Domů     Když vás trápí chrapot
Když vás trápí chrapot
22.12.2022

Zažili to asi všichni. Prostě nás zradí hlas a vydáváme jen skřípavé zvuky, někdy ani ty ne.

Většinou nepříjemný stav během několika dní odezní a stačí, když své hlasivky budeme šetřit. Ale někdy se ho ne a ne zbavit. Důvodů může být více. Třeba zánět hrtanu, nebo jsme se nadýchali chladného vzduchu či přetížení hlasivek při neobvyklé námaze.

* Zánět hrtanu

Příčinou bývá infekce horních dýchacích cest, která se rozšíří na hlasivky. Následuje otok sliznice a změna hlenu, který hlasivky kryje. Ten zhoustne a nutí k vykašlávání. V případě lehkého onemocnění je chrapot za pár dnů pryč, těžší trvá asi 10 dní.

Pokud však dojde k závažnějšímu poškození hlasivek, chraptění může pokračovat týdny.

První pomoc

Průběžně pijte, aby se hleny rozpouštěly. Zkuste inhalace odvaru heřmánku nebo levandule. Vynikající je na chrapot minerálka Vincentka. Můžete ji pít nebo kloktat, či inhalovat. V lékárně seženete vincentkové i jiné léčivé pastilky.

Babičky radily pít teplou Vincentku s mlékem v poměru 1:1. Pomáhají také bylinné čaje s diviznou, lípou a podbělem. Další možností je konzumace křenu naloženého v medu.

* Unavené hlasivky

Hlasivky jsou přetížené kvůli neobvyklé námaze, což dobře znají fotbaloví fanoušci nebo návštěvníci rockových koncertů. Často postihují učitele, ale i herce, zpěváky i hlasatele.

Velmi trpí hlasivky barmanů, kteří sice už nemusejí pracovat v zakouřených místnostech, ale stále překřikují halasící hosty.

Ticho léčí

Mluvit většinou ani nejde, takže nepřekvapí, že pro uzdravení hlasivek byste měli mít takzvaný hlasový klid. Zpěváci a herci to znají dobře a není to pro ně žádná radostná zpráva, i když je to první, co jim foniatr nařídí.

Stane-li se to i vám, opravdu klid dodržujte. Nikdy se nesnažte takzvaně se rozmluvit, nebo dokonce šeptat. Šepot nemocné hlasivky namáhá ještě víc než samotné mluvení.

* Reflux

O co jde? Za normálních okolností uzávěr mezi žaludkem a jícnem brání žaludeční šťávě v návratu do jícnu.

Pokud je tento uzávěr ochablý, žaludeční šťáva se dostává zpět, způsobuje řadu nepříjemných potíží jako pálení žáhy, škrábání, pocit cizího tělesa v krku a také chrapot. V tomto případě je třeba léčit především příčinu.

* Uzlíky

Pokud trpíte déletrvajícím chrapotem bez jakýchkoli potíží, může to být znamení, že máte uzlíky na hlasivkách. Je to vlastně zbytnělá vazivová tkáň na nejvíc namáhaném místě.

Uzlíky často trpí lidé, kteří hlasivky dlouhodobě přetěžují, jako jsou zpěváci, herci ale také učitelé. Riziko je ale i při opakovaných zánětech hrtanu. Lze je odstranit operativně skalpelem nebo speciálním laserem.

Operace nemá výrazná rizika, přesto se jí velmi obávají zejména zpěváci, kteří se hlasem živí. To proto, že i sebelépe provedená operace nezaručí, že zůstane zachován rozsah hlasu.

* Chrapot po operaci

Někteří pacienti trpí ztrátou hlasu po operacích krku blízko hrtanu. Jde asi jen o 3 %, takže riziko je malé, ale přesto existuje.

Může k tomu dojít po operaci štítné žlázy, po operacích krční páteře či krčních tepen, ale i při různých dalších chirurgických zásazích na krku. Problém je v tom, že pokud je porušen nerv, nekmitají hlasivky tak, jak by měly.

Kdy k lékaři?

Pokud chrapot trvá přes tři týdny, měli byste již vyhledat pomoc laryngologa nebo foniatra. Může to být signál upozorňující na vážnější zdravotní problém. Může se jednat o polyp na hlasivce nebo o zánět, který vyžaduje léčbu antibiotiky.

Chrapot však může signalizovat i nádorové onemocnění hrtanu vyžadující komplexní léčbu.

Hlasová rehabilitace

Doporučuje se pacientům s uzlíky a těm, jejichž chrapot je následkem operace krku. Obvykle docházejí zvlášť na elektrostimulace k fyzioterapeutům a zvlášť, třeba jednou za měsíc, k foniatrovi.

S ním si hlas procvičí a odnesou si pokyny, jak rehabilitovat za pomoci domácích řečových cvičení. Obojí je stejně důležité. Protože pravidelné procvičování pomocí řečových cvičení může snížit počet potřebných elektrostimulací.

Babské rady

Vynikající na odstranění hlenu z hlasivek je bylinkový čaj oslazený medem. A jakou zvolit bylinku? Kromě směsí určených přímo pro tento účel se doporučuje vyluhovat diviznu nebo pít lipový čaj.

Velmi účinná je, pokud ji snesete, svařená cibule s majoránkou a medem. Má pomoci slinění, a tím i odstranění hlenu. Důležité je bylinky chvilku povařit a pít teplé velmi pomalu po doušcích, které necháte pomalu sklouzávat do krku.

Pokud možno tak upíjet po celý den. Pokud jste vyznavači aromaterapie, můžete zkusit eukalyptový nebo borovicový olej.

Další bylinné kúry

Jitrocel kopinatý

Čaj

Vrchovatou čajovou lžičku listů jitrocele kopinatého přelijte šálkem vařicí vody, nechte odstát, přeceďte a po doušcích pijte až tři šálky čaje denně.

Kokoška pastuší tobolka

Výluh

Vrchovatou lžičku namočte na 12 hodin do šálku studené vody. Potom ohřejte, přeceďte a pijte po doušcích.

Podběl

Čaj

Jednu lžičku listů a květů přelijte šálkem vařicí vody, nechte odstát, přeceďte a doslaďte medem. Snažte se pít pokud možno horký.

Svízel

Klokadlo

Jednu čajovou lžičku přelijte vařicí vodou, nechte 3 minuty stát a pak přeceďte. Teplé kloktejte několikrát denně.

Šalvěj

Nálev

Jednu čajovou lžičku šalvěje svaříte s 250 ml vody, nechte krátce vylouhovat a sceďte. Vlažný nálev kloktejte několikrát denně.

Protože je potřeba hodně pít, můžete mezi jednotlivými kúrami popíjet vodu s medem a citronem. Do 500 ml teplé vody vmíchejte lžičku medu a vymačkejte celý citron.

Štítky:
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je