Bolí vás břicho? Ve střevech to vře, máte křeče a polévá vás studený pot? Jakékoliv „bolení“ v břišní krajině, související s trávicím traktem, lze označit jako střevní koliku.
Střevní kolikou obecně označujeme břišní bolest, ale stává se, že si pod tímto pojmem každý představuje jiný druh bolesti. Může být tupá, svíravá, stálá, přicházející ve vlnách…
Přitom je pro předběžný odhad příčin bolesti v břiše přesnější popis velmi důležitý.
Jak se projeví?
Nejčastěji bývá příčinou jednorázové podráždění trávicí trubice, které se samo upraví. Pokud se jednalo jen o ojedinělou událost bez jiných příznaků, není nutná návštěva lékaře.
Pokud se však nedaří potíže zvládnout pomocí volně prodejných přípravků, je namístě zajít k praktickému lékaři, v případě opakovaných problémů i na gastroenteorologii. Křečovité bolesti většinou provázejí průjmová onemocnění, zácpu nebo nadýmání.
Za křeče v břiše může i silná menstruace. U ní, na rozdíl od bolestí břicha, kdy původ neznáme, lze použít některé z volně prodejných přípravků proti bolesti a o problému se poradit při návštěvě gynekologa.
Kolika je úporná svíravá až bodavá bolest přicházející ve vlnách, kdy se střídají dlouhé návaly bolesti s mezidobími úlevy. Provází stavy, kdy dojde k ucpání některého z dutých tělesných orgánů s hladkou svalovinou (žlučovod, močovod, střevo aj.).
Křečovité stahy svaloviny, která se snaží překážku vypudit, vnímáme jako záchvat prudké bolesti. Po chvíli se svalovina uvolní, následuje úleva, ta však znovu přechází v nový záchvat bolesti. Záchvaty jsou obvykle provázeny nevolností a zvracením.
Jak rozpoznat koliky
Břišní koliky se netýkají jen orgánů trávicí a pohlavní soustavy, ale také soustavy vylučovací.
Infekce trávicího traktu – bolestmi břicha bývá většinou provázeno infekční onemocnění žaludku i střev.
Běžné jsou virové infekce (např. rotaviry), které se lidově označují jako střevní chřipka a nemají dlouhého trvání, o něco méně časté jsou infekce bakteriemi, jako je salmonela, campylobacter, clostridium apod.
Kromě křečovitých bolestí se objevuje zvracení, průjmy, často i hlen ve stolici.
Žlučníková kolika – zdrojem obtíží bývá žlučový kámen, který uzavře výstup ze žlučníku nebo žlučovod. Bolest se objevuje pod pravými žebry a může vystřelovat až do zad.
Ledvinová kolika – nejčastější příčinou je močový kámen, který ucpe část močových cest (obvykle močovod), což zablokuje odtok moči z ledviny.
Bolest vychází z podbřišku na straně postižené ledviny a obvykle vystřeluje směrem do stydkých pysků u žen a šourku u mužů.
Ucpání střeva – pokud dojde k ucpání střeva, vzniká jeden z typů střevní neprůchodnosti, který se označuje jako mechanický ileus. Bolest se nedá přesně lokalizovat, bolí spíše celé břicho.
Mechanický ileus je smrtelně nebezpečný, nezbytně musí dojít k obnovení střevní průchodnosti (ať už samovolně, či operačně). Po čase se svalovina střeva může unavit, ochabnout a mechanický ileus se změní v ileus neurogenní – paralytický.
Ten už sice tolik nebolí (křeče jsou mírnější), je však stejně nebezpečný. Stolice se hromadí nad překážkou, postupně se naruší střevní stěna a bakterie začnou pronikat do břišní dutiny, kde způsobí zánět pobřišnice a následně otravu krve.
Léčba koliky
Léčbou břišní koliky je obvykle hydratace – zavodnění, ve vážnějších případech lze podat antibiotika. Konzervativní léčba spočívá v klidu na lůžku, dostatku tekutin (pro nevolnost většinou podávaných v infuzích) a léků tlumících stahy svaloviny (spasmolytika).
Nedojde-li ovšem k samovolnému uvolnění uzávěru, není konzervativní léčba nic platná a musí následovat urologický nebo chirurgický zákrok podle toho, o jakou formu koliky se jedná.
Speciálně u uzávěru žlučových cest lze využít i neoperační řešení – endoskopické vyšetření známé jako ERCP, které umožňuje vyčištění žlučových cest od žlučových kamenů.
Dieta při průjmu a zvracení
1. den: čaj a suchary. Čaj je možno mírně přisladit, nejlépe Glukopurem. Celkové množství tekutin 2–3 litry, při velkém zvracení a průjmech více.
2. den: totéž jako 1. den s možností přidat čistý slepičí nebo hovězí vývar z libového masa, možno zahustit rýží, rýžová polévka hlenová (rýži rozvařit), lze přidat mrkev (a přisolit), jemně strouhaná jablka, banán, dětské piškoty.
3. den: totéž jako 2. den a navíc: nemastná rýže, bílé pečivo – rohlík, houska, nemastná dušená mrkev, nemastná bramborová kaše rozšlehaná vodou místo mléka.
4. den: ke stávajícímu možno přidat: libové maso kuřecí, telecí, hovězí, rybu, těstoviny, rajskou dietní omáčku bez tuku, jogurt se živými kulturami.
Dva týdny od onemocnění je lépe ze stravy vypustit: smažené pokrmy a potraviny, uzeniny, kořeněná jídla, luštěniny, živočišné tuky, majonézy, zelí, kedlubnu, kapustu, čokoládu, cukrářské výrobky, čerstvé kynuté výrobky.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock