Domů     Dovolená za trest?
Dovolená za trest?
29.6.2020

Chystáte se po dlouhé době na dovolenou jen ve dvou? A těšíte se? Dobře děláte, ale uvědomte si, že se naše vysněná romantika může stát pořádným prubířským kamenem vztahu.

Zasloužené prázdniny, únik před ubíjející všednodenností, čas na odpočinek a především čas na to, abychom si užili blízkosti toho druhého… To je určitě krásná představa, a úplně pochopitelná.

Jenže doba strávená společně bývá až příliš často zdrojem napětí a zklamání. Tolik jsme si od toho slibovali… Proto bychom měli být předem připravení na možné zádrhele, které na nás někde čekají, a nenechat se rozhodit.

Vyjasněte si, co kdo čeká

Ze všeho nejdřív si opravdu dobře vyjasněte, co oba od dovolené čekáte. Chcete načerpat síly relaxací? Zažít trochu adrenalinu?

Nebo tajně plánujete, že o dovolené stihnete dodělat práci, kterou jste nezvládli během roku, třeba dopsat knihu nebo si (nedejbože) projít firemní účetnictví? Možná má někdo z vás ten nepříjemný pocit, že chce stihnout všechno během týdne:

sport, relaxaci, koupání, túry, kulturu… Často bývá kámen úrazu už tady, v nevyslovených potřebách a očekáváních.

A to pak nastávají ty výbušné situace, kdy se vlastně „nic neděje“ – jen manžel nemůže pochopit, proč žena zuří, když si večer ještě vytáhne notebook a začne pracovat). Zatímco ona (tiše a nenápadně) doufala, že si budou povídat).

Ve sporném případě kompromis

S tím úzce souvisí i další zádrhel, na který nenarazíte, když máte štěstí a partner má stejné záliby a potřeby jako vy. Jakmile je ale jeden typ „horolezec dobrodružný“ a druhý typ „plážoleh“, budete muset dělat kompromisy.

V zásadě máte dvě možnosti – buď zvolit skutečný kompromis (dovolená u moře s akčnějšími výlety do okolí), kdy ani jeden nebude mít pocit, že se musel něčeho vzdát.

Anebo cíle každý rok střídat (ale opravdu důsledně).

Plánování nenechte na poslední chvíli

Pokud nejste čistý „studentský dobrodružný“ typ cestovatele, který se naopak vyžívá v situacích, kdy nemá kde spát, protože hotel, který si vyhlédl, před rokem srovnali se zemí, nebo nemá co jíst, protože mu na konto nepřišla poslední výplata a hotovost s sebou nemá, pak nepodceňujte plánování.

Rozmyslete si, co všechno bude třeba zařídit, abyste se nedostali do infarktové situace, a zařiďte to předem. A zároveň se připravte na neočekávané – rozhodněte se, že rány osudu v podobě ztracených zavazadel k dovolené patří a nenecháte se vyvést z míry.

Čas stejně nedoženete

Jedete na dovolenou s předsevzetím, že tu v klidu a daleko od domova konečně najdete čas jeden pro druhého, že v těch pár dnech doženete romantiku za celý rok?

Jste pevně odhodlaní přivézt si ty nejnádhernější vzpomínky, úchvatné fotky a vymačkat z těch pár dní naprosto všechno, co se dá? Jedete kvůli tomu na místo, kde jste počali své první dítě, nebo do Benátek, abyste si vychutnali atmosféru?

Prima, ale uvědomte si, že dovolená je především kvůli odpočinku. A příliš mnoho snahy, to je dřina.

Instantní romantika

Prosím, mírněte svá očekávání. Nečekejte hollywoodské večery při svíčkách.

Uvědomte si, že ten dojemný obrázek dvojic, relaxující v hotelové vířivce vznikl zcela určitě mimo hlavní sezonu, kdy se vedle vás nebude mačkat z jedné strany párek zamilované mládeže (s tělem, které vás nutí mocně zatahovat špeky) a z druhé strany pohádaní penzisté s protivným vnukem.

Váš protějšek se nezmění v cukrující holubičku nebo drsného chlapíka jen proto, že spolu budete koukat na Tádž Mahal. Pravděpodobně bude vést pořád stejné řeči, jako když sedíte doma u večeře.

Pozor na doutnající konflikty

Dovolená je také doba, kdy s oblibou probublávají na povrch dlouho doutnající konflikty. Konečně je klid, nemusíte řešit, kdo dojede na nákup, proč nevyvezli popelnici a jestli by nemělo jít auto na technickou prohlídku.

Najednou můžete mít pocit, že si nemáte co říct. Nebo že se partner nějak příliš zajímá o lepé tvary místní barmanky. A tak dále… Počítejte s tím a mírněte se.

Navíc na omezeném prostoru hotelového pokoje (o dovolené ve stanu nemluvě) vypadají spory daleko tragičtější a závažnější. Když pro nic jiného, tak proto, že se nemůžete jít jen tak odreagovat za kamarádkou.

O dovolené se nic nevyřeší

Dobře, někdy je doba za hranicemi každodennosti docela vhodná, abychom si konečně v klidu popovídali. Na některá témata jindy nezbývá dost prostoru a s odstupem a odpočinutí dokážeme rozhodnout o důležitých věcech snáz.

Ale to platí hlavně pro věci nepříliš konfliktní, spíš pro rozhodnutí „technického“ rázu: kam dát dítě do školy, jestli prodáme chatu… Rozhodně nejezděte na dovolenou ve dvou s představou, že si tu všechno „pěkně vyříkáte“. Proberete problémy a vyřešíte je.

Vyříkáte, to ano, ale nevyřešíte. A pobyt v ráji pro vás nakonec bude podezřele připomínat pobyt v očistci.

Rizikový třetí den

Sice máme všichni aspoň letmo tušení o tom, že když změníme prostředí, bývá třetí den pobytu zátěžový, a proto bychom se měli šetřit a odpočívat. Ale o tom, že stejné pravidlo „třetího dne“ platí i pro vztahy, o tom se moc nemluví.

Ale je to tak a vám určitě pomůže, když budete vědět, že třetí den bývá na dovolené ve dvou náročnější. První den bývá ve znamení hektiky, odjezd na dovolenou, únava, rozrušení.

Druhý den si situace trochu sedla, už jsme se zabydleli, seznámili se s lidmi kolem. A třetí den si začínáme lézt na nervy… Když se na to připravíte předem, na tenhle den naplánujete něco nenáročného. Vždyť nakonec o nic nejde a zítra je taky den.

Naplánujte si i oddechový čas

Blízkost je báječná věc. Být ale dvacet čtyři hodin a sedm dní v týdnu jen jeden s druhým, to zvládnou jen ti, kdo jsou buď čerstvě zamilovaní, anebo páry, které jsou zvyklé spolu intenzivně být i v běžném životě.

Všichni ostatní, kteří se během týdne vídají přes den jen sporadicky, mohou mít po pár intenzivních dnech neodbytný pocit, že příliš blízkosti škodí. Nevadí, to je normální. Neváhejte a naplánujte si nějakou tu chvíli jen sami pro sebe. Nebo třeba celý den:

jeden jede na výlet a druhý si zajde na nákupy. Aspoň si budete mít o čem povídat.

Prázdniny nejsou test vztahu

Je to zvláštní, ale spousta lidí žije v představě, že společná dovolená ve dvou je takový test vztahu. Tady se má ukázat, jestli se k sobě (ještě) hodíme, jak moc se milujeme, jestli spolu máme zůstat a tak vůbec. Tak na to hned zapomeňte.

Dovolená je v pravém slova smyslu výjimečný stav. Na jednu stranu bez starostí všedního dne se s partnerem můžeme cítit skvěle, ale jakmile se vrátíme ke svým nezaplaceným složenkám a odhozeným ponožkám na podlaze, je po souladu.

Anebo se můžeme pohádat, vrčet na sebe, ale o vztahu to neříká nic víc, než že jsme unavení.

Záminka k rozchodu?

Dovolená nevypovídá mnoho o tom, jak nám to klape ve všedním životě, to je pravda. Ale kupodivu docela často vyrážejí dvojice na dovolenou proto, aby se mohly rozejít. Tedy většinou jeden z páru.

Zní to trochu přitaženě za vlasy, ale mnoho žádostí o rozvod padne právě po „nevydařené“ dovolené. Obvykle si jeden z partnerů jen hledá záminku, proč vztah definitivně ukončit:

dovolená tak sice funguje jako jakýsi test, ale výsledek je předem ovlivněný očekáváním špatných konců. Už to nešlo dál, ani ta dovolená nám nepomohla…

Štítky:
reklama
Související články
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn