Domů     Víte, co je barfování?
Víte, co je barfování?
17.3.2022

Je to svým způsobem návrat k přírodě. Krmení psů metodou B.A.R.F. se považuje za zdravé, ale má i svoje rizika.

Místo granulí dostane pes do misky syrové maso, kosti a vnitřnosti, občas vejce, ale také zeleninu, oleje, popřípadě i byliny, ale třeba i mořské řasy. Může také přílohy, jako jsou brambory, rýže a těstoviny k zajištění potřebné energie.

O něco výživnější stravu potřebují štěňata, která mají v růstu velké nároky na množství živin, zejména vápníku. Ta mají dostávat i mléčné výrobky. Psovi bude takové krmení jistě chutnat, barfování má však i svá zdravotní rizika.

Co znamená B.A.R.F?

Je to zkratka anglického označení Biologically Appropriate Raw Food, tedy česky „biologicky vhodná syrová strava“, pod nímž se tato metoda krmení kdysi objevila a poté rozšířila. V češtině výraz zdomácněl na slova barf a barfovat.

Pochybnosti o průmyslových krmivech

Barfování vzniklo jako reakce na masové rozšíření krmení granulemi a konzervami.

Bylo zamýšlené jako alternativa, která psovi zajistí stravu z kvalitnějších a přírodních surovin, a tím také zlepší jeho zdravotní stav. Tato myšlenka je sice správná, ale v praxi má své háčky.

Především je nutné krmení psa do detailu plánovat, aby mu nechyběly nutné živiny, a stále mít připravené zásoby mraženého masa.

I když se podává syrové, technicky vzato je vlastně hluboce zamražené, protože málokdo si může dovolit běhat dvakrát denně k řezníkovi psovi pro další porci.

Tím ale bere z části za své argument čerstvosti masa, mražením podobně jako vařením mizí určité enzymy a choulostivé látky. Z praktického hlediska je také nutné počítat s tím, že barfování bude dražší než konzervy a granule.

Neházet do jednoho pytle

Mimochodem, všechna průmyslová krmiva se nedají házet do jednoho pytle. Dobrou orientací k rozpoznání jejich kvality je nejen cena, ale především složení uvedené výrobcem.

Jakmile začíná obilnými složkami, obsahuje vedlejší produkty masné i rostlinné výroby, živočišné tuky, či dokonce sóju, jde o velmi podřadné krmivo, které se na zdravotním stavu psa dříve nebo později podepíše.

Na opačném pólu jsou krmiva luxusní, u nichž se dozvíte i přesné složení masné části.

Může to být jehněčí, zvěřina, králík, k tomu výčet konkrétních druhů zeleniny, obiloviny mohou zcela chybět, naopak jako obohacení bývají byliny nebo mořské řasy, tuky jsou rostlinné.

Taková krmiva mají vysokou výživovou hodnotu, což na kondici psa a stavu jeho srsti rovněž poznáte.

Co může barfování přinést?

Krmení kostmi zlepšuje stav chrupu.

Zvíře bude mít optimální váhu a nebude obézní.

Může se zlepšit jeho vitalita.

Zlepšení ukáže i lesklá srst.

Kdy začít s barfováním?

Začít se dá u štěňat i u dospělých psů. Doporučuje se nechat zvíře nejprve vyšetřit a udělat mu krevní testy. Ty je třeba pak nejméně jednou ročně opakovat, u starších zvířat častěji, aby se včas zachytily případně potíže způsobené nedostatkem některých živin.

Zvlášť důležité je to u zvířat s chronickými zdravotními problémy, u nichž je jídelníček třeba speciálně upravit. Mohou to být psi se sklonem k tvorbě ledvinových kamenů nebo chronickým zánětem slinivky. I ti mohou dostávat barf stravu, ale s jistými odlišnostmi ve složení.

Postupný začátek

Zpočátku, než přejdete přímo na syrovou stravu, ji můžete postupně přimíchávat do granulí. Během 10 -14 dní můžeme začít ubírat granule. Jeho trávení si se syrovou stravou poradí. První dva až tři týdny se ale nedoporučuje podávání kostí.

Co by měla krmná dávka obsahovat:

– Maso by se mělo podávat nejčastěji hovězí, z drůbežího např. kuřecí krky. Nedoporučuje se vepřové pro riziko infekce Aujezskyho chorobou, která je pro psy smrtelná.

– Kosti by měly být vždy syrové, nejlépe hovězí morkové kosti, drůběží jsou totiž problematické pro svou lámavost.

– Ovoce a zelenina podporují růst žádoucích bakterií ve střevě a dodávají vitaminy. Vhodná jsou především jablka, ze zeleniny nastrouhaná mrkev, červená řepa, celer, petržel, brokolice, cuketa, ale i listová zelenina. Alternativou mohou být prodávané sušené směsi zeleniny pro barfování.

– Měly by se používat kvalitní oleje, je dobré střídat živočišné a rostlinné tuky.

Jak je to se syrovými vnitřnostmi?

Některé vnitřnosti (játra, slezina a ohryzek) nejsou pro psy vhodné, mohou vyvolat průjem. U jater je možnost předávkování vitaminem A, ohryzek může způsobit předávkování hormony štítné žlázy.

Rizika syrové stravy:

– Tepelně nezpracované maso může být zdrojem infekcí, které mohou postihnout jak psa, tak jeho majitele.

– Problémem může být nevyváženost krmiva. Dlouhodobý nadbytek masa a vnitřnosti vede k vyplavování vápníku z kostí, ty pak ztrácejí pevnost. Kromě vápníku nejčastěji psům chybí jod a vitaminy A a D.

– Při krmení drůbežími kostmi, které se štěpí, může dojít k poranění trávicího traktu.

Užitečné kontakty:

www.metropolevet.cz/barf/ – Zde najdete podrobné veterinární rady, jak na barfování.

www.krmimmasem.cz – Toto je velmi užitečný web s kalkulačkou krmné dávky i odborné články o barfování u psů, ale i koček, u nichž je toto krmení problematické.

Text: Alena Dlabačová, Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
24.5.2024
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. Nejste v tom sami, děje se to nám všem ve větší či
23.5.2024
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je vodní kámen? Pevný šedý, bílý nebo nahnědlý povlak, který
20.5.2024
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.