Domů     Nejúpornější škůdci pokojovek
Nejúpornější škůdci pokojovek
16.3.2022

Ať už se snažíte jakkoliv, v zimě prostě rostliny nemají ideální podmínky k růstu, a tak snadno podlehnou různým škůdcům.

Je to jednoduché. Rostliny mají málo světla, většinou vyžadují při přezimování snížení teploty, což také někdy nemůžeme dodržet, ve většině bytů je i suchý vzduch a jejich oslabení přímo přitahuje různé breberky.

Abychom proti nim mohli úspěšně zasáhnout, musíme květiny pravidelně kontrolovat a také škůdce poznat. Protože když už je některá z rostlin zasažená moc a dlouhou dobu, bývá boj nesnadný nebo marný.

Svilušky – Svědčí jim teplý suchý vzduch, takže se právě v tomto období objevují. Bohužel tyto drobné roztoče uvidíme jen stěží. Poznáme je tak, že napadené rostliny mají na sobě pavučinky a listy žloutnou mezi žilnatinou.
Svilušky – Svědčí jim teplý suchý vzduch, takže se právě v tomto období objevují. Bohužel tyto drobné roztoče uvidíme jen stěží. Poznáme je tak, že napadené rostliny mají na sobě pavučinky a listy žloutnou mezi žilnatinou.

Jako prevence pomáhá rosení rostlin.

Postřik z heřmánku – Šest lžic heřmánkového květu zalijete horkou vodou a necháte louhovat. Přecezený odvar potom zřeďte v poměru 1:5 a stříkejte na rostlinu každé 3 až 4 dny. Musíte to ale vydržet 3–4 týdny.

Mšice – ty si nemusíme zvlášť představovat. Snad jen řekneme, že napadají hlavně mladé, ještě nevyvinuté listy, a další křehké části rostlin, které vysávají. Napadené části jsou zdeformované a pokryté lepkavou látkou – medovicí.

Proti mšicím existuje spoustu babských rad, jež můžete vyzkoušet. Třeba:

Tekuté mýdlo – stačí ve 2,5 litrech vody rozpustit 1–2 polévkové lžíce saponátu, roztok nalít do postřikovače a aplikovat na rostliny.

Olej – v litru vody rozpustíte jeden decilitr řepkového oleje a rostliny tímto roztokem postříkáte. Účinný je i koncentrovaný postřik z levandulového oleje. Ten navíc krásně voní.

Tabák – nemusíte být kuřáci. Stačí zakoupit ten nejlevnější tabák, hrstičku svařit ve vodě a nechat pár hodin vylouhovat. Přeceďte a vzniklý postřik pomocí rozprašovače nanášejte na rostliny i spodní strany listů.

Puklice – jsou 3–4 mm velké a opravdu připomínají malé pokličky. Najdeme je přisáté na různých částech těla rostlin, často i pod zemí na kořenech. Dospělé většinou zůstávají po celý život přisáté na jednom místě a usilovně kladou vajíčka.

Jenže jejich potomci se rozlézají a hledají si nové bydlení. A v tom je problém. Mohou nejen zničit jednu rostlinu, ale dokáží se přenést i na další. Léčka není vůbec jednoduchá.

Izolujte postiženou rostlinu od zdravých. A zvažte, jestli nebude lepší ji vyhodit.

Nejprve mechanicky pomocí nehtu nebo nože odstraňte všechny puchýřky. Postupujte opatrně, abyste už tak oslabenou rostlinu dále nepoškozovali. Další fází je pak likvidace všech vajíček a zárodků.

Použijte mýdlovou vodu nebo lihový roztok – ideálně v poměru 1:1 – které nanášejte na napadenou rostlinu pomocí vatičky nebo štětce. Použít můžete i některý ze speciálních přípravků.

Červci – poznáte je tak, že se chrání obalem v podobě jakési bílé vatičky usazené většinou v úžlabí listů, stonků, na kořenech a v substrátu.

Uvnitř tohoto obalu se skrývá několik milimetrů dlouhý, oválný, bělavý až tmavě rudě zbarvený živočich vysávající rostlinné šťávy a také produkující medovici.

Červci na rozdíl od puklic nezůstávají trvale přisáti na jednom místě, ale často se volně pohybují po celé rostlině a čile vyhledávají i další rostlinné oběti. Zákeřní jsou hlavně tím, že se usazují i na kořenech rostlin a zamoří tak postupně celý substrát. Takže jak na ně?

Mechanicky můžete část odstranit, a poté použít smáčelo (voda s jarem). Výsledek je ovšem nejistý.

Jsou-li v substrátu, žádný postřik na ně nepůsobí. Je třeba koupit speciální přípravky, které se vpravují do země, rostlina je nasaje a hmyz se zneškodní nasátím šťávy z rostlin.

Pokud je najdete na orchidejích, zkuste štěteček a kapku lihu.

Molice – asi 1,5 mm velký, jasně bílý, okřídlený hmyz se živí sáním rostlinných šťáv. I tito škůdci produkují lepkavou medovici. Najdeme je převážně na spodcích listů v různých vývojových stádiích od vajíček a bezkřídlých larev až po okřídlené dospělé jedince.

Ti se při větším vyrušení – například při přenášení či postřiku rostlin – okamžitě rozlétávají do okolí. Co pomůže?

Kopřivový odvar – teď sice ještě kopřivy nejsou, ale stejně stojí za to uložit v paměti. Louhujte 12–24 hodiny v 5 litrech asi 1/2 kg čerstvě natrhaných kopřiv. Neřeďte, nalijte do rozprašovače a aplikujte na napadené rostliny.

Tabákovo-česnekový výluh – použije se 200 g tabáku a 200 g česneku, povařte v 1l vody. Nechte 1 den odstát, potom nařeďte 1:10, nalijte do rozprašovače a aplikujte na rostliny.

Olivový výluh– smíchejte 2 díly tekutého mýdla s 1 dílem olivového oleje. Potom použijte 100 ml tohoto roztoku na 1 l vody.

Pár rad na závěr

Nejlepší ochrana před škůdci je samozřejmě prevence. Pokud kupujete nové rostliny, dobře si je prohlédněte.

Rostliny nepřelévejte – v zimě potřebují mnohem méně vody než v létě

Udržujte vysokou vzdušnou vlhkost, vhodné je rosení a odpařovací misky.

Nevystavujte rostliny náhlým změnám teplot při větrání, chraňte je před průvanem.

Máte-li podezření na výskyt nevítaných návštěvníků, zkuste nejlevnější a ekologickou variantu – žluté lepové desky. Ty vám pomohou v boji se smutnicemi, molicemi i mšicemi. Problém sice nevyřeší, jen výskyt omezí, ale dobře poslouží k identifikaci.

Foto: PX FUEL, SHUTTERSTOCK, GETTY IMAGES

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
15.11.2023
Nejen pánové, i dámy můžou pracovat se sekerou. Někdy dokonce nic jiného nezbývá. Třeba proto, že žádný muž není po ruce, nebo proto, že ten váš je prostě spíš intelektuál, který si raději čte nebo se věnuje svým koníčkům, a kdyby vzal sekeru do ruky, mohl by si ublížit. Samozřejmě nepředpokládáme, že budete chodit do lesa kácet stromy, ale třeba na chalupě si určitě potřebujete nasekat pár polín
9.11.2023
Některé se stříhají brzy na jaře, jiné za odkvětu, další, když se sebere úroda, a další zase na podzim. Proč dřeviny vůbec řezat? Vždyť ani po lese nechodí žádný „zahradník“ s nůžkami a neusměrňuje jejich růst… V zahradě prostě platí jiná pravidla než v přírodě. Chcete se těšit vzrůstem, květy a plody, a to pokud možno každý rok znovu. A právě v tom spočívá úloha správného řezu dřevin: udržuje
6.11.2023
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a poletují. Proto naši předkové javor někdy nazýva
5.10.2023
Ti velcí se na podzim objevovali na polích, kde měli chránit úrodu. Dnes už jsou ale vidět málokde a slouží spíše jako dekorace. Ty malé se vytvořte sami. Jen tak, pro radost a potěšení… Milou podzimní dekoraci vyrobíte snadno. A nezůstávejte pouze u jedné. Jednomu strašáku totiž může být na záhonku smutno. Proto mu pořiďte sličnou společnici. Materiál * polystyrenová koule o průměru 4-5 cm * j
2.10.2023
Milujete šlehající plameny, vůni buřtů nebo se chcete jen ohřát? Oheň na zahradě může mít spoustu podob. Můžete si vybudovat třeba ohniště sami, nebo si opatřit přenosné. Záleží i na tom, jestli bude jen na opékání nebo na něm budete chtít i vařit. A taky mu vybrat místo… Je toho víc, co si budete muset rozmyslet. Toho, kdo má r
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř