvar – teď sice ještě kopřivy nejsou, ale stejně stojí za to uložit v paměti. Louhujte 12–24 hodiny v 5 litrech asi 1/2 kg čerstvě natrhaných kopřiv. Neřeďte, nalijte do rozprašovače a aplikujte na napadené rostliny.

Tabákovo-česnekový výluh – použije se 200 g tabáku a 200 g česneku, povařte v 1l vody. Nechte 1 den odstát, potom nařeďte 1:10, nalijte do rozprašovače a aplikujte na rostliny.

Olivový výluh– smíchejte 2 díly tekutého mýdla s 1 dílem olivového oleje. Potom použijte 100 ml tohoto roztoku na 1 l vody.

Pár rad na závěr

Nejlepší ochrana před škůdci je samozřejmě prevence. Pokud kupujete nové rostliny, dobře si je prohlédněte.

Rostliny nepřelévejte – v zimě potřebují mnohem méně vody než v létě

Udržujte vysokou vzdušnou vlhkost, vhodné je rosení a odpařovací misky.

Nevystavujte rostliny náhlým změnám teplot při větrání, chraňte je před průvanem.

Máte-li podezření na výskyt nevítaných návštěvníků, zkuste nejlevnější a ekologickou variantu – žluté lepové desky. Ty vám pomohou v boji se smutnicemi, molicemi i mšicemi. Problém sice nevyřeší, jen výskyt omezí, ale dobře poslouží k identifikaci.

Foto: PX FUEL, SHUTTERSTOCK, GETTY IMAGES

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
21.6.2024
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire. Po něm také rostlina dostala své jméno Saintpaulia, což se v Če
10.6.2024
Petúnie jsou hned po muškátech nejoblíbenějším druhem truhlíkových rostlin. Osázet se jimi dají i mísy na terase, květináče na balkóně a dokonce i záhony. Každoročně se rozsáhlá nabídka petúnií a jejich nejbližších příbuzných surfinií rozrůstá o nové a nové druhy a kultivary. Ty se vzhledem buď prolínají a zdánlivě splývají, nebo se naopak výrazně liší od svých předchůdkyň. Jaké si vybrat? U p
30.5.2024
Milujete houby, ale do lesa už se nedostanete nebo chcete mít na talíři vždycky čerstvé, ať už je houbová sezona jakákoliv? Zkuste si je vypěstovat sami. Samozřejmě to nebudou hřiby, i když pokusy se v tomto směru dělají, jenže s nevalnými výsledky. Hřibovité houby totiž potřebují symbiózu s různými dřevinami a travinami a té v domácích podmínkách nedosáhnete. Vy potřebujete houby, které se živí
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět