Co si představíte, když se řekne jedlé kaštany? Zimu až praští, obrázky Josefa Lady, advent nebo vánoční trhy? Sáček plný těchhle dobrot, který krásný zahřeje zkřehlé ruce?
Možná je milujete, ale také jste je třeba ještě nikdy nejedli. Je čas to napravit a to i když poslední léta to s tou bílou zimou nějak nevychází. Můžete je ochutnat jen tak pečené na ulici, nebo si je také snadno připravit doma. Poradíme vám, jak na to, abyste si na nich skutečně pochutnali.
Jak nakupovat?
Pokud je budete kupovat syrové na domácí přípravu, měli byste vědět, že ochutnávat je nemá smysl. Syrové plody jsou nepříjemně trpké, takže je musíte tepelně upravit. Čerstvé kaštany mohou být napadeny plísněmi. Ty způsobí zčernání jádra.
Ideální je, když plod uvidíte rozkrojený, to ale jde jen na trzích. V každém případě by se měly kaštany rychle spotřebovat. Vysycháním totiž tvrdnou a jsou pak nepoživatelné. Pokud jich koupíte víc, než stihnete sníst, můžete je oloupat a zmrazit.
Je to nejšetrnější způsob, který uchová chuť i vůni. A kdybyste je sami vařit nechtěli, můžete koupit už upravené, třeba kandované, vakuované, k dostání je i kaštanová mouka či vločky a kaštany v alkoholu či medu…
Francouzi a Italové z kaštanů vyrábějí alkohol, ve Švýcarsku a na Korsice zase dostanete kaštanové pivo.
Jak je připravit?
Způsobů je spousta. Ten nejznámější je pečení. Lze z nich ale udělat i polévku, nebo je použít jako nádivku do drůbežího masa, ale klidně můžete nadívat vepřové nebo telecí. Jejich lahodná chuť vynikne také v dezertech.
Pečené v troubě
1 kg kaštanů, 2 snítky rozmarýnu, 125 g másla, sůl, čerstvě namletý pepř a trochu muškátového oříšku.
1) Předehřejte troubu na 220 °C. Plech vyložte pečícím papírem.
2) Každý kaštan nařízněte na horní straně do kříže. Na tento krok nikdy nezapomeňte, protože jinak kaštany v troubě bouchnou a rozprsknou se. Následně kaštany namočte na minutu do horké vody (díky páře se lépe propečou).
3) Slijte vodu a nasypte je do velké mísy. Přidejte rozmarýn, máslo, sůl, pepř a muškátový oříšek. Promíchejte, aby se kaštany obalily.
4) Rozložte je na připravený plech naříznutou stranou nahoru a pečte je, až se budou naříznuté okraje kroutit a kaštany budou propečené. Trvá to přibližně 30–45 minut (záleží na velikosti).
5) Podle potřeby ještě dosolte a podávejte teplé. Stačí je dát do keramické misky, zakrýt talířem, aby pomaleji ztrácely teplotu a s chutí pojídat.
Krém z pečených kaštanů
200 g pečených a oloupaných kaštanů, 1 malá cibule, 50 g másla, 50 g řapíkatého celeru, 1 litr kuřecího vývaru, 2 plátky čerstvého zázvoru, brandy, 50 ml 33% smetany, sůl, pepř, čerstvé snítky rozmarýnu
1) V kastrůlku si rozpusťte máslo, přidejte najemno nakrájenou cibulku a lehce orestujte. Přidejte nakrájený řapíkatý celer, k němu čerstvý zázvor a pečené oloupané kaštany. Ještě jednou vše orestujte, zalijte kuřecím vývarem a přidejte i trochu brandy.
2) Vše nechte vařit asi 30 až 35 minut. Poté rozmixujte a ještě propasírujte přes jemný cedník. Na závěr polévku osolte, opepřete a zjemněte šlehačkou. Pokud je příliš hustá, můžete přidat ještě trochu vývaru. Podávejte s opečenými tousty.
Nadívané krůtí závitky
8 plátků z krůtích prsou, asi 1 cm silných, 8 plátků anglické slaniny nebo pršutu, 4 lžíce olivového oleje, sůl a pepř
Na nádivku:
250 g mletého drůbežího masa nebo šunkové klobásy, zbavené střívka a jemně nakrájené, 200 g vařených sekaných kaštanů, 3 plátky toustového chleba + trochu mléka na namočení, 1–2 vejce, ušlehaná vidličkou, 1 malou, na jemno nasekanou cibuli, 2 lžíce rozpuštěného másla, 2 lžíce koňaku, nasekanou čerstvou petrželku, sůl a pepř na dochucení
1) Namočený a vymačkaný chléb spojte v míse s ostatními surovinami. Směs osolte, opepřete a uložte na chvíli do chladu.
2) Plátky masa lehce osolte a opepřete. Na každý položte slaninu nebo pršut a lžící naneste nádivku.
3) Srolujte a spíchněte nebo převažte kuchyňským provázkem. Mezitím předehřejte troubu na 200 a horkovzdušnou na 180 °C.
4) Rolky narovnejte do pekáčku a zakapejte olejem. Vložte do trouby a trochu opepřete. Za občasného obracení pečte dozlatova, asi 45–50 minut.
Pyré
650 g vyloupaných kaštanů, 200 g třtinového cukru, 1 vanilkový lusk, 250 ml vody
1) Vyloupané kaštany dejte do středního hrnce společně s cukrem, semínky z jednoho vanilkového lusku a vodou. Jemně vařte přibližně 25–35 minut, dokud se většina vody nevstřebá.
2) Poté kaštany sceďte, ale cukrový sirup si odložte. V robotu je začněte mixovat na hladké pyré a postupně přidávejte tolik sirupu, kolik je třeba, abyste dosáhli požadované konzistence. Po vychladnutí uskladněte ve vzduchotěsné nádobě.
Tip: Můžete podávat se šlehačkou jako dezert Monte Bianco. Pojmenovali ho tak Italové, protože připomíná vrchol zasněžené hory. Pyré se ale hodí třeba i na palačinky nebo do makronek.
V karamelu
800 g čerstvých jedlých kaštanů, 2 svitky skořice, 3 hvězdičky badyánu, 5 hřebíčků
Na karamel: 3 lžíce vody, 1 lžička oleje, 220 g krupicového cukru
1) Kaštany křížem nakrojte a povařte je spolu s kořením 15–20 minut. Pak je oloupejte.
2) V kastrole nebo na pánvi s nepřilnavou úpravou rozehřejte cukr s vodou a olejem. Jakmile se cukr rozpustí a je zlatavý, namáčejte do něj kaštany. Rychle zchlaďte pod studenou vodou.
Proč je jíst?
Samozřejmě protože chutnají, ale jsou i zdravé. Například obsahují množství minerálních látek – vápník, fosfor, draslík, síru, hořčík a železo.
A také vitamíny skupiny B, provitamín A a C. V lidovém léčitelství se jedlé kaštany doporučují na žaludek, prý čistí játra a působí proti průjmům. a také se říká, že jsou dobré pro mozek i nervy. Jejich pravidelná konzumace působí proti stavům úzkosti.
Ženy potěší, že se jim zlepší kvalita kůže a vlasů. Pro svůj nízký obsah cukru jsou vhodné i pro diabetiky. Mouku zase využijí nemocní s celiakií. Jen musíte dát pozor na množství, které sníte, protože jsou poměrně kalorické.
Foto Shutterstock