Domů     Synchronicita napoví a poradí
Synchronicita napoví a poradí
3.10.2023

Nic není náhoda a vše přichází v pravý čas… také o tom je synchronicita. Co to je a jak se ji naučit více vnímat a využívat?

Synchronicita je něco, co je tady, a je podle psychologů dokázáno, že tento jev opravdu existuje. Můžeme ji volně přeložit jako „pozoruhodné shody náhod“. Je pouze na nás naučit se ji vnímat.

V praktickém životě to znamená naučit se „netlačit na pilu“ a nechtít za každou cenu něco, co z nevysvětlitelného důvodu stále nemůžeme získat. Vyvarovat se toho, abychom si to vynucovali, lámali věci přes koleno. Protože to velmi často nemusí přinést kýžený výsledek.

Synchronicitu od jakéhokoli jiného okamžiku odlišíte tím, že konkrétní situace je velmi nepravděpodobná, dává vám ale hluboký smysl, okamžitě ji pochopíte a zodpoví vaše otázky nebo uklidní vaše obavy.
Synchronicitu od jakéhokoli jiného okamžiku odlišíte tím, že konkrétní situace je velmi nepravděpodobná, dává vám ale hluboký smysl, okamžitě ji pochopíte a zodpoví vaše otázky nebo uklidní vaše obavy.

O čem je tedy řeč

Jev, který dnes nazýváme synchronicitou, poprvé popsal v roce 1929 švýcarský psycholog Carl Gustav Jung. Je to vlastně událost, která přichází náhle a bez předchozího plánu a očekávání. Podle něj je synchronicita spojená s tzv. kolektivním nevědomím.

To vše na první pohled vypadá velmi vědecky a složitě. Nebo naopak magicky a nadpřirozeně. Ve skutečnosti se jedná o docela obyčejné okamžiky v našem životě, které nás ale překvapí tím, jak vzniknou. Znáte je sami.

* Myslíte na kamarádku a v tom okamžiku vám zavolá.

* Povídáte si s někým o společném známém, kterého jste už dlouho neviděli, a on vejde do dveří.

* Nebo si koupíte růžové šaty a ten den potkáváte ženy oblečené do růžových šatů.

* Snacha vám sdělí, že čeká miminko, a vás na ulici, v tramvaji, v obchodě míjejí samé těhotné ženy.

* Najdete na sedadle v autobuse zapomenutý časopis, otevřete ho a uvidíte článek, který vám odpoví na vaše otázky…

Náhoda? Nebo velkolepá hra osudu?

Mít oči i mysl otevřené

Spíš můžeme říci, že synchronicita je síla načasování. Zcela jistě jste už i vy sami zažili situace, které jste neplánovali, ale které k vám přišly, aby nakonec obrátily váš život a daly mu nový směr. Synchronicita je víc než jen souhra náhod.

Většinou totiž do našeho života přicházejí věci, které se zdají být náhodné, ale když si jich začneme všímat a zaměříme na ně svou pozornost, zjistíme, že v tom našem životě hrají velmi důležitou roli.

To ovšem neznamená, že se musíme nutně stát pouze pasivními diváky. Není lepší naučit se využívat všechno, co nám do života přichází, k tomu, abychom dělali smysluplná rozhodnutí?

To v praxi znamená mít otevřenou mysl a vnímat věci, které se kolem nás dějí, vědomě. Jakmile si začnete synchronicitu uvědomovat a připouštět, bude vám pomáhat častěji.

S otevřenou myslí a vědomým vnímáním prostoru kolem sebe souvisí i další schopnost, která se dá skvěle naučit a procvičit. A tou je umět se naladit na svou intuici a dokázat jí naslouchat.
S otevřenou myslí a vědomým vnímáním prostoru kolem sebe souvisí i další schopnost, která se dá skvěle naučit a procvičit. A tou je umět se naladit na svou intuici a dokázat jí naslouchat.

Jak ji využít v praxi

* Jestliže stojíte před nějakým rozhodnutím a nevíte, jak se zachovat, položte si jasnou otázku. A pak si všímejte, co se bude dít. Odpověď většinou přijde ve třech potvrzeních, tedy ze tří různých směrů.

Můžete ji například najít jako titulek v časopise či novinách, jako slogan na bilboardu, nebo ji někdo vyřkne v „náhodném“ rozhovoru.

* Pokud vám do cesty stále přichází jedna a ta samá věc nebo heslo, ptejte se, co to pro vás znamená a jaký to má pro vás význam. Možná je to výzva ke změně zaměstnání, k začátku podnikání nebo k nějakému jinému začátku.

* Potkáváte „náhodně“ stále stejnou osobu opačného pohlaví? Třeba je to signál, že se můžete stát partnery, a to jak v osobním, tak i pracovním životě.

* Objevuje se kolem vás na různých místech stejný symbol? Zjistěte si, co znamená, a ptejte se, co vám má sdělit a proč ho vidíte. Odpověď určitě přijde.

* Chcete něco podniknout a na každém kroku narazíte na překážku? Ptejte se, proč tomu tak je. Třeba dostanete odpověď, abyste svůj záměr zrušili nebo pozměnili.

Otevřít se a přijímat

V pravý čas… to je přesné vyjádření synchronicity. Když události přijdou přesně v tom okamžiku, který je pro ně ten správný.

Budete-li mít oči otevřené a nepřehlédnete „směrovky“, která vám synchronicita staví do cesty, ušetříte si mnohdy bolestné prožitky a zbytečně přešlapy a kotrmelce. Záhadu synchronicity zatím nedokázal nikdo uspokojivě vysvětlit. Přesto víme, že existuje.

Je dobré si uvědomit, že synchronicistní jevy často předem ohlašují důležité události. Jindy však mohou přinést útěchu a ujištění, že je všechno v pořádku. Mohou nás směrovat a ukazovat nám, jakou cestou se máme vydat a kam určitě nevkročit.

Zajímavé je, že synchronicistní procesy nejsou přímočaré. Dochází k nim spontánně, neplánovaně a bez varování. Za náhodnými jevy se ale skrývá řád. A právě v tom je jejich síla. Všimnete si jich, nemůžete je přehlédnout. A vždy vás fascinují. Donutí přemýšlet… A v tom lepším případě i jednat.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
epochalnisvet.cz
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Holubího reka nechali vycpat
historyplus.cz
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší,
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
epochaplus.cz
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
21stoleti.cz
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavi
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
nasehvezdy.cz
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
Zpěvačka Ewa Farna (30) je na vrcholu kariéry, a tak nechce vynechat ani jedno vystoupení, dokud vyprodává haly. To však znamená, že své tělo rozhodně nešetří. Málo spí a jídlo si koupí tam, kde to z
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
iluxus.cz
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
Společnost Sennheiser dnes oznámila zahájení prodeje nejnovějších plně bezdrátových sluchátek – Sennheiser Accentum True Wireless. Sluchátka vynikají mimořádnou ergonomií, hybridním aktivním potlačení
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
enigmaplus.cz
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
Síť podzemních tunelů a bunkrů pod hlavním městem Německa má především souvislost s obdobími druhé světové války a následné studené války, která rozdělila svět i samotný Berlín. Se zdejším podzemím je
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
nejsemsama.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
skutecnepribehy.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském