Domů     Tréma: Když nejde o život…
Tréma: Když nejde o život…

Máte trému? Děsí vás představa, že budete muset promluvit před lidmi, představit se v novém zaměstnání nebo jít něco vyřídit na úřad? Nebojte se, život s trémou je někdy dost nepohodlný, ale existují i horší věci…

Tréma je sice nepříjemná, ale je docela normální. Díky ní se dokážeme vybičovat k vyšším výkonům, tedy za normálních okolností. Když máme takovou trému, že nám místo toho podtrhne nohy, je to špatně.

Snad nikdo není proti trémě imunní, jen jí někdo trpí víc a někdo má štěstí. Tréma nedělá rozdíly mezi muži a ženami. Neklid, pocení, bušení srdce, nevolnost a podrážděná střeva, není o co stát. Trémista může být extravert stejně jako introvert. Tréma nesouvisí ani s inteligencí.

Kdykoliv a kdekoliv: záleží na nás

Může nás potkat kdykoliv, nevěřte tomu, že trému mají jen lidé před veřejným vystoupením. Může vám dělat nevítanou společnost při zkoušce, když musíme promluvit v jazykovce cizím jazykem, v rozhovoru s někým, koho si vážíme, nebo na prvním rande.

O tom, co nás bude stresovat, rozhodujeme my sami, na to nejsou tabulky, a je jedno, jestli u toho bude jeden člověk, nebo stohlavé publikum.

Jak přežít a užít si mluvení na veřejnosti

Když víte, že vás mluvení na veřejnosti čeká a nemine, zakažte si všechny formy útěku před nepříjemnou situací a pořádně se připravte.

Když budete vědět, že jste udělali, co jste mohli, budete mít dobrou přípravu a situaci si několikrát projdete, budete rozhodně klidnější. Můžete postupovat třeba podle rady odborníků:

1. Ze všeho nejdřív si udělejte úplně jasno v tom, o čem vlastně budete mluvit. Možná je téma předem dané, v každém případě si ale jasně vymezte, co chcete říkat, na co budete klást důraz. Vyhněte se oblastem, ve kterých si nejste jistí v kramflecích.

Radši mluvte důkladně o několika věcech než obšírně a povrchně o mnoha, zvlášť když hrozí, že by vás mohl někdo nachytat na něčem, co není vaše parketa.

2. Máte to? Připravte se na to, že na začátku své řeči posluchačům vysvětlíte, proč se budete věnovat jen něčemu („Čas nám nedovolí věnovat se celému problému obšírně…,“, „Budu mluvit jen o tom, co považuju za nejdůležitější…“).

3. Teď si sedněte k papíru nebo počítači, zamyslete se a sepište všechno, co chcete, aby ve vaší řeči zaznělo (všechny argumenty, fakta apod.).

Z téhle hromádky budete čerpat během přípravy a navíc si ujasníte, kde máte možná ještě nějaké mezery, které budete muset zaplnit.

4. Abyste si udrželi přehled, uvědomte si, jaké poselství, jakou zprávu chcete svým posluchačům sdělit, co by si měli odnést: „Co je mým cílem? Proč mluvím?“

5. Materiál, který máte k dispozici, roztřiďte a najděte „červenou nit“, která bude celou vaši řeč spojovat.

Snažte se svou řeč logicky rozčlenit a dát jí přehlednou strukturu, jinak budete skákat od tématu k tématu a vaši posluchači se za chvíli ztratí a nedokážou vás sledovat.

6. Jakmile máte představu, odkud kam se budete chtít dostat a co chcete říct, začněte zpracovávat koncept vaší řeči na papír.

Kdo ví, že bude během mluvení sedět, může si body napsat na obyčejný papír formátu A4. Když budete muset stát, jsou lepší tvrdé kartičky, jaké se používají do kartotéky.

Ty se dobře drží, nejsou tak nápadné a můžete s nimi i gestikulovat, aniž by kolem vás vlály papíry.

Pište dostatečně velkým písmem, abyste poznámky dokázali přečíst i z větší vzdálenosti. Možná je budete muset na chvíli odložit – papíry, do kterých budete mít nos zabořený celou dobu přednášky, působí jako bariéra mezi vámi a publikem. A kromě toho vám brání udržovat s lidmi oční kontakt.

Možná si nejste jistí, jestli vám ve stresu budou heslovité poznámky stačit. Bojíte-li se, že vás najednou nebudou napadat věty, poznamenejte si na papíry nejen jednotlivá hesla, ale začátky vět. Vezměte zvýrazňovač a zatrhejte si nejpodstatnější slova.

Kdybyste se nedejbože najednou zadrhli a nevěděli kudy kam, výrazně vyznačené opěrné body vás vyvedou zpátky na pevnou půdu.

7. Hotovo? Abyste dokázali publikum zaujmout a navnadit, vymyslete si na začátek vaší řeči nějaký vtipný nebo zábavný „otvírák“.

Může to být nějaký příběh, osobní zkušenost, citát klasika, můžete odcitovat i odstavec novinového článku nebo knihy, která se k vašemu tématu vztahuje. Nebo stačí uvést vaše povídání nějakým provokativním názorem…

8. Otvírák máme, teď ještě zformulovat stručný a výstižný závěr. Jestli to bude jen jedna věta nebo několikabodové shrnutí toho podstatného, co jste řekli, záleží na tom, jak dlouhá byla vaše řeč. Každopádně nezkoušejte zopakovat všechno, co bylo řečeno v hlavní části.

9. Otvírák i závěr si zapište. Nepočítejte s tím, že to nějak dopadne a nakonec vás něco napadne. Může se to sice stát, ale proč riskovat. Jde o to, abyste se nestresovali věcmi, na které se můžete připravit předem.

10. Rozmyslete si, jakou vizualizaci toho, co budete říkat, můžete použít. Budete psát na tabuli? Ukazovat obrázky nebo nějaké předměty? Promítat v Power Pointu? Vytisknete podstatné body a rozdáte je? Každopádně by vaši posluchači neměli mít před sebou kompletní přednášku.

11. A teď nezbývá než cvičit a trénovat. Mluvte nahlas, dívejte se na hodinky a zjistěte, jak dlouho vám to bude trvat.

Tipy pro akutní situace

Předem si připravte pohodlné oblečení (nic nového, co může škrtit, nebo nepříjemného) a všechny ostatní věci, které budete potřebovat. Nebudete se zbytečně vysilovat ranním splašeným pobíháním po bytě.

Než odejdete, představte si, co uděláte, až bude nepříjemná situace za vámi. Zajdete si na kávu? Koupíte si něco dobrého?

Je to psychologický trik, díky kterému si uvědomíte, že ať vám situace, kterou musíte zvládnout, připadá sebeděsivější, v blízké budoucnosti skončí.

Jestli víte, že už nemáte čas na své trémě zapracovat důkladně, poproste svého obvodního lékaře o „něco“ na zklidnění, třeba oxazepam. Není to slabost, a jestli netrpíte trémou každý den, pomůže vám ve výjimečných případech zvládnout úzkost.

Zhluboka dýchejte, soustřeďte se na dech.

Přiznejte barvu. Jestli jste ztrémovaní, že nevíte, čí jste, řekněte to: „Nejsem zvyklá mluvit před tolika lidmi. Držte mi, prosím, palce…“ Uvolníte atmosféru a dostanete posluchače na svou stranu.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstoíck

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan