Domů     Něžná péče, která vás bude hýčkat
Něžná péče, která vás bude hýčkat
30.10.2020

Jen tak odpočívat a přitom se nechat rozmazlovat. A užívat si to naplno. Wellness procedury jsou k tomu jako stvořené.

Víte, co to wellness procedury jsou? Vznikly vlastně jako protiklad fitness center. Filozofie je taková, že v dnešní, tolik uspěchané době si člověk potřebuje najít své místo k odpočinku.

A víc mu poslouží pokojná oáza, plná vonných relaxačních koupelí a masáží, než úporné tempo aktivního, vysilujícího posilování v hlučných tělocvičnách.

Spíše než na vypracované svaly a fyzickou kondici se wellness zaměřuje na regeneraci a zdravější styl života ve všech jeho oblastech.

Starodávné metody ožívají

Neutále přibývají další, pro nás dosud neznámé a netradiční wellness procedury, které k nám putují ze všech koutů zeměkoule. Některé jsou velmi exotické. Možná jste už vyzkoušeli čokoládovou masáž nebo perličkovou koupel.

My jsme pro vás připravili šest méně známých relaxačních metod, které stojí za vyzkoušení.

1. SHIRODARA

Léčebně-relaxační technika stará přes 5000 let. Říká se jí také ájurvédský rituál 3. oka a považuje se za jednu z omlazujících a pročišťovacích terapií. Její účinky jsou neuvěřitelné. Dokáže dokonale uvolnit nervový systém.

Hlavním cílem této metody je nastolení tělesné i duševní rovnováhy. Má také velký význam i jako prevence proti různým nemocem.

Co vás čeká? Teplým stoprocentně čistým vonným olejem se masíruje čelo (oblast 3. oka)

Délka procedury: 60 minut

Slibované účinky masáže:

omlazuje pokožku a zpomaluje stárnutí

zlepšuje paměť, posiluje obranyschopnost

hluboce uvolňuje a regeneruje nervový systém

odstraňuje stres a nervové napětí

napomáhá při nespavosti

zmírňuje stavy úzkosti a strachu

léčí migrény a bolesti hlavy

příznivě snižuje vysoký krevní tlak

Kam se vydat: Tento velmi účinný a nadmíru příjemný rituál nabízejí lázně Lednice.

Kolik zaplatíte: 990 Kč

Kdy není tato procedura vhodná: Nedoporučuje se při nevolnosti, zánětech nosních dutin, horečce nebo jiných závažných zdravotních problémech.

2. ZÁBAL Z MOŘSKÝCH ŘAS (viz úvodní foto)

Vynikající doplněk k odtučňovací kúře. Mořské řasy jsou téměř zázračné. Mají silně detoxikační účinek. Vedle toho, že skvěle podporují hubnutí, působí také proti celulitidě, krásně vyhlazují pokožku a zabraňují otokům nohou.

Mořské řasy obsahují obrovské množství užitečných látek, které (jak zevně, tak i vnitřně) příznivě působí na organismus – například vitaminy A, B, C, D a K, minerály, aminokyseliny a pro tělo nezbytné stopové prvky.

Co vás čeká? Nejprve vás na 20 minut zabalí do mořských řas, pak se půjdete osprchovat, následuje promazání pokožky příjemným tělovým mlékem a nakonec si dopřejete krátký odpočinek na lehátku.

Délka procedury: 50 minut

Slibované účinky zábalu:

silně podporuje látkovou výměnu

stimuluje krevní oběh i imunitní systém a v důsledku toho pomáhá uvolňovat a odplavovat odpadní látky (např. těžké kovy) i přebytečnou vodu z těla

díky své zásadovosti zbavuje tělo kyselosti

působí proti celulitidě

vyhlazuje a zpevňuje pokožku

napomáhá k uvolnění svalů

má detoxikační schopnost

pomáhá při problémech s otoky nohou

Kam se vydat: Zábal z mořských řas mimo jiné nabízejí také lázně Poděbrady.

Kolik zaplatíte: 670 Kč

Kdy není tato procedura vhodná: Jelikož mořské řasy obsahují jód, není zábal vhodný pro lidi s poruchou štítné žlázy. Vyhnout by se mu měli i lidé s akutním zánětem ledvin, těhotné ženy a lidé s poraněním pokožky.

3. SLOUPKOVÁ KOREKČNÍ TERAPIE

Léčebná technika, která se ukrývá pod tímto názvem, patří mezi poměrně moderní, ovšem vysoce účinné metody, odstraňující vadné držení těla a s ním spojené potíže. Jsou v ní propojeny poznatky klasické a reflexní terapie. Dokáže zvýšit pohyblivost, napomáhá uvolnit hrudník, čímž usnadňuje dýchání.

Co vás čeká? Zkušený terapeut vás

Délka procedury: 20 minut

Slibované účinky terapie:

zlepšuje vadné držení těla

odlehčuje přetíženým kloubům

zvětšuje kloubní rozsahy a pohyblivost (ramene, kyčlí, kolena, kotníků)

snižuje napětí v různých částech těla

tlumí bolest

zlepšuje celkovou kondici dýchacího systému a usnadňuje dýchání

Kam se vydat: Odborníky na sloupkovou korekční terapii nabízí například lázně Jeseník.

Kolik zaplatíte: 445 Kč

Kdy není tato procedura vhodná: Nedoporučuje se lidem, které trápí křečové žíly, nádorová onemocnění, horečnaté stavy, infekční či akutní zánětlivá onemocnění. Vyhnout by se jí měly i ženy v době těhotenství.

4. MASÁŽ BACK SCRATCH

Dotekem a masáží se aktivují samoléčebné síly, uvolňuje se napětí a spouští se pozitivní prokrvení části těla. To vše spojené s přímo profesionálním drbáním slibuje netradiční masáž back scratch (čti: bek skreč), při které si budete připadat jako ve snu.

Změny intenzity a směru tahů při drbání vás přenesou mimo vnímání denních starostí. Drbání není rozmar, dochází při něm ke změně tvorby hormonů, které přinášejí ošetřovanému jedinci pocit blaženosti

Co vás čeká? Nejdříve vám zkušený profesionál masáží uvolní zatuhlé svaly na zádech a šíji a poté se dočkáte slastného drbání. Po celou dobu procedury se bude masírování a drbání střídat.

Délka procedury: 45 minut

Slibované účinky masáže:

odstranění bloků, odbourání stresu

maximální úleva, uvolnění a odpočinek

skvělá relaxační technika pro tělo i duši

Kam se vydat: Tuto velmi netradiční, ale nadmíru příjemnou relaxační techniku nabízí kladenské masážní studio Umění dotyku.

Kolik zaplatíte: 400 Kč

Kdy není tato procedura vhodná: U této masáže není kontraindikace známá. Vždy se ale raději ještě před započetím terapie poraďte s masérem.

5. AFRICKÁ XYLOPOVÁ KOUPEL

Patří k poměrně málo rozšířeným procedurám. Jako léčivá přísada se u ní používá extrakt z lusků a semínek afrického stromu xylosa aethiopica. Jedná se o mohutný strom, jehož plody jsou právě lusky obsahující malá tvrdá semínka.

Tamní obyvatelé je běžně užívají jako koření či léčivo a dokonce s jejich pomocí čistí znečištěnou vodu.

Díky svým léčivým vlastnostem se tato semínka hojně uplatňují mimo jiné při bolestech kloubů a revmatických onemocněních, dermatitidách nebo při gynekologických obtížích.

Co vás čeká? Příjemná patnáctiminutová lázeň ve speciální vodoléčebné vaně s vodou o teplotě kolem 37 – 38 °C, do které je přidaná léčivá xylopová přísada. Poté si dalších 15 minut zabaleni do přikrývky odpočinete na lehátku.

Délka procedury: 30 minut

Slibované účinky vodoléčebné procedury:

působí na kloubní a svalové bolesti

pozitivně ovlivňuje revmatická onemocnění

pomáhá při dermatitidách

prospívá při gynekologických obtížích

slouží k odstranění otoků

příznivý vliv má na celkové uvolnění

má výrazné čistící i povzbuzující schopnosti

Kam se vydat: V současnosti africkou xylopovou koupel nabízejí například lázně Velichovky.

Kolik zaplatíte: 270 Kč

Kdy není tato procedura vhodná: Kontraindikacemi této lázně jsou horečnatá onemocnění, kožní onemocnění a stavy po nedávno prodělaném zánětu žil.

6. PARAFANGO

Ačkoli se na toto slovo možná díváte s lehkou nedůvěrou, nejedná se v zásadě o nic neznámého. Parafango totiž označuje spojení dvou procedur; parafínového zábalu s přídavkem mořského bahna.

Obě složky působí velice příznivě na lidský organismus a což teprve jejich kombinace! Parafínový vosk je bohatý na vitamíny a kolagen, čímž zpomaluje tvorbu vrásek a při aplikaci těchto zábalů na pokožku dochází k jejímu zjemnění a vyhlazení. Mořské bahno navíc obsahuje řadu minerálních látek.

Co vás čeká: Parafínový vosk s přídavkem mořského bahna se v plátcích o teplotě asi 52 °C přikládá na bolavé části těla.

Délka procedury: 20 minut

Slibované účinky parafanga:

vyhlazení a zjemnění pokožky

podporuje činnost lymfatického systém

vyplavuje se z těla velké množství škodlivých látek

podporuje zpevnění ochablých tkání

Kam se vydat: Jednou z možností, kam se za parafangem vypravit, jsou Mariánské lázně.

Kolik zaplatíte: 360 Kč

Kdy není tato procedura vhodná: Ke kontraindikacím patří krevní výrony, otevřené rány, místa s porušeným krevním oběhem a poruchy vnímání tepla.

Text: Dana Pešková, zdroj: spa.cz, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,