Na zpomalené srdce dnes už nikdo nemusí zemřít. Lékaři vám do těla zavedou kardiostimulátor, který mu vrátí potřebný rytmus. Jak moc vám to ale zasáhne do života?
Pacemaker či lidově budík, tak se kardiostimulátoru také říká, je malinkatý přístroj, asi tři centimetry velký, s elektrodami (nejnovější typy je nemají), jenž dokáže řídit lidské srdce tak, že člověk, kterému by hrozila smrt, přestane mít potíže.
Princip
Kardiostimulátor srdeční rytmus neustále monitoruje a upravuje pomalý nebo nepravidelný srdeční tep, obvykle s frekvencí pod 60 srdečních stahů za minutu, ale může to být i extrém, kdy je frekvence 40 stahů za minutu (u zdravého člověka je to 80).
Při této frekvenci již srdce není schopné rozvádět do těla dostatek okysličené krve. To se projevuje závratěmi, ztrátou energie nebo dušností. Když kardiostimulátor objeví problém, vyšle do srdce malé, elektrické signály, jež srdeční rytmus upraví.
Zavedení
Kardiostimulátor se ukládá pod podkožní tuk do oblasti pod klíční kostí vpravo nebo vlevo. Elektrody se do srdce zavádějí z vpichu do některé větší žíly. Používá se lokální znecitlivění, pacient je během zákroku při vědomí.
Je-li vše v pořádku, v nemocnici zůstane jeden den. Při odchodu dostane mezinárodní průkaz s údaji o způsobu léčby a nastavení parametrů kardiostimulátoru. Protože přístroj není hluboko, bývá vidět jako vyklenutí kůže a lze ho lehce nahmatat.
Bez omezení?
Naprostá většina pacientů se po operaci vrací do běžného života takřka bez omezení. Většinou jsou schopní dělat vše, co dělali před tím, kdy „budík“ ještě neměli. Pár nevýhod to ale přece jen má:
* Už nikdy nebudete moci dělat těžkou fyzickou práci a vrcholový sport.
* Prvních šest až osm týdnů je třeba být v relativním klidu a ruku, na jejíž straně máte kardiostimulátor, byste neměli zvedat nad hlavu. Ani při oblékání.
* Je také třeba být opatrný v extrémním horku. Saunu si odpusťte, přístroji vysloveně nesvědčí.
* Vyhýbejte se kontaktním sportům – ragby, basketbal, fotbal, bojové sporty. Při nich by mohlo dojít k přímému zásahu kardiostimulátoru. Nedoporučuje se ani provozovat střelbu, pokud se puška opírá o rameno, kde je stimulátor implantovaný.
* Jste-li povoláním svářeč, sváření elektrickým obloukem už dělat nemůžete. A jiné zaměstnání si také musíte najít, když jste pracovali se sbíječkou.
*Určitě nevstupujte do prostoru, kde se vytváří silné elektromagnetické pole, např. tam, kde jsou dráty vysokého napětí nebo magnetické bezpečnostní brány, např. na letišti.
*Nemáte-li moderní pacemaker se systémem SureScan, nemůžete podstoupit vyšetření na magnetické rezonanci.
Život jako dřív
Návrat k původnímu režimu netrvá dlouho. Brzy zjistíte, že váš kardiostimulátor nemá vliv ani na běžné domácí a venkovní práce, ani na vaši sexuální aktivitu. Pokud budete potřebovat vyšetření, bez obav můžete jít na běžný rentgen, mamograf, CT i k zubaři.
Jen před trháním zubu musíte užívat antibiotika. Zvýšená opatrnost je třeba u ultrazvuku.
Mobilní telefon – nenoste ho v náprsní kapse ani jinde v oblečení a při telefonování ho držte na uchu, které je od místa implantace pacemakeru dál.
Mikrovlnka – neškodí, je-li v dobrém stavu. Platí to i pro další domácí spotřebiče a také pro elektrické přikrývky nebo ohřívací podložky na křesla či do postele.
Cestování – po poradě s lékařem můžete řídit auto, jen si musíte upravit bezpečnostní pásy, aby nedráždily místo, kde je kardiostimulátor.
Před cestou do zahraničí si promluvte s kardiologem o tom, co na cestách plánujete dělat, a dopředu si zjistěte, jestli je v místě pobytu nemocnice. Na letišti si domluvte osobní prohlídku. Při průchodu bezpečnostním rámem kardiostimulátor spouští alarm. Kvůli ověření mějte u sebe identifikační kartu.
Sport – vhodná je turistika, plavání, golf, bowling, rybaření. Někteří pacienti mohou po konzultaci s lékařem provozovat i namáhavější aktivity, jako např. běhání, badminton nebo tenis.
Životnost kardiostimulátoru
Životnost kardiostimulátoru záleží na typu přístroje a na typu arytmie, kvůli které jste ho dostali. Stav baterie se sleduje při každé kontrole u lékaře, což bývá dvakrát do roka.
Obecně je její životnost přibližně 5–7 let a životnost elektrod může dosáhnout až 20 let. Samotná baterie se vyměnit nedá, protože je pevnou součástí kardiostimulátoru, proto se musí vyměnit vždy celý přístroj, elektrody zůstávají. Není se ale čeho bát, je to jednodušší výkon než ten první.
Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock