Domů     Co znamenají hodnoty krevního vyšetření: Tajná zpráva z laborky
Co znamenají hodnoty krevního vyšetření: Tajná zpráva z laborky
29.6.2020

Ačkoli laboratorní vyšetření z odběru krve patří k těm nejběžnějším, málokdo z nás tuší, co hodnoty mimo normu vlastně mohou říkat o našem zdraví. Také už jste lístek z laboratoře se znepokojením studovali?

Výsledek vyšetření krve nebo moči by nám samozřejmě měl lékař vysvětlit. Jenže komu se nikdy nestalo, že by dostal lístek s výsledky od sestry bez jediného komentáře či s pokynem „Tohle odevzdejte na interně“?

Pochopitelně si tu ukořistěnou pravdu o svém zdraví všichni studujeme už cestou ze střediska a nejsme z toho moudří. Protože jak může laik tušit, co znamená to FW, Hct, a jestli je problém, když máme AST červeně?

Důležité jsou souvislosti

Protože jsme všichni zvědaví, tak jsme se na podrobnosti zeptali my v redakci a pro vás jsme připravili malý klíč k rozšifrování záhadných zkratek na laboratorních výsledcích.

Než se ale do nich začtete, je nutné si uvědomit jednu zásadní věc – důležitý je celkový obraz a laboratorní výsledky představují jen část kamínků v této mozaice.

Náš přehled vám pomůže odhadnout, s čím asi můžete mít problém, ale jen odborník umí posoudit laboratorní hodnoty v souvislostech a s přihlédnutím k celkovému zdravotnímu stavu. Jeden zvýšený parametr z nikoho nemocného člověka nedělá. Naopak laboratorní výsledky v normě zdaleka neznamenají pevné zdraví.

Hematologické vyšetření

Jinak také krevní obraz. Lékaři si ho do dokumentace zaznamenávají pod zkratkou KO. Co se z něj dá vyčíst?

Pod zkratkou Ery nebo také RBC najdete údaj o vašem aktuálním počtu červených krvinek. Je-li hodnota snížená, pak to naznačuje, že trpíte chudokrevností.

Důležitý je také údaj o bílých krvinkách (Leu nebo také WBC), protože jejich zvýšená hodnota často souvisí se zánětem.

U krevních destiček (Tr nebo také PLT) se sleduje, zda jich není v krvi snížený počet, protože to vede ke sklonu ke krvácení a ke zpomalenému srážení krve při poranění.

Když jde o chudokrevnost

Kromě obecných údajů si váš lékař může na žádance zaškrtnout i detailnější, pokud má podezření na konkrétní problém, u nás žen to často bývá chudokrevnost.

Ta vzniká z různých příčin a na ty blíže ukazují další parametry vedle vlastního počtu červených krvinek, které v laboratoři ze vzorku krve dokážou hodnotit.

Takže pak máte ve výsledcích údaje jako Hct (hematokrit), Hb (množství barviva červených krvinek hemoglobinu), RDW (distribuční šíře červených krvinek), MCV (střední objem červené krvinky), MCH (průměrné množství krevního barviva v červené krvince), MCHC (střední koncentrace hemoglobinu v červené krvince).

Právě tyto hodnoty pomohou lékaři dojít k přesné příčině chudokrevnosti a nasadit cílenou léčbu.

Zánět i alergie

Krevní obraz bývá doplněný o takzvaný diferenciál. Co to je? Laboratoř zjistí, jaké máte momentálně procentuální zastoupení jednotlivých typů bílých krvinek.

A to je zajímavá informace, protože se díky tomu dá odhadnout, jestli tělo bojuje se zánětem nebo spíš s alergií (tam bývá zvýšený počet tzv. eozinofilních granulocytů). Naopak vzestup tzv.

bazofilních granulocytů, kterých je za normálního stavu v krvi mizivé množství, může ukazovat na otravu nebo napadení parazity. V krvi ale mohou být i nezralé formy bílých krvinek, ty jsou nedobrou zprávou, protože ukazují na leukémii.

Vyšetření protilátek

Slovu protilátky rozumíme všichni. A záhadně znějící imunoglobuliny (Ig) nejsou nic jiného než protilátky. Náš imunitní systém jich produkuje několik typů, a jejich množtví se dá změřit, má-li lékař podezření na potíže s imunitou.

Z krve lze zjistit jednak jejich celkovou koncentraci a pak samozřejmě množství konkrétních imunoglobulinů a z těch se dají vyčíst zajímavé informace. Tak například zvýšenou koncentraci IgE mají v krvi alergici.

Na výsledcích můžete najít například „anti-borrelia IgM“ a „anti-borrelia IgG“. V takovém případě lékaře zajímá, jestli vaše tělo produkuje protilátky proti borelióze, tedy zda touto nemocí trpíte.

Pokud se najdou v krvi protilátky IgM, ukazuje to na akutní infekci, pokud protilátky IgG, tak zase na chronickou infekci.

Sedimentace a CRP

Zvýšená sedimentace je snad nejznámější údaj z krevního vyšetření. Vždyť kterou maminku by nezajímalo, jak dítku dopadla „sedimentace“ a zda bude moct už brzy jít do školky nebo do školy, či zda zůstává nemocné?

Asi ale netušíte, že se sedimentace na laboratorních výsledcích označuje FW a že zvýšené hodnoty nemusí vždy souviset se zánětem, i když je to nejčastější důvod. Například v těhotenství se sedimentace (čili usazování červených krvinek) také zvyšuje.

