Domů     Když je Alzheimer simulant…
Když je Alzheimer simulant…
29.6.2020

Postupná demence se ztrátou paměti a tím i osobnosti je jedním z největších strašáků vyššího věku. Za tímto obrazem se však někdy skrývá i jiná nemoc – a ta je léčitelná.

Že jste o něčem takovém ještě neslyšeli? To je právě ten problém, ani lékaře vždy nenapadne prověřit, zda postupně se rozvíjející demence u lidí nad 60 let věku náhodou není projev jiné než Alzheimerovy choroby.

Přitom na rozdíl od té existují pro prokázání jejího „dvojníka“ diagnostické metody s jednoznačným výsledkem.

Čím dříve, tím lépe

Vyšetření je důležité hlavně pro lidi, u nichž je rozvoj těchto příznaků teprve na počátku. Pak jsou totiž léčitelné i úplně vyléčitelné. Naproti tomu u pokročilejší demence je návrat k předchozímu stavu mnohem obtížnější, někdy jen částečný a někdy nemožný.

Přitom je tato nemoc, které se říká normotenzní hydrocefalus, poměrně častá, ale mnohdy neobjevená. Přesná čísla proto neexistují, jen odhady, ale uvádí se, že prý postihuje až deset lidí z tisíce, což je obrovské množství.

Mezi pacienty s demencí prý tvoří asi jednu desetinu, z té je ale jen asi 10 % správně diagnostikováno.

V horším případě je pak nemoc objevena až posmrtně, takových nálezů v případě této neléčené demence je prý kolem dvaceti procent, ale posuzování nálezu není vždy jednoznačné.

Každopádně jde jen v ČR o tisíce lidí, kteří dostali nálepku Alzheimer chybně a při správné a včasné léčbě by se mohli vrátit zpět do života.

Co je to za nemoc?

Hydrocefalus je označení pro hromadění tekutiny mezi mozkem a lesnou. Kost nepovolí, a tak musí ustoupit mozková tkáň. Právě její utlačování je příčinou poškození.

Konkrétně jde o mozkomíšní mok, který přestává pravidelně cirkulovat a vstřebávat se zpět do krve. Proč k tomu dochází, to se obvykle nepodaří zjistit. Každopádně následkem výpadků cirkulace je stále větší objem tekutiny, která se městná v mozkových komorách.

V těchto místech pak tlak na mozkovou tkáň, nejprve jemný, stále narůstá. To vyvolá první potíže, mozek nepracuje tak jako dříve. Rychlost zhoršování je individuální. Ve starším věku je mozková tkáň poddajnější, proto je postup nemoci výraznější. Objevit se může ale i u mladších lidí.

První příznak: klopýtání

Utlačená mozková tkáň má omezenou možnost řídit něco dříve tak samozřejmého, jako jsou automatické pohyby. Nejnápadnější je změna chůze. Nemocný je najednou při chůzi nejistý, šourá se, klopýtá, pohybuje se pomalu a vrávoravě, přidržuje se stěny.

Nemocný i jeho okolí to obvykle přičítají zhoršující se kondici ve vyšším věku, někdy padne podezření na Parkinsonovu nemoc, ale na rozdíl od té zde chybí třes.

Potíží přibývá

A ty bohužel okolí i postiženého přesvědčují o tom, že je to prostě „stáří“. Paměť začíná čím dál výrazněji vynechávat, zhoršuje se soustředění při běžných činnostech, stále obtížnější je zvládání každodenního života.

Klesá zájem o okolí i o dřívější záliby, stále výraznější je netečnost. Nepříjemný je nástup inkontinence. Ta je pro normotenzní hydrocefalus dost typická, i když nemusí trápit každého z postižených.

Každopádně nejpozději v tomto okamžiku byste měli svého blízkého, který má podobné potíže, odvést na neurologické vyšetření.

Jak vypadá vyšetření?

Podezření na normotenzní hydrocefalus musí posoudit neurolog. Ten pak napíše doporučení na speciální vyšetření na počítačovém tomografu nebo magnetické rezonanci. Cílem je zjistit, zda se skutečně prostory mozkových komor rozšířily.

To by ukázalo na jejich přeplnění mozkomíšním mokem. Při potvrzení následují další vyšetření, pro nás jako pacienty nepříjemnější než ta předchozí. Provádějí se při kratší hospitalizaci na neurochirurgii.

Jejich cílem je upřesnit problém, který způsobuje, že mozkomíšní mok neodtéká zpět do krve. Pomocí sondy se sleduje tlak moku v páteřním kanálu, kromě toho se tekutina také odebírá na laboratorní vyšetření.

Konečně operace

Při potvrzení diagnózy pak následuje operativní zavedení stálé sondy (říká se jí shunt), která bude odvádět přebytečnou tekutinu z mozkových komor. Je to jednoduché a účinné řešení. Vývod je obvykle do břišní partie, kde se mok bez problému vstřebává.

Pro nemocného i jeho blízké je výsledek operace často velkým překvapením, všechny příznaky nemoci začnou rychle ustupovat, v nejpříznivějších případech beze stopy zmizí. Nemocní si pak předchozí dobu vybavují spíš mlhavě a jako tíživý sen.

Chůze je stejně hladká jako před nástupem potíží, zvládání každodenních povinností je opět v pořádku.

Každé zlepšení pomůže

Může se stát, že se po odčerpání nadbytečného mozkomíšního moku nedokáže dříve utlačená mozková hmota dokonale zregenerovat. Pak se některé příznaky jen zčásti vylepší, ale i to znamená pro nemocné velkou úlevu. Bez operace by se demence i schopnost ovládat tělo stále zhoršovaly.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

reklama
Související články
13.9.2024
Stačí, aby vám nešikovně sjel nůž při krájení mrkve, a začnete ji hledat. Náplast. Ale jaká vlastně bude na prstu držet? A to je správná otázka a je na ni i odpověď, když se v lékárně zeptáte. Protože náplasti se od svého objevu na začátku průmyslové výroby někdy před sto padesáti lety hodně vyvinuly k lepšímu. Proto se doporučuje mít v domácí lékárničce nejen klasiku v podobě cívky s náplastí. N
11.9.2024
Bohužel se to může stát každému, kdo už někdy ledvinový kámen měl. A tak je na místě položit si otázku, co dělat, aby se to nestalo. Důležité je vědět, jaké mají vaše ledvinové kameny chemické složení. Ledviny odstraňují různé odpadní látky, které se v těle tvoří při zpracovávání potravy nebo při práci svalů, a přebytečnou vodu, kterou přefiltrují do moči. Je-li jí málo, mohou se tvořit ledvinové
9.9.2024
Také se vám to děje? Určitě jste si už nesčetněkrát umínili, že sladké omezíte, ale když ta touha je neodbytná, a tak vždycky podlehnete. Přitom právě ona vám signalizuje, že něco děláte špatně. Máme pro vás ale i dobrou zprávu. Pokud porozumíte příčinám svých chutí, určitě se vám podaří zvítězit. Jezte chytře Tím myslíme samozřejmě dostatečně a v pravidelných intervalech. Rozhodně byste neměli
5.9.2024
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech, je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živ
28.8.2024
Že příčinou zdravotních problémů může být stres, celková životní nepohoda či přetíženost, je všeobecně známé, ale co dělat, když stres a špatné myšlenky brzdí i samotnou léčbu? Když vážně onemocníte, je dobré si uvědomit, že žádná bitva není předem prohraná a že díky pokroku medicíny si jsou lékaři schopni poradit i se situacemi, které ještě před dvaceti lety nebylo možné řešit. Totální paniku ne
reklama
reklama
Šikovné tipy
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
iluxus.cz
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
„Pracujeme na genech našich ikonických modelů, abychom mohli získané zkušenosti využít pro přípravu podoby budoucích modelů, které se mají objevit na konci desetiletí,“ uvedl Thierry Metroz, šéfdesign
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
epochalnisvet.cz
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
Satyra známe jako tajemnou entitu, která se vyskytuje zejména v řecké a římské mytologii. Obvykle bývá zobrazován jako napůl člověk a napůl kozel. Má lidský trup i hlavu, avšak kozí nohy, rohy, oháňku a někdy i špičaté uši. Satyrové jsou známí pro svůj bujarý a smyslný život. Milují víno, tanec, hudbu a pronásledování nymf. Často
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
rezidenceonline.cz
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
Majestátní domov v barokním stylu, patřící jedné z největších hudebních hvězd současnosti, je vskutku okázalý, ostatně jako sám jeho majitel. Bohatě zdobené interiéry impozantní rezidence disponují luxusem, srovnatelným s Buckinghamským palácem. Pozemek v Los Angeles, v proslulé komunitě Beverly Park, koupil Stewart v roce 1991 za částku o něco málo přesahující dvanáct milionů dolarů. Dům
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
21stoleti.cz
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však
V Milánu se nudit nebudete
epochanacestach.cz
V Milánu se nudit nebudete
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při
Naše láska začala krásně, ale tajně
skutecnepribehy.cz
Naše láska začala krásně, ale tajně
Nejevila jsem o kluky zájem až do doby, než se na gymnáziu objevil ten hezký učitel. Háček byl v tom, že se líbil nejen mně, ale všem holkám. Do svým bezmála osmnácti let jsem s nikým nechodila, žádný vrstevník mi nepřipadal dostatečně zajímavý. Kluci mě obléhali, ale já nosila nos nahoru a nikoho jsem si nevšímala. Vše se změnilo,
Proteinové lívance
tisicereceptu.cz
Proteinové lívance
Odměna po tréninku je tu pro vás. Suroviny na 1 porci 3–4 bílky 125 ml mandlového mléka (může být i kravské) 1 vanilkový koktejl v prášku špetka soli kokosový olej na smažení kakao s umělým
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
historyplus.cz
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
Nemá sílu ho zabít sám, a tak si najme vraha. Ten zaskočí Černého Jiřího v úkrytu, zabije ho a usekne vůdci srbských povstalců hlavu, po níž touží osmanský sultán. Zákeřná vražda rozpoutá boj na život a na smrt mezi dvěma vládnoucími srbskými rody! Na vraždu si netroufal, ale hlavu soupeře už dokáže Miloš Obrenović (1780–1860)
Nejlepší oddech podle znamení
nejsemsama.cz
Nejlepší oddech podle znamení
Každá z nás má o ideálním relaxu jinou představu. Jedna chce ležet na pláži, druhá touží po rozhlédnutí z vrcholku hory. Jaké místo a aktivity se nejlépe hodí pro vás? Hvězdy vám prozradí, kde a jak si nejlépe dobijete energii. Beran 21. 3. – 20. 4. Pro energického Berana je zahálka a dobíjení baterek synonymem pro
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
epochaplus.cz
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
enigmaplus.cz
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
Už jste někdy zažili deja vu? Zvláštní pocit, že situace, ve které se zrovna nacházíte, se již jednou odehrála? Pravděpodobně i u vás se vzápětí ozve logika, jež se tomuto pocitu vzpouzí jako divoký k
Tají Maximová trpkou zradu?
nasehvezdy.cz
Tají Maximová trpkou zradu?
O svém soukromí toho sdílí jen málo, loni ale herečka Elizaveta Maximová (32) ze seriálu Jedna rodina přiznala, že se po letech rozešla s fotografem Markem Jarkovským (37). Partnerský vztah může po