Domů     Když vás trápí chrapot
Když vás trápí chrapot
od 22.12.2022

Zažili to asi všichni. Prostě nás zradí hlas a vydáváme jen skřípavé zvuky, někdy ani ty ne.

Většinou nepříjemný stav během několika dní odezní a stačí, když své hlasivky budeme šetřit. Ale někdy se ho ne a ne zbavit. Důvodů může být více. Třeba zánět hrtanu, nebo jsme se nadýchali chladného vzduchu či přetížení hlasivek při neobvyklé námaze.

* Zánět hrtanu

Příčinou bývá infekce horních dýchacích cest, která se rozšíří na hlasivky. Následuje otok sliznice a změna hlenu, který hlasivky kryje. Ten zhoustne a nutí k vykašlávání. V případě lehkého onemocnění je chrapot za pár dnů pryč, těžší trvá asi 10 dní.

Pokud však dojde k závažnějšímu poškození hlasivek, chraptění může pokračovat týdny.

První pomoc

Průběžně pijte, aby se hleny rozpouštěly. Zkuste inhalace odvaru heřmánku nebo levandule. Vynikající je na chrapot minerálka Vincentka. Můžete ji pít nebo kloktat, či inhalovat. V lékárně seženete vincentkové i jiné léčivé pastilky.

reklama

Babičky radily pít teplou Vincentku s mlékem v poměru 1:1. Pomáhají také bylinné čaje s diviznou, lípou a podbělem. Další možností je konzumace křenu naloženého v medu.

* Unavené hlasivky

Hlasivky jsou přetížené kvůli neobvyklé námaze, což dobře znají fotbaloví fanoušci nebo návštěvníci rockových koncertů. Často postihují učitele, ale i herce, zpěváky i hlasatele.

reklama

Velmi trpí hlasivky barmanů, kteří sice už nemusejí pracovat v zakouřených místnostech, ale stále překřikují halasící hosty.

Ticho léčí

Mluvit většinou ani nejde, takže nepřekvapí, že pro uzdravení hlasivek byste měli mít takzvaný hlasový klid. Zpěváci a herci to znají dobře a není to pro ně žádná radostná zpráva, i když je to první, co jim foniatr nařídí.

Stane-li se to i vám, opravdu klid dodržujte. Nikdy se nesnažte takzvaně se rozmluvit, nebo dokonce šeptat. Šepot nemocné hlasivky namáhá ještě víc než samotné mluvení.

* Reflux

O co jde? Za normálních okolností uzávěr mezi žaludkem a jícnem brání žaludeční šťávě v návratu do jícnu.

Pokud je tento uzávěr ochablý, žaludeční šťáva se dostává zpět, způsobuje řadu nepříjemných potíží jako pálení žáhy, škrábání, pocit cizího tělesa v krku a také chrapot. V tomto případě je třeba léčit především příčinu.

* Uzlíky

Pokud trpíte déletrvajícím chrapotem bez jakýchkoli potíží, může to být znamení, že máte uzlíky na hlasivkách. Je to vlastně zbytnělá vazivová tkáň na nejvíc namáhaném místě.

reklama

Uzlíky často trpí lidé, kteří hlasivky dlouhodobě přetěžují, jako jsou zpěváci, herci ale také učitelé. Riziko je ale i při opakovaných zánětech hrtanu. Lze je odstranit operativně skalpelem nebo speciálním laserem.

Operace nemá výrazná rizika, přesto se jí velmi obávají zejména zpěváci, kteří se hlasem živí. To proto, že i sebelépe provedená operace nezaručí, že zůstane zachován rozsah hlasu.

* Chrapot po operaci

Někteří pacienti trpí ztrátou hlasu po operacích krku blízko hrtanu. Jde asi jen o 3 %, takže riziko je malé, ale přesto existuje.

Může k tomu dojít po operaci štítné žlázy, po operacích krční páteře či krčních tepen, ale i při různých dalších chirurgických zásazích na krku. Problém je v tom, že pokud je porušen nerv, nekmitají hlasivky tak, jak by měly.

Kdy k lékaři?

Pokud chrapot trvá přes tři týdny, měli byste již vyhledat pomoc laryngologa nebo foniatra. Může to být signál upozorňující na vážnější zdravotní problém. Může se jednat o polyp na hlasivce nebo o zánět, který vyžaduje léčbu antibiotiky.

Chrapot však může signalizovat i nádorové onemocnění hrtanu vyžadující komplexní léčbu.

Hlasová rehabilitace

Doporučuje se pacientům s uzlíky a těm, jejichž chrapot je následkem operace krku. Obvykle docházejí zvlášť na elektrostimulace k fyzioterapeutům a zvlášť, třeba jednou za měsíc, k foniatrovi.

S ním si hlas procvičí a odnesou si pokyny, jak rehabilitovat za pomoci domácích řečových cvičení. Obojí je stejně důležité. Protože pravidelné procvičování pomocí řečových cvičení může snížit počet potřebných elektrostimulací.

Babské rady

Vynikající na odstranění hlenu z hlasivek je bylinkový čaj oslazený medem. A jakou zvolit bylinku? Kromě směsí určených přímo pro tento účel se doporučuje vyluhovat diviznu nebo pít lipový čaj.

Velmi účinná je, pokud ji snesete, svařená cibule s majoránkou a medem. Má pomoci slinění, a tím i odstranění hlenu. Důležité je bylinky chvilku povařit a pít teplé velmi pomalu po doušcích, které necháte pomalu sklouzávat do krku.

Pokud možno tak upíjet po celý den. Pokud jste vyznavači aromaterapie, můžete zkusit eukalyptový nebo borovicový olej.

Další bylinné kúry

Jitrocel kopinatý

Čaj

Vrchovatou čajovou lžičku listů jitrocele kopinatého přelijte šálkem vařicí vody, nechte odstát, přeceďte a po doušcích pijte až tři šálky čaje denně.

Kokoška pastuší tobolka

Výluh

Vrchovatou lžičku namočte na 12 hodin do šálku studené vody. Potom ohřejte, přeceďte a pijte po doušcích.

Podběl

Čaj

Jednu lžičku listů a květů přelijte šálkem vařicí vody, nechte odstát, přeceďte a doslaďte medem. Snažte se pít pokud možno horký.

Svízel

Klokadlo

Jednu čajovou lžičku přelijte vařicí vodou, nechte 3 minuty stát a pak přeceďte. Teplé kloktejte několikrát denně.

Šalvěj

Nálev

Jednu čajovou lžičku šalvěje svaříte s 250 ml vody, nechte krátce vylouhovat a sceďte. Vlažný nálev kloktejte několikrát denně.

Protože je potřeba hodně pít, můžete mezi jednotlivými kúrami popíjet vodu s medem a citronem. Do 500 ml teplé vody vmíchejte lžičku medu a vymačkejte celý citron.

Štítky:
reklama
Související články
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
23.1.2023
Požitek bez následků, to měla slibovat umělá sladidla. Skutečnost je ovšem poněkud jiná. Nesladíte cukrem, jen jeho náhražkami, přesto neztrácíte na váze, či dokonce naopak přibýváte? Podle někdejších názorů byla chyba v tom, že jste se nechali svést falešnou vidinou „beztrestnosti“ mlsání s umělými sladidly a dopřávali jste víc, než byste si dovolili u jídel a nápojů s cukrem. Marně jste oponova
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řeší první problémy?
nasehvezdy.cz
Řeší první problémy?
Herec Václav Matějovský (26) ze seriálu O mě se neboj míří znovu před kamery. Tentokrát do drsné reality show Survivor, ve které ukáže, že není jen věšák na obleky, ale pořádný bojovník. Zanechá tu
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
skutecnepribehy.cz
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
Dětství se pro mě stalo peklem. Otec byl hodný, ale pevně pod pantoflem, máma mi dělala ze života peklo. Své děti jsem jí nikdy nepůjčila! Ačkoli má dítě spát nejméně osm hodin, já často nespala ani čtyři. Matka mi to nedovolila. Měla utkvělou představu, že mě neporodila pro to, aby se ze mě stala obyčejná
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu a pak začne sama od sebe hrát. Stane se tak údajně na pokyn Daniela Dunglase Homea. Věhlasný mág prý ale dokázal mnohem větší divy. Uměl kontaktovat duchy ze
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
„Užít si tradiční jídlo plné vůně a chuti ve vege verzi? Ano a je to opravdu snadné. Uvařte si snadno z dostupných ingrediencí toto atraktivní jídlo s vychytanou omáčkou.“ Ingredience Na papriky
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
nasehvezdy.cz
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
Nikdo nedokázal svým fanouškům v poslední době zamotat hlavu více než Jiří Mádl (36). Prasklo na něj totiž, že se mu narodil syn František. Čím více gratulací ale herec přijímá, tím více otazníků k