Ovlivňuje ji i vyšší hladina cholesterolu a některá vážná onemocnění, především nádorová.

V poslední době se maminky naučily i další často používaný pojem – CRP. Je to vyšetření šikovnější než vlastní sedimentace, protože pomůže rozlišit, zda dítě – ale i dospělý, v tom není rozdíl – trpí běžnou virózou, nebo vážnějším bakteriálním onemocněním, které vyžaduje léčbu antibiotiky.

Jaterní testy

Množství potíží, které vašeho lékaře mohou vést k tomu, že vám nechá udělat „jaterní testy“, je velmi široké, od špatného trávení s podezřením na poruchu funkce žlučníku, přes nadváhu a její komplikace až k zánětu jater čili žloutence.

Funkce jater se kontroluje také při užívání hormonální antikoncepce. Vyšetřují se tzv. jaterní enzymy, které se označují zkratkami AST, ALT, GMT, ALP. Ale pozor, jejich zvýšení nemusí ukazovat vždy na problém s játry, například enzym ALP produkují i kosti.

Podstatným parametrem jaterních testů je bilirubin, jinak barvivo, vznikající jako odpad při rozkladu červených krvinek. Při velké zdravotní poruše se toto barvivo ukáže i bez laboratorního vyšetření – v barvě kůže a očního bělma.

Stát se to může nejen při infekční žloutence, ale i při zánětu žlučníku nebo nádorových onemocněních jater.

Potíže s ledvinami

Ledviny jsou velmi dokonalý filtrační systém s přesným programem, které látky smějí propouštět a které ne, takže jakákoli jejich porucha se dá lehce odhalit. Alarmem, že nefungují správně, jsou zvýšené hladiny běžných odpadních látek.

Běžně se proto kontroluje močovina (čili urea) a látka zvaná kreatinin. Jejich zvýšená koncentrace ukazuje na poškození ledvin. Trochu záhadně možná působí vyšetření močového sedimetu. Při tomto vyšetření se pod mikroskopem zkoumají pevné částečky v moči.

Pokud jsou nalezeny takzvané válce, může to ukazovat na onemocnění ledvin. Může se stát, že lékař pošle moč na „kultivaci“.

To znamená, že v laboratoři z moči určí, která bakterie způsobuje pacientovi potíže, a také zjistí, která antibiotika je v boji proti ní nejlepší nasadit.

Vysoký chlesterol?

To, čemu laicky říkáme vysoký cholesterol, najdete mezi laboratorními výsledky pod označením LDL-C, což je LDL- cholesterol, typ tuku, který při zvýšené koncentraci v cévách vede k rozvoji aterosklerózy, nenápadné nemoci s obávanými následky v podobě infarktu nebo mrtvice.

V poruchách lipidového metabolismu, kam měření cholesterolu patří, se ale sledují i další hodnoty. Laboratorně se stanovuje celkový cholesterol, na výsledcích bývá pod zkratkou CHOL-C, a jeho zvýšený výskyt rovněž varuje před rizikem aterosklerózy. Totéž signalizuje i zvýšená hladina tracylglycerolů (zkratka TG).

Zlobí štítná žláza?

To je porucha v našich krajích poměrně častá, zejména u žen. Projevy nedostatku nebo nadbytku hormonů štíné žlázy jsou přitom často neurčité, proto je laboratorní stanovení jejich množství dobrým vodítkem, jestli lékař potíže správně odhadl.

Štítná žláza produkuje hormony označované T3 a T4, změny v jejich koncentraci samozřejmě znamenají problém. Měří se ale i hormon produkovaný hypofýzou, který se nazývá thyreotropin (zkratka TSH), jelikož řídí činnost štítné žlázy.

Kromě hormonů se vyšetřují i protilátky proti štítné žláze. To proto, aby se potvrdilo nebo vyloučilo, že potíže štítné žlázy způsobila naše vlastní imunita, která ji napadá a ničí její tkáň.

Markery nádorových onemocnění

Tady je třeba se neděsit a pří zvýšené hladině některého nádorového markeru nepropadat hned panice. Jde v zásadě o pomocné vyšetření a interpretace výsledků má mezery.

Nádorové markery neznamejí automaticky nádorové onemocnění, protože jejich zvýšené hladiny lze najít u zdravých lidí nebo lidí s nenádorovým onemocněním. Co se vlastně měří? Látky, které v těle vznikají při růstu nádorů.

Jako například marker CEA, jehož hladina se zvyšuje u různých nádorů: karcinom tlustého střeva, štítné žlázy a plic. Jenže ve vysoké koncentraci se v těle tvoří i v důsledku kouření, aniž by byl následkem nádoru.

Obdobně u markeru produkovaného karcinomem varlat a vaječníků, ten je zcela přirozeně zvýšený také v těhotenství. Takže tyto výsledky raději nečtěte a rozhodně si je neinterpretujte sami bez lékaře.

Poškození srdce

Při infarktu myokardu produkuje srdce zvýšené množství enzymů, které naleznete na laboratorních výsledcích pod těmito zkratkami CK, CK-MB, LD, AST. Protože se jedná o akutní stav, určitě vás lékař nepošle se složkou výsledků domů, ale bude váš stav řešit a průběžně monitorovat.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč