Domů     Synchronicita napoví a poradí
Synchronicita napoví a poradí
3.10.2023

Nic není náhoda a vše přichází v pravý čas… také o tom je synchronicita. Co to je a jak se ji naučit více vnímat a využívat?

Synchronicita je něco, co je tady, a je podle psychologů dokázáno, že tento jev opravdu existuje. Můžeme ji volně přeložit jako „pozoruhodné shody náhod“. Je pouze na nás naučit se ji vnímat.

V praktickém životě to znamená naučit se „netlačit na pilu“ a nechtít za každou cenu něco, co z nevysvětlitelného důvodu stále nemůžeme získat. Vyvarovat se toho, abychom si to vynucovali, lámali věci přes koleno. Protože to velmi často nemusí přinést kýžený výsledek.

Synchronicitu od jakéhokoli jiného okamžiku odlišíte tím, že konkrétní situace je velmi nepravděpodobná, dává vám ale hluboký smysl, okamžitě ji pochopíte a zodpoví vaše otázky nebo uklidní vaše obavy.
Synchronicitu od jakéhokoli jiného okamžiku odlišíte tím, že konkrétní situace je velmi nepravděpodobná, dává vám ale hluboký smysl, okamžitě ji pochopíte a zodpoví vaše otázky nebo uklidní vaše obavy.

O čem je tedy řeč

Jev, který dnes nazýváme synchronicitou, poprvé popsal v roce 1929 švýcarský psycholog Carl Gustav Jung. Je to vlastně událost, která přichází náhle a bez předchozího plánu a očekávání. Podle něj je synchronicita spojená s tzv. kolektivním nevědomím.

To vše na první pohled vypadá velmi vědecky a složitě. Nebo naopak magicky a nadpřirozeně. Ve skutečnosti se jedná o docela obyčejné okamžiky v našem životě, které nás ale překvapí tím, jak vzniknou. Znáte je sami.

* Myslíte na kamarádku a v tom okamžiku vám zavolá.

* Povídáte si s někým o společném známém, kterého jste už dlouho neviděli, a on vejde do dveří.

* Nebo si koupíte růžové šaty a ten den potkáváte ženy oblečené do růžových šatů.

* Snacha vám sdělí, že čeká miminko, a vás na ulici, v tramvaji, v obchodě míjejí samé těhotné ženy.

* Najdete na sedadle v autobuse zapomenutý časopis, otevřete ho a uvidíte článek, který vám odpoví na vaše otázky…

Náhoda? Nebo velkolepá hra osudu?

Mít oči i mysl otevřené

Spíš můžeme říci, že synchronicita je síla načasování. Zcela jistě jste už i vy sami zažili situace, které jste neplánovali, ale které k vám přišly, aby nakonec obrátily váš život a daly mu nový směr. Synchronicita je víc než jen souhra náhod.

Většinou totiž do našeho života přicházejí věci, které se zdají být náhodné, ale když si jich začneme všímat a zaměříme na ně svou pozornost, zjistíme, že v tom našem životě hrají velmi důležitou roli.

To ovšem neznamená, že se musíme nutně stát pouze pasivními diváky. Není lepší naučit se využívat všechno, co nám do života přichází, k tomu, abychom dělali smysluplná rozhodnutí?

To v praxi znamená mít otevřenou mysl a vnímat věci, které se kolem nás dějí, vědomě. Jakmile si začnete synchronicitu uvědomovat a připouštět, bude vám pomáhat častěji.

S otevřenou myslí a vědomým vnímáním prostoru kolem sebe souvisí i další schopnost, která se dá skvěle naučit a procvičit. A tou je umět se naladit na svou intuici a dokázat jí naslouchat.
S otevřenou myslí a vědomým vnímáním prostoru kolem sebe souvisí i další schopnost, která se dá skvěle naučit a procvičit. A tou je umět se naladit na svou intuici a dokázat jí naslouchat.

Jak ji využít v praxi

* Jestliže stojíte před nějakým rozhodnutím a nevíte, jak se zachovat, položte si jasnou otázku. A pak si všímejte, co se bude dít. Odpověď většinou přijde ve třech potvrzeních, tedy ze tří různých směrů.

Můžete ji například najít jako titulek v časopise či novinách, jako slogan na bilboardu, nebo ji někdo vyřkne v „náhodném“ rozhovoru.

* Pokud vám do cesty stále přichází jedna a ta samá věc nebo heslo, ptejte se, co to pro vás znamená a jaký to má pro vás význam. Možná je to výzva ke změně zaměstnání, k začátku podnikání nebo k nějakému jinému začátku.

* Potkáváte „náhodně“ stále stejnou osobu opačného pohlaví? Třeba je to signál, že se můžete stát partnery, a to jak v osobním, tak i pracovním životě.

* Objevuje se kolem vás na různých místech stejný symbol? Zjistěte si, co znamená, a ptejte se, co vám má sdělit a proč ho vidíte. Odpověď určitě přijde.

* Chcete něco podniknout a na každém kroku narazíte na překážku? Ptejte se, proč tomu tak je. Třeba dostanete odpověď, abyste svůj záměr zrušili nebo pozměnili.

Otevřít se a přijímat

V pravý čas… to je přesné vyjádření synchronicity. Když události přijdou přesně v tom okamžiku, který je pro ně ten správný.

Budete-li mít oči otevřené a nepřehlédnete „směrovky“, která vám synchronicita staví do cesty, ušetříte si mnohdy bolestné prožitky a zbytečně přešlapy a kotrmelce. Záhadu synchronicity zatím nedokázal nikdo uspokojivě vysvětlit. Přesto víme, že existuje.

Je dobré si uvědomit, že synchronicistní jevy často předem ohlašují důležité události. Jindy však mohou přinést útěchu a ujištění, že je všechno v pořádku. Mohou nás směrovat a ukazovat nám, jakou cestou se máme vydat a kam určitě nevkročit.

Zajímavé je, že synchronicistní procesy nejsou přímočaré. Dochází k nim spontánně, neplánovaně a bez varování. Za náhodnými jevy se ale skrývá řád. A právě v tom je jejich síla. Všimnete si jich, nemůžete je přehlédnout. A vždy vás fascinují. Donutí přemýšlet… A v tom lepším případě i jednat.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte