Domů     Dovolená za trest?
Dovolená za trest?
od 29.6.2020

Chystáte se po dlouhé době na dovolenou jen ve dvou? A těšíte se? Dobře děláte, ale uvědomte si, že se naše vysněná romantika může stát pořádným prubířským kamenem vztahu.

Zasloužené prázdniny, únik před ubíjející všednodenností, čas na odpočinek a především čas na to, abychom si užili blízkosti toho druhého… To je určitě krásná představa, a úplně pochopitelná.

Jenže doba strávená společně bývá až příliš často zdrojem napětí a zklamání. Tolik jsme si od toho slibovali… Proto bychom měli být předem připravení na možné zádrhele, které na nás někde čekají, a nenechat se rozhodit.

Vyjasněte si, co kdo čeká

Ze všeho nejdřív si opravdu dobře vyjasněte, co oba od dovolené čekáte. Chcete načerpat síly relaxací? Zažít trochu adrenalinu?

reklama

Nebo tajně plánujete, že o dovolené stihnete dodělat práci, kterou jste nezvládli během roku, třeba dopsat knihu nebo si (nedejbože) projít firemní účetnictví? Možná má někdo z vás ten nepříjemný pocit, že chce stihnout všechno během týdne:

sport, relaxaci, koupání, túry, kulturu… Často bývá kámen úrazu už tady, v nevyslovených potřebách a očekáváních.

A to pak nastávají ty výbušné situace, kdy se vlastně „nic neděje“ – jen manžel nemůže pochopit, proč žena zuří, když si večer ještě vytáhne notebook a začne pracovat). Zatímco ona (tiše a nenápadně) doufala, že si budou povídat).

Ve sporném případě kompromis

S tím úzce souvisí i další zádrhel, na který nenarazíte, když máte štěstí a partner má stejné záliby a potřeby jako vy. Jakmile je ale jeden typ „horolezec dobrodružný“ a druhý typ „plážoleh“, budete muset dělat kompromisy.

reklama

V zásadě máte dvě možnosti – buď zvolit skutečný kompromis (dovolená u moře s akčnějšími výlety do okolí), kdy ani jeden nebude mít pocit, že se musel něčeho vzdát.

Anebo cíle každý rok střídat (ale opravdu důsledně).

Plánování nenechte na poslední chvíli

Pokud nejste čistý „studentský dobrodružný“ typ cestovatele, který se naopak vyžívá v situacích, kdy nemá kde spát, protože hotel, který si vyhlédl, před rokem srovnali se zemí, nebo nemá co jíst, protože mu na konto nepřišla poslední výplata a hotovost s sebou nemá, pak nepodceňujte plánování.

reklama

Rozmyslete si, co všechno bude třeba zařídit, abyste se nedostali do infarktové situace, a zařiďte to předem. A zároveň se připravte na neočekávané – rozhodněte se, že rány osudu v podobě ztracených zavazadel k dovolené patří a nenecháte se vyvést z míry.

Čas stejně nedoženete

Jedete na dovolenou s předsevzetím, že tu v klidu a daleko od domova konečně najdete čas jeden pro druhého, že v těch pár dnech doženete romantiku za celý rok?

Jste pevně odhodlaní přivézt si ty nejnádhernější vzpomínky, úchvatné fotky a vymačkat z těch pár dní naprosto všechno, co se dá? Jedete kvůli tomu na místo, kde jste počali své první dítě, nebo do Benátek, abyste si vychutnali atmosféru?

Prima, ale uvědomte si, že dovolená je především kvůli odpočinku. A příliš mnoho snahy, to je dřina.

Instantní romantika

Prosím, mírněte svá očekávání. Nečekejte hollywoodské večery při svíčkách.

Uvědomte si, že ten dojemný obrázek dvojic, relaxující v hotelové vířivce vznikl zcela určitě mimo hlavní sezonu, kdy se vedle vás nebude mačkat z jedné strany párek zamilované mládeže (s tělem, které vás nutí mocně zatahovat špeky) a z druhé strany pohádaní penzisté s protivným vnukem.

Váš protějšek se nezmění v cukrující holubičku nebo drsného chlapíka jen proto, že spolu budete koukat na Tádž Mahal. Pravděpodobně bude vést pořád stejné řeči, jako když sedíte doma u večeře.

Pozor na doutnající konflikty

Dovolená je také doba, kdy s oblibou probublávají na povrch dlouho doutnající konflikty. Konečně je klid, nemusíte řešit, kdo dojede na nákup, proč nevyvezli popelnici a jestli by nemělo jít auto na technickou prohlídku.

Najednou můžete mít pocit, že si nemáte co říct. Nebo že se partner nějak příliš zajímá o lepé tvary místní barmanky. A tak dále… Počítejte s tím a mírněte se.

Navíc na omezeném prostoru hotelového pokoje (o dovolené ve stanu nemluvě) vypadají spory daleko tragičtější a závažnější. Když pro nic jiného, tak proto, že se nemůžete jít jen tak odreagovat za kamarádkou.

O dovolené se nic nevyřeší

Dobře, někdy je doba za hranicemi každodennosti docela vhodná, abychom si konečně v klidu popovídali. Na některá témata jindy nezbývá dost prostoru a s odstupem a odpočinutí dokážeme rozhodnout o důležitých věcech snáz.

Ale to platí hlavně pro věci nepříliš konfliktní, spíš pro rozhodnutí „technického“ rázu: kam dát dítě do školy, jestli prodáme chatu… Rozhodně nejezděte na dovolenou ve dvou s představou, že si tu všechno „pěkně vyříkáte“. Proberete problémy a vyřešíte je.

Vyříkáte, to ano, ale nevyřešíte. A pobyt v ráji pro vás nakonec bude podezřele připomínat pobyt v očistci.

Rizikový třetí den

Sice máme všichni aspoň letmo tušení o tom, že když změníme prostředí, bývá třetí den pobytu zátěžový, a proto bychom se měli šetřit a odpočívat. Ale o tom, že stejné pravidlo „třetího dne“ platí i pro vztahy, o tom se moc nemluví.

Ale je to tak a vám určitě pomůže, když budete vědět, že třetí den bývá na dovolené ve dvou náročnější. První den bývá ve znamení hektiky, odjezd na dovolenou, únava, rozrušení.

Druhý den si situace trochu sedla, už jsme se zabydleli, seznámili se s lidmi kolem. A třetí den si začínáme lézt na nervy… Když se na to připravíte předem, na tenhle den naplánujete něco nenáročného. Vždyť nakonec o nic nejde a zítra je taky den.

Naplánujte si i oddechový čas

Blízkost je báječná věc. Být ale dvacet čtyři hodin a sedm dní v týdnu jen jeden s druhým, to zvládnou jen ti, kdo jsou buď čerstvě zamilovaní, anebo páry, které jsou zvyklé spolu intenzivně být i v běžném životě.

Všichni ostatní, kteří se během týdne vídají přes den jen sporadicky, mohou mít po pár intenzivních dnech neodbytný pocit, že příliš blízkosti škodí. Nevadí, to je normální. Neváhejte a naplánujte si nějakou tu chvíli jen sami pro sebe. Nebo třeba celý den:

jeden jede na výlet a druhý si zajde na nákupy. Aspoň si budete mít o čem povídat.

Prázdniny nejsou test vztahu

Je to zvláštní, ale spousta lidí žije v představě, že společná dovolená ve dvou je takový test vztahu. Tady se má ukázat, jestli se k sobě (ještě) hodíme, jak moc se milujeme, jestli spolu máme zůstat a tak vůbec. Tak na to hned zapomeňte.

Dovolená je v pravém slova smyslu výjimečný stav. Na jednu stranu bez starostí všedního dne se s partnerem můžeme cítit skvěle, ale jakmile se vrátíme ke svým nezaplaceným složenkám a odhozeným ponožkám na podlaze, je po souladu.

Anebo se můžeme pohádat, vrčet na sebe, ale o vztahu to neříká nic víc, než že jsme unavení.

Záminka k rozchodu?

Dovolená nevypovídá mnoho o tom, jak nám to klape ve všedním životě, to je pravda. Ale kupodivu docela často vyrážejí dvojice na dovolenou proto, aby se mohly rozejít. Tedy většinou jeden z páru.

Zní to trochu přitaženě za vlasy, ale mnoho žádostí o rozvod padne právě po „nevydařené“ dovolené. Obvykle si jeden z partnerů jen hledá záminku, proč vztah definitivně ukončit:

dovolená tak sice funguje jako jakýsi test, ale výsledek je předem ovlivněný očekáváním špatných konců. Už to nešlo dál, ani ta dovolená nám nepomohla…

Štítky:
reklama
Související články
12.1.2023
Narodil se v Brně, v Praze se stal hercem a v kanadském Vancouveru psychoterapeutem. Tam se stará o seniory a tady dělá radost nám, svým divákům. Hraní ho začalo bavit jako školáka a brzy nato už byl členem dětského sboru brněnského Divadla Husa na provázku. O tom, že by se hercem skutečně stal, ale tehdy příliš neuvažoval. Chtěl být lékařem, chtěl pomáhat lidem. Představoval si, že půjde po zákl
4.1.2023
V orientálních zemích má používání parfémů delší a silnější tradici než v naší kultuře, určované po staletí asketickým křesťanstvím. Odlišné je i složení, vonné esence se oproti evropských zvyklostem nerozpouštěly v alkoholovém roztoku, ale v olejovém. Tím obvykle také získaly větší intenzitu a výdrž. Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. [caption
20.12.2022
Vánoce potěší všechny naše smysli – čich nevyjímaje. Které vůně tedy k Vánocům neodmyslitelně patří? Přinášíme vám tipy, jak si je připravit. Kořeněný čaj... K adventu patří svařené víno, ale pokud si potřebujete zachovat hlavu čistou, pak ho zkuste nahradit čajovou lahůdkou původem z Indie. Základem je silný čaj, který můžete po libosti osladit a zjemnit mlékem nebo smetanou. Mléko totiž harmon
5.12.2022
„Je naprosto vyloučené, aby tzv. chybovost podpisů předaných Ing. Tomášem Březinou činila v průměru 29 procent, jak je uvedeno v rozhodnutí MV ČR č.j. MV-193543-5/OV-2022 ze dne 25.11.2022,“ říká ve svém prohlášení Tomáš Březina. Zde je celé jeho znění: Stanovisko k neregistrování pana Ing. Tomáš Březiny mezi zákonné kandidáty pro volbu prezidenta ČR dne 13. a 14. ledna 2023 Dne 25.11.
30.11.2022
Ceny štěňat z chovatelských stanic už několik let stoupají a začaly dosahovat závratných výšek několika desítek tisíc korun. Pokud máte zamilované plemeno, prostě cenu skousnete a na štěně si našetříte. Jenže pozor, ani štěně z chovatelské stanice, která se chlubí mnoha poháry z psích výstav a úspěchy svých odchovů, nemusí být zárukou, že štěně bude zdravé. Na co si dát pozor? Varující je nízký
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
enigmaplus.cz
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
Kostra objevená v centrální Asii v roce 1969 nese nezpochybnitelné stopy po chirurgickém zákroku. Jsou-li domněnky vědců správné, jde o nejstarší důkaz úspěšné operace srdce na světě. Předběhla primit
Pokukuje po Klusovi?
nasehvezdy.cz
Pokukuje po Klusovi?
V seriálu ZOO se objevil nový kolega a Michaela Pecháčková (19) zbystřila. Říká se, že má pro Tomáše Kluse (36) slabost. „Je báječný!“ rozplývá se stále nezadaná blondýnka. Není pochyb o tom, že s
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena, nechápu, jak mi mohla láska tak zaslepit oči a zatemnit mozek. Uvěřila jsem podvodníkovi. Vracela jsem se ze služební cesty v Paříži. Držela jsem šálek v ruce a chtěla se napít, když turbulence otřásla letadlem. Káva vyšplíchla na muže vedle mě. Překotně jsem se začala omlouvat. Všimla jsem si, že má krásný úsměv
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
nasehvezdy.cz
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
Kde hledat lepší útěchu po rozchodu se snoubenkou než v  náručí herečky Angeliny Jolie (47)? Takové štěstí má, jak se zdá, herec Paul Mescal (26). Nedávno byl totiž spatřen v jedné londýnské kavárn
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
epochaplus.cz
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
Walter s Rogerem nemají ve škole přednášky. Co s načatým dnem? „Mám vyprahlo v ústech. Spravil by to džbánek vína,“ navrhne Roger kolegovi. Ten souhlasí, a tak zapadnou do nejbližší taverny. Netuší, c
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného kuchaře není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za vaši námahu. Ingredience 6 ks vepřových kotlet Marináda 2 lžíce olivového olej
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto