Domů     Kaštany chutnají i zahřejí
Kaštany chutnají i zahřejí
21.12.2022

Co si představíte, když se řekne jedlé kaštany? Zimu až praští, obrázky Josefa Lady, advent nebo vánoční trhy? Sáček plný těchhle dobrot, který krásný zahřeje zkřehlé ruce?

Možná je milujete, ale také jste je třeba ještě nikdy nejedli. Je čas to napravit a to i když poslední léta to s tou bílou zimou nějak nevychází. Můžete je ochutnat jen tak pečené na ulici, nebo si je také snadno připravit doma. Poradíme vám, jak na to, abyste si na nich skutečně pochutnali.

Jak nakupovat?

Pokud je budete kupovat syrové na domácí přípravu, měli byste vědět, že ochutnávat je nemá smysl. Syrové plody jsou nepříjemně trpké, takže je musíte tepelně upravit. Čerstvé kaštany mohou být napadeny plísněmi. Ty způsobí zčernání jádra.

Ideální je, když plod uvidíte rozkrojený, to ale jde jen na trzích. V každém případě by se měly kaštany rychle spotřebovat. Vysycháním totiž tvrdnou a jsou pak nepoživatelné. Pokud jich koupíte víc, než stihnete sníst, můžete je oloupat a zmrazit.

Je to nejšetrnější způsob, který uchová chuť i vůni. A kdybyste je sami vařit nechtěli, můžete koupit už upravené, třeba kandované, vakuované, k dostání je i kaštanová mouka či vločky a kaštany v alkoholu či medu…

Francouzi a Italové z kaštanů vyrábějí alkohol, ve Švýcarsku a na Korsice zase dostanete kaštanové pivo.

Jak je připravit?

Způsobů je spousta. Ten nejznámější je pečení. Lze z nich ale udělat i polévku, nebo je použít jako nádivku do drůbežího masa, ale klidně můžete nadívat vepřové nebo telecí. Jejich lahodná chuť vynikne také v dezertech.

Pečené v troubě

1 kg kaštanů, 2 snítky rozmarýnu, 125 g másla, sůl, čerstvě namletý pepř a trochu muškátového oříšku.

1) Předehřejte troubu na 220 °C. Plech vyložte pečícím papírem.

2) Každý kaštan nařízněte na horní straně do kříže. Na tento krok nikdy nezapomeňte, protože jinak kaštany v troubě bouchnou a rozprsknou se. Následně kaštany namočte na minutu do horké vody (díky páře se lépe propečou).

3) Slijte vodu a nasypte je do velké mísy. Přidejte rozmarýn, máslo, sůl, pepř a muškátový oříšek. Promíchejte, aby se kaštany obalily.

4) Rozložte je na připravený plech naříznutou stranou nahoru a pečte je, až se budou naříznuté okraje kroutit a kaštany budou propečené. Trvá to přibližně 30–45 minut (záleží na velikosti).

5) Podle potřeby ještě dosolte a podávejte teplé. Stačí je dát do keramické misky, zakrýt talířem, aby pomaleji ztrácely teplotu a s chutí pojídat.

Krém z pečených kaštanů

200 g pečených a oloupaných kaštanů, 1 malá cibule, 50 g másla, 50 g řapíkatého celeru, 1 litr kuřecího vývaru, 2 plátky čerstvého zázvoru, brandy, 50 ml 33% smetany, sůl, pepř, čerstvé snítky rozmarýnu

1) V kastrůlku si rozpusťte máslo, přidejte najemno nakrájenou cibulku a lehce orestujte. Přidejte nakrájený řapíkatý celer, k němu čerstvý zázvor a pečené oloupané kaštany. Ještě jednou vše orestujte, zalijte kuřecím vývarem a přidejte i trochu brandy.

2) Vše nechte vařit asi 30 až 35 minut. Poté rozmixujte a ještě propasírujte přes jemný cedník. Na závěr polévku osolte, opepřete a zjemněte šlehačkou. Pokud je příliš hustá, můžete přidat ještě trochu vývaru. Podávejte s opečenými tousty.

Nadívané krůtí závitky

8 plátků z krůtích prsou, asi 1 cm silných, 8 plátků anglické slaniny nebo pršutu, 4 lžíce olivového oleje, sůl a pepř

Na nádivku:

250 g mletého drůbežího masa nebo šunkové klobásy, zbavené střívka a jemně nakrájené, 200 g vařených sekaných kaštanů, 3 plátky toustového chleba + trochu mléka na namočení, 1–2 vejce, ušlehaná vidličkou, 1 malou, na jemno nasekanou cibuli, 2 lžíce rozpuštěného másla, 2 lžíce koňaku, nasekanou čerstvou petrželku, sůl a pepř na dochucení

1) Namočený a vymačkaný chléb spojte v míse s ostatními surovinami. Směs osolte, opepřete a uložte na chvíli do chladu.

2) Plátky masa lehce osolte a opepřete. Na každý položte slaninu nebo pršut a lžící naneste nádivku.

3) Srolujte a spíchněte nebo převažte kuchyňským provázkem. Mezitím předehřejte troubu na 200 a horkovzdušnou na 180 °C.

4) Rolky narovnejte do pekáčku a zakapejte olejem. Vložte do trouby a trochu opepřete. Za občasného obracení pečte dozlatova, asi 45–50 minut.

Pyré

650 g vyloupaných kaštanů, 200 g třtinového cukru, 1 vanilkový lusk, 250 ml vody

1) Vyloupané kaštany dejte do středního hrnce společně s cukrem, semínky z jednoho vanilkového lusku a vodou. Jemně vařte přibližně 25–35 minut, dokud se většina vody nevstřebá.

2) Poté kaštany sceďte, ale cukrový sirup si odložte. V robotu je začněte mixovat na hladké pyré a postupně přidávejte tolik sirupu, kolik je třeba, abyste dosáhli požadované konzistence. Po vychladnutí uskladněte ve vzduchotěsné nádobě.

Tip: Můžete podávat se šlehačkou jako dezert Monte Bianco. Pojmenovali ho tak Italové, protože připomíná vrchol zasněžené hory. Pyré se ale hodí třeba i na palačinky nebo do makronek.

V karamelu

800 g čerstvých jedlých kaštanů, 2 svitky skořice, 3 hvězdičky badyánu, 5 hřebíčků

Na karamel: 3 lžíce vody, 1 lžička oleje, 220 g krupicového cukru

1) Kaštany křížem nakrojte a povařte je spolu s kořením 15–20 minut. Pak je oloupejte.

2) V kastrole nebo na pánvi s nepřilnavou úpravou rozehřejte cukr s vodou a olejem. Jakmile se cukr rozpustí a je zlatavý, namáčejte do něj kaštany. Rychle zchlaďte pod studenou vodou.

Proč je jíst?

Samozřejmě protože chutnají, ale jsou i zdravé. Například obsahují množství minerálních látek – vápník, fosfor, draslík, síru, hořčík a železo.

A také vitamíny skupiny B, provitamín A a C. V lidovém léčitelství se jedlé kaštany doporučují na žaludek, prý čistí játra a působí proti průjmům. a také se říká, že jsou dobré pro mozek i nervy. Jejich pravidelná konzumace působí proti stavům úzkosti.

Ženy potěší, že se jim zlepší kvalita kůže a vlasů. Pro svůj nízký obsah cukru jsou vhodné i pro diabetiky. Mouku zase využijí nemocní s celiakií. Jen musíte dát pozor na množství, které sníte, protože jsou poměrně kalorické.

Foto Shutterstock

Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští