Příloha má zpravidla jen podtrhnout chuť hlavního chodu a zasytit. Ale proč z ní neudělat stejně chutnou součást pokrmu, na které bychom si dokonce mohli pochutnat i samostatně?
Záleží na koření, dochucovadlech a omáčkách, přidání sýru a smetany, bylinek, čerstvé či vařené zeleniny, česneku, cibule nebo bylinkového pesta… Jak si co nejlépe „vylepšit“ přílohu, abychom si na ní skutečně pochutnali?
Kaše trochu jinak
Kdo má rád změnu, může klasickou bramborovou kaši obměňovat tím, že přidá:
drcený česnek, osmahnutá cibulka, dušený pórek
vařená kořenová zelenina (především strouhaná vařená mrkev a celer)
vařená rozšťouchaná brokolice a dušený špenát
petrželová nať, nasekaná pažitka, libeček
pikantní sýr a citron
neslazená dušená jablka či hrušky ve víně
dušená dýně hokkaidó nebo čerstvé utřené avokádo
čerstvé i sušené bylinky
různé pikantní přísady (sardelová pasta, sekané sterilované okurky a olivy, hořčice, kečup či ostřejší směs koření)
rozpuštěná slanina (i anglická nebo uzený bůček)
kysané zelí (nedáváme mléko = říká se jí lepenice a hodí se k uzeninám)
nakládaná zelenina dle chuti (hrášek, rozmačkaný celer, chřest, artyčoky)
Tip Paní domu
Na holandský způsob – Chcete-li uvařit kaši podle holandských kuchařů, připravte si klasickou bramborovou kaši a na pánvičce nechte zesklovatět cibulku. Přidejte ochucené mleté maso (lze dobarvit kari).
Na opečené maso vyklopte sklenici kysaného zelí. Smíchejte a přesypte do zapékací misky, nahoru navršte bramborovou kaši a nechte zapéct s trochou strouhaného sýra, dokud se neroztaví.
Švýcarská kaše s hruškami – Jde o delikatesu ze švýcarského kantonu Thurgau. Budete potřebovat skořici, badyán, cukr, bílé víno a citronovou kůru. Ve směsi vody a surovin uvařte hrušky bez jadřinců.
Švýcaři dávají stejně hrušek jako brambor, ale vy pro začátek přidejte víc brambor. Servírujte v miskách, kde na dno dejte klasickou bramborovou kaši, na ni vařené hrušky, znovu kaši a další vrstvu hrušek. Chutná k vařenému uzenému masu!
Rýži si zamilujete
Rýže už sama o sobě může chutnat jinak, podle toho, o jaký druh se jedná.
Třeba klasická bílá, loupaná upravená rýže parboiled, jasmínová s květinovou vůní, bezlepková basmati s oříškovou chutí, zdravá natural, nebo planá tmavá divoká rýže (semena vodní trávy) s vysokým obsahem vitaminu B.
Čím ji ozvláštnit?
V podstatě lze přidávat stejné ingredience jako do kaše, jen větší kousky. Do rýže se hodí navíc i kukuřice, čerstvé a sušené houby, šunka, arašídy a výraznější koření – kari, paprika, hřebíček, paella, tymián a hlavně šafrán.
Chuti rýže velmi prospěje, pokud se vaří v bujonu a mastí se máslem. Do sladkých variant patří ovocné kompoty a sušené ovoce, sladké pomazánky a ořechy.
Mexická rýže = připravuje se s pasírovanými rajčaty, orestovaným drceným česnekem a opečenou cibulí.
Arabská rýže = na másle nebo na troše oleje se orestují suché nudle do polévky, aby dostaly hnědavou barvu, a pak se uvaří spolu s rýží ve vodě, klasickým způsobem.
Francouzské rizoto = správné rizoto se připravuje orestováním rýže na přepuštěném másle, která se dál zalévá jen čistým domácím vývarem, nejlépe slepičím, ale může být i z králíka či skopového, výjimečně z kostí.
Vaří se tak dlouho, až vznikne téměř kaše. Pro barvu se přidá špetka šafránu. Do francouzského rizota už nepatří žádné další suroviny.
Nudle, flíčky, kolínka
S oblibou italské kuchyně se u nás role těstovin zásadně změnila. Většinou se používají jako hlavní chod různě plněné a jako příloha se podávají téměř výjimečně. Nejčastěji jako příloha k rajské omáčce nebo k dušenému masu.
Aby líp chutnaly
Pro vylepšení chuti se nejvíc osvědčila cibule na různé způsoby, ruku v ruce s ní kráčí čerstvý drcený česnek, dušené houby, čerstvá paprika a poslední dobou i různá italská pesta – studené zeleninové a bylinkové omáčky.
Do těstovinových příloh se výborně hodí sýrové omáčky (i studené), zakysaná smetana a tvaroh, nudličky šunky a salámu, tofu a kousky nakládané zeleniny, třeba červené řepy.
U slaných jídel kořeníme přílohu hlavně kmínem a pepřem, sladkou pak skořicí, kousky sušeného ovoce a ořechy.
Text: Marie Šrámková, Foto: Shutterstock