Vypadá jako vbočený palec, ale je to hallux rigidus čili palec ztuhlý. A je velice bolestivý.
Na pohled pro laika k nerozeznání, ale příčina je zcela jiná: Zatímco vbočený palec (tedy hallux vagus) je špatně postavený a tím tlačí kloub do strany, u palce ztuhlého může za postupné deformování tvaru artróza.
A nejde tu jen o nevzhlednost, artróza vyvolá nepříjemně silnou bolest. Pokud se kvůli ní vydáte k lékaři, tak zjistí, že spolu se změnami polohy palce dochází k zatuhnutí skloubení mezi základním článkem palce a nártní kostí.
Příčinou je přetížení
Předčasné opotřebení a neúměrné zatížení je za všemi typy artrózy. Ačkoli větší povědomí obecně máme o artróze velkých kloubů, hlavně kyčle a kolene, totéž se může přihodit i v chodidle.
A to tím spíš, že k chodidlům míváme málo ohledů a přetížení si mnohdy ani nejsme vědomi. Přitom základní kloub palce může trpět z tak běžných důvodů, jako je nevhodná obuv nebo pohyb, při němž se hodně zatěžují chodidla, což je zejména běh a skákání.
Pak může dojít k nepatrnému poranění v kloubu, k mikrotraumatu, jehož bolestivost sice rychle odezní, ale současně může zahájit proces postupných změn chrupavky.
Artróza se ale může rozvinout i jako následek nesprávného doléčení po operativní korekci vbočeného palce, kdy se zvýší námaha vyvíjená při chůzi na kloub. To vede k poškození chrupavky čili k artróze.
Další příčinou může být plochá noha nebo příliš dlouhý palec.
Když tuhne kloub palce:
Cítíte při chůzi stále silnější bolest, potíže se s časem zhoršují. Bolesti mohou být při stoji na špičce, chůzi do kopce, delším stoji či běhu.
Palec je stále méně pohyblivý, problémem je hlavně natažení. Proto je bolest nejvýraznější pří druhé fázi kroku, kdy se noha přes prstovou část chodidla odráží a zvedá od země.
Úlevové pozice
Aby chůze bolela co nejméně a postupem času i z toho důvodu, aby postižený vůbec mohl chodit, tak se uchyluje k nepřirozenému postavení chodidla. Snaží se našlapovat na paty a palec neohýbat.
Krátkodobě to poněkud zmírní potíže při pohybu, ale na druhou stranu si tím zaděláváme na další potíže s klouby nohy, neboť se tak přetěžuje nejen chodidlo, ale i kolena a kyčle.
Měkké vložky…
Lepším řešením jsou ortopedické pomůcky, které usnadní došlápnutí. Jako první na řadě by měla být prostorná tuhá obuv se širokou špičkou a bez podpatku, může být běžná nebo speciálně upravená. Důležité je, aby na kloub netlačila.
Pokud máte sníženou citlivost v noze, tak kontrolujte, jestli po zutí není kloub červený.
Další pomocí jsou pevné ortopedické vložky do bot, obuv s pevnou podrážkou či speciální upravená obuv.
… i dieta
Nemalý vliv na rozvoj i intenzitu potíží má nadváha a obezita, v takovém případě je vhodné – samozřejmě nejen kvůli palci – zauvažovat o dietě. Snížení váhy sice rozvoj potíží nezastaví, ale určitě zmírní další přetěžování a deformování nožní klenby.
Usnadnění chůze a snížení nadváhy však nejsou veškeré možnosti konzervativní léčby. Na ortopedii vám mohou předepsat léky proti bolesti a obstřiky kortikoidy. Dalším krokem je rehabilitace, což může být léčebný ultrazvuk nebo koupele či ošetření laserem.
Léčit co nejdříve
Jako všechny druhy artrózy mají i potíže se ztuhlým palcem tu nepříjemnou vlastnost, že se defekt chrupavky stále rozšiřuje a zvyšuje se i bolestivost.
U ztuhlého palce se mohou tvořit kostní výrůstky na hlavičce nártní kosti a na bázi (část bližší nártní kosti) základního článku palce. Výrůstky dále omezí pohyblivost a zvětší utrpění pro postiženého. Pak už lze chodit jen s velkými obtížemi. Proti postupu nemoci je proto nutné zakročit co nejdříve.
Operace je pravděpodobná
Bohužel účinky konzervativní léčby často na zvládnutí potíží nestačí a nepřinášejí úplnou úlevu, což je způsobeno i tím, že řada nemocných návštěvu lékaře odkládá a vydá se tam, až když jsou bolesti nesnesitelné.
Tedy často až ve třetím stadiu, kdy už se s palcem prakticky nedá hýbat pro rozsáhlé artrotické změny. Ideální by přitom bylo vydat se na vyšetření dříve, už v prvním stadiu, kdy se na kloubu projevuje jen mírné omezení pohybu s počínající artrózou.
Jak vypadá zákrok?
Operačních metod je vícero, postup záleží na tom, jak dalece pokročila deformace kloubu . Lékaři tyto možnosti dělí na zákroky, kdy se kloub sice upraví, ale zůstane zachován, a pak na zákroky, kdy už se kloub nedá zachránit. Pak je cílem vyřešit bolestivost, aby se na chodidlo dalo došlápnout.
– Pokud je kloub ještě dobře zachovaný, pak se odstraňují deformované části kosti a kostní výrůstky. Často se používá Keller-Brandesova metoda, při které se odstraní část základního článku palce a rovněž se odstraní výrůstky na hlavičce zánártní kosti.
Tím se kloub uvolní a bude lépe plnit svou funkci. Výhodou je rychlé zlepšení, už druhý den po operaci se dá s berlemi a při našlapování na patu chodit a stav se rychle zlepšuje až k úplnému vymizení bolesti.
Bohužel artróza se zastavit nedá, a tak se po letech začnou potíže znovu vracet. Období zlepšení ale může vydržet až deset let.
– Při rozsáhlejší deformacích se používají náročnější operační metody. Například osteotomie kdy se při operaci vytvoří umělá zlomenina v určitých částech kosti, aby se pak daly posunout do jiné polohy.
Ta se fixuje kovovým materiálem a sádrovým obvazem, nohu je nutné šetřit 5 až 6 týdnů.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock