Domů     Vyrobte si ubytovnu pro broučky
Vyrobte si ubytovnu pro broučky
30.4.2020

Pamatujete si, kdy jste naposled zaslechli bzučení včely či viděli čmeláka, nebo kdy vám před očima vyskočil z trávy koník? I hmyz musí někde bydlet a těch míst je čím dál míň. Ale i my můžeme těmto užitečným tvorům trochu pomoci.

Vždycky to začíná nenápadně, nejdřív zmizí některé louky, nebo jsou tak důkladně posečené, že hmyz nemá šanci, o zahrádkách ani nemluvě. Jen si všimněte, jak málo je těch, kteří nechají na svém pozemku alespoň pár lučních květin a trávu nesekají dohola.

Dřív se také topilo na venkově dřevem, a to se muselo někde skladovat. Na každé zahradě stály štosy, obvykle shora přikryté a k tomu kůlny na nářadí – pro všelijaké hmyzáky, ale i další zvířata.

Možná, že namítnete, že právě vy hmyz zrovna nemusíte, ale bez něj by to jaksi nešlo. Takže zkuste mu udělat bydlení. Na míru. Vyděláte na tom.

Jak?

Když si všechno dobře promyslíte, můžete mít na zahradě neotřelý, nebo přímo umělecký objekt. Budete mít dobrý pocit, což je docela příjemné. Jako výukový materiál pro děti nebo vnuky k nezaplacení.

Vaše květiny budou mít radost a nakonec i vy, protože váš záhon a vaše rozkvetlé stromy ožijí. A pokud si myslíte, že na lodžii nebo na balkoně malý hotýlek mít nemůžete, je to omyl.

Budete hotovi raz dva, a pokud si pěstujete na balkoně kytky nebo třeba rajčata, máte také o opylování i o zábavu postaráno.

Co se vám hodí?

Odpověď je jednoduchá – všechno. Můžete použít odřezky palubek stará prkna, polínka, zbytky trámů, seno, suché listí, šišky, větvičky, kukuřičné šustí, duté stonky různých travin a keřů (ideální je šeřík).

Hodí se ale i duté cihly, nebo cihly s dírami, drenážní trubky, kamínky, staré květináčky a… určitě ještě na něco přijdete.

Jdeme na to

Začneme tím, že z prken nebo fošen vyrobíme konstrukci, kterou několikrát přepažíme, takže vzniknou jakési boxy, které potom budeme vyplňovat připraveným materiálem. Podrobný návod neuvádíme, protože každý zvolí jinou velikost i tvar.

Důležité je ovšem to, že i ten nejmenší domeček musí mít střechu s dostatečným přesahem, aby jeho obyvatelé byli v suchu.

Pokud máme v okolí hodně datlů, strakapoudů, žlun a podobných ptáků, kteří svoji potravu získávají z dřeva stromů, překryjeme alespoň některé části domečku sítem. Potravní řetězec v přírodě nezměníme, ale nebudujeme přece krmítko pro ptáky.

A také nesmíme zapomenout, že hmyz v našem domečku bude pravděpodobně i přezimovat.

Kam s ním?

Pokud chceme postavit na zahradě hmyzí domeček, měli bychom volit suché a slunné místo, nejlépe v blízkosti záhonů, ale zároveň tak, aby nám nepřekážel.

Hmyz nebývá zase tak moc citlivý na pohyb lidí, umístění domečku do méně frekventovaného místa na zahradě by ale mohli ocenit obyvatelé, kteří se možná usadí v přízemí – slepýši, ještěrky nebo ježci. A když kolem nestihneme sekat trávu, nebude to rozhodně na škodu.

Tip Paní domu: Je-li léto suché a bez srážek, umístíme na zahradě misku s vodou. Ocení to i obyvatelé naší hmyzí ubytovny.

Užiteční nájemníci

Včelky samotářky: Tyhle včelky mají rády navrtané špalky a duté stvoly či děravé cihly. Zahrádkáři je na svém pozemku vždycky vítají, protože jsou snaživými opylovačkami.

Možná nevíte, že u nás existuje řada druhů a mají zajímavá jména podle způsobu života: Třeba čalounice, zednice, pískorypky či drvodělky…

Čmeláci: Včelí medvídci, jak znají čmeláky děti i dospělí z večerníčků, jsou opravdu zdatní opylovači, kteří si poradí i s dlouhými úzkými květy, do kterých včely svým sosákem nedosáhnou.

Na rozdíl od včel také usedají z květu na květ i za deště a chladného jarního počasí, kdy rozkvétají první květy.

Jenže my tyto roztomilé bručouny systematicky hubíme, ať už přílišným sekáním trávy, jejím vypalováním, chemickými postřiky atd., místo abychom je chránili a pomáhali jim.

Slunéčko sedmitečné: Už jako larva, později i jako beruška zkonzumuje až čtyři tisíce mšic. Samička slunéčka klade drobná žlutá vajíčka na spodní stranu listů rostlin, které jsou napadené mšicemi.

Z nich se vylíhnou larvy, které, když se dostatečně vykrmí, se zakuklí a pak se promění v dospělou berušku, jež v lovu na mšice pokračuje dále. Tento mladý brouk je jasně červený, zatímco starší jedinci, kteří již přezimovali, mají nádech do oranžova až žluta. Mladá slunéčka musí přečkat zimu a teprve druhým rokem se rozmnožují.

Škvor: Je opředen mnoha mýty, například tím, že vleze člověku do ucha a prohryže se mu až k mozku, v lepším případě člověk ohluchne. Je to nesmysl. Naopak v zahradě patří k nejužitečnějším. Vyhledává tmavé úkryty, protože je aktivní v noci.

Vyskytuje se nejčastěji v zemi. Když mu ale umožníte ukrývat se na stromě nebo keři, nikdy nepohrdne hostinou v podobě mšicemi obalených větví a květů. Vedle mšic rád zobe také vlnatky, svilušky a další pomalu lezoucí drobný hmyz a jeho vajíčka.

Ideálním škvořím úkrytem je obrácený květináč, který může být součástí hmyzího domečku, nebo ho můžete jen tak zavěsit na větev. Kdyby náhodou začali okusovat rostliny, můžete úkryty se škvory přesunout na jiné, škůdci napadené místo.

Pestřenky, někdy lidově nazývané vosičky: Podobají se vosám, ale většinou jsou menší. Jako vosy vypadají schválně – příroda je výstražným zbarvením obdařila, aby je ochránila před nepřáteli, především ptáky.

Tváří se, že jsou nebezpečné, ale ve skutečnosti žádné žihadlo nemají. Rády se vznášejí na jednom místě jako malý vrtulník a pak střelhbitě svou polohu změní. Dospělé pestřenky, které vidíme opylovat květy, se živí pylem a nektarem, mšice nehubí.

Zato kladou mezi mšice či blízko nich vajíčka, ze kterých se teprve vylíhnou praví dravci, larvy, které nepohrdnou mšicemi, třásněnkami a dalším drobným na rostlinách parazitujícím hmyzem.

Předchozí článek
Další článek
Související články
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
3.3.2025
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá noha nebude cítit chlad, a ten bu
reklama
Šikovné tipy
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Aby vás tréma nepřemohla
Musíte vystoupit na veřejnosti a už teď se třesete hrůzou při té představě? Možná vás uklidní, že v tom nejste sami, protože trémou čas od času trpí téměř každý z nás. Pravdou ovšem je, že někdo méně a někdo více. Pro některé lidi je mírná tréma dokonce prospěšná, protože je vybičuje k vyšším výkonům. Pokud ale trpíte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér podle filozofie Zen
rezidenceonline.cz
Interiér podle filozofie Zen
Jednoduché minimalistické prostředí vytváří dnes tolik potřebný klid a uvolnění. To byl také cíl designérky Li Jianmei, autorky zdařilé realizace. Na okraji Chengdu, hlavního města čínské provincie Sichuan, vznikl unikátní projekt Eco-City. Citlivý přístup k přírodě a udržitelnosti životního prostředí se promítá nejenom do jeho architektury, ale také způsobu bydlení. Hektický životní styl zůstává za
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Co nevíte o podivuhodných žížalách
epochalnisvet.cz
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg! Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
historyplus.cz
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
Je pondělí 10. dubna 1769, když ve vesničce Lectoure v jižní Francii přichází na svět dítě, jež při křtu dostane jméno Jean. Jeho otec je drobným obchodníkem, který bohatstvím neoplývá. Sám chlapec se později vyučí na barvíře. Revoluce ale rozdá karty tak, že jednou bude udávat směr dějin. Vyhlídky prostého nádeníka nejsou růžové. Mladý barvíř
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
nejsemsama.cz
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
Považovala jsem to psaní za hru nebo za vtip, ale stal se skutečně zázrak. Můj příběh se stal už před mnoha lety, kdy si ještě lidé běžně posílali dopisy. Vzpomínám si, jak jsem se každý den dívala do poštovní schránky. Občas jsem tam našla pohled z dovolené nebo psaní od vzdálených příbuzných. A jednoho dne
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
iluxus.cz
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
Už popáté projede letos na podzim po českých silnicích peloton Evropské jízdy míru. Nesoutěžní oslava radosti z cyklistiky a ohlédnutí k idejím Závodu míru. Pořadatelé mají posledních pár míst pro čes
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
skutecnepribehy.cz
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
Ezoterice jsem tehdy úplně propadla a našla jsem si kamarádky, které magie také lákala. Už jen najít někoho, na kom si kouzla vyzkoušíme… Po maturitě jsem zamířila z rodného města rovnou do Prahy. A tady se mi otevřel nový svět. Nemám na mysli jen to, že jsem si zvykala na život ve velkoměstě, ale také jsem objevila kouzlo
Až vymřou včely… budou létat roboti
21stoleti.cz
Až vymřou včely… budou létat roboti
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. [caption id=
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
enigmaplus.cz
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
Muž středního věku přichází k bankomatu. „Konečně mi přišla výplata,“ říká si. Když však zadá PIN ke svému účtu, nevěřícně vyvalí oči. Jeho konto je prázdné! „Někdo mi sebral všechny mé peníze!“ křičí
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
nasehvezdy.cz
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
Podivnosti okolo rozchodu herečky Evy Decastelo (46) ze seriálu Kamarádi a Tomáše Třeštíka (47) nabírají na obrátkách. Známý fotograf se na sociálních sítích ukázal ve vřelém objetí s Hedvikou Liškovo
Medové sušenky
tisicereceptu.cz
Medové sušenky
Tyto sušenky jsou křehké, křupavé, sladké tak akorát a oříšky nebo mandle jim dodávají skvělý šmrnc. Potřebujete 180 g másla 60 g cukru krupice 6 lžic medu 2 lžičky kypřicího prášku 240 g hl
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
epochaplus.cz
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí