Když vás začne bolet v krku, na nic nečekejte a začněte popíjet čaj z islandského lišejníku a do druhého dne byste měli mít pokoj. Stejně dobře dokáže tenhle lišejník zmírnit třeba infekci dýchacích cest. A umí toho mnohem víc.
Kdysi se z něj připravoval chléb, polévka, kaše i salát, dnes se však islandský lišejník nejčastěji používá při kašli a infekcích dýchacích cest. Je to totiž skvělé přírodní antibiotikum. Někteří odborníci mu dokonce říkají přírodní penicilin.
Léčivé účinky
Islandský lišejník obsahuje slizové látky, které chrání sliznice hltanu a trávicích orgánů, především žaludku, a speciální lišejníkové kyseliny, jež účinkují proti mnoha choroboplodným bakteriím a virům.
Spolehlivě likvidují zánětlivá onemocnění ústní dutiny, hltanu a trávicí soustavy a také žaludeční a střevní katary. Řadě lidí dokonce pomohl zmírnit potíže se žaludečními vředy. Díky obsahu hořkých látek ho lze použít také k povzbuzení chuti do jídla.
Stimuluje totiž tvorbu žaludečních šťáv i trávicích enzymů a posiluje činnost žaludku.
Na kašel
Výše zmíněné slizy jsou vlastně sacharidy, které díky schopnosti vázat na sebe vodu, vytvářejí vazké roztoky. To pomáhá při ředění a vykašlávání hlenu z dýchacích trubic. Užitečné jsou i při suchém kašli, kdy vytvoří na podrážděných sliznicích povlak.
Ten je chrání a zároveň přispívá k jejich zklidnění. To je také důvod, proč ho tradiční léčitelství doporučuje pít i při bronchitidě a proč může mít smysl jako doplněk při astmatu.
Na rány
V mnoha lišejnících se rovněž vyskytuje kyselina usnová, kterou je možné využít zevně jako antiseptikum a protizánětlivě působící látku, proto se aplikuje na špatně se hojící rány.
Samostatně či ve směsi
Islandský lišejník je možné užívat samostatně nebo v bylinných směsích. Do čajových směsí určených k lepšímu vykašlávání hlenu se vedle něj používá proskurník, sléz, podběl, jitrocel a lněné semeno.
Do směsí určených na suchý kašel se míchá s jitrocelem, podbělem a lněným semenem.
Jako prevence
Čaje nebo preparáty s islandským lišejníkem mohou pomoci i preventivně nebo při mírných potížích.
Třeba při dráždění ke kašli a chrapotu, v klimatizovaných místnostech, ve kterých suchý vzduch vysušuje sliznice dýchacích cest nebo pokud musíme hodně mluvit a namáhat hlasivky, jako třeba učitelé ve škole atd.
Preparáty se např. myslí pastilky, které při rozpuštění vytvářejí v ústech a hrtanu zvláčňující a ochranný film, jež na sliznici spočívá jako balzám a chrání tak před chrapotem a drážděním ke kašli, a současně působí blahodárně na krk.
Kontraindikace
Při užívání sušeného lišejníku je třeba být opatrný, ve větších dávkách může vyvolat nevolnost a také případně průjmy a závratě. Jinak nejsou známé žádné jiné vážnější nežádoucí účinky. Naopak, droga je vhodná pro jakýkoli věk – pro děti i seniory. Pokud je někomu na závadu hořká chuť, může ji upravit třeba medem.
Nejlepší je studený
Když si chcete sami připravit koncentrovaný nálev (macarát), je nejlepší si ho udělat za studena.
Odborníci na léčivé rostliny doporučují, abychom bylinu, i tu, kterou koupíme v lékárně, dobře proprali třeba v sítku, pak ji dali do skleněné nádoby s vodou a nechali lišejník přes noc vylouhovat (cca 8 hodin).
Tento postup je nejen nejšetrnější ke slizům, které rostlina obsahuje, ale i vůči dalším látkám, jež se z lišejníku do roztoku vyluhují. Při vaření se slizy z větší části rozloží, a tedy zničí.
Dávkování
Macerát můžete před použitím mírně přihřát. Pije se sklenice denně nebo 3 – 5x denně šálek nebo ho můžete přidávat do poněkud ochlazeného čaje, připraveného ze směsi dalších bylinek.
Proslulý recept
Známý bylinář J. A. Zentrich v souvislosti s touto bylinou uvádí proslulou víkendovou kúru srbského léčitele Jovo Mijatoviče. Ve čtvrtek večer přelijeme 5 až 10 gramů islandského lišejníku 1, 5 litru studené vody a přikryjeme.
V pátek po příchodu z práce vaříme na mírném ohni tak dlouho, až zůstane 1 litr. Potom odvar přecedíme, vmícháme do něj 100 gramů medu, ještě několik vteřin za stálého míchání povaříme a vlijeme do termosky.
Až vychladne, je vhodné jej do spotřebování držet v chladnu a komu studený čaj vadí, si příslušné množství může před podáním trochu přihřát.
Podáváme z počátku 2 až 3 polévkové lžíce a potom každou hodinu 1 polévkovou lžíci až do večera. Druhý den, v sobotu, a pak ještě v neděli postupujeme stejně.
Tato víkendová kúra spolehlivě léčí žaludeční vředy, ale můžete ji použít i na ochranu sliznic, při chrapotu, kašli apod. Pokud se výjimečně stane, že čaj v průběhu tří dnů, kdy má být podáván, zkysne, pak jej raději vylijeme. Kúru je vhodné opakovat třeba i několik víkendů za sebou.
Foto: Shutterstock