Musí být odolný, vydržet žár ohně a být i dostatečně hluboký, aby se v něm sousta dobře namočila, uvařila i opekla. Kromě toho musí odpovídat počtu míst kolem stolu i vybraným surovinám.
Základem zdařilého fondue je kvalitní nádobí – prodává se i v celých sadách. Vlastní kotlíky mohou být z kameniny, keramiky, nerezu či litiny. Jde o materiály, které dokážou v nádobě udržet teplo.
Součástí výbavy je i hořák a dlouhé vidličky, na které se nabodává třeba chléb a noří se do sýra, ovoce do čokolády či maso, které se smaží v oleji.
Klasický kotlík
Tradiční nádoba na sýrové i čokoládové fondue je z kameniny a říká se jí caquelon nebo také câclon. Někdy se používá glazovaná keramika, mísa může být taky litinová, ale pokaždé je těžká kvůli rozvádění tepla.
Zejména keramické fondue bývají těžší a dobře udržují požadovanou teplotu. Litinové fondue a nerez pak bývají lehčí a odolnější vůči nárazům. Mísa se nahřeje na plotně a pak se postaví na malý lihový nebo svíčkový vařič přímo na stůl.
Fondue ve vývaru a fritované
Pokud namáčíte kousky masa a zeleniny v rozpáleném oleji nebo ve vývaru, vyberte nádobu, která je hluboká a pevně sedí na podstavci. Vhodná je smaltovaná nebo nerezová nádoba. Vnitřek nádoby by měl mít snadno čistitelný povrch.
Vývar i olej lze dále použít při přípravě pokrmů jako polévka, nebo jako základ „šťávy“.
Fondue vidličky
Další nezbytností pro přípravu fondue jsou vidličky a vhodná napichovátka. Jsou dlouhé se dvěma zoubkovanými špičkami. Musí mít rukojeti odolné teplu, dřevěné nebo plastové.
Většinou mívají barevným puntíkem označené konce, aby si každý jedlík poznal svou vidličku. Pokud nemáte vidličky, mohou vám posloužit i dřevěné špejle. Vidličky však při servírování líp vypadají.
Vařič
Existují čtyři základní varianty vařiče (hořáku): elektrický, lihový (gelový), plynový a na čajové svíčky. Hlavní rozdíly jsou ve výkonu jednotlivých typů vařičů a v bezpečnosti s jejich manipulací.
Elektrické fondue má samozřejmě vyšší výkon než fondue na svíčku. Ty se hodí nejvíce pro čokoládové fondue, kde není nutná vysoká teplota zahřívání. Pro sýrové a fritované fondue se více hodí lihový nebo gelový vařič.
Tipy Paní domu pro vaření a stolování
Ohřívejte fondue na nejnižší možnou teplotu, abyste zabránili přepálení oleje nebo spálení sýra.
Při přípravě sýrového fondue nezapomeňte na trošku škrobu, udržuje sýr rozpuštěný. Bez škrobu se sýr usazuje na dně.
Malé množství citronové šťávy zvýší kyselost vína a díky tomu se bude sýr lépe rozpouštět.
Když přidáváte sýr do vařícího vína, raději než dokola jej míchejte ze strany na stranu, lépe se tak rozpustí.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock a archiv firem