Je libo zákusek? Zapomeňte na koňakové špičky nebo větrníky. Lákavou konkurencí jsou drobnější kousky původem z Itálie a z Francie.
Moderní zákusky inspirované posledními trendy vás uchvátí. Vypadají krásně, chutnají skvěle a jsou tvarově menší, než ty klasické, takže máte pocit, že zase tolik „nezhřešíte“, když si je dopřejete. A jak jsou nadýchané!!! Vyzkoušejte si některé z nich sami doma.
Kakaová tartaletka
Francouzsky „tartelette“ nebo také „petit tart“ znamená v překladu malý dortík. A tartaletka je takovým malým lahodným dezertem se skvělou náplní. My jsme vybrali jablečnou krouhanku s krémem s příchutí vanilky.
Suroviny
Linecké košíčky
250 g hladké mouky
200 g moučkového cukru
200 g másla
1 vejce
50 g kakaa
špetka soli
máslo na vymazání formiček
Náplň
2 jablka a 2 hrušky
lžička skořice
badyán a hřebíček dle chuti
pudinkový krém
Ozdoba
sněhové pusinky
Postup
Všechny suroviny na linecký podklad smícháme v misce nebo na vále, vytvoříme vláčné těsto, které necháme asi 1 – 2 hodiny odležet v chladničce.
Poté těsto rovnoměrně tvarujeme do připravených, máslem vymazaných formiček (nejlépe vypadají malé košíčky). Síla těsta je asi 0,4 – 0,5 cm. Pečeme v předehřáté troubě při 180 °C asi 8 – 10 minut. Necháme vychladnout a pak těsto z formiček vyklopíme.
Oloupaná jablka a hrušky zbavená jádřinců nastrouháme na nudličky a svaříme se skořicí, badyánem a hřebíčkem v asi 150 ml vody doměkka. Vodu slijeme a odložíme na krém.
Připravíme si pudinkový krém: 2 vanilkové pudinky vaříme za stálého míchání s vodou z ovoce doplněnou o šťávu z jablečného kompotu (asi 750 ml) do zhoustnutí.
Pudinkový krém vlijeme do jablek s hruškami, necháme trochu vychladnou a pak směsí plníme připravené košíčky.
Naplněné linecké košíčky dle vlastní fantazie dozdobíme, např. sněhovými minipusinkami.
Tip paní domu: Tartaletky jsou výborné s kopečkem čokoládové zmrzliny.
Profiterolka
Drobné plněné bochánky velikosti golfového míčku zdobily už dvůr královny Kateřiny Medicejské a v 18. století si je prý oblíbil Napoleon, který se s nimi seznámil v Itálii. Název v překladu z francouzštiny znamená „malý dárek“ nebo „malá výhra“.
Tyto jemné malinké dezerty můžete podávat jednotlivě, ale také vyskládat na tác do pyramidy a polít karamelem nebo čokoládou. Takto vypadají na stole úžasně.
Suroviny
Pálené těsto
400 ml vody
90 g oleje (nebo másla)
250 g hladké mouky
300 ml vajec (asi 5 – 6 vajec)
špetka soli
Náplň
2 smetany ke šlehání
2 ztužovače šlehačky
podle chuti cukr
Tip Paní domu: Šlehačku na plnění profiterolek můžete ochutit i obarvit tzv. dezertní pastou, která dodá dortíku na atraktivnosti. Koupíte ji v prodejnách pro cukráře nebo na internetu.
Postup
Vodu, olej a sůl dáme svařit, jakmile přijde směs do varu, za stálého míchání přisypáváme hladkou mouku, dokud se nezačne těsto lepit na okraje a nezačne tuhnout (určitě minimálně 1 minutu). Necháme vychladnout. Můžeme použít šlehač, který práci usnadní.
Pak postupně po jednom přidáváme vejce, každé dobře vmícháme tak, abychom nakonec měli krásně hladké, lesklé, elastické těsto.
Lžičkou z těsta vykrajujeme bochánky, které pokládáme na připravený plech (můžeme na něj dát pečicí papír).
Pečeme v předehřáté uzavřené troubě nejprve při 210 °C asi 12 minut, poté při 150 – 160 °C asi 7 minut dozlatova. Do trouby vložíme hrnec s vodou, aby se vytvořila pára. Nikdy troubu během pečení nesmíme otevírat!
Po vychladnutí do každého bochánku vařečkou zespod uděláme dírku, díky níž profiterolku snadno naplníme připraveným krémem.
Tip Paní domu: Profiterolky si můžete upéct předem a naplnit je těsně před tím, než přijde návštěva. Vedle sladkých je možné připravit i slané varianty.
Text: Dana Pešková podle Lahůdek Cajthaml, Foto: Shutterstock, bertikovacukrarna.cz