Domů     Bachova terapie: Mohou léčit květiny?
Bachova terapie: Mohou léčit květiny?
10.12.2019

Jistě. U mnohých je to dokázáno už po staletí. Ale může léčit jen malá kapka esence? Doktor Edward Bach si myslel, že ano.

Svou metodu zavedl v r. 1928 v Anglii. Podle něj je většina lidských nemocí způsobena negativním stavem mysli. Proto určil 38 květových esencí, které měly utišit takové stavy a tím vyléčit pacienta.

Metoda se rozšířila do dalších evropských zemí včetně České republiky (v Německu je např. 700 bachovských léčitelů). Používají ji dnes nejen léčitelé, ale i někteří psychoterapeuti jako pomocný prostředek. Dá se říci, že tato metoda má blízko k homeopatii.

Jak to funguje?

38 výtažků z různých květů a rostlin pomáhá člověku zvládnout nejrůznější záporné emoce, harmonizovat mysl a tím i nastartovat přirozenou obranyschopnost organismu. Květové esence pomáhají uvolnit zablokovanou životní energii a uvést ji opět do pohybu.

Každý nezpracovaný problém, všechny starosti, strachy a bolesti z minulosti, které člověk utrpěl či někomu způsobil, totiž blokují životní energii, a tak se člověk nedokáže dostatečně bránit škodlivým vnějším vlivům.

Esence

Každá esence je určená na nějaký problém, a i když je zde nemůžeme vyjmenovat všechny (pokud budete mít zájem si je prostudovat, koukněte na Facebook na kvetinyprozdravi.cz), podíváme se alespoň na některé, ty z nejznámějších rostlin.

Zároveň je rozdělíme do skupinek podle účinku.

Strach

Devaterník penízkový – pocity akutní paniky – pomáhá najít odvahu a duševní sílu.

Slíva třešňová – strach z citového výbuchu, ztráty sebekontroly, černé myšlenky – pomáhá k obnovení klidu a vyrovnanosti.

Nejistota

Habr obecný – duševní únava – podporuje veselost, radost z každého dne, svěžest, kreativitu.

Hořec nahořklý – pesimismus a skepse, pochybnosti o sobě – pomáhá rozvíjet schopnost čelit překážkám a získat sebedůvěru.

Nezájem o okolí

Hořčice rolní – náhlá melancholie bez příčiny – pomáhá nalézt vnitřní klid a žít s radostí.

Oliva – extrémní vyčerpání psychické a fyzické – přinese nový zdroj energie.

Osamělost

Skotský vřes – extrémní egocentrismus, strach z nelásky – pomáhá více pochopit ostatní.

Přecitlivělost na vlivy a myšlenky ostatních

Řepík lékařský – předstíraná bezstarostnost – pomáhá uvědomit si svoje city, méně je skrývat, celkově uvolňuje.

Přílišná péče o druhé

Buk lesní – intolerance a kritika druhých – může pomoci lépe pochopit ostatní.

Stavy sklíčenosti a beznaděje

Borovice lesní – pocity viny, výčitky – pomáhá uvědomit si vlastní cenu, umět si sebe sama vážit.

Jak je užívat?

Každá esence se dá užívat sama o sobě, a to tak, že nakapete do sklenice vody pomocí kapátka 4 kapky. Ideální je balená voda bez bublin, nebo čistá pramenitá. Pokud chcete esence míchat, dodržujte pravidlo, že jich nesmí být víc než šest až sedm.

Co budete potřebovat

1) kapací lahvičku o obsahu asi 30 ml (tu dostanete k esencím zdarma jako dárek)

2) čistou vodu bez bublinek, ne z vodovodu

3) zvolenou ??? nebo zvolené Bachovy květové esence

Do čisté lahvičky nakapejte 2 kapky od každé zvolené esence, u Krizové esence (Rescue Remedy) dáte 4 kapky. Potom dolijte lahvičku vodou. Protřepejte. Můžete zakonzervovat několika kapkami kvalitního čistého alkoholu podle vlastního uvážení.

Nejste-li si jisti, které esence máte vybrat, zvažte návštěvu terapeuta, který má s Bachovými esencemi a jejich užíváním zkušenosti.

Jak návštěva proběhne?

Terapeut o vás musí zjistit co nejvíc. Většinou mu k tomu slouží speciální dotazník, jímž se snaží dobrat vašich momentálních pocitů. Těm pak odpovídají některé esence. Při tom neplatí, že dva lidé se stejným problémem budou mít stejnou léčbu.

V úvahu se tu totiž bere celá osobnost člověka a dva lidé přece nejsou úplně stejní (například dva lidé mají artritidu, jeden rezignuje, druhý je v léčbě netrpělivý. To jsou dva naprosto odlišné emocionální stavy). Počítejte, že sezení bude trvat aspoň hodinu.

Pak budou kapky namíchány přesně pro vás. Pamatujte, že kapky se nikdy z výše zmíněných důvodů nemíchají předem. Až na jedny.

Krizová esence je nejznámější

Doktor Bach ji stvořil z esence z pěti rostlin:

Slíva třešňová – zoufalství, strach ze ztráty sebekontroly, hysterie

Bílá lesní réva – nepozornost, lhostejnost, bezvědomí

Netýkavka žlázonosná – netrpělivost, předrážděnost, silné vnitřní napětí

Devaterník penízkovitý – nezvládnutelný strach, úzkost, panika, silná bolest

Snědek okoličnatý – následky fyzického nebo psychického šoku

a alkohol 27 %.

V krizových situacích (za všechny vyjmenujme šok, paniku, nervové zhroucení, hádku, stres, zoufalství, duševní zmatek, strach ze zkoušek, z cestování), se užívají 4 kapky v pěti až desetiminutových intervalech až do zřetelného zlepšení stavu, kapky se kapou přímo pod jazyk.

Samozřejmě, lze je také nakapat do sklenice s vodou a po doušcích popíjet. Dle potřeby je možné krizové kapky užívat i několik dnů, obvyklé dávkování je 4 krát denně 4 kapky.

Kromě orálního použití mohou být nakapány přímo na kůži, na místo největší zátěže – na spánek, za uši, na puls, na čelo. Po namáhavém dnu se mohou přidat i do koupele, obvykle 10–15 kapek na plnou vanu.

Před operací, zkouškami, porodem nebo jinými zátěžovými situacemi se mohou kapky preventivně užívat již tři dny předem.

Jak dlouho bude léčení trvat?

Rozhodnete-li se léčit Bachovými esencemi, napadne vás tato otázka jako první. Ale není na ni snadná odpověď. Jste-li jen unaveni po náročném dni a vezmete si např. „Olivu“, měli byste pomoc cítit rychle.

Krizová esence má také rychlé výsledky, protože je speciálně připravená pro akutní použití. Tam, kde problém probíhá delší čas, nebo se týká základní nevyrovnanosti, může trvat nějakou dobu, než se esence dostanou ke kořenům. Každý je jiný a zobecňovat nelze.

Ale nějaký pokrok byste po třech nedělích vidět měli. To je po vyčerpání obsahu jedné lahvičky a je to také čas, kdy byste se měli zamyslet, jestli terapie byla zvolena správně.

Pro a proti

Tato léčebná metoda má jako všechny alternativní postupy své příznivce a odpůrce. Není tedy od věci říci si, co říkají pro a co proti.

Zastánci – PRO

+ Esence doktora Bacha nemohou ublížit, naopak dobře doplňují klasickou léčbu.

+ Všechny esence se připravují z květin rostlin a stromů, žádná není jedovatá ani nemůže uškodit v jakémkoli množství.

+ Mohou je užívat lidé bez ohledu na věk, i těhotné ženy a děti.

+ Dobré výsledky jsou dosahovány v léčbě psů a koček (například bázlivá nebo nervózní zvířata, štěkající psi atd.).

+Esence nejsou návykové a lze je užívat dlouhou dobu.

+ Bachovy květové esence jsou dnes k dostání i v komfortnější podobě. Můžeme používat sprej (vždy dvě stříknutí do úst), pastilky (bonbon) vhodné pro děti či na cestování nebo žvýkačky.

Odpůrci – PROTI

– Je nebezpečí, že vážné nemoci nebudou správně léčeny, a to může mít fatální následky.

– Je to placebo, esence neobsahují dost účinné látky, aby mohla mít nějaký efekt.

– Je to podvod.

Rada Paní domu: Řiďte se vždycky svým zdravým rozumem, ale kdykoliv se rozhodnete pro alternativní léčbu, vždycky berte ohled na svůj aktuální zdravotní stav. Vážné choroby patří do rukou lékařů.

V dnešní době mají Bachovy esence nespočet výrobců, někdo se je dokonce pokouší vyrábět podomácku. Pokud se pro ně rozhodnete, nakupujte určitě jen ty s certifikátem.

Text: Eva Hořánková, foto: Shutterstock

reklama
Související články
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
4.6.2024
Nohám a zvláště chodidlům bychom měli dopřát takovou péči, abychom si po celé jaro a léto mohli užívat lehký krok. Na teplejší období v roce měníme obuv za lehčí, a tak je namístě dopřát chodidlům pečující kúru. Jenže jaký přípravek vybrat, když je jich na trhu tolik? Je téměř jedno, jaké značce dáte přednost, mnohem důležitější je chodidlům dopřát péči komplexní. Začněte od koupele, předtím si p
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –