Domů     Čistota není vždy půl zdraví?
Čistota není vždy půl zdraví?
3.12.2019

S hygienou to nepřehánějte, poškodíte si zdraví, varují už dlouho vědci i lékaři. Ukazuje se totiž, že přemrštěná péče o tělo a domácnost má za následek vznik alergií a také snižování odolnosti proti antibiotikům.

Podle této teorie ten, kdo od mala vyrůstá v nesterilním prostředí, má silnější imunitu a méně trpí nejrůznějšími alergiemi, astmatem či ekzémy. Zato ti, jejichž maminka nebo oni sami udržují domácnost antibakteriálně čistou, mají zdravotní problémy.

Není to ale tak úplně pravda. Kladný vliv má jen tzv. „spávná“ špína, ta ostatní je zdraví škodlivá.

Správná versus špatná

Imunologové poukazují na to, že ochranný protialergický účinek má pouze venkovské prostředí. Naši předci byli po desetitisíce let v kontaktu se „správnou“ špínou.

Soužití s domácími zvířaty, ale také s půdními mikroorganismy a střevními parazity utužovalo jejich imunitní systém a nastavovalo jeho správnou rovnováhu.

Pro návrat k této rovnováze by prý zpočátku stačilo, kdyby si děti hrály více venku, místo toho, aby seděly před televizí nebo u počítače.

Za „špatnou“ špínu lze podle odborníků považovat všechno, co souvisí se životem ve městě.

Držadla vozíků v supermarketu, tyče v dopravních prostředcích nebo klávesnice počítačů jsou plné nebezpečných mikroorganismů (víte, že průměrná klávesnice obsahuje dokonce čtyřistakrát více mikrobů než záchodové prkénko?).

Nebezpečný je i smog, prachové částice a výfukové plyny, které lidé ve městech dýchají. Pozor také na travnaté plochy podél chodníků. Bývají plné psích výkalů, stejně jako nezakrytá pískoviště, kam zase mohou chodit vykonávat potřebu kočky.

Chce to zdravý rozum

Podle výše zmíněných údajů by se zdálo, že uchovat si zdravý imunitní systém znamená odstěhovat se na venkov, hrabat se v hlíně a chovat králíky a slepice. To ale většinou není dost dobře možné. Odborníci tedy radí – zachovejte si zdravý rozum.

Přílišná úzkost a uklízení je zbytečné. Nemusíte udržovat domov ve sterilní čistotě a používat dezinfekční prostředky při běžném úklidu.

Stačí dodržovat běžná hygienická pravidla a mýt si ruce mýdlem a vodou po použití toalety, před jídlem nebo než začneme vařit. Pokud nemáte k dispozici tekoucí vodu, očistěte si ruce pomocí přípravků, které obsahují alkohol.

Důležité pro budoucnost

Děti vyrůstající ve sterilně čistém prostředí nejsou vystaveny styku s organismy, které by jim pomohly rozvíjet jejich imunitní systém a vybudovat obranné látky.

Po narození jim matka předává protilátky nutné k obraně organismu prostřednictvím mateřského mléka. Zhruba od 4. do 7. měsíce začne intenzivně vyzrávat jejich střevní sliznice a to je doba vhodná pro osídlení správnými bakteriemi.

Nemusíte proto ale každý upadlý dudlík hned sterilizovat. Tak jak rostou, jim postupně dovolte olizovat hračky, hrát si na písku, běhat venku bosé a občas si neumýt ruce.

„Když si dítě strčí do pusy ne právě umyté prsty, jeho imunitní systém se tím aktivuje, tělo reaguje, chrání se, učí se s mikroorganismy bojovat.

Je to důležité pro jeho budoucí život, pro jeho imunitu,“ píše v knize Proč je špína dobrá, mikrobioložka Mary Ruebushová.

Trénink imunity

Nutné je také sžít se s bakteriemi v jídle. Dřív lidé neměli ledničky, a tak museli jíst daleko víc potravin čerstvých, které samozřejmě obsahovaly i řadu mikroorganismů. Mohli si to dovolit.

Nepoužívali žádné pesticidy, ale jen přirozená hnojiva, takže to, co vyprodukovali, mohli hned sníst. Nic se speciálně neupravovalo, věci k snědku se často jen opláchly ve vodě a to bylo všechno. Imunita lidí se proto neustále trénovala.

Pokud si jídlo chtěli uchovat, sušili je, udili, solili nebo využívali kysání, nikdy při tom ale nezlikvidovali všechny bakterie tak radikálně, jako to děláme dnes. Pasterizace nebo konzervování sice zbaví potraviny bakterií a významně prodlouží jejich trvanlivost, jídlo je však mnohem sterilnější a naší imunitu moc nestimuluje.

Rizika přehnané hygieny

Vědecké výzkumy ukázaly, že přemíra dezinfekce a přehnaná hygiena snižuje také naši odolnost proti antibiotikům. Nikdo z nás neví, co to je triclosan, přesto se s tímto největším zabijákem bakterií denně setkáváme.

V mýdle, v zubní pastě, holicím krému, deodorantu, ústní vodě i v čisticích prostředcích. Tato chemická látka se pro silné protibakteriální a protiplísňové účinky používá již více než čtyřicet let.

Jenže díky pravidelnému a dlouhodobému používání kosmetických a dezinfekčních přípravků, které i obsahují, se bakterie mění a stávají se odolné vůči antibiotikům.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované