Domů     Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…

… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních.

Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly.

Vědci docela nedávno ale přišli na to, že Pepek námořník nebyl až tak daleko od pravdy, když se kasal tím, že mu po špenátu rostou svaly. Ve špenátu se totiž nachází steroid jménem ecdysteron, jenž se používá od osmdesátých let jako přípravek pro růst svalstva.

Nejen železo

Špenát je i jinak velmi prospěšný zdraví, neboť obsahuje železo, které hraje zásadní roli pro funkci červených krvinek.

Současně pomáhá při prevenci proti rakovině, čistí organismus, protože má močopudné účinky, a zároveň je bohatý na vitamin K, který je důležitý pro správnou srážlivost krve a zdraví kostí.

Obsahuje také vitaminy C a B9 čili kyselinu listovou, provitamin A, mangan a hořčík. Také v něm najdete hodně vlákniny a bílkovin.

Co možná nevíte:

*Pepek námořník jen přiživil mýtus o špenátu jako zelenině s vysokým obsahem železa. To se tradovalo už od roku 1870, kdy německý chemik Erich von Wolf ve své práci posunul desetinnou čárku doprava.

Ve skutečnosti obsahuje špenát zhruba stejně železa jako třeba brokolice a méně než růžičková kapusta.

*Do Evropy se špenát jako rostlina dostal díky křižáckým výpravám kolem 16. století, avšak první zmínky o něm pocházejí již z 10. století.

Protlak, nebo brikety?

Mezi jeho další přednosti patří to, že si jej můžete koupit po celý rok: existuje mražený v kostce jako protlak anebo jako tzv.

špenátové „brikety“ či kuličky („řezaný špenát“), které jsou obvykle slisované z listů špenátu, a mělo by se tedy jednat o kvalitnější výrobek než u protlaku. Sezona čerstvého špenátu trvá od dubna do září.

Mezi druhy špenátu lze rozeznat anglický, novozélandský a baby. Můžete na ně narazit jak na trzích, tak v obchodech;

čerstvý špenát mívá velké tmavozelené listy, v supermarketech je spíše k dostání druh baby, což jsou mladé, drobné rostlinky s nahořklou a trošku svíravou chutí.

Oplachujte až před přípravou

Při nákupu hledejte zářivě zelené lístky, křupavé stonky a svěží vůni. Nejdéle vydrží v chladničce v perforovaném sáčku. Oplachujte ho až těsně před přípravou, důkladně, ale krátce, aby listy nenasákly vodou a neodplavily se živiny rozpustné ve vodě.

Profesionální kuchaři zpravidla tvrdí, že jeho přípravu si můžete načasovat: restovaný špenát je hotový za 8-10 minut, v páře mu stačí 3-4 minuty, a na pánvi wok dokonce jen 1-2 minuty.

Má ale jednu velkou nevýhodu, při vaření se totiž dramaticky scvrkne jeho objem.

Jak špenát připravit?

Čerstvý špenát

Přidává se většinou natrhaný do letních salátů nebo jako příloha či ozdoba na talíř, na chleba a na housku.

Nahrubo nasekaný vám bude chutnat jako špenátová pomazánka, v salátech, s vajíčky, v sendvičích a v polévce, třeba netradiční studené avokádové, která se vám bude hodit pro nadcházející teplejší dny.

Spařený špenát

Tepelně upravený špenát je častěji využívaný. Ze spařeného špenátu si vytvoříte polotovar k dalšímu vaření – ten můžete použít třeba do lasagní. Špenát jednoduše opláchnete, očistíte a poté vložíte přibližně na 30 vteřin do vroucí vody.

Špenát dušený

Nejčastěji se připravuje z mraženého špenátu anebo z čerstvého listového. Při nákupu listového si však dávejte pozor na to, aby byl světlý a křehký, u mraženého zase sledujte, kolik obsahuje množství vody. Většinou u levnějšího bývá obsah vody vyšší.

Dušený špenát můžete používat jako přílohu k masu s knedlíky anebo s bramborem a vajíčkem. Velmi oblíbená bývá se špenátem kuřecí roláda či vepřové výpečky s bramborovými knedlíky.

Doporučujeme pro zmražené kostky: Pokud je již balení zčásti rozmrazeno, nemá se opětovně dávat do mrazáku, lepší je jeho obsah rovnou zpracovat. Důvodem je hlavně vysoké riziko pomnožení nebezpečných mikroorganismů.

Sýrové lasagne se špenátem s prosciuttem

Budete potřebovat:

125 g másla + kousek na vymazání pekáčku, 2 stroužky česneku, 1 lžičku bazalky, 1 lžičku oregana, 1 hrnek hladké pšeničné mouky, 500 ml mléka, 500 ml kuřecího vývaru (možno nahradit zeleninovým), sůl, čerstvě mletý pepř, 125 g nastrouhané mozzarelly, 125 g nastrouhaného parmezánu, 500 g ricotty, 250 g nastrouhaného sýru provolone, 300 g čerstvého špenátu, 1 balíček lasagní, 90 g na tenké plátky nakrájené prosciutto

Postup:

1) Troubu předehřejte na 175 °C. Zapékací formu o rozměrech cca 25 x 40 cm vymažte máslem. V rendlíku rozpusťte máslo, přidejte česnek, bazalku a oregano, promíchejte a nechte půl minutky rozvonět. Pak přisypte mouku a umíchejte světlou jíšku.

Za stálého míchání vlijte mléko a vývar, lehce osolte a opepřete a přiveďte k varu. Potom stáhněte z plotny, přisypte mozzarellu a polovinu parmezánu a míchejte do úplného rozpuštění obou sýrů. Vzniklou sýrovou omáčku dejte stranou.

2) V míse smíchejte ricottu, sýr provolone a špenát, lehce osolte a zatím dejte stranou.

3) Na dno zapékací formy rozlijte čtvrtinu sýrové omáčky, na ni rozvrstvěte po celé ploše pláty lasagní a na ně rozetřete polovinu ricottové směsi. Postup zopakujte ještě jednou, vše zakončete zbylou sýrovou omáčkou a posypte zbylým parmezánem.

Navrch můžete rozprostřít plátky prosciutta. Pečte asi 45 minut, dokud není povrch zlatavý a lasagne měkké. Před podáváním nechte 20 minut stát, aby se lasagne lépe krájely a držely pohromadě.

Studená avokádová polévka se špenátem

Budete potřebovat:

1/2 okurky, 450 g zeleného chřestu, 60 g čerstvého špenátu, 4 jarní cibulky, 1 zralé avokádo, 1 hrst máty, 2 lžíce citronové šťávy, sůl, pepř, pár lístků polníčku

Postup:

Oloupanou půlku okurky podélně rozkrojte a pokrájejte nahrubo. Chřest pokrájejte na kousky a se 125 ml vody ho rozmixujte dohladka. Přidejte špenát, jarní cibuli, nahrubo pokrájenou půlku okurky a dalších 125 ml vody a opět mixujte.

Poté přidejte avokádo, mátu a citronovou šťávu a umixujte do hladké polévky. Dochuťte solí a pepřem, podávejte ozdobené čerstvou mátou a lístky polníčku. Na ozdobu můžete použít i nakrájené kostičky z druhé půlky okurky.

Špenátové taštičky

Budete potřebovat:

1 balíček listového těsta, 1 stroužek česneku, 1 balíček špenátového pyré, sůl, mletý pepř, hrst hladké mouky, hrstku bazalky, 200 g tvrdého sýra (může být i balkánský), 1 lžíci sezamových semínek, na potření 1 vejce

Postup:

1) Rozpusťte si máslo, přidejte špenát, na něj dejte nastrouhaný česnek a nechte směs chvíli dusit. Poté přidejte na kostičky nakrájený sýr a nechte ho rozpustit. Dochuťte solí a pepřem a nakonec přidejte bazalku.

2) Listové těsto rozválejte a nakrájejte ho na čtverce anebo tvořítkem vykrajujte kolečka. Na každý čtverec nebo kolečko dejte trochu náplně z již udušeného špenátu a tvořte taštičky, které položte na plech vyložený pečicím papírem.

Potřete vše rozšlehaným vejcem, případně posypejte sezamem a upečte dozlatova. Listové špenátové taštičky podávejte jako chuťovku.

Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
18.3.2025
Ačkoli základní princip je léta stejný, hrnce jsou modernější než za časů našich maminek. A jejich používání se vyplatí i proto, že při vaření výrazně ušetříte. Přesto se papiňáku někteří lidé vyhýbají, protože z něj mají strach. Obvykle slyšeli o tom, jak někomu hrnec explodoval. Nové a moderní tlakové hrnce ale mají hned několik pojistek, takže nebezpečí nehrozí. V každém případě vždycky vybíre
12.3.2025
Podívat se do téhle země asi zatouží leckdo, ale málokdy je to kvůli místní kuchyni. Možná to bude tím, že ji téměř neznáme. Ale můžeme to zkusit napravit. Pro začátek přinášíme pár receptů. Polévka z mořských plodů (4 porce) 1 větší cibule, 2 až tři stroužky česneku, 3 plátky kvalitní slaniny, 2 střední mrkve, 2 petržele, 5 středních brambor nakrájených na kostičky, 500 ml rybího nebo zelenino
28.2.2025
Navenek jsou křupavé, uvnitř měkké a jemné, prostě neodolatelné. Takové jsou churros con canela tradiční sladkost z Pyrenejského poloostrova. Zkuste si je udělat, určitě si pochutnáte a možná si budete připadat jako na španělské dovolené. Suroviny na cca 25 ks (po 10 cm): 140 g hladké mouky, 250 ml vody, 10 g skořicového cukru (1 lžíce), 1 lžička olivového oleje, ¼ lžičky soli, 1 litr oleje na sm
19.2.2025
Jsou neobyčejně ostré a díky speciální úpravě ostří toho umí nakrájet podstatně víc než nože běžné. Mají ale samozřejmě i své nevýhody. Vyrábějí se z té nejkvalitnější damaškové ocele nebo kvalitní německé ocele. Speciální japonskou metodou tepelného zpracování, kdy je jádro z měkčí oceli obaleno ocelí tvrdou, se dosahuje vynikající kvality ostří. Stejná technologie výroby se přitom v Japonsku po
reklama
Šikovné tipy
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér podle filozofie Zen
rezidenceonline.cz
Interiér podle filozofie Zen
Jednoduché minimalistické prostředí vytváří dnes tolik potřebný klid a uvolnění. To byl také cíl designérky Li Jianmei, autorky zdařilé realizace. Na okraji Chengdu, hlavního města čínské provincie Sichuan, vznikl unikátní projekt Eco-City. Citlivý přístup k přírodě a udržitelnosti životního prostředí se promítá nejenom do jeho architektury, ale také způsobu bydlení. Hektický životní styl zůstává za
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Co nevíte o podivuhodných žížalách
epochalnisvet.cz
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg! Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
historyplus.cz
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
Je pondělí 10. dubna 1769, když ve vesničce Lectoure v jižní Francii přichází na svět dítě, jež při křtu dostane jméno Jean. Jeho otec je drobným obchodníkem, který bohatstvím neoplývá. Sám chlapec se později vyučí na barvíře. Revoluce ale rozdá karty tak, že jednou bude udávat směr dějin. Vyhlídky prostého nádeníka nejsou růžové. Mladý barvíř
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
nejsemsama.cz
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
Považovala jsem to psaní za hru nebo za vtip, ale stal se skutečně zázrak. Můj příběh se stal už před mnoha lety, kdy si ještě lidé běžně posílali dopisy. Vzpomínám si, jak jsem se každý den dívala do poštovní schránky. Občas jsem tam našla pohled z dovolené nebo psaní od vzdálených příbuzných. A jednoho dne
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
iluxus.cz
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
Už popáté projede letos na podzim po českých silnicích peloton Evropské jízdy míru. Nesoutěžní oslava radosti z cyklistiky a ohlédnutí k idejím Závodu míru. Pořadatelé mají posledních pár míst pro čes
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
skutecnepribehy.cz
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
Ezoterice jsem tehdy úplně propadla a našla jsem si kamarádky, které magie také lákala. Už jen najít někoho, na kom si kouzla vyzkoušíme… Po maturitě jsem zamířila z rodného města rovnou do Prahy. A tady se mi otevřel nový svět. Nemám na mysli jen to, že jsem si zvykala na život ve velkoměstě, ale také jsem objevila kouzlo
Až vymřou včely… budou létat roboti
21stoleti.cz
Až vymřou včely… budou létat roboti
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. [caption id=
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
enigmaplus.cz
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
Muž středního věku přichází k bankomatu. „Konečně mi přišla výplata,“ říká si. Když však zadá PIN ke svému účtu, nevěřícně vyvalí oči. Jeho konto je prázdné! „Někdo mi sebral všechny mé peníze!“ křičí
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
nasehvezdy.cz
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
Podivnosti okolo rozchodu herečky Evy Decastelo (46) ze seriálu Kamarádi a Tomáše Třeštíka (47) nabírají na obrátkách. Známý fotograf se na sociálních sítích ukázal ve vřelém objetí s Hedvikou Liškovo
Medové sušenky
tisicereceptu.cz
Medové sušenky
Tyto sušenky jsou křehké, křupavé, sladké tak akorát a oříšky nebo mandle jim dodávají skvělý šmrnc. Potřebujete 180 g másla 60 g cukru krupice 6 lžic medu 2 lžičky kypřicího prášku 240 g hl
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
epochaplus.cz
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí