Domů     Domácí paštika, to je pochoutka
Domácí paštika, to je pochoutka
18.11.2020

Máte rádi paštiky, ale ty kupované vám chutnají čím dál tím méně? Pak pro vás máme jednoduché řešení. Udělejte si je sami, je to hračka, uvidíte.

Už nikdy žádné separáty a kůže, už žádná přesolená hmota, paštika bude přesně taková, jakou si ji uděláte. Pravda, v některých případech to bude chtít pár pokusů, ale to už jen proto, aby konečné vyladění bylo pokud možno hodné královny či krále paštik.

Tak vás totiž zcela jistě budou nazývat rodina i přátelé, které svým výrobkem uctíte.

Taková či maková?

Paštik je nespočet druhů, ale zhruba je můžeme je rozdělit na ty hutnější, které se pečou ve vodní lázni v troubě a před konzumací se krájí na plátky, a na mazací, které mixujeme, vyšleháváme a dáváme do sklenic.

První z nich se většinou připravují z krátce orestovaných jater, která jsou ale uvnitř syrová. Může se přidat vařené či syrové maso, samozřejmě vajíčka a máslo. Druhá se zase skládá z propečených jater rozmixovaných s kořením a tukem.

Samozřejmě také co druh to trochu jiné ingredience, tím máme na mysli maso a koření, a samozřejmě játra. Můžete si udělat i paštiku, ve které jsou viditelné kousky masa, vše je na vás.

Játra jsou základ

A to u většiny paštik. Jen se budete muset rozhodnout, která chcete použít. Je to věc osobního vkusu.

Každému totiž chutná něco jiného, a zatímco jednomu mohou vepřová připadat příliš výrazná a sáhne raději po telecích či drůbežích, jiný by jemnou chuť kuřecích jater v paštice ani necítil. Samozřejmě samostatnou kapitolou jsou játra husí a kachní.

S těmi chybu nikdy neuděláte. A na vrcholku pyramidy pak stojí foie gras, což jsou ztučnělá játra překrmovaných hus, na která žádný Francouz nedá dopustit.

Dlužno podotknout, že k těm se v našich končinách asi stejně nedostanete, tak nemusíte mít alespoň výčitky, že se účastníte trápení zvířat.

Příprava

Ať už zvolíte jakákoliv játra, vybírejte co možná nejčerstvější a nejmladší. Zde platí přímá úměra mezi stářím a množstvím škodlivin, které se v játrech usadily. Určitě nekupujte játra mražená, ta se k výrobě paštiky nehodí. Navštivte raději dobré řeznictví.

Doma pak játra nezapomeňte důkladně odblanit a odřezat žilky. Teprve potom jsou připravena k dalšímu použití.

Paštikové koření

Samozřejmě si můžete koupit směs, která je k přípravě paštiky přímo určena. Ale to není ani trochu dobrodružství. Zkuste si tu svou směs připravit sami.

Abyste věděli, kde začít, můžeme vám prozradit, že k výrobě paštik se používá směs pepře, nového koření, hřebíčku, tymiánu, bobkového listu, sladké mleté papriky a přidat můžete mnohá další koření.

Skvělou chuť dosáhnete také i přidáním trochy bílého vína, koňaku, brandy nebo kvalitního rumu. U drůbežích a masových paštik to ale s kořením nepřežeňte. Pamatujte na pravidlo čím jemnější maso, tím jemnější koření.

Zvěřina

Sama o sobě má zvěřina výraznou chuť, takže snese i výraznější koření. Uplatníme hřebíček, muškátový oříšek a květ, pepř, bobkový list, bazalku, česnek, jalovec. Můžeme přidat podle druhu zvěřiny bílé i červené víno, portské, koňak, brandy.

Skvělá je zvěřinová paštika s přidáním mandlí, ořechů a brusinek, ale zajímavé jsou i pistácie.

Tip: Ke zvěřinové paštice se hodí brusinkové želé, ale i višňové nebo marmeláda z červené cibule.

Recepty

Z kachních jater

500 g kachních jater, máslo (150g + 100g na zalití) 250 g, 2 šalotky, 3 stroužky česneku, ½ lžičky tymiánu, 100 ml portského vína, 6 žloutků, 1 vejce, ½ lžičky pepře, sůl.

1) Játra očistěte a nasekejte nadrobno. Najemno nakrájenou cibuli orestujte na másle dozlatova. Přidejte nasekaný česnek, tymián, portské a zakryté duste aspoň 10 minut. Občas promíchejte.

2) Směs poté odstavte z ohně, vlijte do mixéru, přidejte 100 g rozpuštěného másla a jeden po druhém žloutky a nakonec celé vejce.

Ještě mírně teplou paštiku (ale pozor, pokud je hmota příliš teplá, máslo se může srazit) rozmixujte dohladka, propasírujte a dochuťte pepřem a solí.

3) Takto připravenou směs vlijte do jednotlivých misek nebo formy na srnčí hřbet. Dejte do kastrolu nebo pekáče a do výšky forem nalijte horkou vodu. Vložte do trouby předehřáté na 95 °C asi na 35 minut.

Po vystydnutí a zatuhnutí můžete paštiku zalít rozpuštěným máslem a nechat zchladnout. Takto ošetřená paštika vydrží v ledničce až týden.

Z kuřecích jater

500 g kuřecích jater, 1 cibule, 200 ml kuřecího vývaru nebo vody, 80 ml portského vína (nebo 150 bílého polosuchého), 200 g másla + 50 g na zalití, 1 lžička provensálského koření, sůl, čerstvě mletý pepř, 100 ml smetany ke šlehání

1) Z jater odstraňte bílé „provázky“, nakrájejte na kostky.

2) Cibuli nakrájejte nadrobno.

3) V pánvi rozehřejte 2 lžíce másla a cibuli za občasného míchání osmažte dozlatova.vPřidejte játra a míchejte, dokud se zatáhnou a zesvětlají.

4) Zalijte vývarem a vínem. Osolte, opepřete a posypte provensálským kořením. Přiklopte a vařte 10–15 minut doměkka. Játra by měla být zhruba do poloviny ponořená v tekutině, více ne.

5) Játra nalije do hlubší mísy s plochým dnem. Přidejte pokrájené máslo a mixujte tyčovým mixerem dohladka. Přidejte tolik smetany, aby měla směs konzistenci hustší omáčky. Paštika by měla být lehce přesolená, po zchladnutí se slanost vstřebá.

6) Nalijte do skleniček. Rozehřejte 50 g másla a povrch zalijte. Nechte vychladnout a zakryté vložte do lednice.

Z husích jater

200 g husích jater, 100 g kuřecího masa, 1 lžíce oleje, 2 šalotky, 2 stroužky česneku, 50 ml suchého cherry, rozmarýn, 1 žloutek, 200 g másla, sůl, pepř

1) Husí játra a kuřecí maso očistěte, odblaňte a rozmixujte.

2) Na oleji orestujte nadrobno nakrájenou šalotku a česnek.

3) K játrům v mixéru přidejte orestovanou šalotku a česnek, cherry, sůl a pepř, rozmarýn a žloutek. Rozmixujte, podle potřeby vetřete máslo.

4) Formu nebo formičky na jednu porci naplňte paštikou, zakryjte alobalem a dobře utěsněte.

5) Pečte ve vodní lázni, v troubě vyhřáté na 180 °C asi 90 minut.

6) Paštiku nechte vychladnout a vyklopte ji z formy.

Tip: Paštiku připravíte i z kuřecích jater.

Pečená vepřová

600 gramů libového bůčku, 4 vejce, 1 kelímek smetany na šlehání, 1 lžička vegety, špetka mletého nového koření, špetka muškátového oříšku, ½ lžičky soli, sádlo na vymaštění klasické formy na srnčí hřbet

1) Maso nejprve jemně umelte, přidejte k němu ostatní ingredience a důkladně promíchejte. Takto připravenou směs nechte po dvě až tři hodiny odpočívat, nejlépe přes noc v lednici.

2) Formu na srnčí hřbet vyložte alobalem, vymažte a masovou směs do ní vložte. Vše překryjte alobalem a dejte do trouby v pekáči s vodou. V takto připravené vodní lázni pečte paštiku při teplotě 175 °C po dobu asi 1 hodiny.

Ke konci pečení můžete alobal nahoře rozevřít. Po upečení vše vyklopte a nechte chladnout.

Zvěřinová s brusinkami

400 g zvěřinového ořezu, 200 g vepřového bůčku, 1 cibule, 4 stroužky česneku, směs drceného koření (nové koření, pepř, jalovec, bobkový list), 200 ml vody, 200 g vepřových jater, muškátový oříšek, 200 g brusinkového kompotu, 4 žloutky, sůl

1) Zvěřinu a bůček nakrájíme na kostky a vložíme do pekáče, osolíme, přidáme nakrájenou cibuli, česnek, koření, osolíme a podlijeme vodou. Vložíme do trouby a při 160 °C pečeme asi 45 minut.

2) Zchladlé pečené maso nameleme spolu se syrovými játry, vmícháme brusinkový kompot, vejce a ochutíme muškátovým oříškem. Velmi dobře promícháme, vložíme do zavařovacích sklenic a uzavřeme.

3) Sklenice dáme do hrnce s trochou vody (aby byly sklenice tak do třetiny potopené nebo můžeme použít i pařák na knedlíky). V páře vaříme podle velikosti sklenic 40−60 minut.

4) Necháme zchladnout a můžeme ihned použít nebo uchováme v chladu. Podáváme s pečivem.

Štítky:
Související články
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
18.3.2025
Ačkoli základní princip je léta stejný, hrnce jsou modernější než za časů našich maminek. A jejich používání se vyplatí i proto, že při vaření výrazně ušetříte. Přesto se papiňáku někteří lidé vyhýbají, protože z něj mají strach. Obvykle slyšeli o tom, jak někomu hrnec explodoval. Nové a moderní tlakové hrnce ale mají hned několik pojistek, takže nebezpečí nehrozí. V každém případě vždycky vybíre
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína