Domů     Dovolená za trest?
Dovolená za trest?
29.6.2020

Chystáte se po dlouhé době na dovolenou jen ve dvou? A těšíte se? Dobře děláte, ale uvědomte si, že se naše vysněná romantika může stát pořádným prubířským kamenem vztahu.

Zasloužené prázdniny, únik před ubíjející všednodenností, čas na odpočinek a především čas na to, abychom si užili blízkosti toho druhého… To je určitě krásná představa, a úplně pochopitelná.

Jenže doba strávená společně bývá až příliš často zdrojem napětí a zklamání. Tolik jsme si od toho slibovali… Proto bychom měli být předem připravení na možné zádrhele, které na nás někde čekají, a nenechat se rozhodit.

Vyjasněte si, co kdo čeká

Ze všeho nejdřív si opravdu dobře vyjasněte, co oba od dovolené čekáte. Chcete načerpat síly relaxací? Zažít trochu adrenalinu?

Nebo tajně plánujete, že o dovolené stihnete dodělat práci, kterou jste nezvládli během roku, třeba dopsat knihu nebo si (nedejbože) projít firemní účetnictví? Možná má někdo z vás ten nepříjemný pocit, že chce stihnout všechno během týdne:

sport, relaxaci, koupání, túry, kulturu… Často bývá kámen úrazu už tady, v nevyslovených potřebách a očekáváních.

A to pak nastávají ty výbušné situace, kdy se vlastně „nic neděje“ – jen manžel nemůže pochopit, proč žena zuří, když si večer ještě vytáhne notebook a začne pracovat). Zatímco ona (tiše a nenápadně) doufala, že si budou povídat).

Ve sporném případě kompromis

S tím úzce souvisí i další zádrhel, na který nenarazíte, když máte štěstí a partner má stejné záliby a potřeby jako vy. Jakmile je ale jeden typ „horolezec dobrodružný“ a druhý typ „plážoleh“, budete muset dělat kompromisy.

V zásadě máte dvě možnosti – buď zvolit skutečný kompromis (dovolená u moře s akčnějšími výlety do okolí), kdy ani jeden nebude mít pocit, že se musel něčeho vzdát.

Anebo cíle každý rok střídat (ale opravdu důsledně).

Plánování nenechte na poslední chvíli

Pokud nejste čistý „studentský dobrodružný“ typ cestovatele, který se naopak vyžívá v situacích, kdy nemá kde spát, protože hotel, který si vyhlédl, před rokem srovnali se zemí, nebo nemá co jíst, protože mu na konto nepřišla poslední výplata a hotovost s sebou nemá, pak nepodceňujte plánování.

Rozmyslete si, co všechno bude třeba zařídit, abyste se nedostali do infarktové situace, a zařiďte to předem. A zároveň se připravte na neočekávané – rozhodněte se, že rány osudu v podobě ztracených zavazadel k dovolené patří a nenecháte se vyvést z míry.

Čas stejně nedoženete

Jedete na dovolenou s předsevzetím, že tu v klidu a daleko od domova konečně najdete čas jeden pro druhého, že v těch pár dnech doženete romantiku za celý rok?

Jste pevně odhodlaní přivézt si ty nejnádhernější vzpomínky, úchvatné fotky a vymačkat z těch pár dní naprosto všechno, co se dá? Jedete kvůli tomu na místo, kde jste počali své první dítě, nebo do Benátek, abyste si vychutnali atmosféru?

Prima, ale uvědomte si, že dovolená je především kvůli odpočinku. A příliš mnoho snahy, to je dřina.

Instantní romantika

Prosím, mírněte svá očekávání. Nečekejte hollywoodské večery při svíčkách.

Uvědomte si, že ten dojemný obrázek dvojic, relaxující v hotelové vířivce vznikl zcela určitě mimo hlavní sezonu, kdy se vedle vás nebude mačkat z jedné strany párek zamilované mládeže (s tělem, které vás nutí mocně zatahovat špeky) a z druhé strany pohádaní penzisté s protivným vnukem.

Váš protějšek se nezmění v cukrující holubičku nebo drsného chlapíka jen proto, že spolu budete koukat na Tádž Mahal. Pravděpodobně bude vést pořád stejné řeči, jako když sedíte doma u večeře.

Pozor na doutnající konflikty

Dovolená je také doba, kdy s oblibou probublávají na povrch dlouho doutnající konflikty. Konečně je klid, nemusíte řešit, kdo dojede na nákup, proč nevyvezli popelnici a jestli by nemělo jít auto na technickou prohlídku.

Najednou můžete mít pocit, že si nemáte co říct. Nebo že se partner nějak příliš zajímá o lepé tvary místní barmanky. A tak dále… Počítejte s tím a mírněte se.

Navíc na omezeném prostoru hotelového pokoje (o dovolené ve stanu nemluvě) vypadají spory daleko tragičtější a závažnější. Když pro nic jiného, tak proto, že se nemůžete jít jen tak odreagovat za kamarádkou.

O dovolené se nic nevyřeší

Dobře, někdy je doba za hranicemi každodennosti docela vhodná, abychom si konečně v klidu popovídali. Na některá témata jindy nezbývá dost prostoru a s odstupem a odpočinutí dokážeme rozhodnout o důležitých věcech snáz.

Ale to platí hlavně pro věci nepříliš konfliktní, spíš pro rozhodnutí „technického“ rázu: kam dát dítě do školy, jestli prodáme chatu… Rozhodně nejezděte na dovolenou ve dvou s představou, že si tu všechno „pěkně vyříkáte“. Proberete problémy a vyřešíte je.

Vyříkáte, to ano, ale nevyřešíte. A pobyt v ráji pro vás nakonec bude podezřele připomínat pobyt v očistci.

Rizikový třetí den

Sice máme všichni aspoň letmo tušení o tom, že když změníme prostředí, bývá třetí den pobytu zátěžový, a proto bychom se měli šetřit a odpočívat. Ale o tom, že stejné pravidlo „třetího dne“ platí i pro vztahy, o tom se moc nemluví.

Ale je to tak a vám určitě pomůže, když budete vědět, že třetí den bývá na dovolené ve dvou náročnější. První den bývá ve znamení hektiky, odjezd na dovolenou, únava, rozrušení.

Druhý den si situace trochu sedla, už jsme se zabydleli, seznámili se s lidmi kolem. A třetí den si začínáme lézt na nervy… Když se na to připravíte předem, na tenhle den naplánujete něco nenáročného. Vždyť nakonec o nic nejde a zítra je taky den.

Naplánujte si i oddechový čas

Blízkost je báječná věc. Být ale dvacet čtyři hodin a sedm dní v týdnu jen jeden s druhým, to zvládnou jen ti, kdo jsou buď čerstvě zamilovaní, anebo páry, které jsou zvyklé spolu intenzivně být i v běžném životě.

Všichni ostatní, kteří se během týdne vídají přes den jen sporadicky, mohou mít po pár intenzivních dnech neodbytný pocit, že příliš blízkosti škodí. Nevadí, to je normální. Neváhejte a naplánujte si nějakou tu chvíli jen sami pro sebe. Nebo třeba celý den:

jeden jede na výlet a druhý si zajde na nákupy. Aspoň si budete mít o čem povídat.

Prázdniny nejsou test vztahu

Je to zvláštní, ale spousta lidí žije v představě, že společná dovolená ve dvou je takový test vztahu. Tady se má ukázat, jestli se k sobě (ještě) hodíme, jak moc se milujeme, jestli spolu máme zůstat a tak vůbec. Tak na to hned zapomeňte.

Dovolená je v pravém slova smyslu výjimečný stav. Na jednu stranu bez starostí všedního dne se s partnerem můžeme cítit skvěle, ale jakmile se vrátíme ke svým nezaplaceným složenkám a odhozeným ponožkám na podlaze, je po souladu.

Anebo se můžeme pohádat, vrčet na sebe, ale o vztahu to neříká nic víc, než že jsme unavení.

Záminka k rozchodu?

Dovolená nevypovídá mnoho o tom, jak nám to klape ve všedním životě, to je pravda. Ale kupodivu docela často vyrážejí dvojice na dovolenou proto, aby se mohly rozejít. Tedy většinou jeden z páru.

Zní to trochu přitaženě za vlasy, ale mnoho žádostí o rozvod padne právě po „nevydařené“ dovolené. Obvykle si jeden z partnerů jen hledá záminku, proč vztah definitivně ukončit:

dovolená tak sice funguje jako jakýsi test, ale výsledek je předem ovlivněný očekáváním špatných konců. Už to nešlo dál, ani ta dovolená nám nepomohla…

Štítky:
reklama
Související články
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,