Domů     Hýčkejte si imunitu
Hýčkejte si imunitu
18.11.2019

Abychom se cítili v pohodě, v první řadě musíme být zdraví. Bez dobré tělesné i duševní kondice bychom se nemohli naplno věnovat svojí práci, rodině ani koníčkům. S nemocí by nám nic z toho nešlo a ani by nás nic z toho nebavilo.

Předpokladem je silná imunita čili obranyschopnost organizmu. Nejlepším opatřením je prevence: dobře a kvalitně se najíst, pravidelně sportovat a pořádně se vyspat. Až na druhém místě je léčba podpůrnými preparáty, multivitaminy či antibiotiky.

Vzácně bývají poruchy imunitního systému vrozené (špatně se léčí), naprostou většinu tvoří poruchy získané. Může jít přímo o onemocnění imunitního systému (např. HIV), či o nepřímý vliv jiných nemocí, jako jsou cukrovka, nádory, poruchy výživy a stres.

Každé onemocnění vede k oslabení imunity a tím i k většímu riziku dalšího nakažení nebo zhoršení zdravotního stavu.

Co pomůže imunitu znovu nakopnout?

1. Jezte zdravě a pravidelně. Kromě čerstvého ovoce a zeleniny zařaďte do jídelníčku co nejvíce zakysaných mléčných výrobků a potravin z tmavé mouky. Důležité je pravidelné stravování. Základem je snídaně. Jezte menší dávky pětkrát denně.

2. Hýbejte se. Pokud bude vaše tělo v dobré fyzické kondici, bude správně fungovat i imunitní systém. Nemusíte se věnovat sportu vrcholově, stačí aspoň 20 minut rychlé chůze denně.

3. Nebuďte nasuchu. Hlídejte si pitný režim. Dostatek obyčejné vody tělo čistí od škodlivin, výborné jsou i bylinné čaje. Slaďte je medem.

4. Odpočívejte. I když nemáte času nazbyt, najděte si denně alespoň hodinku na odpočinek. Choďte spát ve stejnou dobu a prospěte se minimálně šest hodin.

Hojně si dopřávejte

• citrusové plody a kiwi (vitamin C)

• ořechy, luštěniny a listovou zeleninu (zinek, hořčík, vitamin E a D)

• česnek (přírodní antibiotikum)

• kysané zelí, jogurty a zakysané mléčné výrobky (podpora trávení a zažívání)

DOBRÁ KONDICE

BĚH NA DLOUHOU TRAŤ

Abychom mohli prožívat mimořádné každodenní okamžiky naplno, musíme být v dobré kondici a cítit se svěže. Investice a čas věnovaný do péče o zdraví se rozhodně vyplatí.

Otužujte se

I když to zní jednoduše, jedná se o velmi účinný způsob, jak posílit obranyschopnost organismu. Stačí málo – vyzkoušejte například oblíbenou finskou saunu nebo si v závěru každé koupele dopřejte minutovou studenou sprchu.

Jezte doplňky stravy a vitaminy

Dnešní trh nabízí širokou nabídku volně prodejných léků na přírodní bázi, které účinně doplní náš jídelníček a doplní potřebné živiny.

To je důležité obzvlášť v sychravých podzimních a zimních měsících, kdy náš jídelníček obsahuje mnohem méně čerstvých potravin, a tělu tak hůř obstaráváme vitaminy nezbytné pro jeho potřeby a správné fungování.

Bylinné výtažky dobře slouží pro užívání v rámci prevence i při akutních obtížích. Dokážou zmírnit nejrůznější zdravotní obtíže, podpořit orgány v jejich činnosti, pročistit organismus a celkově pomáhají tělu vrátit se do rovnováhy.

Radujte se, veselte se

Je všeobecně známé, že fyzické zdraví přímo souvisí s psychickou pohodou. Dopřávejte si proto pravidelný odpočinek a dostatek času věnujte činnostem, které máte rádi. Nezapomeňte se často smát a rozhodně nepodceňujte kvalitní spánek.

Užívejte kolostrum

Látka, kterou obsahuje mateřské mléko, má silné imunostimulační účinky. Seženete ho ve formě tablet, buď z kravského, nebo kozího mléka. Lepší je kozí kolostrum – je sice dražší, ale účinnější. Po čase sami pocítíte, že vás bacily a bakterie jen tak snadno neskolí.

Aby děti nestonaly

Obecně je nutné na podporu obranyschopnosti dětí zabezpečit v sychravých měsících zvýšenou spotřebu vitaminů, bílkovin, stopových prvků, jakož i živin celkově.

Vitamin B1 je velmi důležitý pro normální funkci centrálního nervového systému, zvýšená spotřeba je při stresu, horečce. Nedostatek vitaminu K působí krvácení do sliznic různých orgánů.

Přirozeným způsobem lze doplňovat potřeby železa játry, zeleninou a celozrnným pečivem, selenu z ryb, celozrnného pečiva a avokáda. Vitamin A doplňuje mléko, sýry a opět játra. Vitamin C paprika, citrusy, kiwi…

Posilování imunity dětí je nejvhodnější přírodní cestou pomocí bylinek, které zbytečně nezatěžují dětský organismus. Ten pak může věnovat více síly boji s všudypřítomnými viry.

Bylinky podporující imunitu

Kozinec – jedna z nelepších bylinek na světě pro posílení ochranných účinků imunitního systému. Její užívání zvyšuje počet buněk imunitního systému a zvyšuje jejich funkčnost.

A to včetně makrofágů, které jsou přírodním zabijákem rakovinných buněk. Zároveň stimuluje produkci interferonu, což je silná antivirální látka.

V tradiční čínské medicíně je známý jako Huang Qi a používá se k prevenci nachlazení a infekce horních cest dýchacích.

Echinacea – stimuluje buňky hlídající tělo a zahání patogeny způsobující nemoci. Zvyšuje počet i aktivitu bílých krvinek a aktivuje interferony. Pomáhá tak proti virům, bakteriím, parazitům a nádorovým buňkám.

Echinacea čili třapatka obsahuje i další chemické látky, které brání šíření bakterií a virů a mají protirakovinné vlastnosti. (30 kapek výtažku 3x denně pomáhá zvýšit aktivitu imunitních buněk fagocitů o 120 % už za 5 dní užívání).

Lékořice – obsahuje dvě významné sloučeniny, glycyrrhizin a kyselinu glycyrrhetinovou, které zvyšují hladinu interferonu v těle. Pomáhá tak udržet viry a jiné patogeny v šachu.

Kořen má své místo v čínské, ajurvédské a japonské medicíně pro léčbu infekčních onemocnění. Pozitivní účinky vykazuje i na hepatitidu B a C.

Houby – léčivky jako shitake, reishi či maitake obsahují látky zvyšující obranyschopnost a pomáhají tělu bojovat s nemocemi a infekcí.

Vodilka kanadská – má silné antivirotické a antibakteriální účinky. Zároveň zvyšuje počet buněk imunitního systému.

Cibule – pomáhá chránit tělo před houbovou, bakteriální a červovou infekcí. Lze ji přidat do polévky a vývaru, podpoří vás v boji proti bolavému krku a infekci horních cest dýchacích.

Česnek – i on obsahuje sloučeniny, které jsou účinné v boji proti bakteriím, virům, plísním, parazitům, a dokonce i nádorovým buňkám. Pro co nejlepší efekt jej konzumujte čerstvý. Česnek nasekejte či nadrťte, nechte 15 minut stát a pak jej syrový snězte.

Křen – obsahuje vysoké množství draslíku, síry, vitaminu C, silice, enzymy a látky ničící bakterie.

Podporuje imunitu, trávení a metabolismus, působí dezinfekčně, pomáhá při nachlazení, rozpouští hleny dutin a jedná se o čistě přírodní antiseptikum a diuretikum.

Ženšen – je prokázáno, že sibiřský ženšen posiluje imunitu. Po jeho konzumaci se zejména zvyšuje aktivita lymfocytů, což jsou imunitní buňky v těle, bojující proti infekci.

Spirulina – pomáhá stimulovat různé aspekty imunitního systému. Některé extrakty této řasy mají také silné antivirové účinky.

Medovo-zázvorový elixír

Med je zodpovědný za zvyšování populace probiotických bakterií ve střevech, což má za následek zvýšení obranyschopnosti organismu, zlepšení trávení, snížení cholesterolu a prevenci proti rakovině střev.

Obsahuje nejen mnoho uhličitanů, ale také polyfenoly, které mohou působit jako antioxidanty. Antioxidanty, jako výživný prvek, zabraňují působení negativních důsledků stresu v organismu.

V kombinaci s citronem působí jako skvělé antiseptikum a působí tak proti nechtěným bakteriím. Podobně i zázvor působí antibakteriálně, navíc má analgetické a antipyretické účinky.

Jeho hlavní složka gingerol zrychluje metabolismus a působí podobně jako kapsaicin.

Potřebujeme: 300–350 g nastrouhaného zázvoru•1 rozmačkaný citron bez kůry•150–200 g medu

Vše smícháme a užíváme 1 lžičku směsi denně, ideálně hned ráno při snídani. Přidejte do teplých nápojů a pokrmů či jezte samotné. Nedávat do horkého čaje či kaše, abyste nezničili živiny. Skladujeme v uzavíratelné nádobě na tmavém místě.

Imunitní superdrink

Ne nadarmo se říká – zdravý jako řepa. Červená řepa dokáže s vaší obranyschopností udělat divy. A dá se z ní připravit super drink na imunitu, který je díky ostatním ingrediencím opravdovou bombou v boji proti bakteriím.

Potřebujeme

1 bulvu červené řepy

2 menší mrkve

1 jablko

Zeleninu oloupeme, omyjeme a vymačkáme v odšťavňovači. Šťávu pijeme čerstvou, dvakrát denně, nejlépe ráno nalačno a podruhé do 17 hodin. Ochutit můžeme citronovou šťávou, případně třtinovým cukrem.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný