Domů     Cukety, dýně, patisony…
Cukety, dýně, patisony…
4.10.2023

Tykve nejrůznějších barev přineslo babí léto. A jestli se i vám urodilo, zkuste si udělat něco dobrého.

Vafle s parmezánem

(4 porce)

2 střední cukety, 60 ml mléka, sůl, 1 vejce, 60 g strouhaného parmazánu, 60 g hladké mouky, čerstvě mletý pepř, olej na potření, 4 vejce, 2 rajčata

1) Cukety omyjte a nastrouhejte nahrubo. Trochu osolte a dejte do síta, aby pustily vodu. Když okapou, ještě je vymačkejte.

2) V míse smíchejte mléko s vejcem. Přidejte strouhaný parmazán a prosátou mouku. Lehce osolte a opepřete. Nakonec vmíchejte nastrouhanou cuketu.

3) Vaflovač nahřejte a potřete olejem. Naneste připravené těsto, uzavřete a upečete postupně vafle do zlatohnědé barvy.

4) Mezitím na pánvi opečte volská oka. Rajčata omyjte a nakrájejte na osminky. Hotové vafle naservírujte na talíř a přidejte volské oko a rajčata.

Doba přípravy 20 minut

Náročnost 1

Cuketové vafle jsou skvělou zdravou snídaní, klidně je můžete ale podávat i jako lehkou večeři. Pak se k vejci ještě hodí kousek opečené slaniny, nebo kousek uzeného lososa a trocha zakysané smetany.

Plněné patisony

(3 porce)

3 menší patisony, 1 cibule, 2 rajčata, 1 prolisovaný stroužek česneku, 300 g mletého masa, 80 g strouhaného ementálu, 20 g parmezánu, sůl, pepř, provensálské bylinky, olej na smažení, trochu olivového oleje, nebo oleje z vlašských ořechů na pokapání

1) Patisony omyjte, ale neloupejte, pouze odkrojte vršek a vydlabejte. Semínka vyhoďte a zbytek vydlabané dužiny si uschovejte.

2) Rozehřejte troubu na 180 °C. V pánvi rozpalte olej. Cibulku orestujte dozlatova.

3) Přidejte česnek, maso a provensálské koření. Když je maso opečené, přidejte ještě dužinu a pokrájená rajčata a duste, dokud náplň nezhoustne. Měla by být o něco hustší než boloňská omáčka.

4) Naplňte patisony a pečte je asi 25 minut. Poté smíchejte ementál s parmezánem, patisony posypejte a ještě dalších 5 minut zapékejte. Na talíři je můžete pokapat olivovým olejem, nebo olejem z vlašských ořechů.

Doba přípravy 80 minut

Náročnost 2

Plněné patisony jsou efektní a provoní celou kuchyni. Navíc náplň můžete různě obměňovat. Třeba vynechat maso a udělat jen zeleninovou se sýrem. Vyhrát si můžete i s kořením.

Špagety s citronovou omáčkou

(4 porce)

4 porce těstovin linguine nebo špaget, 2 mladé cukety, 4 stroužky česneku, olivový olej, 50 g másla, 4 žloutky, 150 ml sladké smetany, 20 g strouhaného parmazánu, kůra a šťáva z 1 bio citronu, lístky máty, sůl, pepř, strouhaný parmazán na posypání

1) Nejdřív nastrouhejte cukety na dlouhé tenké pásky. Pokud máte spiralizér, ušetří vám práci. Můžete použít i škrabku na brambory nebo na sýr a vzniklé pásky podélně překrojit.

2) Česnek nastrouhejte na tenké plátky. Poté dejte vařit do velkého hrnce osolenou vodu na špagety.

3) Připravte si další hrnec s vodou, do kterého vložíte misku, ve které budete šlehat omáčku.

4) Když se voda v hrnci pod miskou začne vařit, stáhněte plamen a v misce nechte rozpustit máslo.

5) Do másla postupně zašlehávejte jeden po druhém žloutky.

6) Přidejte postupně smetanu, citronovou kůru a parmazán. Stále šlehejte, do houstnoucí omáčky postupně přilévejte citronovou šťávu. Nakonec osolte a opepřete.

7) Mezitím si uvařte špagety.

8) Ve chvíli, kdy je omáčka hotová, rozpalte v hluboké pánvi olivový olej. Na něm lehce orestujte plátky česneku.

9) K česneku přidejte cuketové nudle, které nechte jen ohřát. Pánev stáhněte z plotny.

10) K cuketám přimíchejte špagety a lístky máty nakrájené na tenké proužky. Nakonec vše promíchejte s omáčkou. Každá cuketa a špageta musí být omáčkou obalena, ale nesmí v omáčce plavat.

11) Podávejte s citronem a strouhaný parmazánem.

Doba přípravy 60 minut

Náročnost 2

Tohle jídlo je sice jednoduché, ale musíte dobře sladit jednotlivé kroky. Jde o to, aby omáčka a všechny ingredience byly hotovy současně. Na talíři bude hezky vypadat, když použijete jednu cuketu zelenou a jednu žlutou.

Italské rizoto

(6 porcí)

1 malá dýně hokaido, 3 lžíce olivového oleje, 400 g rýže arborio nebo jiné kulatozrnné rýže, 1,5 l horkého zeleninového vývaru, 50 g másla, 1 cibule, 150 ml bílého vína, 50 g parmazánu, sůl pepř, lístky šalvěje

1) Troubu předehřejte na 180 °C. Dýni nakrájejte na měsíčky (hokaido se nemusí loupat), promíchejte se lžící oleje, dejte na plech vyložený papírem na pečení a pečte 30 minut doměkka.

2) Pak dýni vyndejte z trouby, nechte zchladnout a nakrájejte na kostičky.

3) Polovinu z nich dejte do mixéru a rozmixujte dohladka.

4) Ve větším silnostěnném hrnci rozehřejte máslo, vsypte nadrobno nakrájenou cibuli a nechte ji zesklovatět.

5) Pak přidejte rýži, promíchejte a za stálého míchání 3 minuty opékejte.

6) Vlijte víno, vařte asi 5 minut, nebo dokud se tekutina nevsákne.

7) Pak po částech přilévejte vývar – vždycky vývar přilijte, až když se předchozí vstřebá.

8) Zároveň dbejte, aby rýže byla mírně potopená a nepřichytila se ke dnu.

9) Nakonec do měkké rýže vmíchejte dýňové pyré a opatrně i kostičky dýně. Podle chuti osolte a opepřete.

Doba přípravy 70 minut

Náročnost 2

Rizoto podávejte v nahřátých talířích ozdobené šalvějí a porce udělejte takové, aby se snědly. Italské rizoto by se nemělo znovu ohřívat, protože ztratí svou krémovou konzistenci.

Pokud vám přece jen zbyde, přidejte vajíčko s trochou krupice a na oleji opečte placičky.

Spirálový koláč

(8 porcí)

180 g hladké pšeničné mouky, 80 g másla, 2 lžíce studené vody, 1 lžička soli, 1 žlutá a 1 zelená cuketa, 3 mrkve, 1 lilek, 1 červená paprika, 2 menší cibule, 4 vejce, 200 ml smetany, 50 g strouhaného parmezánu, olej, sůl, pepř, trocha sušeného tymiánu

1) Z mouky, másla a soli vypracujte drobenku. Přidejte vodu a uhněťte hladké těsto. Zabalte je a dejte na půl hodiny odpočinout do lednice.

2) Poté je vyndejte a nechejte ještě 5 minut odstát při pokojové teplotě.

3) Troubu předehřejte na 180 °C a do vymazané formy vložte těsto tak, aby všude přilnulo a mírně přesahovalo okraj.

4) Na několika místech je propíchněte vidličkou, aby se při pečení nevytvořily vzduchové bubliny. Pečte asi 10–15 minut.

5) Mezitím si připravte další ingredience. Zeleninu očistěte. Mrkev nastrouhejte na podélné plátky. Cukety ani lilek neloupejte, slupka vytvoří krásnou barevnou spirálu. Z lilku i cukety také vytvořte tenké plátky.

Vše lehce posolte, zelenina pak bude pružnější. Nakrájejte papriku a cibuli a krátce osmažte na pánvi.

6) Jakmile je těsto hotové, začněte s rolováním zeleniny od středu do okrajů. Nejlepší je začít s cuketou, kterou zatočíte do spirály a před koncem k ní přimotejte plátek mrkve a lilku.

7) Postupně střídejte různě barevnou zeleninu. Do prázdných prostor vložte cibuli a papriku.

8) V míse smíchejte vajíčka, smetanu, parmazán, sůl a pepř. Touto směsí zeleninu polijte a vložte do trouby. Pečte asi půl hodiny při 180 °C .

Doba přípravy 100 minut

Náročnost 2

Tenhle zeleninový koláč nejen krásně vypadá, ale i skvěle chutná. Jeho příprava je spíš trochu pracnější, než složitá. Pokud jste v časové tísni, můžete klidně použít hotové listové nebo křehké těsto.

Podzimní chlebíček

(8 porcí)

210 g dýňového pyré, tedy asi 420 g dýně hokaido, 2 vejce, 120 ml rostlinného oleje, 80 ml vody, 200 g krupicového cukru, 220 g hladké mouky, 1 lžička jedlé sody, ¾ lžičky soli, ¾ lžičky skořice, ½ lžičky zázvoru, ½ lžičky mletého hřebíčku (můžete použít hotové dýňové koření), kůra z bio citronu

1) Jako první si udělejte dýňové pyré. Dýni omyjte, zbavte ji stopky a bubáka, rozkrojte ji, vydlabejte semínka a nakrájejte na měsíčky.

Rozprostřete ji na plech, pokapejte ji trochou oleje, aby se nepřichytila k plechu, a pečte ji na 200 °C asi 30 minut nebo tak dlouho, dokud zcela nezměkne.

2) Měkkou dýni dejte do vyšší nádoby a tyčovým mixérem ji rozmixujte dohladka Takto připravené pyré nechte vychladnout.

3) Troubu předehřejte na 180 °C a formu na chlebíček vymažte tukem a vysypte hrubou moukou.

4) V míse kuchyňského robotu smíchejte a lehce vyšlehejte dýňové pyré, vejce, olej, vodu, cukr.

5) Ve jiné míse smíchejte mouku, jedlou sodu, sůl a koření, dobře promíchejte.

6) Suché přísady přidávejte postupně do mokré směsi, lehce míchejte, aby se všechny suroviny spojily. Těsto nalijte do připravené formy.

7) Pečte v předehřáté troubě 40–60 minut. Jestli je hotovo, vyzkoušejte špejlí.

Doba přípravy 100 minut

Náročnost 2

Dýňový chlebíček ke kávě je to pravé podzimní potěšení, až ho zkusíte, budete s námi souhlasit. A když si budete chtít vyhrát, můžete příště do těsta přidat opražená dýňová semínka, kousky čokolády nebo ořechy.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
15.5.2024
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na potření 1) V pánvi rozpusťte kousek másla, na kterém nechte zes
13.5.2024
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli též ze švédštiny pohřbený losos, znamená losos šikovně naložený do su
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno ale přišli na to, že Pe
1.5.2024
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat mezi vaječnými a bezvaječnými, semolinovými či celozrnnými, z pšenice, špaldy nebo
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
epochaplus.cz
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce? Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře