Domů     Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…

… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních.

Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly.

Vědci docela nedávno ale přišli na to, že Pepek námořník nebyl až tak daleko od pravdy, když se kasal tím, že mu po špenátu rostou svaly. Ve špenátu se totiž nachází steroid jménem ecdysteron, jenž se používá od osmdesátých let jako přípravek pro růst svalstva.

Nejen železo

Špenát je i jinak velmi prospěšný zdraví, neboť obsahuje železo, které hraje zásadní roli pro funkci červených krvinek.

Současně pomáhá při prevenci proti rakovině, čistí organismus, protože má močopudné účinky, a zároveň je bohatý na vitamin K, který je důležitý pro správnou srážlivost krve a zdraví kostí.

Obsahuje také vitaminy C a B9 čili kyselinu listovou, provitamin A, mangan a hořčík. Také v něm najdete hodně vlákniny a bílkovin.

Co možná nevíte:

*Pepek námořník jen přiživil mýtus o špenátu jako zelenině s vysokým obsahem železa. To se tradovalo už od roku 1870, kdy německý chemik Erich von Wolf ve své práci posunul desetinnou čárku doprava.

Ve skutečnosti obsahuje špenát zhruba stejně železa jako třeba brokolice a méně než růžičková kapusta.

*Do Evropy se špenát jako rostlina dostal díky křižáckým výpravám kolem 16. století, avšak první zmínky o něm pocházejí již z 10. století.

Protlak, nebo brikety?

Mezi jeho další přednosti patří to, že si jej můžete koupit po celý rok: existuje mražený v kostce jako protlak anebo jako tzv.

špenátové „brikety“ či kuličky („řezaný špenát“), které jsou obvykle slisované z listů špenátu, a mělo by se tedy jednat o kvalitnější výrobek než u protlaku. Sezona čerstvého špenátu trvá od dubna do září.

Mezi druhy špenátu lze rozeznat anglický, novozélandský a baby. Můžete na ně narazit jak na trzích, tak v obchodech;

čerstvý špenát mívá velké tmavozelené listy, v supermarketech je spíše k dostání druh baby, což jsou mladé, drobné rostlinky s nahořklou a trošku svíravou chutí.

Oplachujte až před přípravou

Při nákupu hledejte zářivě zelené lístky, křupavé stonky a svěží vůni. Nejdéle vydrží v chladničce v perforovaném sáčku. Oplachujte ho až těsně před přípravou, důkladně, ale krátce, aby listy nenasákly vodou a neodplavily se živiny rozpustné ve vodě.

Profesionální kuchaři zpravidla tvrdí, že jeho přípravu si můžete načasovat: restovaný špenát je hotový za 8-10 minut, v páře mu stačí 3-4 minuty, a na pánvi wok dokonce jen 1-2 minuty.

Má ale jednu velkou nevýhodu, při vaření se totiž dramaticky scvrkne jeho objem.

Jak špenát připravit?

Čerstvý špenát

Přidává se většinou natrhaný do letních salátů nebo jako příloha či ozdoba na talíř, na chleba a na housku.

Nahrubo nasekaný vám bude chutnat jako špenátová pomazánka, v salátech, s vajíčky, v sendvičích a v polévce, třeba netradiční studené avokádové, která se vám bude hodit pro nadcházející teplejší dny.

Spařený špenát

Tepelně upravený špenát je častěji využívaný. Ze spařeného špenátu si vytvoříte polotovar k dalšímu vaření – ten můžete použít třeba do lasagní. Špenát jednoduše opláchnete, očistíte a poté vložíte přibližně na 30 vteřin do vroucí vody.

Špenát dušený

Nejčastěji se připravuje z mraženého špenátu anebo z čerstvého listového. Při nákupu listového si však dávejte pozor na to, aby byl světlý a křehký, u mraženého zase sledujte, kolik obsahuje množství vody. Většinou u levnějšího bývá obsah vody vyšší.

Dušený špenát můžete používat jako přílohu k masu s knedlíky anebo s bramborem a vajíčkem. Velmi oblíbená bývá se špenátem kuřecí roláda či vepřové výpečky s bramborovými knedlíky.

Doporučujeme pro zmražené kostky: Pokud je již balení zčásti rozmrazeno, nemá se opětovně dávat do mrazáku, lepší je jeho obsah rovnou zpracovat. Důvodem je hlavně vysoké riziko pomnožení nebezpečných mikroorganismů.

Sýrové lasagne se špenátem s prosciuttem

Budete potřebovat:

125 g másla + kousek na vymazání pekáčku, 2 stroužky česneku, 1 lžičku bazalky, 1 lžičku oregana, 1 hrnek hladké pšeničné mouky, 500 ml mléka, 500 ml kuřecího vývaru (možno nahradit zeleninovým), sůl, čerstvě mletý pepř, 125 g nastrouhané mozzarelly, 125 g nastrouhaného parmezánu, 500 g ricotty, 250 g nastrouhaného sýru provolone, 300 g čerstvého špenátu, 1 balíček lasagní, 90 g na tenké plátky nakrájené prosciutto

Postup:

1) Troubu předehřejte na 175 °C. Zapékací formu o rozměrech cca 25 x 40 cm vymažte máslem. V rendlíku rozpusťte máslo, přidejte česnek, bazalku a oregano, promíchejte a nechte půl minutky rozvonět. Pak přisypte mouku a umíchejte světlou jíšku.

Za stálého míchání vlijte mléko a vývar, lehce osolte a opepřete a přiveďte k varu. Potom stáhněte z plotny, přisypte mozzarellu a polovinu parmezánu a míchejte do úplného rozpuštění obou sýrů. Vzniklou sýrovou omáčku dejte stranou.

2) V míse smíchejte ricottu, sýr provolone a špenát, lehce osolte a zatím dejte stranou.

3) Na dno zapékací formy rozlijte čtvrtinu sýrové omáčky, na ni rozvrstvěte po celé ploše pláty lasagní a na ně rozetřete polovinu ricottové směsi. Postup zopakujte ještě jednou, vše zakončete zbylou sýrovou omáčkou a posypte zbylým parmezánem.

Navrch můžete rozprostřít plátky prosciutta. Pečte asi 45 minut, dokud není povrch zlatavý a lasagne měkké. Před podáváním nechte 20 minut stát, aby se lasagne lépe krájely a držely pohromadě.

Studená avokádová polévka se špenátem

Budete potřebovat:

1/2 okurky, 450 g zeleného chřestu, 60 g čerstvého špenátu, 4 jarní cibulky, 1 zralé avokádo, 1 hrst máty, 2 lžíce citronové šťávy, sůl, pepř, pár lístků polníčku

Postup:

Oloupanou půlku okurky podélně rozkrojte a pokrájejte nahrubo. Chřest pokrájejte na kousky a se 125 ml vody ho rozmixujte dohladka. Přidejte špenát, jarní cibuli, nahrubo pokrájenou půlku okurky a dalších 125 ml vody a opět mixujte.

Poté přidejte avokádo, mátu a citronovou šťávu a umixujte do hladké polévky. Dochuťte solí a pepřem, podávejte ozdobené čerstvou mátou a lístky polníčku. Na ozdobu můžete použít i nakrájené kostičky z druhé půlky okurky.

Špenátové taštičky

Budete potřebovat:

1 balíček listového těsta, 1 stroužek česneku, 1 balíček špenátového pyré, sůl, mletý pepř, hrst hladké mouky, hrstku bazalky, 200 g tvrdého sýra (může být i balkánský), 1 lžíci sezamových semínek, na potření 1 vejce

Postup:

1) Rozpusťte si máslo, přidejte špenát, na něj dejte nastrouhaný česnek a nechte směs chvíli dusit. Poté přidejte na kostičky nakrájený sýr a nechte ho rozpustit. Dochuťte solí a pepřem a nakonec přidejte bazalku.

2) Listové těsto rozválejte a nakrájejte ho na čtverce anebo tvořítkem vykrajujte kolečka. Na každý čtverec nebo kolečko dejte trochu náplně z již udušeného špenátu a tvořte taštičky, které položte na plech vyložený pečicím papírem.

Potřete vše rozšlehaným vejcem, případně posypejte sezamem a upečte dozlatova. Listové špenátové taštičky podávejte jako chuťovku.

Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
24.7.2024
Karob je zdravější alternativou kakaa nebo čokolády, obsahuje velké množství bílkovin, minerálů a vitamínů. Také se mu říká čokoláda ze stromu a vy ho určitě znáte jako svatojánský chléb. Jeho kvality si byli vědomi už ve starověkém Řecku a Egyptě, kde tvořil běžnou součást jídelníčku. Později se sladké lusky svatojánského chleba prodávaly po kusech na tržištích jako laskomina, zvláště dětem velm
22.7.2024
Že by zelenina měla mít na jídelníčku podstatnější roli, než tomu obvykle bývá, slýcháme často. A právě léto je obdobím, kdy se čerstvá zelenina dá nejsnáze upravit nebo uložit do zásoby. Máme pro vás pár šikovných tipů. Salát uchováme čerstvý celý týden tak, že listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Z lednice potom bereme jen to množství, které potřebujeme. Pokud jsme je nestihli
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan