Domů     Jak zkrotit rozbouřené útroby?
Jak zkrotit rozbouřené útroby?
25.10.2019

Bolí vás břicho? Ve střevech to vře, máte křeče a polévá vás studený pot? Jakékoliv „bolení“ v břišní krajině, související s trávicím traktem, lze označit jako střevní koliku.

Střevní kolikou obecně označujeme břišní bolest, ale stává se, že si pod tímto pojmem každý představuje jiný druh bolesti. Může být tupá, svíravá, stálá, přicházející ve vlnách…

Přitom je pro předběžný odhad příčin bolesti v břiše přesnější popis velmi důležitý.

Jak se projeví?

Nejčastěji bývá příčinou jednorázové podráždění trávicí trubice, které se samo upraví. Pokud se jednalo jen o ojedinělou událost bez jiných příznaků, není nutná návštěva lékaře.

Pokud se však nedaří potíže zvládnout pomocí volně prodejných přípravků, je namístě zajít k praktickému lékaři, v případě opakovaných problémů i na gastroenteorologii. Křečovité bolesti většinou provázejí průjmová onemocnění, zácpu nebo nadýmání.

Za křeče v břiše může i silná menstruace. U ní, na rozdíl od bolestí břicha, kdy původ neznáme, lze použít některé z volně prodejných přípravků proti bolesti a o problému se poradit při návštěvě gynekologa.

Kolika je úporná svíravá až bodavá bolest přicházející ve vlnách, kdy se střídají dlouhé návaly bolesti s mezidobími úlevy. Provází stavy, kdy dojde k ucpání některého z dutých tělesných orgánů s hladkou svalovinou (žlučovod, močovod, střevo aj.).

Křečovité stahy svaloviny, která se snaží překážku vypudit, vnímáme jako záchvat prudké bolesti. Po chvíli se svalovina uvolní, následuje úleva, ta však znovu přechází v nový záchvat bolesti. Záchvaty jsou obvykle provázeny nevolností a zvracením.

Jak rozpoznat koliky

Břišní koliky se netýkají jen orgánů trávicí a pohlavní soustavy, ale také soustavy vylučovací.

Infekce trávicího traktu – bolestmi břicha bývá většinou provázeno infekční onemocnění žaludku i střev.

Běžné jsou virové infekce (např. rotaviry), které se lidově označují jako střevní chřipka a nemají dlouhého trvání, o něco méně časté jsou infekce bakteriemi, jako je salmonela, campylobacter, clostridium apod.

Kromě křečovitých bolestí se objevuje zvracení, průjmy, často i hlen ve stolici.

Žlučníková kolika – zdrojem obtíží bývá žlučový kámen, který uzavře výstup ze žlučníku nebo žlučovod. Bolest se objevuje pod pravými žebry a může vystřelovat až do zad.

Ledvinová kolika – nejčastější příčinou je močový kámen, který ucpe část močových cest (obvykle močovod), což zablokuje odtok moči z ledviny.

Bolest vychází z podbřišku na straně postižené ledviny a obvykle vystřeluje směrem do stydkých pysků u žen a šourku u mužů.

Ucpání střeva – pokud dojde k ucpání střeva, vzniká jeden z typů střevní neprůchodnosti, který se označuje jako mechanický ileus. Bolest se nedá přesně lokalizovat, bolí spíše celé břicho.

Mechanický ileus je smrtelně nebezpečný, nezbytně musí dojít k obnovení střevní průchodnosti (ať už samovolně, či operačně). Po čase se svalovina střeva může unavit, ochabnout a mechanický ileus se změní v ileus neurogenní – paralytický.

Ten už sice tolik nebolí (křeče jsou mírnější), je však stejně nebezpečný. Stolice se hromadí nad překážkou, postupně se naruší střevní stěna a bakterie začnou pronikat do břišní dutiny, kde způsobí zánět pobřišnice a následně otravu krve.

Léčba koliky

Léčbou břišní koliky je obvykle hydratace – zavodnění, ve vážnějších případech lze podat antibiotika. Konzervativní léčba spočívá v klidu na lůžku, dostatku tekutin (pro nevolnost většinou podávaných v infuzích) a léků tlumících stahy svaloviny (spasmolytika).

Nedojde-li ovšem k samovolnému uvolnění uzávěru, není konzervativní léčba nic platná a musí následovat urologický nebo chirurgický zákrok podle toho, o jakou formu koliky se jedná.

Speciálně u uzávěru žlučových cest lze využít i neoperační řešení – endoskopické vyšetření známé jako ERCP, které umožňuje vyčištění žlučových cest od žlučových kamenů.

Dieta při průjmu a zvracení

1. den: čaj a suchary. Čaj je možno mírně přisladit, nejlépe Glukopurem. Celkové množství tekutin 2–3 litry, při velkém zvracení a průjmech více.

2. den: totéž jako 1. den s možností přidat čistý slepičí nebo hovězí vývar z libového masa, možno zahustit rýží, rýžová polévka hlenová (rýži rozvařit), lze přidat mrkev (a přisolit), jemně strouhaná jablka, banán, dětské piškoty.

3. den: totéž jako 2. den a navíc: nemastná rýže, bílé pečivo – rohlík, houska, nemastná dušená mrkev, nemastná bramborová kaše rozšlehaná vodou místo mléka.

4. den: ke stávajícímu možno přidat: libové maso kuřecí, telecí, hovězí, rybu, těstoviny, rajskou dietní omáčku bez tuku, jogurt se živými kulturami.

Dva týdny od onemocnění je lépe ze stravy vypustit: smažené pokrmy a potraviny, uzeniny, kořeněná jídla, luštěniny, živočišné tuky, majonézy, zelí, kedlubnu, kapustu, čokoládu, cukrářské výrobky, čerstvé kynuté výrobky.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko