Většina hospodyněk dělá při rozmrazování masa zásadní chybu. Snaží se o rychlý postup.
Správné rozmrazení má bránit tomu, aby se v mase nepřemnožily škodlivé bakterie a aby mu zůstala jeho chuť a šťáva. Poradíme, jak na to, aby připravovaný pokrm opravdu chutnal.
Jak to nedělat
Nenechávejte maso nebo mražené potraviny rozmrzávat na kuchyňském stole.
Je to sice úspora času, protože jakmile přijdete domů, můžete začít vařit, ale nikdy nevíte, nakolik maso či jiná zamražená potravina (např. kuřecí medailonky) začaly tímto postupným dlouhým rozmrazováním podléhat škodlivým bakteriím na povrchu potraviny.
Tam se bakterie vyskytují vždy, navíc další mohly potravinu kontaminovat z okolního prostředí a v teple kuchyně se rychle pomnožit.
3 osvědčené způsoby:
* Ve studené vodě
Jedním ze způsobů správného postupu je vyndat maso z obalu zakoupeného v obchodě, vložit ho do námi připravené potravinářské fólie a maso ponořit před přípravou pokrmu do studené vody.
To je ten nebezpečnější způsob, jak uchovat potravinu zdravotně nezávadnou a svým způsobem při přípravě jídla ušetřit i drahocenný čas. Voda totiž vede teplo lépe než vzduch, a toho je třeba využít.
Studenou vodu s vloženými sáčky mraženého masa, drůbeže nebo ryb doporučujeme vyměňovat každých 30 minut, tím zajistíme hygieničtější průběh rozmrazování.
Pokaždé je třeba si také důkladně umýt ruce, jinak lehce přenesete bakterie z masa do jiných částí kuchyně.
Pozor: Nikdy nevkládejte zmrazené maso do horké vody, neboť hrozí masivní přemnožení bakterií.
* V lednici
Nelze říci, že by postupné rozmrazování v lednici bylo závadné, to rozhodně ne, ale v takovém případě musíme rozmrazený masný výrobek bez odkladu zpracovat.
Den před kuchyňskou přípravou maso vyndáme z mrazáku a vložíme ve vhodné nádobě do chladnější části lednice, kde se udržuje teplota mezi cca 2 °C – 4,5 °C. Je to nejnižší části lednice.
Větší kusy masa potřebují k rozmrazení delší čas. Orientačně počítejte s tím, že každých 2,5 kg masa vyžaduje k rozmrazení až 24 hodin. Menší kusy a porcované balíčky, jako jsou např. kuřecí prsa, pak vyžadují podle hmotnosti pochopitelně kratší dobu.
To se týká nejen masa, ale i ryb, které jsou v tomto ohledu ještě poněkud problematičtější, protože při příliš rychlém rozmrazení se mražené ryby typu filé, pangasus a jiné téměř rozpadnou a pak se obtížně připravují.
* V mikrovlnné troubě
Mikrovlnku lze také použít, ale nelze říci, že by tento způsob rozmrazování byl optimální. Zde dochází rychle k rozmrazení povrchu masa, kde se pak mohou množit bakterie, zatímco vnitřek hluboce zamražené potraviny zůstává nadále pevný.
Dalším nevhodným aspektem je to, že se potravina na povrchu může začít vařit nebo až připalovat, a to už se pak jen těžko při přípravě napravuje.
Rovněž se nedoporučuje částečně tepelně opracované, tedy rozmrazené potraviny uchovávat, neboť horko v mikrovlnné troubě mohlo napomoci opět k rozmnožení škodlivých bakterií.
Praktická rada
Pamatujte, že rozmrazené maso nebo drůbež ve studené vodě musíme před opětovným zamrazením povařit nebo jinak tepelně zpracovat.
To platí, jestliže si např. vaříme vlastní mražené potraviny, které pak můžeme vkládat v plastických krabičkách do mrazáku a jíst je můžeme bez obav přibližně po dobu 14 ti dní bez toho, abychom se museli obávat nějaké bakteriální nákazy z potravin.
Dodržíte-li doporučené postupy, pak vám bude domácí strava určitě chutnat.
Foto: PX FUEL