Domů     Křížem krážem po Čechách za zajímavostmi regionálních kuchyní
Křížem krážem po Čechách za zajímavostmi regionálních kuchyní
8.10.2019

Každý vaříme nějakou tu specialitku, na kterou nedáme dopustit, ale třeba nevíme, co rád jí soused. Přinášíme pár krajových specialit z Čech a Moravy, neznáte je náhodou?

Oharková máčka s hovězím

Mezi vyhlášené pochoutky jihomoravského regionu patřívaly znojemské okurky. Zdejší mikroklima se hodí k jejich pěstování, a tak měli místní dost materiálu k ladění dokonalého nálevu.

Zatímco jinde se nakládají hlavně okurky hladké, na Znojemsku jsou populární okurky hruboostné neboli bradavičnaté s typickými výčnělky.

(rozpis na 4 porce)

750 g zadního hovězího, 3 kyselé okurky, 30 g másla, 40 g hladké mouky, 250 ml smetany, lák z okurek dle chuti, sůl

1) Hovězí maso vložíme do litru a půl osolené vroucí vody. Přikryjeme pokličkou a vaříme doměkka, tedy asi dvě hodiny.

2) Z mouky a másla připravíme světlou jíšku, rozředíme ji půl litrem vývaru a chvíli povaříme. Pak vmícháme smetanu a na kostičky nakrájené okurky. Osolíme a ochutíme lákem. Necháme pět minut probublávat a pak podáváme s masem nakrájeným na plátky. Jako příloha se hodí knedlíky nebo vařené brambory.

Doba přípravy 180 minut

Energie v porci 2560 kJ

Náročnost 2

Řepance s pracharandou

Brukev řepák čili vodnice má bílé kulovité bulvy. Na Horácku se této dvouleté rostlině říkalo „bílá řepa“.

(rozpis na 4 porce)

8 menších vodnic, hladká mouka, 100 ml mléka, 4 lžíce másla, 2 lžíce sádla, 100 g sušených hrušek, sůl

1) Den předem dáme hruškové křížaly dosušit v troubě při nízké teplotě tak, aby se daly rozdrtit na prášek. Tím získáme koření zvané pracharanda či prachanda.

2) Bulvy vodnice očistíme, zbavíme dřevnatých částí a nastrouháme. Přidáme k nim zhruba stejné množství mouky, jako je vodnicové hmoty, a promícháme. Přilijeme mléko, osolíme, a pokud je těsto řídké, ještě přidáme mouku.

3) Pak z něj lžící tvarujeme placky, které pečeme z obou stran na pánvi lehce omaštěné sádlem. Opečené placky mastíme rozpuštěným máslem a sypeme pracharandou.

Doba přípravy 30 minut

Energie v porci 1500 kJ

Náročnost 1

Uhlířina čili hoďbidlo

Své stálé místo mají v kuchařce každé správné hospodyňky jídla, která lze shrnout do kategorie „zbytková“ – jejich základ totiž tvoří zbytky; třeba ty, co zůstaly od oběda.

To ovšem nijak nesnižuje jejich hodnotu, kupříkladu taková uhlířina, zvaná v některých polabských rodinách také hoďbidlo, je krmí bez debat výživnou.

(rozpis na 4 porce)

1 kg brambor, 100 g slaniny, 2 cibule, 250 g hladké mouky, 3 vejce, 1 lžíce sádla, sůl, kmín

1) Základem uhlířiny jsou doměkka vařené brambory (pokud nebude dost těch, co nám zbyly od nějaké jiné příležitosti, můžeme ještě dovařit), které nakrájíme na plátky silné asi centimetr. Mouku smícháme se špetkou soli, přidáme vejce a lžíci vody.

Vše zpracujeme v hladké těsto tužší konzistence. Necháme půl hodiny stát při pokojové teplotě. Potom z těsta tvarujeme maličké oblé nočky a dáme je na 3–5 minut vařit do osolené vody. Pak scedíme.

2) Slaninu nakrájíme na kostičky, stejně tak obě cibule. Sádlo rozpustíme na větší pánvi. Na sádle obojí opečeme dozlatova. Pak přidáme plátky brambor a noky a vše na pánvi důkladně, ale opatrně promícháme.

Doba přípravy 60 minut

Energie v porci 2602 kJ

Náročnost 1

Tvarohové knedlíčky s borůvkovým žahourem

Z černých jahod, jak se říkalo borůvkám na Jindřichohradecku, se dělávala vydatná sladká omáčka zvaná žahour. Kvůli ní prý se místním lidem říkalo v okolí žahúři.

Žahour se někde dělá pouze z ovoce, smetany a cukru, jinde jej zahušťují strouhaným perníkem.

(rozpis na 4 porce)

500 g tvarohu, 2 vejce, špetka soli, 500 g borůvek, 250 ml smetany, 50 g cukru

1) Borůvky opereme a promícháme s cukrem. Máslo rozehřejeme v menším kastrolu, vsypeme borůvky, zalijeme trochou vody a necháme rozvařit. Když jsou měkké, přilijeme smetanu a necháme ještě chvilku probublávat.

2) Tvaroh, špetku soli a vejce spojíme, poté přidáváme krupičku, dokud nevznikne lepivé, ne moc tuhé těsto.

3) Z něj vykrajujeme kousky lžičkou a na ploše vysypané krupičkou z nich válíme kuličky o průměru mezi dvěma a třemi centimetry. Naráz vhodíme do vroucí vody a necháme je pět minut povařit, dokud nevyplavou. Pro jistotu jeden kontrolní knedlíček rozkrojte, jestli je uvnitř provařený.

4) Horké knedlíky přelíváme omáčkou a ihned servírujeme.

Doba přípravy 60 minut

Energie v porci 1691 kJ

Náročnost 1

Báč

Kramflek nebo báč (případně bác) jsou různá jména pro bramborové pokrmy, jejichž základ je dosti podobný bramborákům. Liší se v nuancích přípravy.

Na Domažlicku se báč podával jako příloha k houbové omáčce s uzeným masem, pokud se udělal se škvarky, jedli jej lidé samostatně.

(rozpis na 4 porce)

750 g syrových brambor, 50 g droždí, 1–2 vejce, 500 ml mléka, 250 g hladké mouky, 250 g polohrubé mouky, 250 g slaniny, sádlo na vymazání pekáče, 2 stroužky česneku, majoránka, sůl

1) Mléko rozdělíme na poloviny. Polovinu ohřejeme jen tak, aby byla vlažná, druhou budeme později vařit. Do vlažného mléka rozdrobíme droždí a necháme vzejít.

2) Syrové brambory očistíme, nastrouháme najemno a osolíme. Po chvíli z nich jemně vymačkáme vodu.

3) Druhou část mléka přivedeme téměř k varu. Polovinu strouhaných brambor spaříme v horkém mléce a necháme vychladnout.

4) Slaninu nakrájíme na kostičky a vyškvaříme z ní drobné škvarečky. Smícháme oboje brambory, mouku, kvásek, česnek, sůl, vejce, slaninové škvarečky a majoránku rozetřenou v dlaních (nebo čerstvou posekanou nadrobno). Zpracujeme v těsto a necháme kynout.

5) Vymažeme pekáč sádlem. Jakmile těsto zdvojnásobí objem, vlijeme je do pekáče. Necháme ještě dvacet minut dokynout, mezitím předehřejeme troubu na 200 °C. Upečeme dozlatova, potrvá to asi tři čtvrtě hodiny.

Doba přípravy 160 minut

Energie v porci 1200 kJ

Náročnost 2

Brambory s rozhudou aneb Olupsobě

Tohle prosté, ale chutné jídlo najdete v mírných obměnách po celých Čechách. I v Plzni, kde mu některé babičky říkaly Olupsobě.

(rozpis na 4 porce)

1 kg menších, pokud možno nových brambor, 1 polotučný tvaroh, 1 lžíce zakysané smetany, trochu červené papriky, svazek pažitky, sůl

1) Brambory důkladně omyjeme a ve slupce je uvaříme doměkka.

2) Než budou hotové, připravíme rozhudu. Rozmícháme tvaroh se zakysanou smetanou, paprikou a solí a nakonec přidáme nasekanou pažitku.

3) Uvařené brambory slijeme a můžeme podávat rozkrojené na talíři s kopečkem rozhudy. Nebo je dáme do mísy a každý strávník si poslouží sám.

Doba přípravy 30minut

Energie v porci 878 kJ

Náročnost 2

Kulajda

Komu přisoudit tuhle oblíbenou polévku, nevíme. Jisté je, že se vaří zejména v podhorských oblastech a má spoustu variant. Tahle je ze Šumavy.

(rozpis na 4 porce)

5 brambor, 30 g sušených hub nebo přiměřené množství čerstvých, 200 ml smetany, 3 lžíce kopru, 2 lžíce mouky, 4 lžíce sádla, máslo na zjemnění, 4 vejce, kmín, sůl pepř, ocet

1) Sušené houby předem namočíme, minimálně na 1 hodinu, nejlépe přes noc, čerstvé stačí očistit a nakrájet na větší kousky

2) Brambory očistíme a nakrájíme na větší kostky, zalijeme vodou, přidáme namočené houby včetně vody, ve které byly namočené, osolíme, opepříme, přidáme kmín a vaříme, až jsou houby a brambory měkké, cca 15–20 minut.

3) Zalijeme smetanou, zahustíme jíškou ze sádla a mouky, kterou jsme si mezitím připravili, ochutíme octem, zjemníme máslem a přidáme pokrájený kopr.

4) Do mírně osolené a okyselené mírně vroucí vody vkládáme v naběračce rozklepnuté vejce a zavaříme tak, aby žloutek zůstal měkký a obalený vařeným bílkem. Po 4–5 minutách varu vejce vyjmeme a vložíme do studené vody, aby se vejce zatáhla.

5) Při podávání vkládáme do každé porce polévky jedno zastřené vejce. Můžeme je samozřejmě nahradit vejcem uvařeným natvrdo, rozkrojeným napůl.

Doba přípravy 30minut

Energie v porci 1276 kJ

Náročnost 2

Text a foto: Eva Hořánková podle Regionální kuchařky Petry Pospěchové nakladatelství Smart Press (Oharková omáčka s hovězím, řepance s pracharandou, uhlířina, báč, tvarohové knedlíčky s borůvkovým žahourem), www.kozel.cz

Doporučujeme: Spoustu dalších inspirativních receptů najdete v Regionální kuchařce nakladatelství Smart Press

Související články
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
10.10.2024
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i jako malou svačinku během dne a určitě se vám hodí na výletě, protože v batohu nezabere téměř žádné místo a také
3.10.2024
Balkánská je balkánská kuchyně je koncertem vůní a chutí a připomene krásnou dobu letní dovolené. Máme pro vás pár skvělých receptů. Čočková čorba (4 porce) 2 lžíce olivového oleje, 1 středně žlutá cibule nakrájená na kostičky, 1 velká nebo 3 malé mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky, 1 střední brambor oloupaný a nakrájený na kostičky, 2 stroužky česneku nakrájené na plátky, 1 lžíce rajčat
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
historyplus.cz
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
„Dívky sem přicházejí jako panny a odcházejí jako prostitutky!“ neberou si servítky antičtí mravokárci. Město Baia, kde si římská smetánka vyhazuje z kopýtka, považují za doupě neřesti. A když tento symbol nemravnosti později pohltí moře, spousta lidí si to vykládá jako boží trest za všechny hříchy, které v něm byly kdy spáchány.   Saint Tropez či
Elegantní exkluzivní župany
rezidenceonline.cz
Elegantní exkluzivní župany
Vyrobené z prvotřídních materiálů, jako jsou hebká bavlna nebo měkké froté, představují symbol pohodlí a elegance. Stylové modely, jež jsou vrcholem sofistikovanosti, nabízejí dokonalý zážitek relaxace nejen po koupeli. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem  
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
epochaplus.cz
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
enigmaplus.cz
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
Jeden z obrazů francouzského malíře Nicolase Poussina (1594-1664) je více než pouhým působivým umělecký dílem. Kolem této malby se vyrojily teorie, které poukazují na záhadné poselství tohoto obrazu.
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
skutecnepribehy.cz
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
Do domu se nám nastěhovala paní Dokonalá. Byli jsme z ní všichni tak znechucení, že se muselo něco stát. Nikdy jsem neměla problém se sousedy, v tom činžovním domě bydlím od svého dětství, byt jsem podědila po rodičích, a lidé, co tu s námi žili, byli vždycky skvělí. Jako sousedé jsme drželi pospolu, občas jsme se scházeli na dvorku
Pečený pikantní květák
tisicereceptu.cz
Pečený pikantní květák
Podávejte se zeleninovými hranolky a jogurtovým dipem, případně se zakysanou smetanou smíchanou s nivou nebo jiným modrým sýrem. Suroviny 1 květák 120 g hladké mouky 100 ml vody sůl Na omá
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
iluxus.cz
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
Victorinox hrdě představuje šestou limitovanou edici kapesního nože z kolekce Winter Magic. Spartan Winter Magic Limited Edition 2024, inspirovaný okouzlující švýcarskou zimou, je nejnovějším přírůstk
Velká léčivá síla
nejsemsama.cz
Velká léčivá síla
Sezamová semínka patří mezi zdravé potraviny, které nám dokážou pomoci s mnoha neduhy. Jejich kladný vliv na lidské tělo je nepopiratelný. O sezamu se říká, že žádná skála před ním nezůstane celá. Dvoumilimetrové semínko je prý nejstarší koření na světě a ukrývá se v něm velká léčivá síla. Obsahuje důležité minerální látky a kvalitní bílkoviny, takže je jasné, že jsou
Slováčková od základu mění život!
nasehvezdy.cz
Slováčková od základu mění život!
S rakovinou bojuje jako lvice. Anna Slováčková (29) přehodnotila priority a rozhodla se zásadně změnit život. Roli v tom hraje i její partner Matěj Růžička. Rakovina se jí vrátila po třech letech.
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
epochalnisvet.cz
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné. Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
21stoleti.cz
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních