Domů     Něžná péče, která vás bude hýčkat
Něžná péče, která vás bude hýčkat
30.10.2020

Jen tak odpočívat a přitom se nechat rozmazlovat. A užívat si to naplno. Wellness procedury jsou k tomu jako stvořené.

Víte, co to wellness procedury jsou? Vznikly vlastně jako protiklad fitness center. Filozofie je taková, že v dnešní, tolik uspěchané době si člověk potřebuje najít své místo k odpočinku.

A víc mu poslouží pokojná oáza, plná vonných relaxačních koupelí a masáží, než úporné tempo aktivního, vysilujícího posilování v hlučných tělocvičnách.

Spíše než na vypracované svaly a fyzickou kondici se wellness zaměřuje na regeneraci a zdravější styl života ve všech jeho oblastech.

Starodávné metody ožívají

Neutále přibývají další, pro nás dosud neznámé a netradiční wellness procedury, které k nám putují ze všech koutů zeměkoule. Některé jsou velmi exotické. Možná jste už vyzkoušeli čokoládovou masáž nebo perličkovou koupel.

My jsme pro vás připravili šest méně známých relaxačních metod, které stojí za vyzkoušení.

1. SHIRODARA

Léčebně-relaxační technika stará přes 5000 let. Říká se jí také ájurvédský rituál 3. oka a považuje se za jednu z omlazujících a pročišťovacích terapií. Její účinky jsou neuvěřitelné. Dokáže dokonale uvolnit nervový systém.

Hlavním cílem této metody je nastolení tělesné i duševní rovnováhy. Má také velký význam i jako prevence proti různým nemocem.

Co vás čeká? Teplým stoprocentně čistým vonným olejem se masíruje čelo (oblast 3. oka)

Délka procedury: 60 minut

Slibované účinky masáže:

omlazuje pokožku a zpomaluje stárnutí

zlepšuje paměť, posiluje obranyschopnost

hluboce uvolňuje a regeneruje nervový systém

odstraňuje stres a nervové napětí

napomáhá při nespavosti

zmírňuje stavy úzkosti a strachu

léčí migrény a bolesti hlavy

příznivě snižuje vysoký krevní tlak

Kam se vydat: Tento velmi účinný a nadmíru příjemný rituál nabízejí lázně Lednice.

Kolik zaplatíte: 990 Kč

Kdy není tato procedura vhodná: Nedoporučuje se při nevolnosti, zánětech nosních dutin, horečce nebo jiných závažných zdravotních problémech.

2. ZÁBAL Z MOŘSKÝCH ŘAS (viz úvodní foto)

Vynikající doplněk k odtučňovací kúře. Mořské řasy jsou téměř zázračné. Mají silně detoxikační účinek. Vedle toho, že skvěle podporují hubnutí, působí také proti celulitidě, krásně vyhlazují pokožku a zabraňují otokům nohou.

Mořské řasy obsahují obrovské množství užitečných látek, které (jak zevně, tak i vnitřně) příznivě působí na organismus – například vitaminy A, B, C, D a K, minerály, aminokyseliny a pro tělo nezbytné stopové prvky.

Co vás čeká? Nejprve vás na 20 minut zabalí do mořských řas, pak se půjdete osprchovat, následuje promazání pokožky příjemným tělovým mlékem a nakonec si dopřejete krátký odpočinek na lehátku.

Délka procedury: 50 minut

Slibované účinky zábalu:

silně podporuje látkovou výměnu

stimuluje krevní oběh i imunitní systém a v důsledku toho pomáhá uvolňovat a odplavovat odpadní látky (např. těžké kovy) i přebytečnou vodu z těla

díky své zásadovosti zbavuje tělo kyselosti

působí proti celulitidě

vyhlazuje a zpevňuje pokožku

napomáhá k uvolnění svalů

má detoxikační schopnost

pomáhá při problémech s otoky nohou

Kam se vydat: Zábal z mořských řas mimo jiné nabízejí také lázně Poděbrady.

Kolik zaplatíte: 670 Kč

Kdy není tato procedura vhodná: Jelikož mořské řasy obsahují jód, není zábal vhodný pro lidi s poruchou štítné žlázy. Vyhnout by se mu měli i lidé s akutním zánětem ledvin, těhotné ženy a lidé s poraněním pokožky.

3. SLOUPKOVÁ KOREKČNÍ TERAPIE

Léčebná technika, která se ukrývá pod tímto názvem, patří mezi poměrně moderní, ovšem vysoce účinné metody, odstraňující vadné držení těla a s ním spojené potíže. Jsou v ní propojeny poznatky klasické a reflexní terapie. Dokáže zvýšit pohyblivost, napomáhá uvolnit hrudník, čímž usnadňuje dýchání.

Co vás čeká? Zkušený terapeut vás

Délka procedury: 20 minut

Slibované účinky terapie:

zlepšuje vadné držení těla

odlehčuje přetíženým kloubům

zvětšuje kloubní rozsahy a pohyblivost (ramene, kyčlí, kolena, kotníků)

snižuje napětí v různých částech těla

tlumí bolest

zlepšuje celkovou kondici dýchacího systému a usnadňuje dýchání

Kam se vydat: Odborníky na sloupkovou korekční terapii nabízí například lázně Jeseník.

Kolik zaplatíte: 445 Kč

Kdy není tato procedura vhodná: Nedoporučuje se lidem, které trápí křečové žíly, nádorová onemocnění, horečnaté stavy, infekční či akutní zánětlivá onemocnění. Vyhnout by se jí měly i ženy v době těhotenství.

4. MASÁŽ BACK SCRATCH

Dotekem a masáží se aktivují samoléčebné síly, uvolňuje se napětí a spouští se pozitivní prokrvení části těla. To vše spojené s přímo profesionálním drbáním slibuje netradiční masáž back scratch (čti: bek skreč), při které si budete připadat jako ve snu.

Změny intenzity a směru tahů při drbání vás přenesou mimo vnímání denních starostí. Drbání není rozmar, dochází při něm ke změně tvorby hormonů, které přinášejí ošetřovanému jedinci pocit blaženosti

Co vás čeká? Nejdříve vám zkušený profesionál masáží uvolní zatuhlé svaly na zádech a šíji a poté se dočkáte slastného drbání. Po celou dobu procedury se bude masírování a drbání střídat.

Délka procedury: 45 minut

Slibované účinky masáže:

odstranění bloků, odbourání stresu

maximální úleva, uvolnění a odpočinek

skvělá relaxační technika pro tělo i duši

Kam se vydat: Tuto velmi netradiční, ale nadmíru příjemnou relaxační techniku nabízí kladenské masážní studio Umění dotyku.

Kolik zaplatíte: 400 Kč

Kdy není tato procedura vhodná: U této masáže není kontraindikace známá. Vždy se ale raději ještě před započetím terapie poraďte s masérem.

5. AFRICKÁ XYLOPOVÁ KOUPEL

Patří k poměrně málo rozšířeným procedurám. Jako léčivá přísada se u ní používá extrakt z lusků a semínek afrického stromu xylosa aethiopica. Jedná se o mohutný strom, jehož plody jsou právě lusky obsahující malá tvrdá semínka.

Tamní obyvatelé je běžně užívají jako koření či léčivo a dokonce s jejich pomocí čistí znečištěnou vodu.

Díky svým léčivým vlastnostem se tato semínka hojně uplatňují mimo jiné při bolestech kloubů a revmatických onemocněních, dermatitidách nebo při gynekologických obtížích.

Co vás čeká? Příjemná patnáctiminutová lázeň ve speciální vodoléčebné vaně s vodou o teplotě kolem 37 – 38 °C, do které je přidaná léčivá xylopová přísada. Poté si dalších 15 minut zabaleni do přikrývky odpočinete na lehátku.

Délka procedury: 30 minut

Slibované účinky vodoléčebné procedury:

působí na kloubní a svalové bolesti

pozitivně ovlivňuje revmatická onemocnění

pomáhá při dermatitidách

prospívá při gynekologických obtížích

slouží k odstranění otoků

příznivý vliv má na celkové uvolnění

má výrazné čistící i povzbuzující schopnosti

Kam se vydat: V současnosti africkou xylopovou koupel nabízejí například lázně Velichovky.

Kolik zaplatíte: 270 Kč

Kdy není tato procedura vhodná: Kontraindikacemi této lázně jsou horečnatá onemocnění, kožní onemocnění a stavy po nedávno prodělaném zánětu žil.

6. PARAFANGO

Ačkoli se na toto slovo možná díváte s lehkou nedůvěrou, nejedná se v zásadě o nic neznámého. Parafango totiž označuje spojení dvou procedur; parafínového zábalu s přídavkem mořského bahna.

Obě složky působí velice příznivě na lidský organismus a což teprve jejich kombinace! Parafínový vosk je bohatý na vitamíny a kolagen, čímž zpomaluje tvorbu vrásek a při aplikaci těchto zábalů na pokožku dochází k jejímu zjemnění a vyhlazení. Mořské bahno navíc obsahuje řadu minerálních látek.

Co vás čeká: Parafínový vosk s přídavkem mořského bahna se v plátcích o teplotě asi 52 °C přikládá na bolavé části těla.

Délka procedury: 20 minut

Slibované účinky parafanga:

vyhlazení a zjemnění pokožky

podporuje činnost lymfatického systém

vyplavuje se z těla velké množství škodlivých látek

podporuje zpevnění ochablých tkání

Kam se vydat: Jednou z možností, kam se za parafangem vypravit, jsou Mariánské lázně.

Kolik zaplatíte: 360 Kč

Kdy není tato procedura vhodná: Ke kontraindikacím patří krevní výrony, otevřené rány, místa s porušeným krevním oběhem a poruchy vnímání tepla.

Text: Dana Pešková, zdroj: spa.cz, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
1.12.2023
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý m
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
5.11.2023
Posezení v Papilio restaurantu je gurmánským zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel kuchařského umění. V moderní fine dining restauraci, která nabízí nevšední gastronomický zážitek za použití sezonních a udržitelných produktů, je host skutečným králem. Šéfkuchař Jan Knedla vám představí celou škálu chutí. Pro novinky nemusí chodit daleko. Inspiruje se nejen kuchařským umě
27.10.2023
Jako dítě chtěla být úřednicí. Už jako studentka si zahrála v Národním! Zpívající herečka, co našla uplatnění na klasickém divadle, v muzikálech i v televizních inscenacích či seriálech. Naposledy hrála v seriálu Sestřičky. Její smutný konec diváci oplakali. Jako maličká prý byla exhibicionistkou. Snažila se lidi kolem zaujmout, pobavit, provokovat, rozesmát, cokoli… „Byla jsem ráda středem poz
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte