Domů     Má se vaše paměť o co opřít?
Má se vaše paměť o co opřít?

Říká se, že díky zvídavosti člověk nestárne. A je to pravda. Lidé zvídavé povahy bývají čiperní a duševně čilí i ve vysokém věku. Dokonale, byť intuitivně se věnují tréninku paměti.

Naopak to nejhorší, co pro svou paměť můžeme udělat, je uvěřit, že „v tomhle věku už to bude pořád jen horší.“ Tím spustíme program autosugesce, která nastaví naše myšlení na zapomínání.

Uvěříme, že od jistého věku musí paměť začít děravět, a při každé příležitosti si to aktivně potvrzujeme. Když dítě zapomene doma klíče od bytu, řekneme mu, že je nepozorné.

Ale když se totéž stane jeho matce nebo babičce, povzdychnou si obě, že je to věkem a že už si toho nepamatují tolik, co dřív…

1. krok pro dobrou paměť

Řekněte si každý den, že se vaše paměť pomalu, ale jistě zlepšuje. Na řeči typu, že v tomhle věku už paměť neslouží, nic nedejte. Nenechávejte se jimi ovlivňovat, a když už budete muset zareagovat, odpovězte: „Jak komu, třeba mně slouží dost dobře.“

Mozek pracuje rád

Budete se divit, ale je to tak. Má to ale háček: Mozek je vysoce hravý a zajímají ho novinky, naopak známé informace v něm vyvolávají nezájem a výrazně snižují pozornost. Což je přesně ten bod, kdy myšlení zásadně ovlivňuje paměť.

Malý příklad: Ráno vám potomek před odchodem do školy řekl, že odpoledne potřebuje peníze na pomůcky do kroužku, a vzápětí hned za dveřmi sousedka vysypala novinku o svatbě její dcery. Co myslíte, že si mozek zapamatuje?

Správně, svatbu, ačkoli vám tato informace vůbec k ničemu není. Přesto se s ní budete zaobírat celý den a zapomenete dát dítku peníze, které mělo odevzdat, protože to je nuda, mozek to moc nezajímá.

Což vůbec neznamená, že jste špatná matka a na potřeby dítěte nemyslíte. Na stejném principu si studenti z přednášky lépe pamatují vtipy a přeřeky než učební látku.

Zájem prohlubuje paměť

Kromě zajímavosti informace, kterou si chceme nebo musíme zapamatovat, hraje stejně důležitou roli to, jak je pro nás osobně přínosná, nakolik ji dokážeme považovat za svou hračku nebo výhodu. Čili nakolik je naším zájmem.

Kupříkladu pěstitel kaktusů se krkolomné názvy svých pichlavých krasavců naučí snáze než student botaniky prostě proto, že je považuje za svůj poklad. Má k nim osobní vztah.

K lepšímu zapamatování přitom stačí i zájem slabší na úrovni zvídavosti, kdy člověka prostě těší dozvídat se něco nového.

2. krok pro dobrou paměť

Zvídavost se dá dobře odkoukat od malých dětí, které ještě objevují svět. Každou novinku zkoumají do hloubky a jejich mozek si s ní hraje. U dětí má zájem o jednu věc krátké trvání, vzápětí začnou objevovat něco nového.

Naopak náš dospělý mozek je nastaven tak, že čím více o nějakém předmětu nebo tématu víme, tím roste naše zvědavost a zájem jít do hloubky.

Tak vzniká mnoho koníčků, že si jednoho dne prostě přečtete třeba o zvláštnostech tropických žabek, až vás to tak zaujme, že si o nich koupíte knížku, pak terárium a do roka je z vás hotový odborník s obsáhlými znalostmi.

Cvičení pro ztuhlé závity

Po létech netečnosti k novinkám a dění v okolí skutečně ztuhnou. Což neznamená, že se paměť skutečně zhoršila, jen ubylo podnětů, které by stálo za to v ní udržet.

Pro rozhýbání paměti se proto nejdříve porozhlédneme po něčem co nás doopravdy zajímá, cvičit její kapacitu na tématech nezáživných nemá smysl.

Pro začátek stačí začít skutečně poslouchat, co vám říkají lidé z okolí, nikoli povrchně, ale sledovat smysl toho, co vykládají. Naťuknutí na nové zájmy přijde samo.

Stres, zabiják paměti

Pokud se dostaneme pod velký psychický tlak, pak se v těle rozjíždějí hormonální procesy, které paměť výrazně oslabují. Tělo v tu dobu potřebuje připravenost k rychlé akci, myšlení je nesoustředěné a paměť nespolehlivá. To je normální, nemá cenu si to vyčítat. Nosit dětem učení do čekárny k zubaři proto nemá smysl, nezapamatují si nic.

Až stres přejde, paměť se vrátí k normálnímu fungování. Pak nemá smysl zabývat se předchozím výpadekem a říkat si, jak je možné, že si z té doby nic nepamatuju. Tím se znovu ocitnete ve stresu.

Často na uplynulé zážitky a nebo informace z té doby nemůžeme vzpomenout vzápětí po stresové situaci, ale později vyplují z ničeho nic samy.

Kromě stresu ochabuje paměť při velké únavě, což vyvolává opět stres a vše se dál zhoršuje. Následky dobře znají především studenti: Při zkoušce si najednou nemohou vzpomenout na nic z toho, co se naučili.

Po pár dnech, když stres opadne, začne naučená látka sama z paměti vyplouvat. Takže znalosti v ní byly sice uložené, ale stresem dočasně uzamčené.

3. krok pro dobrou paměť

Nechte hlavu odpočívat! Nervová tkáň je živá, nefunguje jako stroj. Proto potřebuje pauzy mezi obdobími intenzivního zatížení. Nepřijdeme o to, co jsme namáhavě do paměti ukládali, naopak.

Po takovém odpočinku se vám vybaví i informace, o nich jste si mysleli, že jste je zapomněli.

Paměť podle typu myšlení

Každý z nás dobře ví, jestli pamatuje spíše informace napsané nebo slyšené. Naše preference záleží na to, jakým způsobem náš mozek přijímá informace, zda dává přednost informacím získaných zrakem nebo sluchem.

Typů paměti je ale více a souvisejí s tím, z kterého úhlu se na činnost mozku díváme. Někdo si lépe pamatuje myšlenky a slova, jiný zase logické principy, k nimž až následně hledá slovní vyjádření.

Zapamatování ulehčuje také výrazná představivost a také emocionalita, která informace spojí s pocity. Tím vytvoří velmi pevnou vazbu, také údaje náš mozek velmi dobře uchovává.

4. krok pro dobrou paměť

Velmi dobrým cvičením pro mozkové závity je pokoušet se aktivovat i další typ paměti vedle toho, který obvykle využíváme. Jak to udělat? Pokud jste vizuální typ, tak si informaci nechte nejdřív přečíst, pak se na lístek podívejte sami a nahlas přečtěte.

Naopak sluchový typ si může nejdříve lístek s informacemi zkusit vštípit do paměti jako obraz. Pak si ji rukou na jiný papír přepsat.

Taková cvičení jsou pomohou, abychom se naučili informace přijímat vícerými smysly současně a propojit přitom jednotlivé části paměti (i mozku obecně).

Vůně lilie

Ačkoli je stále řeč o informacích, paměť uchovává i jiné vjemy než fakta. Jsou v ní uložené prchavé pocity z barev okolo nás, světel, vůní, chutí, nálad. Tyto „záznamy“ probarvují vzpomínky do reálných obrazů, proto jsou nepostradatelné.

Kromě kultivují naše estetické cítění a jsou i dobrým cvičením pro paměť. Schválně – zkuste si vzpomenout, jak voní lilie a jak muškáty, jak chutná čistý tvaroh, jak na jazyku štípe kari.

Tyto paměťové stopy jsou důležité, abychom dokázali svěť kolem vnímat naplno a uvědomovat si i malá potěšení všedního dne. I k tomu nám pomáhá paměť.

A kromě toho

Komu se nelení…: Pokud vás v televizi zaujme nějaká informace nebo slyšíte neznámé slovo, neleňte a běžte si je dohledat na internetu.

Příběhy: Stíháte číst knížky nebo se dívat na filmy? Pokud ano, tak je to pro paměť dobře. Pro mozek jsou příběhy důležité, kromě jiného se tím zlepšuje i zapamatovávání nových údajů.

Emoce: Vynikajícím pohonem pro paměť je cit a soucit. pak si velmi dobře všímáme toho, o koho máme zájem nebo se o něj staráme, ať je to dítě, babička nebo třeba domácí mazlíček.

Hravost: Tvrdil to už Komenský a je to pravda stále. Pokud si chceme něco nového zapamatovat, nemůžeme k takovým informacím přistupovat s nechutí, ale naopak, brát je jako hru. Pak se mozek baví a snadno ukládá nové informace.

Pohyb: Nejde jen o to, že pohyb je zdravý. Při pohybu se aktivují další centra v mozku a informace je pak jistěji uložená. Pohyb navíc souvisí s hrou a tvořivostí, které rovněž pozitivně ovlivňují paměť.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého