Domů     Bachova terapie: Mohou léčit květiny?
Bachova terapie: Mohou léčit květiny?
10.12.2019

Jistě. U mnohých je to dokázáno už po staletí. Ale může léčit jen malá kapka esence? Doktor Edward Bach si myslel, že ano.

Svou metodu zavedl v r. 1928 v Anglii. Podle něj je většina lidských nemocí způsobena negativním stavem mysli. Proto určil 38 květových esencí, které měly utišit takové stavy a tím vyléčit pacienta.

Metoda se rozšířila do dalších evropských zemí včetně České republiky (v Německu je např. 700 bachovských léčitelů). Používají ji dnes nejen léčitelé, ale i někteří psychoterapeuti jako pomocný prostředek. Dá se říci, že tato metoda má blízko k homeopatii.

Jak to funguje?

38 výtažků z různých květů a rostlin pomáhá člověku zvládnout nejrůznější záporné emoce, harmonizovat mysl a tím i nastartovat přirozenou obranyschopnost organismu. Květové esence pomáhají uvolnit zablokovanou životní energii a uvést ji opět do pohybu.

Každý nezpracovaný problém, všechny starosti, strachy a bolesti z minulosti, které člověk utrpěl či někomu způsobil, totiž blokují životní energii, a tak se člověk nedokáže dostatečně bránit škodlivým vnějším vlivům.

Esence

Každá esence je určená na nějaký problém, a i když je zde nemůžeme vyjmenovat všechny (pokud budete mít zájem si je prostudovat, koukněte na Facebook na kvetinyprozdravi.cz), podíváme se alespoň na některé, ty z nejznámějších rostlin.

Zároveň je rozdělíme do skupinek podle účinku.

Strach

Devaterník penízkový – pocity akutní paniky – pomáhá najít odvahu a duševní sílu.

Slíva třešňová – strach z citového výbuchu, ztráty sebekontroly, černé myšlenky – pomáhá k obnovení klidu a vyrovnanosti.

Nejistota

Habr obecný – duševní únava – podporuje veselost, radost z každého dne, svěžest, kreativitu.

Hořec nahořklý – pesimismus a skepse, pochybnosti o sobě – pomáhá rozvíjet schopnost čelit překážkám a získat sebedůvěru.

Nezájem o okolí

Hořčice rolní – náhlá melancholie bez příčiny – pomáhá nalézt vnitřní klid a žít s radostí.

Oliva – extrémní vyčerpání psychické a fyzické – přinese nový zdroj energie.

Osamělost

Skotský vřes – extrémní egocentrismus, strach z nelásky – pomáhá více pochopit ostatní.

Přecitlivělost na vlivy a myšlenky ostatních

Řepík lékařský – předstíraná bezstarostnost – pomáhá uvědomit si svoje city, méně je skrývat, celkově uvolňuje.

Přílišná péče o druhé

Buk lesní – intolerance a kritika druhých – může pomoci lépe pochopit ostatní.

Stavy sklíčenosti a beznaděje

Borovice lesní – pocity viny, výčitky – pomáhá uvědomit si vlastní cenu, umět si sebe sama vážit.

Jak je užívat?

Každá esence se dá užívat sama o sobě, a to tak, že nakapete do sklenice vody pomocí kapátka 4 kapky. Ideální je balená voda bez bublin, nebo čistá pramenitá. Pokud chcete esence míchat, dodržujte pravidlo, že jich nesmí být víc než šest až sedm.

Co budete potřebovat

1) kapací lahvičku o obsahu asi 30 ml (tu dostanete k esencím zdarma jako dárek)

2) čistou vodu bez bublinek, ne z vodovodu

3) zvolenou ??? nebo zvolené Bachovy květové esence

Do čisté lahvičky nakapejte 2 kapky od každé zvolené esence, u Krizové esence (Rescue Remedy) dáte 4 kapky. Potom dolijte lahvičku vodou. Protřepejte. Můžete zakonzervovat několika kapkami kvalitního čistého alkoholu podle vlastního uvážení.

Nejste-li si jisti, které esence máte vybrat, zvažte návštěvu terapeuta, který má s Bachovými esencemi a jejich užíváním zkušenosti.

Jak návštěva proběhne?

Terapeut o vás musí zjistit co nejvíc. Většinou mu k tomu slouží speciální dotazník, jímž se snaží dobrat vašich momentálních pocitů. Těm pak odpovídají některé esence. Při tom neplatí, že dva lidé se stejným problémem budou mít stejnou léčbu.

V úvahu se tu totiž bere celá osobnost člověka a dva lidé přece nejsou úplně stejní (například dva lidé mají artritidu, jeden rezignuje, druhý je v léčbě netrpělivý. To jsou dva naprosto odlišné emocionální stavy). Počítejte, že sezení bude trvat aspoň hodinu.

Pak budou kapky namíchány přesně pro vás. Pamatujte, že kapky se nikdy z výše zmíněných důvodů nemíchají předem. Až na jedny.

Krizová esence je nejznámější

Doktor Bach ji stvořil z esence z pěti rostlin:

Slíva třešňová – zoufalství, strach ze ztráty sebekontroly, hysterie

Bílá lesní réva – nepozornost, lhostejnost, bezvědomí

Netýkavka žlázonosná – netrpělivost, předrážděnost, silné vnitřní napětí

Devaterník penízkovitý – nezvládnutelný strach, úzkost, panika, silná bolest

Snědek okoličnatý – následky fyzického nebo psychického šoku

a alkohol 27 %.

V krizových situacích (za všechny vyjmenujme šok, paniku, nervové zhroucení, hádku, stres, zoufalství, duševní zmatek, strach ze zkoušek, z cestování), se užívají 4 kapky v pěti až desetiminutových intervalech až do zřetelného zlepšení stavu, kapky se kapou přímo pod jazyk.

Samozřejmě, lze je také nakapat do sklenice s vodou a po doušcích popíjet. Dle potřeby je možné krizové kapky užívat i několik dnů, obvyklé dávkování je 4 krát denně 4 kapky.

Kromě orálního použití mohou být nakapány přímo na kůži, na místo největší zátěže – na spánek, za uši, na puls, na čelo. Po namáhavém dnu se mohou přidat i do koupele, obvykle 10–15 kapek na plnou vanu.

Před operací, zkouškami, porodem nebo jinými zátěžovými situacemi se mohou kapky preventivně užívat již tři dny předem.

Jak dlouho bude léčení trvat?

Rozhodnete-li se léčit Bachovými esencemi, napadne vás tato otázka jako první. Ale není na ni snadná odpověď. Jste-li jen unaveni po náročném dni a vezmete si např. „Olivu“, měli byste pomoc cítit rychle.

Krizová esence má také rychlé výsledky, protože je speciálně připravená pro akutní použití. Tam, kde problém probíhá delší čas, nebo se týká základní nevyrovnanosti, může trvat nějakou dobu, než se esence dostanou ke kořenům. Každý je jiný a zobecňovat nelze.

Ale nějaký pokrok byste po třech nedělích vidět měli. To je po vyčerpání obsahu jedné lahvičky a je to také čas, kdy byste se měli zamyslet, jestli terapie byla zvolena správně.

Pro a proti

Tato léčebná metoda má jako všechny alternativní postupy své příznivce a odpůrce. Není tedy od věci říci si, co říkají pro a co proti.

Zastánci – PRO

+ Esence doktora Bacha nemohou ublížit, naopak dobře doplňují klasickou léčbu.

+ Všechny esence se připravují z květin rostlin a stromů, žádná není jedovatá ani nemůže uškodit v jakémkoli množství.

+ Mohou je užívat lidé bez ohledu na věk, i těhotné ženy a děti.

+ Dobré výsledky jsou dosahovány v léčbě psů a koček (například bázlivá nebo nervózní zvířata, štěkající psi atd.).

+Esence nejsou návykové a lze je užívat dlouhou dobu.

+ Bachovy květové esence jsou dnes k dostání i v komfortnější podobě. Můžeme používat sprej (vždy dvě stříknutí do úst), pastilky (bonbon) vhodné pro děti či na cestování nebo žvýkačky.

Odpůrci – PROTI

– Je nebezpečí, že vážné nemoci nebudou správně léčeny, a to může mít fatální následky.

– Je to placebo, esence neobsahují dost účinné látky, aby mohla mít nějaký efekt.

– Je to podvod.

Rada Paní domu: Řiďte se vždycky svým zdravým rozumem, ale kdykoliv se rozhodnete pro alternativní léčbu, vždycky berte ohled na svůj aktuální zdravotní stav. Vážné choroby patří do rukou lékařů.

V dnešní době mají Bachovy esence nespočet výrobců, někdo se je dokonce pokouší vyrábět podomácku. Pokud se pro ně rozhodnete, nakupujte určitě jen ty s certifikátem.

Text: Eva Hořánková, foto: Shutterstock

reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g