Domů     Jiří Dvořák: „Dělám věci, které mě baví“
Jiří Dvořák: „Dělám věci, které mě baví“
18.11.2020

Práce má dost, vztah s přítelkyní klape a dcera mu roste do krásy.

Pochází z Modřic u Brna, kde prožil typické dětství kluka z vesnice – v létě fotbal, v zimě hokej. „Maminka pracovala jako šička a táta byl soustružník. Měl jsem ten správný dělnický původ, ale v ničem mi nepomohl.

Ven jsme nejezdili, protože jsme na to neměli, auto jsme neměli, na lyže jsme taky nejezdili.

První džíny jsem si koupil v patnácti, když jsem si na ně vydělal u sbíječky.“ Jiří to v dětství neměl jednoduché, jeho rodiče se poprvé rozvedli, ještě než šel do školy, pak se zase vzali a znovu rozvedli, když základní školu končil.

„Po jejich prvním rozvodu jsem byl u maminky, a když se pak rozvedli podruhé, to mi bylo čtrnáct, zůstal jsem s tátou. S maminkou jsme pak k sobě dlouho hledali cestu.“

Zamiloval se do vůně líčidel

Jako malý vždycky chtěl být pilot. Nebo policajt, ideálně kriminalista. Pak začal chodit do dětského souboru Pirko brněnského studia Čs. rozhlasu.

Ta zkratka znamenala Pionýrský rozhlasový kolektiv, byla to brněnská „verze“ pražského Dismanova rozhlasového souboru. Z té doby mu utkvěla vůně líčidel – líbila se mu tak, že si po představení nechtěl nechat smýt namalované pihy.

Nicméně o herecké kariéře po základce vůbec neuvažoval a šel na gymnázium. V dalších letech pak byl vedle studia středobodem jeho zájmu společenský tanec.

Chytl ho hned na první lekci v tanečních a s partnerkou potom několik dalších let trénovali, soutěžili a získávali ceny.

Od ochotníků do Šumperka

Shodou okolností a náhod právě v roce, kdy maturoval, vstoupilo do života Jiřího Dvořáka opravdové divadlo. Otcův kamarád ho přizval na zkoušku ochotnického souboru v Ořechově u Brna.

„Bylo mi osmnáct, moc jsem nad tím neuvažoval a řekl, že třeba jo…“ Když přišel poprvé na zkoušku, měl soubor tři týdny před premiérou. Narychlo mu v tom představení připsali roli.

„A po premiéře mě vedoucí souboru šokoval návrhem, abych šel hned po maturitě jako elév do divadla v Šumperku, kde měl zanedlouho něco režírovat.“ Rozmýšlel se, ale pak kývl. „Tatínek mi tehdy řekl úžasnou větu, kterou pak ještě několikrát v životě zopakoval:

‚Já ti to teď zakážu a ty mi to jednou budeš vyčítat.‘“ Do Šumperka, na nevábnou hereckou ubytovnu ho doprovodil a s těžkým srdcem ho tam zanechal.

„Až po letech se mi přiznal, že když tehdy odjížděl, zastavil za městem auto a brečel, že mě nechává v tak hrozném prostředí.“

Divadlo je základ

V Šumperku hrál rok a pak se přihlásil ke studiu herectví na JAMU. „Byli jsme dobrý ročník, vedla nás Jana Janovská a ta nám vštípila do paměti, že divadlo je základ.“ Už během studií hostoval Jiří Dvořák v brněnských divadlech, ve 4. ročníku byl na půl úvazku v Mahenově divadle (dnes jedna ze scén Národního divadla Brno) a tam také získal hned po absolutoriu první angažmá.

Po třech letech se přemístil do Divadla bratří Mrštíků, dnešního Městského divadla v Brně, a v roce 1999 dostal nabídku od tehdejší ředitelky pražského Divadla na Vinohradech Jiřiny Jiráskové a stal se na osmnáct let členem zdejšího souboru.

„Brnu vděčím hlavně za to, že jsem v Praze. Jestli jsem se někdy něco naučil, tak to bylo právě v Brně. Hrál jsem tam krásné, velké věci a potkal se s úžasnými lidmi. Vzpomínám na to rád a rád se do Brna vracím. Když přijedu a mám čas, zajdu i do Mahenky nebo k Mrštíkům.“

Dvě manželství, dva rozvody…

Ono životně důležité „ano“ říkal dvakrát. Poprvé se oženil krátce po škole s operní pěvkyní Yvetou Tannenbergerovou, ale manželství skončilo už po dvou letech. A pak se sblížil se svou kolegyní z Vinohradského divadla Barborou Munzarovou.

Vzali se v roce 2002 a mají spolu dceru Annu. Ani tohle manželství ale nevydrželo a po sedmi letech je ukončil rozvod.

„Vycházíme si s Bárou vzájemně vstříc. Když má někdo z nás práci, tak si to prohazujeme, je to někdy velmi dynamické. Ale Anča přepíná bez problémů.“

Táta na plný úvazek

„Když mám Andulku, jsem naplno tatínkem. Povídáme si, vaříme, jezdíme na kole a také na výlety, třeba za mojí maminkou, která bydlí na vesnici u Brna. Snažím se být dobrým otcem a zároveň být parťákem. Když jsme s Áňou spolu, bavíme se bez kliček.

Myslím, že je důležité, aby tak byla komunikace mezi rodičem a dítětem nastavená. Vzájemná důvěra, úcta, respekt. Když má ve vás dítě důvěru, autorita přijde automaticky.“ Už téměř osm let je Dvořákovou partnerkou právnička Jitka Randárová.

Je o spoustu let mladší, ale vztah evidentně funguje. Navíc si prý rozumí i s hercovou dcerou. „Od začátku si to sedlo jako pr… na hrnec. Jíťa má mladší sestru, i díky tomu to ani minutu neskřípalo.

Když mám představení nebo jinou práci, můžu spolu holky klidně nechat doma a nechybím jim.“

Od Stanleyho k Uriášovi

Americký voják Stanley v televizním filmu Vůně vanilky. Kriminalista Sumara ve Ztracené bráně, který platil své kolegyni v podání Ani Geislerové pokuty za sprostá slova. Lobbista Kříž ve druhé řadě Labyrintu.

Ale především čert Uriáš, sympatický pokušitel anděla Páně. To jsou role, v nichž znají Jiřího Dvořáka snad všichni „Báli jsme se, aby byl druhý díl Anděla Páně stejně dobrý, jako ten první. Jak říká Jirka Strach:

Nikdo nemá rád blbý dvojky.“ Výsledek předčil všechna a očekávání – na druhého Anděla přišlo na přelomu roku do kin 1 134 220diváků! „S Ivanem Trojanem se máme rádi, vždycky je s ním sranda, popovídáme si o věcech vážných i nevážných.

Ten, kdo smečuje, nebo kdo dává góly, abychom to dali do Ivanovy terminologie, musí dostat dobrou nahrávku. A mně nevadí přihrávat, když vím, že z toho bude gól.“ A s režisérem Jiřím Strachem spolupracuje už od již zmíněné Vůně vanilky.

„Jirka je neuvěřitelně laskavý. A není dogmatický. Když přijdou herci s lepším nápadem, než má on, tak pokorně sklopí ty své uši a přijme lepší variantu.

A právě tohle vytváří na place víceméně atmosféru klidu a pohody, která je navíc hodně tvůrčí,“ vysvětloval v jednom rozhovoru Jiří Dvořák a dodal: „On mně byl na svatbě za svědka, já jsem mu byl na svatbě za svědka.“

Snaží se přibržďovat

Připouští, že, co se práce týká, lehce přibržďuje. „Neberu všechno. Snažím se dělat věci, které mě baví a které mají smysl.“ Od ledna 2017 je na volné noze, ale stále se hlásí k Divadlu na Vinohradech.

Vloni na podzim měl zdravotní problémy, a tak omezil i divadelní aktivity. Navíc začal ztrácet „divadelní radost“, prý možná proto, že měl hodně textově velmi náročných rolí. „Uvidím, snad se někdy vrátí…“ Ani bez divadla se ale nudit nebude.

V létě začíná točit třídílný televizní dokument o československých legiích – v Rusku, na Ukrajině, v Itálii, ve Francii, na místech, kde se boje odehrávaly, a pokud možno i v době, kdy se odehrávaly. „Ti legionáři byli neuvěřitelní frajeři, na natáčení se moc těším!“

Jiří Dvořák ve zkratce

Narodil se 4. února 1967 v Brně

1988-1989 elévem v Severomoravském divadle v Šumperku

1989 absolvoval Janáčkovu akademii múzických umění

1989-1992 angažmá v Mahenově divadle (dnes scéna Národního divadla Brno)

1992-1999 členem souboru Divadla bratří Mrštíků (dnes Městské divadlo v Brně)

1999-2017 členem souboru pražského Divadla na Vinohradech

Nyní na volné noze

Filmy: např. Vůně vanilky (2001), Anděl Páně (2005), Operace Silver A (2007), Zemský ráj to napohled (2009), Šťastný smolař (2012), Osmy (2014), Anděl Páně 2 (2016)

Seriály: např. Ďáblova lest (2009), Ztracená brána (2012), Sanitka 2 (2013), V.I.P. vraždy (2016), Labyrint (2017)

Rodina: S bývalou manželkou Barborou Munzarovou (herečka, 45) má dceru Annu (14). Žije s přítelkyní Jitkou Randákovou (právnička, 29).

Co řekl o …:

… o setkávání se: „Jsou setkání, která, když máte štěstí, nastanou tak dvakrát třikrát za život. To pak máte pocit, že je ten člověk naproti vám vaší součástí, a je jedno, jestli s ním žijete, nebo je to přítel či kamarádka. Prostě někdo, s kým si nemusíte říkat vůbec nic.“

… o příležitostech: „Herectví je krásná práce, když dostanete dobrou příležitost. Znám spoustu nešťastných herců. Jsou výborní, ale třeba jen nebyli ve správný čas na správném místě.“

… o závisti: „Nikdy jsem nikomu nic nezáviděl. Maximálně cítím obdiv k tomu, kdo je opravdu dobrý. Když jsem daboval mladého Jacka Nicholsona, název filmu už si nepamatuju, tak on tam měl velký hysterický záchvat kvůli nějaké babě – a já jsem si jen říkal:

jak to dělá, kdy dýchá, jak to, že je tak pravdivý? Ale ani tam jsem necítil závist, protože jsem věděl, že na něj nemám.“

… o smíchu: „Hodně se smějte! Ve smíchu je spousta energie a úsměv nikdy nic nestojí.“

… o zkušenostech: „Až s odstupem jsem si uvědomil, že mi divoké rodinné vztahy z dětství poskytly spoustu námětů pro hereckou práci. Když herec vede jen poklidný život, není snadné v sobě najít a na jevišti předvést různé hlubiny, propady a osobní krize.“

Související články
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá